Czy można przewidywać choroby na podstawie tęczówki oka

Zdrowe oko

W skrócie -

  • Twoje oczy są wyjątkowym zwierciadłem Twojego zdrowia. Yahoo Health opracowało listę 14 rzeczy, które można stwierdzić o zdrowiu organizmu na podstawie oczu. Niektóre z nich zostaną omówione w tym artykule.

Zanikające brwi

Kiedy zewnętrzna część brwi zaczyna samoistnie zanikać, jest to najczęściej objaw choroby tarczycy.

Długo utrzymujący się jęczmień na oku

Jeśli nie ustępuje on w ciągu trzech miesięcy lub uporczywie pojawia się w tym samym miejscu, może to być oznaką rzadkiego raka zwanego rakiem łojowym.

Pieczenie oczu, niewyraźne widzenie podczas korzystania z komputera

Jest to najczęściej objaw "syndromu widzenia komputerowego" (CVS). Zmęczenie i napięcie oczu jest częściowo spowodowane brakiem kontrastu na ekranie komputera i dodatkowym wysiłkiem związanym ze skupianiem się na pikselach.

Mały ślepy punkt w polu widzeniu, z migotliwymi światłami lub falującą linią

Przyczyną takiego zaburzonego widzenia jest najczęściej aura migrenowa. Może lecz nie musi jej towarzyszyć ból głowy.

Żółcenie białka oka

Jest to objaw żółtaczki. Występuje u noworodków z niedojrzałą jeszcze wątrobą lub u dorosłych z problemami wątroby, pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych.

Oczy, które wydają się zbyt wypukłe

Najczęstszą przyczyną zbyt mocno wystających oczu jest nadczynność tarczycy, czyli nadmierna aktywność tarczycy.

Nagłe podwójne widzenie, słabe widzenie lub utrata wzroku

Mogą to być znaki ostrzegawcze udaru mózgu.

Niewyraźne widzenie u diabetyków

Diabetycy mają zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych problemów ze wzrokiem, ale najczęstszym z nich jest retinopatia cukrzycowa, w której cukrzyca wpływa na układ krążenia oka. Jest to główna przyczyna ślepoty u dorosłych Amerykanów.

Według dr Mercoli

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów u człowieka, ale zbyt łatwo przyjmujemy go za pewnik, dopóki coś nie zacznie zawodzić. Niestety jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób dorosłych jest cukrzyca. Jest to niezmiernie niepokojące, jeśli weźmie się to pod uwagę, że obecnie prawie 1 na 4 Amerykanów cierpi na cukrzycę lub ma stan przedcukrzycowy.

Coraz częstsze korzystanie z komputerów i innych ekranów lub monitorów w domu i pracy doprowadziło również do zwiększenia problemów ze wzrokiem spowodowanych wysiłkiem oczu.

Czy osłabienie wzroku wraz z wiekiem jest nieuniknione?

Nie, wcale tak nie jest.

Ale nasz nowoczesny styl życia może przyczynić się do osłabienia wzroku, jeśli o niego nie zadbamy. Na szczęście istnieje wiele działań, które można podjąć, aby wspomóc swoje oczy i zapewnić ich zdrowe funkcjonowanie. Badania pokazują, że osoby w wieku powyżej 60 lat mogą potrzebować solidnego wsparcia w postaci dobrze dobranych suplementów diety. Dodatkowe środki wzmacniające wzrok mogą być Ci także potrzebne, jeśli:

  • Palisz papierosy
  • Jesteś otyły
  • Masz cukrzycę
  • Spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera

Poniżej opiszę kilka strategii chroniących wzrok, takie jak odżywianie, ale najpierw spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: czy oczy naprawdę mogą powiedzieć coś o ogólnym stanie zdrowia?

Irydologia – oczy jako zwierciadło zdrowia?

Wspomniany powyżej artykuł w Yahoo Health opisuje kilka interesujących korelacji między ogólnym stanem zdrowia, a oczami, w których mogą się objawiać potencjalne problemy zdrowotne. Irydologia czyli diagnozowanie z tęczówki oka to jedna z technik stosowanych przez niektórych lekarzy medycyny alternatywnej.

Teoria irydologii została opracowana w XVII wieku, ale ta interesująca gałąź medycyny nie została jak dotąd uznana przez medycynę konwencjonalną. W rzeczywistości większość profesjonalistów w polu medycyny kpi z idei irydologii.

Podstawową teorią stojącą za tą techniką jest to, że różne elementy w różnych strefach tęczówki oka mogą dostarczyć informacji o zdrowiu korespondujących z nimi układów organizmu. Diagnoza jest stawiana po dokładnym zbadaniu tęczówki i porównaniu otrzymanych wyników z wykresami tęczówki oka.

Korzystając z takich wykresów irydolog może pomóc w identyfikacji układów i narządów w organizmie, w których mogą występować stany zapalne lub które są nadmiernie lub niedostatecznie aktywne. Nie może w ten sposób jednak zdiagnozować konkretnych chorób – wszystko, co można zrobić, w najlepszym razie, to wskazanie mocnych i słabych stron w różnych układach lub narządach organizmu.

Mimo to uzyskane w ten sposób informacje mogą być pomocne w pewnych okolicznościach.

Należy jednak pamiętać, że na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie specjaliści praktykujący irydologię nie mają prawa do posiadania licencji lub certyfikatu lekarza, więc jeśli zdecydujesz się wypróbować taką metodę diagnozy, to zalecam znalezienie irydologa, który jest jednocześnie licencjonowanym lekarzem medycyny.

Naturalne i rozsądne strategie zapewniające zdrowy wzrok

Zanim przejdziemy do konkretnych czynników żywieniowych, które szczególnie korzystnie wpływają na wzrok, ważne jest omówienie niektórych z elementów stylu życia, które mogą wpływać na zdrowie oczu. Naturalne zdroworozsądkowe strategie, które pomogą chronić wzrok w miarę starzenia się, to między innymi:

1. Rzucenie palenia. Palenie zwiększa produkcję wolnych rodników w całym organizmie i przyczynia się do pogorszenia zdrowia na wiele różnych sposobów, a także zwiększa ryzyko pogorszenia wzroku.

2. Dbanie o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wysokie ciśnienie krwi może powodować uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, utrudniając swobodny przepływ krwi. Jednym z podstawowych sposobów na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi jest unikanie fruktozy.

Badania przeprowadzone przez dr Richarda Johnsona, szefa oddziału chorób nerek i nadciśnienia tętniczego na Uniwersytecie w Kolorado pokazują, że spożywanie 74 gram lub więcej fruktozy dziennie (ilość zawarta w 2,5 porcji słodzonych napojów) zwiększa ryzyko podniesienia się ciśnienia do 160/100 mmHg aż o 77 procent!

3. Normalizacja poziomu cukru we krwi. Nadmiar cukru we krwi może wypychać płyn z soczewki oka, co wpływa na zdolność skupienia wzroku. Może także uszkadzać naczynia krwionośne w siatkówce, utrudniając przepływ krwi.

4. Spożywanie świeżych ciemnozielonych warzyw liściastych, szczególnie jarmużu. Badania wykazały, że dieta bogata w ciemne liściaste warzywa pomaga w utrzymaniu zdrowych oczu. Okazało się także, że osoby, które spożywają najwięcej warzyw bogatych w karotenoidy, szczególnie w luteinę i zeaksantynę, mają lepszy wzrok.

5. Spożywanie dużych ilości zdrowych tłuszczów omega-3. Badanie opublikowane w sierpniu 2001 roku w czasopiśmie Archives of Ophthalmology wykazało, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 chroni wzrok i zapewnia zdrowie oczu.

Niestety, ze względu na powszechne zanieczyszczenie i sposób hodowli ryb, ryby nie są obecnie najlepszym źródłem tłuszczów omega-3, chyba że masz pewność, że pochodzą one z niezanieczyszczonego źródła.

Moją ulubioną alternatywą dla ryb jest olej z kryla, który zawiera ponadto astaksantynę. Ten silny przeciwutleniacz jest również korzystny dla oczu w sposób, który zostanie omówiony poniżej.

6. Unikanie tłuszczów trans. Dieta bogata w tłuszcze trans przyczynia się do zwyrodnienia plamki żółtej oka poprzez interferencję z tłuszczami omega-3 w organizmie.

Tłuszcze trans są składnikiem wielu przetworzonych produktów spożywczych i wypieków, w tym margaryny, tłuszczu piekarniczego i smażonych potraw takich jak frytki, smażony kurczak i pączki, ciastka, ciasta i krakersy. Dlatego aby chronić swój wzrok, unikaj tłuszczów trans jak zarazy.

7. Unikanie aspartamu. Problemy ze wzrokiem są jednym z wielu ostrych objawów zatrucia aspartamem.

Przeciwutleniacze – Twoi najwięksi sojusznicy na drodze do zdrowego wzroku

Zadaniem przeciwutleniaczy jest neutralizacja niebezpiecznych wolnych rodników w organizmie, między innymi w oczach. Niektóre z przeciwutleniaczy, które okazują się szczególnie korzystne dla oczu to:

  • Luteina
  • Zeaksantyna
  • Antocyjany zawarte w czarnej porzeczce
  • Astaksantyna

W artykule tym omówię luteinę i astaksantynę bardziej szczegółowo, ponieważ są one najbardziej skuteczne w zapobieganiu problemom ze wzrokiem.

Luteina zapewnia zdrowe widzenie centralne

Pierwsze dwa związki, luteina i zeaksantyna, występują w wysokich stężeniach w plamce żółtej i uważa się, że pełnią one dwie podstawowe funkcje:

  • Pochłaniają nadmiar energii fotonowej, oraz
  • Neutralizują działanie wolnych rodników, zanim uszkodzą one membrany lipidowe

Najwyższa koncentracja luteiny w oczach występuje w plamce żółtej – malutkiej centralnej części siatkówki oka odpowiedzialnej za widzenie na wprost i widzenie szczegółowe. Dokładniej, luteina znajduje się w pigmentie plamki, gdzie pomaga w ochronie widzenia centralnego.

Luteina jest naturalnie występującym karotenoidem, który można znaleźć w zielonych warzywach liściastych, jak również w owocach i warzywach w kolorze żółtym i pomarańczowym.

Zawartość luteiny w żywności

Produkt Mg/porcja

Jarmuż (surowy)

26,5 /1 szklanka

Jarmuż (gotowany)

23,7 /1 szklanka

Szpinak (gotowany)

20,4 /1 szklanka

Boćwina (gotowana)

14,6 /1 szklanka

Liście rzepy (gotowane)

12,2 /1 szklanka

Zielony groszek (gotowany)

4,1 /1 szklanka

Szpinak (surowy)

3,7 /1 szklanka

Kukurydza (gotowana)

1,5 /1 szklanka

Brokuł (surowy)

1,3 /1 szklanka

Sałata rzymska (surowa)

1,1 /1 szklanka

Zielona fasolka (gotowana)

0,9 /1 szklanka

Brokuł (gotowany)

0,8 / 1/2 szklanki

Papaja (surowa)

0,3 / 1 sztuka

Jajko

0,2 / 1 sztuka

Pomarańcza (surowa)

0,2 / 1 sztuka

Amerykański Departament Rolnictwa, Dział Badań Rolniczych, Laboratorium Danych Odżywczych USDA. 2005. Krajowa baza danych o wartościach odżywczych USDA dla referencji standardowej, wydanie 20 (2007), strona główn laboratorium danych żywieniowych

Astaksantyna – silny związek zapewniający ochronę przed dwoma najpowszechniejszymi rodzajami ślepoty

Chociaż zeaksantyna i luteina zapewniają oczom liczne korzyści, to ostatnie badania naukowe wykazują, że w rzeczywistości to astaksantyna jest NAJKORZYSTNIEJSZYM dla oczu karotenoidem zapobiegającym ślepocie.

Jest ona przeciwutleniaczem mającym o wiele silniejsze działanie niż luteina i zeaksantyna. Stwierdzono, że ma ona ochronne działanie przeciwko wielu problemom z oczami, takim jak:

  • Zaćma
  • Zwyrodnienie plamki żółtej związane ze starzeniem się
  • Retinopatia cukrzycowa
  • Jaskra
  • Zatkanie tętnicy siatkówki
  • Okluzja żylna
  • Torbielowaty obrzęk plamki
  • Zapalne choroby oczu (tj. zapalenie siatkówki, zapalenie tęczówki, zapalenie rogówki i zapalenie twardówki)
  • Astaksantyna pomaga również utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia w oku, jeśli jest on w normalnym zakresie i wspiera poziom energii i ostrość widzenia oczu.

Jak widać, lista ta obejmuje trzy główne przyczyny ślepoty w USA: zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę i retinopatię cukrzycową, co sprawia, że ten antyoksydant jest niezmiernie ważny.

Jak wspomniano wcześniej, olej z kryla jest doskonałym źródłem zarówno zdrowych tłuszczów omega-3, jak i astaksantyny, ale istnieją również inne suplementy zawierające astaksantynę, które są specjalnie opracowane, aby wspomagać zdrowie oczu.

Jeśli masz zamiar przyjmować astaksantynę, zalecam rozpoczęcie suplementacji od dawki od 2 do 4 mg dziennie. Jeśli już przyjmujesz suplement oleju z kryla, to weź to pod uwagę. Różne produkty z kryla mają różne stężenia astaksantyny, więc sprawdź informacje na etykiecie. Nasz produkt z kryla zawiera 0,5 mg astaksantyny w dziennej dawce.

Podsumowanie

W oczach ludzi współczesnych zachodzą o wiele intensywniejsze procesy utleniania niż w oczach naszych przodków. Dzisiejsze otoczenie nie tylko obfituje w większą ilość zanieczyszczeń, ale wyczerpywanie się warstwy ozonowej powoduje intensywniejsze światło słoneczne niż kiedykolwiek wcześniej, co bezpośrednio naraża oczy i skórę na szkodliwe działanie wolnych rodników.

Ponadto wraz z wiekiem organizm traci część swojej zdolności do wytwarzania wysokiego poziomu przeciwutleniaczy, których potrzebuje, aby przeciwdziałać codziennemu wpływowi na tkanki i narządy takich zanieczyszczeń jak szkodliwe związki w żywności i wodzie, chemikalia stosowane w gospodarstwie domowym, leki farmaceutyczne i wysoki poziom stresu.

Dlatego wszystko, co uczynisz, aby chronić swoje oczy przed tym niekorzystnym wpływem zmniejszy ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej i innych chorób oczu, a przeciwutleniacze będące w stanie przekraczać barierę krew-mózg-siatkówka i docierać do oka wewnętrznego – takie jak astaksantyna – są niezmiernie ważne dla obrony przed rosnącą liczbą wolnych rodników w miarę starzenia się organizmu.

+ Źródła i odniesienia