Czym jest złote mleko?

złote mleko

W skrócie -

 • Złote mleko to połączenie żółtej kurkumy z mlekiem kokosowym lub olejem kokosowym
 • Kurkuma ma silne właściwości przeciwzapalne i wykazuje ponad 150 potencjalnie leczniczych właściwości, w tym działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwnowotworowe
 • Złote mleko można także sporządzić z miodu i przypraw, takich jak imbir i cynamon, dzięki czemu idealnie nadaje się do popijania na ciepło

Według dr Mercoli

Wielu ludzi lubi kończyć dzień wypiciem herbaty z rumianku, ale nawet zatwardziali miłośnicy herbaty mogą się skusić na ciepłą szklankę złotego mleka. Chociaż niektórzy ludzie uważają, że kojące złote mleko najlepiej pić przed snem, inni lubią je wypić z samego rana, a nawet piją je zamiast kawy.

Czym jest złote mleko? W rzeczywistości to wcale nie jest mleko, przynajmniej nie w sensie nabiału. Podstawą złotego mleka jest połączenie rozgrzewającej (i złotej) kurkumy z mlekiem kokosowym i/lub olejem kokosowym (w zależności od preferowanego przepisu).

Kurkuma jest najbardziej znana z dań z curry, ale zyskuje sobie coraz lepszą opinię jako potencjalna żywność medyczna.

Kurkuma od stuleci jest ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jednakże w świecie zachodnim, szczególnie w USA, nie jest powszechnie spożywana. Złote mleko ma potencjał, aby to zmienić, ponieważ każdy kubek zapewnia zdrową dawkę tej "przyprawy życia".

Mleko z kurkumy

Kurkuma ma ponad 150 potencjalnych właściwości leczniczych

Trudno w skrócie opisać kurkumę, ponieważ ma bardzo wiele korzystnych właściwości. Z tego względu w Indiach nazywana jest „przyprawą życia”, co stanowi dla niej cudowne podsumowanie.

Tradycyjne zastosowania w medycynie, zarówno w medycynie chińskiej (TCM), jak i w medycynie ajurwedyjskiej, obejmują leczenie chorób wątroby, problemów skórnych, dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego, nadwyrężonych mięśni, bólu stawów i ogólnego gojenia się ran.

Korzyści płynące ze spożywania kurkumy zostały dobrze udokumentowane w literaturze medycznej, a kurkumina - jeden z najlepiej zbadanych, aktywnych biologicznie składników kurkumy – wykazała właściwości prozdrowotne i zapobiegające rozwojowi wielu chorób.

W rzeczywistości, kurkuma wykazuje ponad 150 leczniczych właściwości, w tym działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, a także silne właściwości przeciwnowotworowe, które zostały dokładnie zbadane.

Naukowcy odkryli szereg różnych mechanizmów działania kurkuminy, co stanowi częściowe wyjaśnienie jej leczniczych właściwości. Do tych mechanizmów należą:

 • Regulacja około 700 genów
 • Regulacja ponad 160 różnych fizjologicznych szlaków sygnałowych
 • Pozytywny wpływ na błony komórkowe
 • Wpływ na cząsteczki sygnałowe. Na przykład, wykazano, że kurkumina wchodzi w bezpośrednie interakcje z:

Cząsteczkami zapalnymi

Białkami antyapoptotycznymi

Histonami

Integrazą i proteazą ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV1)

DNA i RNA

Różnymi białkami nośnikowymi i jonami metali

Kurkuma zmniejsza stan zapalny i poziom cukru we krwi

Kurkumina jest jednym z najsilniejszych środków przeciwzapalnych występujących w naturze, dlatego jeśli masz problemy z zapaleniem, warto wypróbować złote mleko.

Wiele chorób przewlekłych ma podłoże zapalne. Nawet jeśli jesteś obecnie zdrowy, możesz skorzystać z napoju o właściwościach przeciwzapalnych, takiego jak złote mleko, szczególnie jeśli spożywasz prozapalne pokarmy (czyli dużo przetworzonej żywności, cukrów i/lub zbóż).

Kurkumina hamuje zarówno aktywność, jak i syntezę cyklooksygenazy-2 (COX2) i 5-lipooksygenazy (5-LOX), a także innych enzymów, które biorą udział w procesie zapalnym.

Badanie przeprowadzone w 2006 roku wykazało również, że ekstrakt z kurkumy zawierający kurkuminoidy (kurkumina jest najlepiej zbadanym kurkuminoidem) blokuje szlaki zapalne, skutecznie zapobiegając aktywacji białka, które wywołuje obrzęk i ból.

Inne badania, które zostały przeprowadzone na osobach z rozpoznanym zespołem metabolicznym miały na celu określenie wpływu kurkuminy na stan zapalny. Połowa uczestników badania przez osiem tygodni przyjmowała jeden gram kurkuminy w proszku dziennie, podczas gdy druga połowa otrzymywała tabletkę placebo.

Pod koniec badania, grupa stosująca kurkuminę miała niższy poziom trzech markerów stanu zapalnego we krwi, w tym białka C-reaktywnego (CRP), oraz niższy poziom cukru we krwi na czczo i hemoglobiny glikowanej HbA1c (odzwierciedla średni poziom cukru we krwi w okresie 90 dni).

Dla porównania, po ośmiu tygodniach, grupa przyjmująca placebo miała wyższe poziomy cukru we krwi i zwiększony stan zapalny. Kiedy naukowcy ocenili osiem wcześniejszych badań, potwierdzili, że kurkumina prowadzi do obniżenia poziomu CRP.

Naukowcy stwierdzili, że krótkotrwałe przyjmowanie biodostępnej kurkuminy znacznie poprawia status oksydacyjny i zapalny u osób z zespołem metabolicznym i może być uznana za "naturalny, bezpieczny i skuteczny środek obniżający poziom CRP".

Jakie korzyści płyną z picia złotego mleka?

Kurkumina zawarta w kurkumie ma zdolność regulowania aktywności i ekspresji genów – co prowadzi zarówno do niszczenia komórek nowotworowych, jak i do promowania zdrowych funkcji komórek. Wpływa także na proces antyangiogenezy, dzięki czemu zapobiega rozwojowi dodatkowych naczyń krwionośnych niezbędnych do wzrostu komórek rakowych.

Kurkumina wydaje się być użyteczna w leczeniu prawie każdego rodzaju raka. Ponadto, zgodnie z wynikami badań, wykazuje następujące właściwości:

Wspiera odpowiedni poziom cholesterolu

Zapobiega utlenianiu lipoprotein o niskiej gęstości

Hamuje agregację płytek krwi

Zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy i zawału mięśnia sercowego

Łagodzi objawy związane z cukrzycą typu 2

Łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Łagodzi objawy stwardnienia rozsianego

Łagodzi objawy choroby Alzheimera

Hamuje replikację wirusa HIV

Hamuje nowotworzenie

Przyśpiesza gojenie się ran

Chroni przed uszkodzeniem wątroby

Zwiększa wydzielanie żółci

Chroni przed kataraktą (zaćmą)

Chroni przed zwłóknieniem i toksycznym zapaleniem płuc

Badanie opublikowane w 2011 roku w "Natural Product Reports", opisywało kurkumę jako lek dla szerokiej gamy chorób, w tym:

Chorób płuc i wątroby

Chorób neurologicznych

Chorób metabolicznych

Chorób autoimmunologicznych

Chorób układu krwionośnego

Chorób zapalnych

Mleko kokosowe i olej kokosowy: kolejne “magiczne” składniki złotego mleka

Istnieje wiele odmian złotego mleka, których można spróbować, ale większość jest zrobiona z mleka kokosowego (niektóre zawierają również olej kokosowy). Dzięki wymieszaniu kurkumy z mlekiem kokosowym nie tylko otrzymujemy kremową bazę o przyjemnym smaku, ale także dodatkowe korzyści prozdrowotne.

Mleko kokosowe powstaje z soku wyciśniętego z miąższu kokosowego i wody. Około 50 procent tłuszczu zawartego w oleju kokosowym to kwas laurynowy, który rzadko występuje w przyrodzie. Twoje ciało przekształca kwas laurynowy w monolaurynę - monogliceryd, który niszczy wirusy pokryte lipidami, takie jak HIV i wirus opryszczki, grypy, odry, a także bakterie Gram-ujemne i pierwotniaki, takie jak Giardia lamblia.

Kwas laurynowy jest rodzajem średniołańcuchowego kwasu tłuszczowego (MCFA), który jest lekkostrawny i łatwo przenika przez błony komórkowe. MCFA są natychmiast przetwarzane przez wątrobę na energię i nie przechowywane w postaci zapasów tłuszczu.

Istnieje wiele badań wykazujących, że MCFA sprzyjają utracie wagi. Jedno z badań wykazało, że szczury karmione MCFA mają mniejszą zawartość tłuszczu w organizmie oraz lepszą wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy.

Kolejne badanie wykazało, że mężczyźni mający nadwagę, którzy stosowali dietę bogatą w MCFA, stracili więcej tkanki tłuszczowej, prawdopodobnie ze względu na zwiększony wydatek energetyczny i utlenianie tłuszczu wynikające z przyjmowania MCFA8. Ponadto mleko kokosowe jest bogate w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, w tym w witaminy C, E, witaminy z grupy B, magnez, potas, fosfor i żelazo.

Olej kokosowy wykazuje podobne korzyści dla zdrowia i może zostać wykorzystany do wytwarzania "złotej pasty". Możesz przygotować złotą pastę z wyprzedzeniem, dzięki czemu w dowolnym momencie będziesz w stanie szybko sporządzić szklankę złotego mleka. Dodatkową korzyścią jest to, że kurkuma jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc użycie oleju i mleka kokosowego pomaga zwiększyć jej korzystne właściwości.

Jak zrobić złotą pastę i złote mleko

Złota pasta działa jak "starter", na bazie którego można sporządzić idealną szklankę złotego mleka. W jej skład wchodzi nie tylko kurkuma i olej kokosowy, ale także czarny pieprz, który, jak wykazano, zwiększa biodostępność kurkuminy o 2000%. Poniżej przedstawiamy prosty przepis pochodzący z Health Impact News, na podstawie którego możesz samodzielnie zrobić złotą pastę:

Złota pasta

Składniki

 • 1/2 szklanki organicznej kurkumy w proszku
 • 1 szklanka wody
 • 1,5 łyżeczki czarnego pieprzu
 • 5 łyżek stołowych oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia

Wykonaniei

 1. Zagotuj wodę, kurkumę i czarny pieprz w garnku ze stali nierdzewnej, aż utworzy się gęsta pasta. Mieszaj, gotując przez około 7 do 10 minut.
 2. Zdejmij garnek z ognia i dodaj olej kokosowy z pierwszego tłoczenia. Użyj trzepaczki, aby dobrze wymieszać olej kokosowy.
 3. Przenieś złotą pastę do szklanego słoika z pokrywką i przechowuj w lodówce do 2 tygodni.
 4. Używaj tej pasty do przygotowania złotego mleka, według poniższego przepisu.

Na podstawie złotej możesz przygotować złote mleko. Poniższy przepis, również pochodzący z Health Impact News, jest prosty i może zostać dostosowany do Twoich upodobań smakowych:

Złote mlekoa

Składniki

 • 1 łyżka stołowa złotej pasty
 • 2 szklanki mleka kokosowego
 • 1/8 łyżeczki wanilii (opcjonalnie)
 • Miód naturalny [lub stewia] do smaku (opcjonalnie)
 • Szczypta cynamonu (opcjonalnie)

Wykonaniei

 1. Delikatnie podgrzej 2 szklanki mleka i 1 łyżkę złotej pasty w garnku ze stali nierdzewnej, ale nie doprowadź do wrzenia.
 2. Użyj trzepaczki, aby dokładnie wymieszać pastę z mlekiem kokosowym.
 3. Opcjonalnie dodaj wanilię, miód [lub stewię] i/lub cynamon.

Odmiana złotego mleka wykonana z laski kurkumy i imbiru

Jeśli chcesz spróbować złotego mleka o nieco odmiennym smaku, przedstawiamy przepis od Prevent Disease, zawierający imbir i wykorzystujący kurkumę w postaci laski zamiast proszku. W tym przepisie nie potrzeba złotej pasty, co jest wygodne, jeśli masz ochotę na szklankę złotego mleka, ale nie masz pod ręką złotej pasty.

Złote mleko z imbirem

Składniki

 • 1 laska kurkumy (1 cal długości)
 • Pieprz biały. Biała odmiana jest lepsza.
 • 1 szklanka wody
 • 1 szklanka mleka kokosowego
 • 1 kawałek imbiru (1 cal długości, ½ cala średnicy)
 • Miód naturalny lub stewia do smaku (opcjonalnie)
 • ½ łyżki stołowej masła ghi (opcjonalnie, na ból gardła i/lub kaszel)

Wykonaniei

 1. Zmiażdż laskę kurkumy używając moździerza i tłuczka.
 2. Zmiażdż kilka ziarenek białego pieprzu. Biała odmiana jest lepsza.
 3. Wymieszaj ze sobą szklankę wody i szklankę mleka kokosowego, a następnie dodaj zmiażdżoną laskę kurkumy, pieprz i kawałek imbiru (1 cal długości, ½ cala średnicy). Gotuj, aż do wrzenia.
 4. Gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. W tym czasie ilość mleka zredukuje się do objętości jednej szklanki. Właśnie z tego powodu zaczynasz od dwóch szklanek mieszaniny mleka kokosowego i wody; w przypadku mniejszej ilości mieszaniny napój byłby zbyt gęsty.
 5. Usuń garnek z ognia, przefiltruj mieszaninę, dodaj łyżkę miodu naturalnego lub stewii (opcjonalnie) i ciesz się ciepłym, kojącym napojem.
 6. Jeśli celem spożywania złotego mleka jest złagodzenie bólu gardła, przed wypiciem dodaj 1/2 łyżeczki masła Ghi. Masło Ghi roztopi się i pokryje gardło cienką warstwą, łagodząc ból gardła i kaszel.

Jeśli nigdy nie próbowałeś złotego mleka, czeka Cię miła niespodzianka. Wiele osób lubi je pić przede wszystkim w miesiącach jesienno-zimowych (w sezonie przeziębień i grypy), ale latem jest równie smaczne i kojące. Ostatnia wskazówka - podczas gotowania mleka z kurkumą zakładaj fartuch i nie doprowadzaj napoju do wrzenia. Ta przyprawa łatwo plami ubrania i blaty, więc jeśli nie chcesz mieć kuchni w żółtych plamach, zachowaj ostrożność i uważaj, aby nic się nie rozlało.