Łazienkowe suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe?

W skrócie -

  • Mycie rąk jest prostym i skutecznym sposobem zmniejszenia narażenia na zarazki chorobotwórcze i rozprzestrzeniania się infekcji
  • Badania wykazują, że podczas suszenia, suszarki do rąk mogą osadzac bakterie i ich zarodniki nie tylko na rękach, ale także rozprzestrzeniać je w odległości do 3 metrów (9,5 stopy)
  • Natomiast dzięki ręcznikom papierowym ręce są czystsze, ale ich zużycie ma znaczący wpływ na środowisko; jeśli jedno gospodarstwo domowe w USA zużyje o jedną rolkę ręcznika papierowego mniej każdego roku, przyczyni się to do uratowania 544 000 drzew i zredukuje ilość toksycznych chemikaliów uwalnianych do dróg wodnych.

Według dr Mercoli

Mycie rąk jest jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie ekspozycji na potencjalnie chorobotwórcze zarazki, co zmniejsza ryzyko zachorowania i/lub rozprzestrzeniania się infekcji.

Regularne i prawidłowe mycie rąk drastycznie zmniejszy liczbę zarazków, które mają dostęp do Twojego organizmu, szczególnie w kluczowych momentach, takich jak przed jedzeniem, dotykaniem oczu, nosa i ust oraz po skorzystaniu z toalety lub odwiedzeniu miejsc publicznych.

Uczenie ludzi prawidłowej techniki mycia rąk może poprawić stan zdrowia w społeczności i zmniejszyć liczbę osób, które zachorują na biegunkę o 31 procent oraz zmniejszyć ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, takie jak przeziębienia, nawet o 21 procent.

Dzięki zapobieganiu chorobom spadłaby także ilość przepisywanych antybiotyków, co pomogłoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia oporności bakterii na antybiotyki. Antybiotyki są często niepotrzebnie przepisywane w przypadku infekcji dróg oddechowych i chorób związanych z biegunką.

Jeśli chcemy cieszyć się powyższymi korzyściami, technika mycia rąk musi być poprawna i skuteczna, co może wydawać się oczywiste. Jednak badania wykazały, że większość ludzi nie zabija zarazków podczas mycia rąk.

Mycie rąk w miejscach publicznych stanowi kolejne wyzwanie, ponieważ wybór między używaniem suszarki z gorącym powietrzem, dmuchawy powietrza a papierowym ręcznikiem do wysuszenia rąk stanowi wyjątkowe wyzwanie dla zdrowia lub środowiska.

Badania opublikowane w Applied and Environmental Microbiology sugerują, że suszarki do rąk na gorące powietrze mogą w rzeczywistości osadzać bakterie i ich zarodniki nie tylko na rękach, ale także rozprzestrzeniać je na odległość do 3 metrów (9,5 stopy).

Suszarki do rąk w publicznych toaletach nie są tak higieniczne, jak Ci się wydaje

Mycie rąk to najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się bakterii, ale jeśli podczas suszenia rąk osadzają się na nich dodatkowe zarazki, możesz nie być chroniony tak dobrze, jak Ci się wydaje. Najnowsze badania pokazujące rozprzestrzenianie bakterii przez suszarki na gorące powietrze potwierdzają wcześniejsze badania, które dały podobne wyniki.

Naukowcy z University of Connecticut Health zebrali próbki z 36 łazienek znajdujących się w akademickim centrum zdrowia, eksponując przez 30 sekund płytki do hodowli bakterii na gorące powietrze wydmuchiwane z suszarki.

Innymi słowy, naukowcy nie otworzyli suszarek do rąk i nie zrobili posiewu z ich wnętrza, a zamiast tego używali gorącego powietrza, które jest wydmuchiwane na ręce użytkownika podczas normalnej pracy suszarki, aby założyć hodowlę. Po takiej ekspozycji, na każdej płytce wyrosło od 18 do 60 kolonii bakterii, w tym bakterii wywołujących choroby u ludzi.

Naukowcy porównali te płytki z innym zestawem płytek, które na dwie minuty zostały wystawione na działanie powietrza w łazience, bez użycia suszarek do rąk. Na drugich płytkach wyrosła średnio jedna lub mniej kolonii na płytkę.

Następnie naukowcy zainstalowali na suszarkach wysokoefektywne filtry cząstek stałych (HEPA), aby sprawdzić, czy zmniejszy to ilość bakterii wydmuchiwanych na dłonie użytkowników. Zmniejszyło to liczbę bakterii czterokrotnie, ale nie usunęło wszystkich bakterii chorobotwórczych, takich jak Staphylococcus haemolyticus, Pseudomonas alcaligenes, Bacillus cereus i Brevundimonas diminuta/vesicularis.

W badaniu opublikowanym w Journal of Hospital Infection spowodowano celowe zanieczyszczenie rąk pałeczkami kwasu mlekowego w celu symulacji słabo umytych i skażonych rąk, a następnie poddano je działaniu suszarki strumieniowej, suszarki na gorące powietrze lub wysuszono je papierowym ręcznikiem.

Naukowcy odkryli, że podczas korzystania z suszarki strumieniowej, w wydmuchiwanym powietrzu było 4,5 razy więcej bakterii niż w przypadku suszarki na ciepłe powietrze; korzystanie z suszarki strumieniowej zwiększyło liczbę bakterii w łazience 27 razy w porównaniu do suszenia rąk za pomocą papierowego ręcznika.

Co zostało wessane do środka, musi zostać wydmuchane

W innym badaniu naukowcy zmierzyli odległość, na jaką zarazki zostały rozprzestrzenione i odkryli, że wynosi ona około 3 metrów. Te wyniki pokazują, że nawet jeśli suszarka będzie czysta, ale Twoja technika mycia rąk nie będzie efektywna, nadal będziesz rozprzestrzeniać bakterie. Naukowcy przeprowadzający ostatnie badania napisali:

"Te wyniki wskazują na to, że wiele rodzajów bakterii, w tym potencjalne patogeny i ich zarodniki, mogą osadzać się na dłoniach suszonych za pomocą suszarek do rąk znajdujących się w łazienkach, a zarodniki mogą w ten sposób zostać rozprzestrzenione w budynku."

Naukowcy wysunęli teorię, że suszarki do rąk nie tylko wydmuchują powietrze, ale także je zasysają. Dzięki temu bakterie mogą rosnąć wewnątrz urządzenia w warunkach wysokiej wilgotności.

Korzystanie z urządzenia zwiększa ilość bakterii, kolonie rosną, a następnie są rozpraszane podczas pracy urządzenia. Naukowcy doszli do wniosku, że "suszarki do rąk są możliwym mechanizmem rozprzestrzeniania się zakaźnych bakterii, w tym zarodników potencjalnych patogenów, jeśli są one obecne."

Efektywna technika mycia rąk jest bardzo prosta

Mycie rąk jest ważne zarówno przed jak i po różnych czynnościach. Ten krótki film demonstruje, jak prawidłowo myć ręce, a poniższa lista pomoże Ci ustalić, czy nadszedł czas, aby udać się w kierunku umywalki po mydło i wodę. Umyj ręce:

Kiedy Twoje ręce są wyraźnie brudne

Po przyjściu do domu z zewnątrz

Często podczas sezonu na grypę i przeziębienia

Przed jedzeniem

Po kichaniu lub kaszlu

Przed i po wizycie lub opiece nad chorymi

Po zabawie z dziećmi lub dotykaniu dziecięcych zabawek

Po wyrzuceniu śmieci, trzymaniu telefonu komórkowego lub uścisku rąk

Po dotykaniu zwierzęcia, odchodów zwierząt, karmy lub smakołyków dla zwierząt

Po pójściu do łazienki i zmianie pieluszki

Przed i po przygotowywaniu jedzenia, zachowując szczególną ostrożność w przypadku surowych jaj, mięsa, owoców morza i drobiu

Po przyjściu do domu ze sklepu spożywczego, szkoły, centrum handlowego lub kościoła, gdzie mogłeś/mogłaś dotknąć przedmiotów

Wpływ złej higieny rąk jest znaczący, ponieważ zwiększa częstość występowania przeziębień, chorób i związanych z nimi kosztów medycznych i strat wydajności.

W badaniu prowadzonym na rekrutach wojskowych naukowcy stwierdzili, że nauczanie się prostego mycia rąk w dużym Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej skutkowało 45-procentowym zmniejszeniem liczby wizyt ambulatoryjnych, których przyczyną były choroby układu oddechowego.

Jednak pomimo sukcesów w ograniczaniu strat wydajności i kosztów opieki zdrowotnej, utrzymanie programu nauczania uznano za wyzwanie ze względu na poświęcany na niego czas. Prawidłowe mycie rąk może potencjalnie ograniczyć przenoszenie się bakterii z człowieka na człowieka. Jednak, aby było ono naprawdę skuteczne w prewencji chorób, należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • Używaj ciepłej, bieżącej wody i łagodnego mydła. NIE potrzebujesz mydła antybakteryjnego, co zostało naukowo potwierdzone. Nawet amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła: "Obecnie nie ma dowodów na to, że [przeciwbakteryjne mydła] są bardziej skuteczne w zapobieganiu chorobom niż mycie zwykłym mydłem i wodą".
  • Zacznij od zmoczenia rąk, dodaj mydło i zrób pianę, aż do nadgarstków, szoruj przez co najmniej 15 lub 20 sekund (większość ludzi myje ręce tylko przez około sześć sekund). Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego czasu mycia jest dwukrotne zaśpiewanie piosenki "Happy Birthday".
  • Upewnij się, że pokryłeś pianą z mydła wszystkie powierzchnie, w tym tył dłoni, nadgarstki, przestrzeń między palcami, wokół i poniżej paznokci.
  • Dokładnie opłucz dłonie pod bieżącą wodą.
  • Dokładnie wysusz ręce, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika. W miejscach publicznych użyj papierowego ręcznika, aby otworzyć drzwi, w celu ochrony przed zarazkami żyjącymi na klamkach.

Jeden papierowy ręcznik prawidłowo wykonuje całą pracę

(Film tylko w języku angielskim)

Ponieważ więcej niż jedno badanie wykazało wątpliwą skuteczność suszarek strumieniowych, rozsądny wydaje się być powrót do ręczników papierowych w celu wysuszenia rąk po ich umyciu. Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA), papier ma największy udział w odpadach komunalnych w Ameryce.

Każdego roku w Ameryce zużywa się 13 miliardów funtów (5,9 miliarda kg) ręczników papierowych. To ponad 45 funtów (20,4 kg) na osobę rocznie. Jeśli każda osoba zmniejszy zużycie tylko o jeden ręcznik dziennie, może to zmniejszyć ilość odpadów o 571 milionów funtów rocznie (259 milionów kg). Innymi słowy, niewielkie zmiany dokonywane w każdym domu i społeczności będą miały istotny wpływ na nasze środowisko.

Wyniki ankiety pokazały, że 62% użytkowników woli używać papierowych ręczników do osuszania rąk niż suszarek na gorące powietrze. Chociaż ręczniki papierowe mogą zmniejszyć liczbę wszystkich rodzajów bakterii, jakie można znaleźć na rękach, jego nieefektywne użycie prowadzi do marnowania zasobów.

W jednym z badań przeprowadzonych w Massachusetts Institute of Technology, badacze porównali siedem najbardziej powszechnych metod suszenia dostępnych w publicznych toaletach i stwierdzili, że ręczniki papierowe i suszarki do rąk z ciepłym powietrzem mają największy wpływ na środowisko ocenianych systemów.

Oszczędzając papier ratujesz środowisko

W samych Stanach Zjednoczonych ręczniki papierowe stanowią rynek o wartości 6 miliardów dolarów, który wykorzystuje 17 drzew i 20 000 galonów (ok. 76 litrów) wody do wyprodukowania 1 tony ręczników papierowych. Potrzeba 51 000 drzew, aby wyprodukować liczbę ręczników zużywanych każdego dnia.

Gdyby każde gospodarstwo domowe zmniejszyło zużycie ręczników papierowych o jedną rolkę każdego roku, zaoszczędziło by to 544 000 drzew, a przy zmniejszeniu zużycia o trzy rolki rocznie wyprodukowano by o 120 000 ton odpadów mniej. Wyeliminowało by to również część kosztów za składowanie odpadów w wysokości 4,1 miliona USD.

Papier został wynaleziony w Chinach około 105 roku n.e. i był utrzymywany w tajemnicy przez wiele lat. Obecnie przy wytwarzaniu tego produktu może być stosowanych prawie 3000 chemikaliów. W praktyce, zwykle stosuje się blisko 200 pojedynczych substancji chemicznych w zależności od konkretnego produktu. Powszechnie stosowane środki chemiczne obejmują sodę kaustyczną, dwutlenek chloru, ditionin sodu i krzemian sodu.

Proces jest intensywny zarówno na etapie poszukiwania pierwotnego surowca, co prowadzi do masowego wylesiania, jak i stosowania toksycznych chemikaliów uwalniających do środowiska rakotwórcze dioksyny i furany. Produkcja ręczników papierowych jest podobna do wytwarzania innych papierów komercyjnych.

Po usunięciu kory, drzewo jest rozdrabniane na małe kawałki. Następnie dodawane są substancje chemiczne w celu rozpuszczenia wiązań włókien w drewnie, w wyniku czego tworzy się pulpa drzewna. Ta mieszanina jest następnie przetwarzana, oczyszczana i wybielana za pomocą chloru.

Ręczniki papierowe przyczyniają się do utrzymania czystości rąk, jednak zmniejszając codzienne zużycie tych ręczników w miejscach publicznych i domach, możesz znacząco przyczynić się do zmniejszenia narażenia siebie i swojej rodziny na toksyczne chemikalia. Następnym razem, gdy sięgniesz po ręcznik papierowy, aby wysuszyć ręce, rozważ użycie tylko jednego kawałka i zrezygnuj z suszarek.