Dlaczego łatwo tworzą się siniaki

Łatwe tworzenie się siniaków

W skrócie -

  • Wraz z wiekiem skóra staje się coraz bardziej podatna na powstawanie siniaków; ich przyczyną może być także nadmierne napięcie podczas ćwiczeń, pewne leki lub pewne schorzenia.
  • Niedobór bioflawonoidów i witaminy C także może sprawiać, że siniaki będą się szybciej tworzyły.
  • Jeśli łatwo tworzą Ci się siniaki, jedz więcej warzyw i owoców, a także rozważ przyjmowanie suplementów z bioflawonoidem rutyną.

Według dr Mercoli

Każdy rodzaj urazu, taki jak na przykład upadek, może spowodować przerwanie się naczyń włosowatych (małych naczyń krwionośnych) tuż pod powierzchnią skóry i wyciek czerwonych krwinek. Powoduje to czerwono-fioletowe lub czarno-niebieskie siniaki na skórze.

Technicznie będące stłuczeniami, siniaki mogą powstać w wyniku praktycznie dowolnego uszkodzenia naczyń krwionośnych w skórze. Kiedy Twój organizm zaczyna się leczyć i metabolizować komórki krwi, siniak zazwyczaj zmienia kolor na zielony, żółty lub brązowy, po czym ostatecznie całkowicie znika.

Nabawienie się siniaka od czasu do czasu jest praktycznie nieuniknione, ale jeśli pojawiają się one u Ciebie częściej i nie możesz zrozumieć dlaczego, warto znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Być może po prostu uderzyłeś się w rękę lub nogę i zapomniałeś o tym, ale może to też być coś zupełnie innego.

9 powodów, dlaczego łatwo powstają siniaki

1. Wiek

Wraz z wiekiem skóra traci część swojej ochronnej warstwy tłuszczowej, która zapewnia amortyzację przed uderzeniami i upadkami. Skóra staje się cieńsza, podczas gdy produkcja kolagenu zostaje spowolniona. Oznacza to, że wystarcza teraz znacznie mniej siły, aby spowodować siniak niż wtedy, kiedy byłeś młodszy.

2. Schorzenie skóry Purpuric Dermatosis

Ta choroba naczyń krwionośnych, która występuje częściej u osób starszych, wywołuje powstawanie tysięcy drobnych siniaków, często na łydkach, które z daleka mogą przypominać pieprz cayenne1 . Siniaki te są wynikiem wyciekania krwi z małych naczyń włosowatych.

3. Zaburzenia krwi

Zaburzenia krwi, takie jak hemofilia i białaczka, mogą powodować siniaki niejasnego pochodzenia, często w wyniku nieprawidłowego krzepnięcia krwi. Jeśli często i z niewyjaśnionej przyczyny robią Ci się rozległe siniaki, to najlepiej zrobisz konsultując się z lekarzem w celu wykluczenia tego typu zaburzeń, szczególnie jeśli wydaje się, że problem pojawił się nagle.

4. Cukrzyca

U osób chorych na cukrzycę mogą pojawiać się ciemne przebarwienia na skórze, często w miejscach, w których skóra styka się ze skórą innej części ciała. Te przebarwienia mogą być mylone z siniakami, ale w rzeczywistości wynikają one z oporności na insulinę.

5. Nadmierne napięcie podczas ćwiczeń

Podawanie mięśni nadmiernym obciążeniem, które może wystąpić podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, może spowodować pękanie naczyń krwionośnych i powstawanie siniaków. Mikroskopijne urazy włókien mięśniowych spowodowane wysiłkiem mogą również powodować siniaki. Ponadto, jeśli uprawiasz sport lub intensywnie ćwiczysz, możesz być narażony na uderzenia i drobne urazy, które powodują siniaki, mimo że możesz nie pamiętać faktycznych uderzeń.

6. Niektóre leki

Leki, takie jak kwas acetylosalicylowy, leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe mogą zmniejszać krzepliwość krwi, a tym samym zwiększać prawdopodobieństwo powstawania siniaków. Leki zawierające aspirynę, prednizon, prednizolon, doustne środki antykoncepcyjne i inne mogą też osłabiać naczynia krwionośne, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania siniaków.

7. Podłoże genetyczne

Jeśli bliscy członkowie Twojej rodziny mają tendencję do łatwego tworzenia się u nich siniaków, to jest szansa, że Ty też będziesz ją miał. (Chociaż zazwyczaj istnieją kroki, które możesz podjąć, aby przezwyciężyć tę potencjalną tendencję genetyczną).

8. Blada skóra

Blada skóra nie sprawia, że jesteś rzeczywiście bardziej podatny na siniaki, ale sprawia ona, że wszelkie siniaki stają się na niej bardziej widoczne niż na ciemniejszej skórze.

9. Uszkodzenia wywołane promieniami słońca

Choć organizm zdecydowanie potrzebuje regularnej ekspozycji na słońce, aby wyprodukować witaminę D (i uzyskać wiele dodatkowych korzyści), to nadmierne nasłonecznienie – szczególnie takie, które wywołuje pieczenie skóry – może spowodować utratę jej elastyczności i sprężystości. To z kolei sprawia, że siniaki tworzą się łatwiej i są bardziej zauważalne.

Dieta może być najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak łatwo tworzą się siniaki

Powodem, dla którego większości ludzi łatwo robią się siniaki jest to, że ich naczynia włosowate są zbyt kruche i łatwo się rozrywają. Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie i uelastycznienie naczyń włosowatych jest upewnienie się, czy w Twojej diecie znajdują się produkty zawierające bioflawonoidy.

Doskonałym źródłem pokarmowym bioflawonoidów są ciemne jagody, ciemnozielone warzywa, czosnek i cebula.

Zazwyczaj dobrze wyważona dieta z dużą ilością ekologicznych warzyw i niektórych owoców jest wystarczająca, aby dostarczyć organizmowi wszystkich mikroelementów, które są mu potrzebne, aby zapobiec powstawaniu siniaków z wszelkich powodów innych niż rzeczywiście poważne uderzenia czy urazy.

Jednakże, jeśli łatwo robią Ci się siniaki, to szczególnie ważne będą następujące składniki odżywcze, których być może nie masz odpowiednio dużo w diecie, a mogą się one okazać przydatnym dodatkiem:

Rutyna

Rutyna jest bioflawonoidem znanym ze swych właściwości wzmacniających naczynia krwionośne. Z tego powodu jest ona często stosowana w przypadku żylaków i hemoroidów, a także w przypadku siniaków. W rzeczywistości niedobór bioflawonoidów może umożliwić łatwiejsze pękanie naczyń krwionośnych, dlatego też, jeśli łatwo robią Ci się siniaki, to prawdopodobnie korzystne będzie dla Ciebie przyjmowania rutyny.

W jednym z badań osób z postępującą plamicą pigmentową zmiany skórne zostały całkowicie odwrócone po 4 tygodniach leczenia rutyną (50 mg dwa razy dziennie) i suplementem witaminy C.

Hesperydyna

Ten bioflawonoid, występujący w skórkach owoców cytrusowych jest również znany ze swojej zdolności do wzmacniania naczyń włosowatych. W pewnym badaniu kobiety w okresie menopauzy, które przyjmowały codziennie suplement hesperydyny i witaminy C zaobserwowały zmniejszenie się tendencji do tworzenia siniaków.

Witamina C

U osób nie spożywających odpowiednich ilości witaminy C stwierdzono, że zwiększenie poziomu witaminy C powoduje zmniejszenie tendencji do tworzenia siniaków. Przyjmowanie witaminy C wraz z bioflawonoidami, takimi jak rutyna lub hesperydyna jest zalecane, ponieważ może to poprawić skuteczność i wchłanianie witaminy C. Jak donosi University of Michigan Health System:

"Nawet niewielkie niedobory witaminy C i ewentualnie flawonoidów mogą prowadzić do łatwiejszego powstawania siniaków, a ludzie mający tendencję do siniaków mogą odnieść korzyści z jedzenia większej ilości owoców i warzyw, które są najlepszymi źródłami witaminy C i flawonoidów.

... Zmniejsz swoją skłonność do siniaków, przyjmując codziennie kombinację co najmniej 400 mg witaminy C i 400 mg flawonoidów, takich jak hesperydyna lub rutyna."

10 naturalnych sposobów na szybkie pozbycie się siniaków

Najważniejszą sprawą, jeśli chcesz uniknąć siniaków jest regularne spożywanie świeżych warzyw i owoców. Jeśli jednak masz już siniaki, to przyroda oferuje wiele prostych, naturalnych rozwiązań, które mogą pomóc w szybszym ich zniknięciu. Oto, co warto wypróbować:

Olej z arniki

Kwiaty i korzenie arniki są używane od setek lat jako lek ziołowy. Mają one właściwości przeciwzapalne, a także stymulujące przepływ białych krwinek, co pomaga przetwarzać zastygłą krew i rozproszyć płyny zablokowane w stawach, mięśniach i posiniaczonej tkance. Olej z arniki jest zalecany tylko do stosowania zewnętrznego i w postaci rozcieńczonej, ponieważ czysty olej z arniki jest bardzo silny i może powodować poważne skutki uboczne.

Liście kapusty

W przypadku siniaków na twarzy weź duże zewnętrzne liście białej kapusty, połam je i zanurz w bardzo gorącej wodzie. Następnie zastosuj jako okład na siniaka (ale upewnij się, że nie są zbyt gorące, gdy kładziesz je na twarzy).

Zimne okłady

Nałożenie zimnego kompresu na siniaka może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Im szybciej zastosujesz kompres po kontuzji, tym lepiej.

Aloes

Świeży żel, który pochodzi z liści aloesu może przyspieszać gojenie się ran i podrażnień skóry.

Nagietek

Aby zrobić maść, ugotuj jedną uncję suszonych kwiatów lub liści nagietka (lub 1/4 łyżeczki świeżego soku z ziela) w jednej uncji słoniny. Gdy mieszanina ostygnie, nałóż ją na siniak. Ta mieszanka jest również pomocna w przypadku skręceń, naciągniętych mięśni, owrzodzeń i czyraków.

Kozieradka

Aby przygotować okład, wrzuć 1/2 uncji pokruszonych nasion kozieradki do małej torebki z tkaniny i gotuj w wodzie przez kilka minut. Usuń torebkę i nałóż "herbatę" na siniak. Okład powinien być jak najgorętszy (ale upewnij się, że nie parzy skóry).

Tymianek ogrodowy

Umieść zielone części rośliny w wodzie i gotuj je przez trzy do czterech minut. Przykryj garnek i pozostaw na kolejne dwie do trzech minut. Odcedź mieszaninę i wlej ją do wody w wannie, po czym weź normalną kąpiel.

Cebula

Zastosuj ją na surowo, bezpośrednio na siniak.

Ziele dziurawca

Wlej 10 do 15 kropli olejku z dziurawca zwyczajnego do wody i nałóż mieszaninę na siniaka.

Ocet jabłkowy

Przykładaj na siniaka gorący lub zimny okład z octu jabłkowego.

Witamina K

Miejscowe stosowanie witaminy K może pomóc zmniejszyć siniaki.

Zdrowa skóra zależy od zdrowia organizmu

Oprócz wymienionych wyżej wskazówek, które pomagają szybciej pozbyć się siniaków, niektóre produkty spożywcze są szczególnie skuteczne w promowaniu pięknej, zdrowej i czystej skóry. Są to między innymi:

  • Tłuszcze omega-3 pochodzenia zwierzęcego
  • Warzywa – najlepiej świeże, ekologiczne i lokalnie uprawiane. Świeży sok warzywny jest również wspaniałym tonikiem dla skóry, podobnie jak karotenoidy, które nadają owocom czerwony, pomarańczowy i żółty kolor, a także występują w zielonych warzywach. Badania wykazały, że jedzenie produktów zawierających te pigmenty roślinne może sprawić, że twarz wygląda na zdrowszą niż po opalaniu.
  • Kiszone warzywa są jeszcze zdrowsze, ponieważ choć zachowują wszystkie składniki odżywcze świeżych warzyw, to dodatkowo są one przekształcane przez bakterie w pożywienie, które pomaga promować korzystną florę bakteryjną jelit i wspomagać równowagę immunologiczną oraz trawienie.
  • Astaksantyna – silny przeciwutleniacz – zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, gdy jest przyjmowana jako codzienny suplement. Niektóre filtry przeciwsłoneczne zaczynają również wykorzystywać astaksantyną jako jeden ze składników, który chroni skórę przed uszkodzeniami.