Wiosenne porządki - nietoksyczne środki czyszczące

Wiosenne porządki

W skrócie -

  • W typowym domu znajduje się około 3 do 10 galonów (11-38 litrów) toksycznych materiałów w postaci domowych środków czyszczących. Nawet "ekologiczne" produkty mogą zawierać szkodliwe składniki
  • Wśród składników, powszechnie używanych w domowych środkach czyszczących i detergentach mogących wytworzyć toksyczne środowisko wewnątrz domu znajdują się etery glikolu, fosforany, lotne związki organiczne, ftalany i wiele innych
  • Typowe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, olej kokosowy i wódka mogą skutecznie usuwać brud i dezynfekować tak samo dobrze, jak ich toksyczne odpowiedniki
  • Poniżej znajdują się przepisy na środki czyszczące do samodzielnego wykonania, które mogą być zastosowane w kuchni, łazience, do prania i zastosowań uniwersalnych.

Według dr Mercoli

Przyszła wiosna, pogoda jest coraz cieplejsza, więc jest to idealny czas na stary rytuał wiosennego sprzątania domu.

W tym artykule skupię się na wiosennych porządkach w domu, ponieważ jest to obszar, w którym wiele osób nieświadomie wprowadza zbyt dużo niepotrzebnych toksyn do swojego życia.

W typowym domu znajduje się około 3 do 10 galonów (11-38 litrów) toksycznych materiałów w postaci domowych środków czyszczących. Środki, których używasz do czyszczenia domu, są w rzeczywistości jednym z głównych źródeł toksyn i zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, na które narażasz się regularnie.

Nawet "ekologiczne" produkty mogą zawierać szkodliwe składniki. To niefortunne, ale termin "ekologiczny" i "naturalny" są w rzeczywistości niczym więcej niż zwrotami marketingowymi i nie oznaczają bezpieczeństwa.

Ponadto, wiele składników nie musi zostać umieszczonych na etykiecie, co sprawia, że jeszcze trudniej rozpoznać, na co się narażasz.

Producenci lobbowali rząd, aby zwolniono ich z tego wymogu, żeby mogli celowo pominąć każdy składnik, który jest uważany za tajny składnik. Nic dziwnego, że wiele z tych nieujawnionych składników jest w rzeczywistości toksycznych.

Jakie substancje to najwięksi winowajcy?

Szczególne obawy budzą substancje chemiczne, o których wiadomo lub podejrzewa się, że są rakotwórcze. Inne mogą zakłócać funkcjonowanie układu hormonalnego i/lub negatywnie wpływać na rozrodczość - obie te kwestie budzą poważne obawy, zwłaszcza jeśli w domu znajduje się małe dziecko.

Kiedy substancje chemiczne znajdujące się w produktach gospodarstwa domowego (takich jak spraye do czyszczenia i detergenty do prania) mają kontakt ze skórą i płucami, trafiają bezpośrednio do krwioobiegu, omijając wątrobę i nerki, które są naturalnym systemem obronnym organizmu przed toksynami. Substancje chemiczne mogą unosić się w powietrzu przez wiele godzin już po jednej aplikacji typowego domowego środka czyszczącego.

Amoniak jest prawdopodobnie najbardziej znanym winowajcą, jeśli chodzi o uczynienie z domu miejsca "nie do zniesienia" podczas i przez kilka godzin po jego użyciu. Jest wyjątkowo drażniący dla skóry, oczu i płuc, a nawet może okazać się śmiertelny, jeśli zostanie przypadkowo zmieszany z innymi substancjami chemicznymi.

Należy pamiętać, że NIGDY nie należy mieszać amoniaku z jakimkolwiek produktem zawierającym wybielacz. Zmieszanie amoniaku i wybielacza spowoduje powstanie bardzo toksycznych oparów, które mogą spowodować utratę przytomności. Po tym błędzie, wiele osób musiało niezwłocznie zaczerpnąć świeżego powietrza szybko otwierając okno...

Inne składniki typowych domowych środków czyszczących, detergentów do prania, a nawet "ekologicznych" środków czyszczących, które mogą tworzyć toksyczne środowisko, obejmują między innymi niżej wymienione substancje.

W celu uzyskania informacji o dodatkowych niebezpiecznych substancjach chemicznych występujących w popularnych produktach gospodarstwa domowego, sprawdź listę szkodliwych składników PureZing:

Etery glikolu – powszechne stosowane w farbach, perfumach, mydłach, kosmetykach i żywności. Powodują zmęczenie, letarg, nudności, a także ryzyko uszkodzenia wątroby i nerek.

Fosforany - producenci zmniejszyli ilość fosforanów w środkach do prania, ale nie podjęto żadnych działań w zakresie detergentów do zmywarek. Powodują rozległe szkody w środowisku.

Lotne związki organiczne (LZO), w tym 1,4-dichlorobenzen – powodują podrażnienie nosa i gardła, zawroty głowy i astmę.

Ftalany – mają negatywny wpływ na rozrodczość, powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej, nowotwory i uszkodzenia narządów

Etoksylowane nonylofenole (NPE), powszechny składnik detergentów piorących i uniwersalnych środków czyszczących; jest zabroniony w Europie, ponieważ jest znanym czynnikiem silnie zaburzającym gospodarkę hormonalną i powodującym przekształcenie samców ryb w samice.

Rozpuszczalniki ropopochodne znajdujące się w środkach do czyszczenia podłóg mogą powodować uszkodzenie błon śluzowych

Aromaty – powodują bóle głowy, problemy z zatokami i astmę

Formaldehyd, znajduje się w odświeżaczach w sprayu i dezodorantach; jest czynnikiem rakotwórczym

2-etoksyetanol (Cellosolve), jest składnikiem wielu uniwersalnych środków do czyszczenia okien; może spowodować uszkodzenie nerek, szpiku kostnego, wątroby i układu nerwowego

Chlor – działa drażniąco na skórę, oczy i płuca

Etanolaminy – działają drażniąco na skórę, oczy i płuca

Laurylosiarczan sodu – działa drażniąco na skórę i oczy, jest czynnikiem rakotwórczym

Zrób wiosenne porządki nie używając toksycznych środków czyszczących

Artykuł opublikowany na Greatist.com zawiera ponad 27 przepisów na nietoksyczne środki czyszczące, które można zrobić samodzielnie, co dowodzi, że nie brakuje alternatyw dla rozwiązania problemu domowego brudu.

Oto prosta lista składająca się z 12 produktów, które pozwolą Ci stworzyć szeroką gamę własnych, całkowicie naturalnych, nietoksycznych środków czyszczących, pojedynczo lub w różnych kombinacjach. Na przykład ocet w połączeniu z nadtlenkiem wodoru działa wyjątkowo dobrze jako środek dezynfekujący i odkażający:

Soda oczyszczona

Ocet

Sok z cytryny

Nadtlenek wodoru

Oliwa z oliwek

Mydło w płynie

Organiczne olejki eteryczne (opcjonalnie)

Miska/wiadro do mieszania

Olej kokosowy

Butelki na spray

Wódka

Ściereczki z mikrofibry

Soda oczyszczona — odwieczny mistrz sprzątaczek

Oto kilka przykładów na to, jak zwykła i prosta soda oczyszczona może zastąpić niebezpieczne domowe środki czyszczące w domu:

  1. Stosuj jako bezpieczny, nierysujący środek polerujący do metali i porcelany.
  2. W celu wyczyszczenia piekarnika, po prostu rozprowadź szklankę lub więcej sody oczyszczonej na dnie piekarnika, a następnie polej ją wystarczającą ilością wody, aby uzyskać gęstą pastę. Pozostaw mieszaninę na noc.
  3. Następnego ranka smar będzie łatwo zetrzeć, ponieważ zabrudzenia zostaną zmiękczone i rozpuszczone. Po wyczyszczeniu najgorszego brudu, nałóż na gąbkę odrobinę płynnego detergentu lub mydła i wypłucz pozostałe resztki z piekarnika.
  4. W celu udrożnienia rur, wsyp do odpływu od 1/2 do 1 szklanki sody oczyszczonej, a następnie powoli wlej od 1/2 do 1 szklanki octu. Przykryj odpływ i pozostaw na 15 minut. Jeśli mocno się pieni, to oznacza, że wszystko działa zgodnie z planem. Przepłucz odpływ galonem (3,79 litra) wrzącej wody.
  5. Rozpyl roztwór sody oczyszczonej na suchym dywanie. Zaczekaj co najmniej 15 minut, a następnie odkurz dywan.
  6. W celu wyczyszczenia srebra, zagotuj od dwóch do trzech cali wody w płytkim garnku z jedną łyżeczką soli, jedną łyżeczką sody oczyszczonej i arkuszem folii aluminiowej. Całkowicie zanurz srebro w tym roztworze i gotuj przez kolejne dwie do trzech minut. Wyjmij srebro z naczynia i wytrzyj nalot czystą bawełnianą ściereczką.

Proste przepisy na środki czyszczące do samodzielnego wykonania

Lista receptur umieszczona na Greatist.com jest warta wydrukowania lub dodania do zakładek w celu ich późniejszego wykorzystania, ponieważ obejmuje praktycznie każdą sytuację, o której można pomyśleć. Oto kilka moich ulubionych porad z tej listy. Reszta znajduje się w oryginalnym artykule:

Łazienka Kuchnia Pranie Uniwersalne

Czyszczenie toalety: do toalety wlej ½ szklanki sody oczyszczonej i około 10 kropli olejku z drzewa herbacianego, a następnie ¼ szklanki octu. Wyczyść za pomocą szczotki do WC.

Uniwersalny środek do czyszczenia blatów: wymieszaj równe części octu i wody. Rozpyl na powierzchni blatu i zetrzyj.

W przypadku blatów kamiennych zamiast octu użyj alkoholu lub wódki z wodą, ponieważ kwaśny odczyn octu może zaszkodzić pewnym powierzchniom, takim jak marmur i granit.

Domowy środek piorący: My Healthy Green Family proponuje recepturę detergentu do prania bez użycia boraksu i toksyn; detergent składa się tylko z pięciu nietoksycznych składników: mydła glicerynowego, sody krystalicznej, sody oczyszczonej, kwasu cytrynowego i grubej soli.

Nietoksyczny środek do czyszczenia podłóg: do czyszczenia posadzek z płytek, wymieszaj w wiaderku jedną część octu z dwiema częściami ciepłej wody.

Umyj podłogę tak jak zwykle, za pomocą mopa lub szmatki. Nie trzeba spłukiwać.

Uwaga: ocet nie jest zalecany do lakierowanego drewna lub innych drewnianych podłóg.

Do czyszczenia wanny i prysznica: zwalcz plesń rozpryskując ocet na powierzchni wanny lub prysznica. Pozostaw na 30 minut. W razie potrzeby umyj gąbką i spłucz ciepłą wodą.

W celu usunięcia mocniejszych zabrudzeń, zmieszaj sodę z niewielką ilością ciekłego mydła kauczukowego. Umyj i spłucz.

Osad z mydła można również usunąć za pomocą niewielkiej ilości oleju kokosowego naniesionego na wilgotną szmatkę. Spryskaj powierzchnię octem i wytrzyj do sucha niepozostawiającą włókien ściereczką.

Odkażanie deski do krojenia (drewnianej lub plastikowej): przetnij świeżą cytrynę na pół i potrzyj nią powierzchnię deski. Pozwól sokowi wsiąkać przez 10 minut, a następnie spłucz.

Możesz również użyć oleju kokosowego do czyszczenia, dezynfekcji i konserwacji drewnianej deski do krojenia. Używaj, gdy drewno zacznie wyglądać na suche.

Domowy środek do płukania tkanin: dodaj 20-30 kropli olejku organicznego do jednogalonowego (ok. 4 litry) dzbanka octu.

Dodaj 1/3 szklanki powyższej mieszaniny do każdego prania (wstrząśnij przed użyciem).

Uniwersalny środek do czyszczenia okien i luster: wymieszaj jedną część octu z czterema częściami wody.

Dodaj sok z cytryny, aby uzyskać cytrusowy zapach. Sok z cytryny zapewni także dodatkową moc czyszczącą.

Spryskaj lustro lub szybę i umyj za pomocą gąbki lub szmatki.

Antybakteryjny środek dezynfekujący: łazienki są pożywką dla wszelkiego rodzaju zarazków, ale produkty antybakteryjne, takie jak te zawierające triklosan, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

W celu uzyskania domowego roztworu przeciwbakteryjnego wymieszaj dwie szklanki wody z trzema łyżkami mydła kakaowego i 20-30 kroplami olejku z drzewa herbacianego.

Spryskaj powierzchnie w domu (np. sedes i zlew), a następnie wytrzyj je.

Domowy detergent do zmywarek: wymieszaj równe części płynnego mydła kauczukowego i wody. Jeśli chcesz, możesz dodać cytrynę.

Dodaj około dwóch łyżeczek soku z cytryny do mieszaniny złożonej z jednej szklanki wody i jednej szklanki mydła. Przechowuj w szklanym słoju.

Wlej mieszaninę do komory detergentu w zmywarce i dodaj zwykły ocet do komory płukania.

Nietoksyczny odświeżacz do tkanin/arkusze do suszarki: napełnij saszetkę wybranymi suszonymi ziołami i używaj zamiast komercyjnych odświeżaczy do tkanin.

Inną opcją jest nałożenie kilku kropli olejku na nie pozostawiającą włókien szmatkę.

Oba domowe odświeżacze są oczywiście wielokrotnego użytku. Po prostu dodaj nowe zioła lub kilka dodatkowych kropel olejku, gdy poczujesz, że odświeżacz traci swój zapach.

Środek do pielęgnacji mebli: połącz ¼ szklanki octu z ¾ szklanki oliwy z oliwek. Nałóż na meble za pomocą miękkiej, nie pozostawiającej włókien szmatki i wytrzyj.

W przypadku mebli drewnianych zmieszaj ¼ szklanki soku z cytryny z ½ szklanki oliwy z oliwek, a następnie postępuj zgodnie z procedurą opisaną powyżej.

Alternatywnie, możesz po prostu w ten sam sposób użyć zwykłego oleju kokosowego.

We wszystkich przypadkach najpierw przetestuj miksturę na małym obszarze.

9 sposobów na wykorzystanie oleju kokosowego do czyszczenia domu

Olej kokosowy to kolejny niezwykle przydatny produkt gospodarstwa domowego, który może zastąpić liczne produkty komercyjne. Jest szczególnie przydatny do czyszczenia, dezynfekcji i pielęgnacji drewnianych przedmiotów, takich jak deski do krojenia i meble.

Może być również używany do wielu innych domowych zadań, zwykle wykonywanych za pomocą bardziej kosztownych i potencjalnie toksycznych alternatyw. Osobiście używam go regularnie jako impregnatu do drewnianej deski do krojenia, co chroni ją przed wysychaniem i zniekształceniem.

Dodatkowo jest to jeden z podstawowych produktów, który może zastąpić wiele, jeśli nie większość, środków do pielęgnacji ciała i kosmetyków. Oto kilka praktycznych zastosowań tego fantastycznego oleju, który ma naturalne działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe, a także zapewnia wyjątkowe nawodnienie i utrzymuje szeroką gamę materiałów w dobrej kondycji, w tym drewno, skórę i metale:

1. Używaj jako pasty do metalu. Najpierw sprawdź mały obszar.

2. Nawilżaj i zmiękczaj nim galanterię skórzaną, tak jak przy użyciu innych odżywek do skóry.

3. Stosuj w przypadku żeliwnych garnków i patelni zamiast smalcu lub oleju kukurydzianego.

4. Zamiast używać WD-40, posmaruj olejem kokosowym skrzypiące zawiasy i mechanizmy wymagające smarowania.

5. Zamiast używać mineralnych alkoholi, wyczyść ręce i pędzle do malowania olejem kokosowym po użyciu farb olejnych.

6. Wyczyść wnętrze samochodu, dodając niewielką ilość oleju kokosowego na miękką, niepozostawiającą włókien szmatkę. Rozetrzyj na powierzchniach i zetrzyj jego nadmiar.

7. Oczyść i nadaj połysk roślinom znajdującym się w pomieszczeniach, wcierając w liście niewielką ilość oleju kokosowego za pomocą nie pozostawiającej włókien ściereczki.

8. Usuń gumę do żucia z praktycznie dowolnego miejsca, w tym z dywanów i włosów.