Jak pozbyć się rozstępów w naturalny sposób

Rozstępy

W skrócie -

  • Na rynku dostępnych jest obecnie wiele środków na rozstępy, a producenci niektórych z nich twierdzą nawet, że dzięki nim rozstępy znikną w ciągu kilku dni lub tygodni. Niestety zła wiadomość jest taka, że pomimo wysokiej ceny wiele z tych produktów po prostu nie działa
  • Zapobieganie rozstępom polega głównie na utrzymywaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu i właściwego nawilżenia skóry

Na rynku pojawiają się liczne produkty i procedury kliniczne, które koncentrują się na usuwaniu rozstępów. Ceny tych produktów wahają się od dość przystępnych do tysięcy dolarów. Lecz czym dokładnie są rozstępy i dlaczego pojawiają się na ciele?

Co powoduje rozstępy?

Jak sugeruje sama ich nazwa, rozstępy są spowodowane nagłym rozciągnięciem warstwy skóry, na przykład podczas ciąży. Zwykle wyglądają jak małe ujścia rzek umiejscowione na skórze. Łacińska nazwa tych prążków na skórze to gravidarium stria.

Rozstępy są zwykle widoczne na udach, brzuchu, pośladkach, a czasami na ramionach. Istnieją dwa czynniki, które powodują rozstępy:

Czynniki fizyczne — Jeśli uważnie przyjrzysz się rozstępom, to zauważysz, że zwykle są one widoczne w tych regionach ciała, które są bardzo podatne na gwałtowny przyrost obwodu.

Skóra tuż pod naskórkiem jest rozciągnięta, co sprawia, że ​​wygląda na popękaną lub pooraną. To dlatego rozstępy pojawiają się w czasie ciąży. Rozstępy są zwykle spowodowane wahaniami masy ciała. Zdarza się także, że są one również widoczne u osób, które dużą ćwiczą i w wyniku tego szybko rozwijają masę mięśniową.

U kobiet w ciąży rozstępy pojawiają się, gdy przyrost wagi jest szybszy lub większy niż normalnie. Z tego powodu wiele kobiet w ciąży zazwyczaj rozważa zmniejszenie porcji żywności.

Należy jednak pamiętać, że żadne ekstremalne diety nie są zalecane w okresie ciąży, ponieważ może to prowadzić do niedoborów żywieniowych i zagrażać bezpieczeństwu zarówno matki jak i nienarodzonego dziecka.

Czynniki hormonalne — Badania sugerują, że rozstępy mogą również pojawić się z powodu zmian hormonalnych. Nierównowaga hormonalna, która występuje w okresie ciąży i dojrzewania, ma niekorzystny wpływ na produkcję elastyny ​​i kolagenu, co powoduje, że skóra traci elastyczność i w wyniku tego łatwiej pęka.

Rozstępy mogą również pojawiać się w okresie dojrzewania oraz w okresach szybkiego wzrostu. Ciało nie jest przyzwyczajone do szybkiej zmiany rozmiaru, a skóra rozciąga się bardziej niż jest do tego przyzwyczajona.

Kolejnym – choć mniej znanym – czynnikiem ryzyka wystąpienia rozstępów jest zespół Cushinga. Rozstępy mogą być oznaką tego zespołu, ponieważ powoduje on wytwarzanie przez organizm większej ilości kortyzolu. Zespół Cushinga powoduje przyrost wagi i wydelikacenie skóry, prowadząc do powstania czerwonawo-fioletowych rozstępów.

Istnieją 2 rodzaje rozstępów

Rozstępy różnią się kolorem i wyglądem. Można je jednak podzielić na dwa rodzaje:

  • Czerwone rozstępy (striae rubra) powstające w wyniku rozciągnięcia warstwy skóry, co sprawia, że naczynia krwionośne znajdujące się tuż pod skórą stają się widoczne
  • Białe rozstępy (striae alba) pojawiają się tam, gdzie naczynia krwionośne cofnęły się, ukazując tłuszcz pod skórą. To wyjaśnia ich srebrzystobiały wygląd

Wypróbuj kilka naturalnych technik, aby usunąć rozstępy

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele środków na rozstępy, a niektórzy twierdzą nawet, że mogą one zniknąć w ciągu kilku dni lub tygodni. Smutną prawdą jest, że pomimo wysokich kosztów większość z tych produktów jest praktycznie bezwartościowych.

Rozstępy często znikają samoistnie wraz z upływem czasu, ale jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, istnieje kilka naturalnych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć nagłe pojawienie się rozstępów:

Wykorzystaj naturalne olejki eteryczne — Na rynku istnieje wiele olejków, które mogą pomóc złagodzić lub usunąć rozstępy. Są to przede wszystkim: olejek lawendowy, sandałowy, kadzidłowy i mandarynkowy.

Przed użyciem tych olejów zaleca się ich rozcieńczenie w bezpiecznym oleju bazowym lub oleju jadalnym w proporcji 2: 1. Należy pamiętać, że olej kadzidłowy nie powinien być stosowany podczas ciąży i karmienia, ponieważ może wywołać miesiączkę i przedwczesny poród.

Wcieraj aloes w obszary ciała, które są podatne na rozstępy — Aloes słynie z tego, że jest naturalnym lekarstwem na różne problemy skórne ze względu na swoje właściwości nawilżające, chłodzące i lecznicze. Żel z aloesu jest dobrze znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, a jego konsekwentne stosowanie może pomóc w zmniejszeniu widoczności rozstępów.

Jeśli zamierzasz użyć aloesu na rozstępy, najlepiej wykorzystaj w tym celu żel wyciśnięty bezpośrednio ze świeżych łodyg aloesu i wmasuj go w miejsca, w których znajdują się rozstępy. Rób to dwa razy dziennie, a prawdopodobnie po jakimś czasie zauważysz, że rozstępy zaczynają się rozjaśniać.

Wcieraj w skórę sok z cytryny — Sok z cytryny znany jest ze swoich właściwości wybielających i rozjaśniających, ale może również zwiększać ilość kolagenu wytwarzanego przez skórę ze względu na duże ilości witaminy C.

Wyciśnij po prostu sok z dużej cytryny i wcieraj go w rozstępy. Pozostaw na skórze na około 15 do 20 minut, a następnie zmyj zimną wodą.

Wykorzystaj białka jaj — Białka jaj zawierają białko i pewne aminokwasy, które pomagają skórze goić się, co może pomóc rozjaśnić rozstępy. Po prostu ubij lekko dwa białka do konsystencji pasty. Nałóż tę pastę na rozstępy i pozwól jej wyschnąć. Następnie przemyj skórę letnią wodą. Powtarzaj zabieg raz w tygodniu.

Jak uniknąć powstawania rozstępów

Zapobieganie rozstępom polega głównie na utrzymywaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu i właściwego nawilżenia skóry. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć rozstępów:

Pij wystarczającą ilość czystej zwykłej wody — Odpowiednie nawodnienie przynosi organizmowi wiele korzyści. Pomaga w zapobieganiu rozstępom, ponieważ zapewnia skórze odpowiednią ilość wilgoci podczas przybierania na wadze lub budowania mięśni.

Często błędnie przyjmuje się, że należy codziennie wypijać dokładnie osiem szklanek wody. Zapotrzebowanie na wodę jest jednak sprawą indywidualną i znacznie się różni u różnych osób. Zależy to od konkretnych czynników, takich jak stosowana dieta, stopień pocenia się lub ilość płynów dostarczanych organizmowi poza wodą.

Aby dowiedzieć się, czy Twój organizm nie jest odwodniony i czy powinieneś pić więcej, polecam obserwować swój mocz. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak ilość, kolor i zapach moczu.

Jeśli zauważysz, że nie oddawałeś moczu od kilku godzin, może to być jasną wskazówką, że nie pijesz wystarczającej ilości wody, a tym samym nie wypłukujesz toksyn z organizmu.

Nakładaj olej kokosowy na obszary ciała podatne na rozstępy — Olej kokosowy ma liczne zastosowania. Ten wszechstronny olej słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych i może być stosowany jako środek do demakijażu, środek do mycia twarzy, peelingu ciała, dezodorant, a nawet jako składnik mydeł. Osobiście codziennie używam oleju kokosowego do różnych celów.

Olej kokosowy może również pełnić rolę balsamu, który pomoże w nawilżeniu skóry, złuszczaniu jej zewnętrznej warstwy i nada skórze dodatkowej elastyczności. Zapobiegnie to pękaniu wierzchniej warstwy skóry i pojawianiu się rozstępów.

Odżywiaj się zdrowo — Odżywianie organizmu zdrowymi pokarmami pozwoli na zachowanie zdrowej równowagi między witaminami i minerałami. Stosując zbilansowaną dietę, unikniesz również wahań wagi, które mogą powodować rozstępy. Zdrowa dieta zapobiega też odkładaniu się tłuszczu, który zwykle powoduje rozstępy na brzuchu i udach.

Unikaj alkoholu — O ile to możliwe, unikaj nadmiernego spożywania alkoholu. Alkohol bardzo odwadnia organizm, co sprawia, że skóra także staje się bardziej sucha niż normalnie. Ta suchość skóry zwiększa ryzyko powstawania rozstępów.

Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy E — Witamina E znana jest ze swojej roli w utrzymaniu zdrowia skóry. Wiadomo również, że pomaga ona zachować kolagen znajdujący się w skórze, który pomaga skórze utrzymać jej elastyczność.

Ćwicz regularnie — Regularne ćwiczenia sprawią, że skóra stanie się lepiej napięta, a także zapewnią lepszą kontrolę wagi i pomogą uniknąć nagłych przyrostów i spadków masy ciała.

To tylko niektóre ze sposobów zapobiegania rozstępom. Ale zanim zaczniesz się nimi nadmiernie martwić, to wiedz, że pojawienie się rozstępów w pewnych okresach życia jest całkowicie normalne.

Jest to sposób organizmu na przystosowanie się do fizycznych zmian. Rozstępy nie mają żadnego wpływu na kompozycję ciała i absolutnie nie są powodem do wstydu.

Niemniej jednak, jeśli tworzą się one w nadmiarze lub zbyt szybko, może to oznaczać, że powinieneś obiektywnie spojrzeć na swój styl życia i na nowo poddać go ocenie, ponieważ być może doświadczasz częstego przybrania na wadze lub utraty wagi.

Zachęcam do wypróbowania opisanych powyżej naturalnych sposobów, dzięki którym już wkrótce możesz pożegnać się z rozstępami!