Proces trawienia wydaje się prosty. Wkładasz jedzenie do ust, przeżuwasz je i połykasz. Następnie jedzenie jest rozkładane na składniki proste, które mogą zostać wchłonięte i wykorzystane przez Twój organizm. To, co nie zostało strawione, będzie wydalone jako odpad.
Jednak w rzeczywistości trawienie jest złożonym procesem, który może być w łatwy sposób zakłócony przez szereg różnych czynników, od niewystarczającego przeżucia pokarmu po brak enzymów, kwasu żołądkowego lub właściwej flory bakteryjnej, mających znaczny wpływ na odpowiednie strawienie pokarmu i wchłanianie składników odżywczych.
Żywność, którą spożywasz, może się również przyczynić do załamania zdrowia układu pokarmowego, zwłaszcza jeśli jesz silnie przetworzone, genetycznie modyfikowane (GM) i/lub bogate w cukry produkty. Jeśli Twoja dieta opiera się na wyżej wspomnianych produktach, Twoje jelita prawdopodobnie są nieszczelne, w stanie zapalnym, co naraża Cię zarówno na przewlekłe, jak i ostre problemy zdrowotne.
Wprowadzenie do diety pokarmów wspierających zdrowie układu pokarmowego pomoże naprawić szkody i wyleczyć jelita.
1. Aloes
Świeży sok z aloesu jest bogaty w różne enzymy. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jest także silnym środkiem przeciwzapalnym, dzięki czemu jest użyteczny w łagodzeniu wielu dolegliwości trawiennych.
Sok z aloesu może być na przykład pomocny przy refluksie kwasowym. Najlepiej, gdy jest zrobiony z domowego aloesu o liściach o długości 18 cali (ok. 46 cm). Najlepsze są gatunki o grubych liściach.
Aloes zawiera również duże ilości stymulującego układ immunologiczny polisacharydu, szczególnie mannozy - która, jak wykazały badania, pobudza białe krwinki do wydzielania interferonu, czynnika martwicy nowotworów i korzystnych cytokin.
Korzyści pochodzą z wewnętrznego soku rośliny, a nie z liścia. Sok można połączyć z limonką lub cytryną i wymieszać z blenderem, aby napój był bardziej smaczny. Ponadto, aloes okazał się pomocny w przypadku:
- Infekcji drożdżami Candida
- Zakażeń pasożytniczych
- Zaparć
- Wrzodów, w tym spowodowanych przez bakterie H. pylori
- Choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenia jelita grubego i zespołu jelita drażliwego (IBS)
2. Bulion kostny
Bulion kostny jest stosowany jako podstawa diety GAP, która opiera się na zasadach zespołu psychologiczno-jelitowego (GAPS) opracowanych przez dr Nataszę Campbell-McBride.
Wywar z kości stanowi podstawę, ponieważ jest nie tylko bardzo lekkostrawny, ale także zawiera składniki optymalizujące odporność, które są podstawowymi elementami budulcowymi w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Ma niesamowicie uzdrawiającą moc.
Dieta GAPS jest często stosowana w leczeniu dzieci z autyzmem i w przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego. Każdy, kto ma alergię lub zdrowie jego jelit nie jest optymalne, może z niej skorzystać, ponieważ jest przeznaczona do leczenia nieszczelności jelit.
Jeśli Twoje jelita są nieszczelne lub przepuszczalne, częściowo niestrawione jedzenie, toksyny, wirusy, drożdże i bakterie mają możliwość przechodzenia przez jelito i dostania się do krwioobiegu; nazywane jest to zespołem nieszczelnego jelita.
Kiedy nabłonek jelita zostaje wielokrotnie uszkodzony z powodu ponownego pojawienia się nieszczelnego jelita, uszkodzone komórki zwane mikrokosmkami stają się niezdolne do prawidłowego wykonywania swojej pracy, przetwarzania i wykorzystywania składników odżywczych i enzymów, które są niezbędne do prawidłowego trawienia.
W wyniku tego trawienie zostaje zaburzone, co ma negatywny wpływ na wchłanianie składników odżywczych. Ponieważ przez nieszczelne jelito do krwioobiegu przenikają różne substancje i drobnoustroje, Twoje ciało zaczyna atakować obcych najeźdźców. Reaguje stanami zapalnymi, reakcjami alergicznymi i innymi objawami, charakterystycznymi dla różnych chorób.
Nieszczelne jelito jest źródłem wielu alergii i chorób autoimmunologicznych. W połączeniu z toksynami, może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD i trudności w uczeniu się. Wywar z kości zawiera wiele cennych składników odżywczych w formie, którą organizm łatwo przyswaja i wykorzystuje.
Obejmuje to żelatynę, która jest hydrofilowym koloidem. Przyciąga i zatrzymuje płyny, w tym soki trawienne, wspierając w ten sposób prawidłowe trawienie. Ponadto bulion kostny zawiera:
Wapń, fosfor i inne minerały | Składniki kolagenu i chrząstki |
Krzem i inne śladowe minerały | Składniki kości i szpiku kostnego |
Glukozaminę i siarczan chondroityny | „Podstawowe” przeciwzapalne aminokwasy: prolinę, glicynę i glutaminę |
3. Sfermentowane warzywa
Kolejnym kluczowym elementem programu GAPS jest codzienne spożywanie sfermentowanej żywności, w szczególności sfermentowanych warzyw, takich jak kiszona kapusta i kimchi.
Sfermentowana żywność jest silnym chelatorem (detoksykatorem) i zawiera wyższy poziom pożytecznych bakterii niż suplementy probiotyczne, co czyni ją idealną do optymalizacji flory jelitowej. Sfermentowane warzywa zawierają również wysoki poziom przeciwutleniaczy i błonnika pozwalających na optymalizację trawienia.
Wystarczy dodanie jednej czwartej do połowy szklanki sfermentowanych warzyw do 1-3 posiłków dziennie, aby uzyskać niezwykle korzystny wpływ na trawienie i ogólny stan zdrowia.
Jeśli fermentujesz własne warzywa, użyj specjalnej kultury starterowej o odpowiednio dobranych szczepach bakterii, które produkują duże ilości witaminy K2. Jest to niedrogi sposób na zoptymalizowanie poziomu witaminy K2, która jest kluczowa dla utrzymania dobrego zdrowia.
Jeśli lubisz pikantne potrawy, spróbuj kimchi - tradycyjnego koreańskiego dania przygotowywanego ze sfermentowanych warzyw i pikantnej mieszanki papryczek chili, czosnku, cebuli dymki i innych przypraw.
Kimchi jest dodatkiem do prawie każdego koreańskiego posiłku, podczas którego podaje się je z ryżem lub makaronem. Jest też używane jako składnik zup lub gulaszu.
Kimchi jest bogate w witaminy A i C, a dzięki procesowi fermentacji zawiera także korzystne bakterie - pałeczki kwasu mlekowego, pozytywnie wpływające na funkcjonowanie jelit.
4. Kefir naturalny i kefir kokosowy
Kefir naturalny (sfermentowane mleko) i kefir kokosowy (sfermentowana woda kokosowa) to dwie dodatkowe opcje pozwalające dodać więcej sfermentowanej żywności do Twojej diety. Oba są bogate w bakterie probiotyczne i enzymy, które warunkują prawidłową florę bakteryjną, niezbędną do poprawnego funkcjonowania jelit.
Kefir można w łatwy sposób przygotować w domu wykorzystując wodę kokosową lub organiczne, surowe, mleko pochodzące od zwierząt karmionych trawą. Taki kefir będzie zawierał znacznie więcej bakterii probiotycznych niż można uzyskać w formie suplementu.
Oprócz korzystnych kultur bakterii probiotycznych, tradycyjnie sfermentowany kefir zawiera również:
Korzystne dla zdrowia drożdże |
Minerały, takie jak magnez |
Niezbędne aminokwasy (takie jak np. tryptofan, który jest dobrze znany z relaksującego wpływu na układ nerwowy) | Kompletne białka |
Wapń |
Witaminy B1, B2 I biotynę (B7) |
Witaminę K | Fosfor |
Jeśli nie spożywasz nabiału lub szukasz innego smaku, kefir z mleka kokosowego jest dobrą alternatywą pomagającą utrzymać zdrowie jelit. W Epoch Times napisano:
"Kefir kokosowy poprawia nawilżenie oraz rekolonizuje jelita i błony śluzowe przy pomocy szerokiej gamy korzystnej mikroflory.
Zawiera również korzystne drożdże, które wyszukują i niszczą patogenne drożdże (takie jak np. Candida), a także pomagają w oczyszczaniu i wzmacnianiu ścian jelit, dzięki czemu mogą się one stać bardziej odporne na niebezpieczne patogeny, takie jak E. coli, Salmonella i pasożyty.
Kefir kokosowy ułatwia również przyswajanie składników odżywczych w jelitach i poprawia wykorzystanie niektórych śladowych minerałów i witamin z grupy B."
5. Napar z siemienia lnianego
Napar z siemienia lnianego można przygotować w łatwy sposób. Wystarczy zalać 1 łyżkę stołową siemienia lnianego 12 uncjami (356 ml) wrzącej wody, a następnie pozostawić napar na noc (przed spożyciem należy oddzielić nasiona).
Ten prosty napój wspomaga leczenie okrężnicy ze względu na zawartość tłuszczów omega-3, rozpuszczalnego błonnika i lignanów, które działają przeciwzapalnie i wykazują działanie nawilżające.
Jeśli masz zespół nieszczelnego jelita lub drażliwe jelito, wypróbuj ten napar.
6. Czerwona kapusta
Czerwona kapusta jest bogata w L-glutaminę – aminokwas, który pomaga w leczeniu tkanek miękkich wyściełających jelita. Jest szczególnie zalecana osobom z zespołem nieszczelnego jelita, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, celiakią, chorobą Leśniowskiego-Crohna i zespołem jelita drażliwego.
Możesz jeść czerwoną kapustę gotowaną na parze, wyciśniętą, a najlepiej sfermentowaną, dzięki czemu zyskasz obfitość zdrowych dla jelit enzymów i pożytecznych bakterii.
7. Chlorella
Chlorella to jednokomórkowe algi słodkowodne, często określane jako prawie idealny pokarm, dzięki szerokiej gamie korzyści zdrowotnych. Warunkuje odpowiedni poziom pH w jelitach, co z kolei wspiera rozwój korzystnych bakterii.
Jest także silnym środkiem usuwającym rtęć i inne metale ciężkie z organizmu, co jest przydatne, ponieważ jednym z objawów nadmiaru rtęci jest stres trawienny i ograniczona zdolność organizmu do prawidłowego przyswajania i wykorzystywania tłuszczów. Chlorella jest bogata w błonnik, co korzystnie wpływa na nabłonek jelitowy oraz na „regularność” wypróżnień.
8. Moringa olejodajna
Moringa, czasami nazywana "drzewem cudów”, ma małe, zaokrąglone liście, które są wypełnione niesamowitą ilością składników odżywczych: białka, wapń, beta karoten, witamina C, potas... wymień nazwę, a moringa na pewno to zawiera. Nic dziwnego, że była używana jako lekarstwo (i źródło pożywienia) przez co najmniej 4000 lat.
Z punktu widzenia układu trawiennego, moringa jest bogata w błonnik, który, jak ujął to Epoch Times, "działa w Twoich jelitach jak mop... umożliwiający oczyszczenie ich z pozostałości po tłustej diecie".
Na uwagę zasługują także izotiocyjaniany, które mają właściwości antybakteryjne pomagające pozbyć się organizmu H. pylori - bakterii odpowiedzialnej za zapalenie żołądka, wrzody i raka żołądka.
9. Łuska babki jajowatej
Zalecana dzienna ilość błonnika wynosi od 20 do 30 gramów, ale uważam, że idealną dawką jest około 32 gramów dziennie. Niestety, większość ludzi spożywa tylko połowę tej ilości lub mniej.
Najlepszym źródłem błonnika pokarmowego są warzywa, jednak większość ludzi po prostu nie zjada wystarczającej ilości warzyw. Jednym ze sposobów na zwiększenie spożycia błonnika jest dodanie łuski babki jajowatej do diety.
Spożywanie jej trzy razy dziennie może zapewnić nawet 18 gramów błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego). Oprócz wspierania zdrowego trawienia, rozpuszczalny błonnik, taki jak ten pochodzący z łuski babki jajowatej, pomaga utrzymać odpowiednią florę jelitową.
Z kolei korzystne bakterie wspomagają trawienie i wchłanianie pokarmu oraz odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego.
Należy pamiętać, że uprawy babki jajowatej są silnie opryskiwane, co oznacza, że wiele źródeł jest skażonych pestycydami, herbicydami i nawozami. Z tego powodu należy używać TYLKO organicznej łuski babki jajowatej i upewnić się, że jest w 100% czysta.
Wiele marek suplementów stosuje syntetyczne lub półsyntetyczne składniki aktywne, które nie zawierają łuski babki jajowatej, takich jak metyloceluloza i polikarbofil wapnia. Ponadto niektóre marki dodają substancje słodzące i inne dodatki, których lepiej unikać.
10. Nasiona Chia
Nasiona Chia są bogate w fitozwiązki o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dwie łyżki stołowe zawierają aż około 10 gramów błonnika. Jedną z największych zalet nasion chia jest ich łatwość stosowania.
Mają łagodny smak, który sprawia, że można je zastosować do przygotowania różnych potraw. Ponadto nie zawierają glutenu, dzięki czemu są idealne dla osób z celiakią, nietolerancją glutenu lub po prostu unikających glutenu w swojej diecie.
Nasiona Chia można dodać do praktycznie każdej potrawy, od surowego jogurtu, musu jabłkowego, po koktajle.
Należy pamiętać, że nasiona chia przybierają galaretowatą postać po ich zmieszaniu z cieczą, więc jeśli wolisz chrupać, posyp nimi danie tuż przed jedzeniem.
Wystrzegając się niżej wymienionych rzeczy i wzmacniając dietę wyżej wymienionymi produktami, będziesz na najlepszej drodze do utrzymania optymalnego zdrowia układu pokarmowego i dobrego samopoczucia. Unikaj: