Strategie pomocne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów

W skrócie -

  • Jeśli masz zapalenie kości i stawów, ćwiczenia fizyczne są absolutnie niezbędne dla Twojego dobrego samopoczucia. Ważna jest również odpowiednia dieta, zarówno w celu utraty wagi, jak i kontrolowania stanu zapalnego oraz utrzymywania zdrowych kości i chrząstek
  • Ludzie, którzy jedzą przetworzoną i smażoną żywność, czerwone mięso i produkty bogate w cukry częściej chorują na reumatoidalne zapalenie stawów niż osoby, które jedzą dużo świeżych owoców, warzyw, roślin strączkowych, drobiu i ryb
  • W artykule opisano 10 ćwiczeń, które mogą pomóc poprawić elastyczność i wytrzymałość stawu biodrowego, a także trzy alternatywne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i osiem suplementów diety, które są pomocne w łagodzeniu bólu i zapalenia

Według dr Mercoli

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega na degradacji i zaburzeniach syntezy chrząstki stawowej, co prowadzi do jej utraty. Charakteryzuje ją także stan zapalny. Choroba zwyrodnieniowa stawów często stanowi przyczynę niepełnosprawności wśród seniorów.

Choroba zwyrodnieniowa zwykle obejmuje dystalne stawy palców u rąk i nóg. Często występują również zwyrodnienia stawu kolanowego i biodrowego, z czego ostatni przypadek jest przedmiotem niniejszego artykułu.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, jeśli chorujesz na zapalenie kości i stawów, ćwiczenia fizyczne są absolutnie niezbędne dla Twojego dobrego samopoczucia.

Niestety wiele osób unika ćwiczeń fizycznych. Według wcześniejszych badań, ponad 40% mężczyzn i 56% kobiet z chorobą zwyrodnieniową nie wykonuje w ciągu tygodnia nawet 10 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.

Mniej niż 13% mężczyzn i mniej niż 8% kobiet spełniało wytyczne zalecające 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo.

Według głównego badacza: "Fakt, że tylu ludzi z zapaleniem stawów jest nieaktywnych, powinien być sygnałem ostrzegawczym dla lekarzy." Rzeczywiście, gdyby lekarze byli w stanie przekonać pacjentów z artretyzmem do tego jak ważne są dla nich ćwiczenia, wielu z nich bardzo by na tym skorzystało.

Twoja dieta ma znaczenie

Konieczne jest także przestrzeganie odpowiedniej diety, zarówno w celu utraty wagi, jak i kontrolowania stanu zapalnego oraz utrzymania zdrowych kości i chrząstek.

Domowy bulion kostny to znakomite danie dla osób chorujących na zapalenie stawów, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych istotnych dla kości i stawów, w tym minerały, składniki kolagenu i chrząstki, krzem, glukozaminę i siarczan chondroityny.

Dwa badania potwierdziły, że ludzie, którzy jedzą przetworzoną i smażoną żywność, czerwone mięso i produkty bogate w cukry częściej chorują na reumatoidalne zapalenie stawów (zaburzenie autoimmunologiczne) niż osoby, które jedzą dużo świeżych owoców, warzyw, roślin strączkowych, drobiu i ryb.

Szereg suplementów, takich jak kurkuma, kwas hialuronowy i astaksantyna, może być również pomocny w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych związanych z zapaleniem stawów.

Jakie są korzyści wynikają z aktywności fizycznej osób z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Pogląd, że ćwiczenia są szkodliwe dla Twoich stawów jest błędnym przekonaniem; nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia. Mitem jest, że można „ zużyć" stawy kolanowe lub biodrowe wykonując ćwiczenia o umiarkowanej intensywności lub podczas normalnej aktywności fizycznej.

Jest wręcz przeciwnie. Dowody wskazują, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stawy. Ponadto, ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć bóle stawów i ułatwić wykonywanie codziennych zadań.

Poza tym, jeśli ćwiczysz wystarczająco dużo, aby schudnąć lub utrzymać idealną wagę, zmniejszasz tym samym ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Częstość występowania zapalenia stawów jest ponad dwukrotnie wyższa u osób otyłych niż u osób o prawidłowej wadze, ponieważ dodatkowy ciężar powoduje większy nacisk na stawy. Może to nie tylko prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, ale również przyczynić się do gwałtownego pogorszenia ogólnej kondycji.

Ćwiczenia dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego

Ćwiczenia poprawiające elastyczność dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego

Przyciąganie kolana

Leżąc na plecach, chwyć prawe kolano i przyciągnij je do klatki piersiowej, aż poczujesz napięcie. Przytrzymaj przez 20 sekund. Powtórz z lewą nogą.

Przyciąganie obu kolan

Leżąc na plecach, chwyć oba kolana i przyciągnij je do klatki piersiowej. Przytrzymaj przez 20 sekund.

„Pozycja kobry"

Połóż się na podłodze twarzą w dół, z rękami ułożonymi równolegle do ramion. Wyprostuj ramiona, podnosząc górną część tułowia z podłogi.

Dolna część tułowia powinna być wygięta w łuk, a miednica musi dotykać podłogi.

Wytrzymaj w tej pozycji przez 20 sekund, a następnie z powrotem opuść ciało.

Zgięcie stawu biodrowego z odwodzeniem/przywodzeniem

Leżąc na plecach, przyciągnij kolano w kierunku klatki piersiowej.

Trzymając kolano obiema rękami, przez 20 sekund przechylaj je z jednej strony na drugą.

Powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

Zewnętrzna rotacja bioder

Leżąc na plecach, przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej. Połóż prawą rękę na kolanie, a lewą na kostce.

Delikatnie przyciągnij prawą kostkę w kierunku głowy. Przytrzymaj przez 30 sekund, a następnie powtórz z lewą nogą.

Wewnętrzna rotacja bioder

Leżąc twarzą w dół, zegnij kolana pod kątem 90 stopni i pozwól swoim stopom opaść na zewnątrz. Przytrzymaj przez 30 sekund.

Ćwiczenia wzmacniające dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego

Odwodzenie kolana w leżeniu bokiem

Połóż się na boku, trzymaj stopy razem i lekko ugnij kolana. Podnieś kolano znajdujące się na górze tak daleko, jak tylko możesz, a następnie opuść je z powrotem w dół.

Powtórz 15 razy, a następnie wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

Unoszenie bioder w leżeniu na plecach

Leżąc na plecach, oprzyj stopy płasko na podłodze i wypchnij biodra w stronę sufitu.

Zatrzymaj się w tej pozycji na kilka sekund, a następnie opuść biodra. Powtórz pięć razy.

Obroty kolana

Połóż się na boku, trzymaj stopy razem i lekko ugnij kolana. Podnieś kolano i stopę znajdujące się na górze.

Trzymając kolano w podniesionej pozycji, obracaj stopą w górę i w dół. Powtórz 15 razy, a następnie zmień na drugą stronę.

Obroty pięty

Połóż się na boku, trzymaj stopy razem i lekko ugnij kolana. Podnieś kolano i stopę znajdujące się na górze.

Trzymając stopę w powietrzu w pozycji stacjonarnej, obracaj kolanem w górę i w dół.

Powtórz 15 razy, a następnie zmień na drugą stronę.

Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Osoby z zapaleniem stawów muszą uważać, aby unikać aktywności, które pogorszą ból stawów. Należy unikać ćwiczeń, które znacznie obciążają niestabilny staw. Z tego względu, program ćwiczeń powinien zawierać szereg różnych aktywności. Trening siłowy, kardio o dużym natężeniu, rozciąganie i ćwiczenia na kręgosłup mogą stanowić część rutynowego treningu zgodnie z Twoimi umiejętnościami.

Jeśli chorujesz na zapalenie kości i stawów kolanowych, pamiętaj o włączeniu ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy uda. Zamiast biegać lub wykonywać inne ćwiczenia o dużym wpływie na stawy, lepiej wykonywać nieobciążające ćwiczenia, takie jak pływanie i jazda na rowerze.

Jeśli odczuwasz ból dłużej niż godzinę po treningu, powinieneś zwolnić tempo lub wybrać inną formę aktywności fizycznej. Różne urządzenia mogą być pomocne w zmniejszeniu obciążenia chorych stawów podczas treningu. Możesz także rozważyć pracę z fizjoterapeutą lub wykwalifikowanym trenerem personalnym, który opracuje dla Ciebie bezpieczny zakres działań.

Koreańska medycyna w leczeniu zapalenia stawów

W artykule dr Seo Hyo-seok — dyrektora szpitala w Pyunkang, zauważono, że w koreańskiej medycynie zapalenie stawów wiąże się z zaburzeniami czynności nerek:

„Gdy nerki są słabe, krążenie energii i krwi podczas chłodnej pogody będzie słabe, co prowadzi do wytwarzania i gromadzenia się resztek różnych substancji w stawach...

Te pozostałości w końcu ulegną rozkładowi i staną się przyczyną zapalenia stawów. Należy regenerować chrząstkę, poprawiając stan nerek i płuc...

Nowoczesna medycyna również uznaje ścisły związek między nerkami a kośćmi, pokazując, że erytropoetyna hormon wydzielany przez nerki, sygnalizuje szpikowi kostnemu zwiększenie produkcji czerwonych krwinek, gdy poziom tlenu jest niski.

Nerki biorą również udział w regulacji i metabolizowaniu wapnia, który jest kluczowym składnikiem kości...

Kiedy ludzie są słabi, muszą wzmocnić funkcje nadrzędnego organu. Ponieważ nadrzędnym narządem dla nerek są płuca, możliwe jest przywrócenie podstawowego zdrowia kości poprzez wzmocnienie zdrowia płuc".

W medycynie Wschodu, leczenie zapalenia stawów wymaga utrzymania dobrego krążenia krwi i ciepła w stawach. Można to osiągnąć poprzez aktywność fizyczną, jednak medycyna orientalna stosuje również techniki takie jak: moxiterapia, bańki, akupunktura i zioła.

Według dr Seo Hyo-seok, można w znacznym stopniu zregenerować chrząstkę w ciągu około sześciu miesięcy leczenia ziołami, które koncentrują się na oczyszczaniu płuc. Odzyskując elastyczność chrząstki, można wyleczyć nawet zaawansowany artretyzm.

Terapia ozonowa i laserowa

Dr Robert Rowen jest jednym z wiodących lekarzy zajmujących się terapią ozonową w Stanach Zjednoczonych. Stosując tę terapię jako alternatywę dla interwencji chirurgicznej, z powodzeniem wyleczył wielu pacjentów.

Jeśli leczenie ozonem się nie powiedzie, pacjent nie odnosi żadnej szkody i zawsze może mieć operację w późniejszym terminie. Jednak jeśli operacja się nie uda, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie. Powyższe wideo przedstawia świadectwo kobiety z poważną degeneracją stawów kolanowych.

Inną alternatywą wartą rozważenia jest terapia „zimnym” laserem w podczerwieni (tzw. K-Laser). To stosunkowo nowy rodzaj leczenia, który przyspiesza gojenie poprzez zwiększenie utlenowania tkanek i umożliwienie uszkodzonym komórkom absorbowanie fotonów światła.

Ten specjalny rodzaj lasera ma pozytywny wpływ na mięśnie, więzadła, a nawet kości. K-laser ma zdolność głębokiego wnikania do tkanek ciała, co umożliwia jego stosowanie w leczeniu problemów takich jak zapalenie stawów kolanowych i biodrowych. Ponadto powyższa terapia pobudza mitochondria do wytwarzania większej ilości ATP i przyspiesza gojenie.

Suplementy pomocne w leczeniu stanów zapalnych i bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Kurkuma / kurkumina

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazało, że codzienne spożywanie ekstraktu z kurkumy przez sześć tygodni było tak samo skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego jak ibuprofen.

Jest to najprawdopodobniej związane z działaniem przeciwzapalnym kurkuminy – pigmentu, który nadaje kurkumie żółto-pomarańczowy kolor.

Witamina D

Utrata chrząstki — jedna z charakterystycznych cech choroby zwyrodnieniowej stawów, jest związana z niskim poziomem witaminy D.

Zatem jeśli zmagasz się z bólem stawów wynikającym z choroby zwyrodnieniowej, sprawdź poziom witaminy D, a następnie zoptymalizuj go poprzez odpowiednią ekspozycję na słońce lub wysokiej jakości solarium.

Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, możesz rozważyć przyjmowanie doustnych suplementów witaminy D3 i witaminy K2.

Astaksantyna

Astaksantyna jest silnym przeciwutleniaczem i przeciwzapalnym karotenoidem. Zmniejsza stany zapalne, dzięki czemu może pomóc w zapobieganiu i leczeniu szeregu problemów bezpośrednio wynikających z reakcji zapalnej, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i zapalenia kości i stawów.

Jedno z badań wykazało, że po przyjmowaniu astaksantyny przez osiem tygodni, osoby cierpiące na RZS wykazywały 35% poprawę poziomu bólu, a także 40% poprawę zdolności wykonywania codziennych czynności.

Astaksantyna hamuje wiele mediatorów stanu zapalnego — w tym czynnik martwicy nowotworów alfa, główną prostaglandynę i enzym interleukinowy, tlenek azotu, COX-1 i COX-2.

Chociaż efekty działania astaksantyny pojawiają się później niż w przypadku NLPZ, to w jej przypadku nie występują żadne niebezpieczne działania niepożądane.

Kwas hialuronowy (HA)

Kwas hialuronowy jest kluczowym składnikiem chrząstki, odpowiedzialnym za odżywianie komórek i usuwanie produktów ubocznych.

Jedną z jego najważniejszych funkcji biologicznych jest zatrzymywanie wody, a drugą dostarczanie składników odżywczych i usuwanie produktów ubocznych z komórek takich jak komórki chrząstki, które nie mają bezpośredniego dopływu krwi.

Niestety proces starzenia zmniejsza ilość kwasu hialuronowego syntetyzowanego w organizmie. Doustna suplementacja HA, może w ciągu zaledwie dwóch do czterech miesięcy skutecznie zabezpieczyć stawy.

Ortopedzi mogą również wstrzykiwać kwas hialuronowy bezpośrednio do przestrzeni maziowych artretycznych stawów. Badania pokazują, że może to pomóc w zwiększeniu biosyntezy chrząstki i ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Błona skorupki jajka

Błona skorupki jajka jest unikalną barierą ochronną pomiędzy białkiem a zmineralizowaną skorupką. Membrana zawiera elastynę — białko, które wspomaga zdrowie chrząstki, a także kolagen — włókniste białko, które wspiera chrząstkę oraz wytrzymałość i elastyczność tkanki łącznej.

Zawiera również transformujący czynnik wzrostu-b — białko, które wraz z innymi aminokwasami i składnikami strukturalnymi, wspiera odmłodzenie tkanki, stabilność i elastyczność stawów, zapewniając im elementy niezbędne do budowy chrząstki.

Niedrogim sposobem na uzyskanie wyżej wymienionych składników odżywczych jest zmielenie skorupki jajka za pomocą młynka do kawy i dodanie tak powstałego proszku do smoothie. Polecam używanie tylko ekologicznych jaj od kur z wolnego wybiegu.

Boswellia

Znana również jako boswellin lub "kadzidło indyjskie" — to zioło indyjskie jest jednym z leków, które okazały się szczególnie przydatne w leczeniu zapalenia stawów i związanego z tym bólu.

Stosowana regularnie boswellia pomaga w utrzymaniu stałego przepływu krwi w stawach, wspierając zdolność tkanek stawowych do zwiększenia elastyczności i wytrzymałości.

Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego

Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny, dlatego są idealne dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Należy poszukać wysokiej jakości źródła kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takiego jak olej z kryla.

Siarka/sól siarczkowa Epsom/MSM

Upewnij się, że dostarczasz w diecie dostateczną ilość pokarmów bogatych w siarkę, jedząc produkty takie jak ekologiczne mięso wołowe i drobiowe pochodzące od zwierząt z wolnego wybiegu. Stephanie Seneff — starszy naukowiec MIT, zaleca kąpiel w siarczanie magnezu (sól siarki), co zapobiega niedoborom siarki.

Do wanny należy wsypać około 1/4 szklanki soli. Taką kąpiel można brać dwa razy w tygodniu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz problemy ze stawami lub artretyzm. Metylosulfonylometan (znany jako MSM) to kolejna alternatywa, która może okazać się pomocna.

MSM jest organiczną formą siarki i silnym przeciwutleniaczem, naturalnie występującym w wielu roślinach. Jest dostępny w formie suplementu.