Czkawka: naturalne sposoby na szybkie pozbycie się czkawki

Czkawka

W skrócie -

  • Przyczyną czkawki są mimowolne skurcze przepony, która napinając się, pomaga usuwać nadmiar powietrza z żołądka
  • Jeśli cierpisz na uporczywą lub trudną do opanowania czkawkę, która nie ustępuje nawet po zastosowaniu wymienionych w artykule naturalnych środków zaradczych, poproś lekarza, aby pomógł Ci ustalić, co powoduje ten problem i jak można go rozwiązać

Czy kiedykolwiek przydarzył Ci się kłopotliwy napad czkawki? Prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy zmagań z próbą utrzymania czkawki tak cicho, jak to możliwe, mając jednocześnie nadzieję, że wkrótce się skończy.

Wierzcie lub nie, ale najdłuższy atak czkawki trwał 68 lat. Zdarzyło się to Charlesowi Osborne'owi w 1922 roku, kiedy podnosił wieprza przeznaczonego na rzeź. Czkawka trwała do 1990 roku.

Długość czkawki zależy od różnych czynników. Średnia liczba czknięć podczas ataku wynosi około 65 razy.

Co to jest czkawka?

Przyczyną czkawki są mimowolne skurcze przepony, która napinając się, pomaga usuwać nadmiar powietrza z żołądka. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, dlaczego się tak dzieje. Pojawiły się różne teorie, a niektóre z nich sięgały nawet czasów przedewolucyjnych.

W jednym z badań stwierdzono, że u kijanek istnieje związek między występowaniem czkawki a wzorcami oddychania. William Whitelaw wyjaśnia, że kijanki mają zdolność oddychania pod wodą i na lądzie.

Polega to na tym, że kijanka napełnia usta wodą, jednocześnie wypychając powietrze ze skrzeli. Mechanizm ten w dużym stopniu przypomina ruch występujący podczas czkawki.

Czkawka jest wywoływana przez pień mózgu, który najwyraźniej wciąż wysyła sygnały dla działań, które stały się bezużyteczne. Jednym z nich jest występowanie czkawki i sygnału wysyłanego przez mózg do przepony w celu wydalenia wody do skrzeli.

Klasyfikacje czkawki

Istnieją trzy klasyfikacje, które różnią się długością i czasem trwania czkawki. Według British Medical Journal (BMJ), czkawka dzieli się na dwie kategorie: łagodną i uporczywą, trudną do opanowania czkawkę.

Łagodna czkawka trwa od kilku sekund do godziny, podczas gdy uporczywa, trudna do opanowania czkawka może trwać nawet kilka lat.

Z drugiej strony, Palliative Care Medicines Information dzielą czkawkę na trzy kategorie: ostrą, utrzymującą się i nieustępującą czkawkę. Ostra czkawka trwa do 48 godzin, utrzymująca się czkawka trwa dłużej niż 48 godzin, a nieustępująca czkawka trwa dłużej niż miesiąc.

Częste przyczyny czkawki

Przyczyną czkawki mogą być różne czynniki, takie jak:

Przejadanie się lub zbyt szybkie jedzenie: Zbyt szybkie jedzenie może doprowadzić do przejedzenia się, ponieważ nie dajesz organizmowi wystarczającej ilości czasu na sprawdzenie zawartości żołądka. Podczas szybkiego jedzenia połykana jest większa ilość powietrza niż zwykle.

Picie napojów alkoholowych: Picie alkoholu może przyczyniać się do powstania czkawki, ponieważ powoduje refluks kwasowy, który podrażnia nerw błędny biegnący od mózgu do brzucha, co z kolei powoduje czkawkę.

Jedzenie pikantnych przypraw: Spożywanie pikantnej żywności również może spowodować czkawkę ze względu na zawartość kryptokapsyny, kapsaicyny, kapsycydyny i innych substancji chemicznych w pikantnych przyprawach, które podrażniają przełyk i żołądek, a czasem nawet przemieszczają się do płuc. Czkawka jest sposobem, w jaki organizm wydala substancje chemiczne z płuc.

Stres: Stres i niepokój również mogą przyczynić się do powstania czkawki, ponieważ powodują szybką zmianę w sposobie i prędkości oddychania. Wywiera to nacisk na przeponę, przez co pojawia się czkawka.

Picie napojów gazowanych: Cola i inne napoje gazowane sprawiają, że do żołądka trafia nadmierna ilość dwutlenku węgla (CO2). Organizm stara się wydalić nadmiar CO2, co powoduje czkawkę.

Zwróć uwagę, że istnieją również inne czynniki, które mogą wskazywać na poważniejszą przyczynę czkawki. Uporczywa czkawka może być spowodowana brakiem równowagi hormonalnej np. jeśli jesteś w ciąży, podrażnieniem nerwów w przeponie, guzami mózgu lub chorobą nowotworową, jeśli guz naciska na przeponę.

Sposoby na pozbycie się łagodnej czkawki

Istnieje niezliczona ilość sposobów na pozbycie się czkawki. Niektóre osoby twierdzą, że pomaga wstrzymanie oddechu, podczas gdy inni sugerują, że skutecznym sposobem jest płukanie gardła lodowatą wodą.

Te sposoby mogą działać u jednych i być zupełnie nieskuteczne w przypadku innych osób. Istnieje wiele różnych sposobów na wyeliminowanie czkawki, na przykład:

Oddychanie do papierowej torby. Uważa się, że oddychanie do papierowej torby pomaga powstrzymać czkawkę, ponieważ wzrost ilości dwutlenku węgla dostającego się do płuc wyzwala skurcz przepony, umożliwiając powrót oddychania do normy. Działa to podobnie, gdy wstrzymujesz oddech.

Wypicie wody. Podczas picia wody pojawia się rytmiczny ruch wzdłuż przełyku, co z kolei pomaga organizmowi pokonać skurcze przepony. Uważa się również, że picie zimnej wody łagodzi podrażnioną część przepony i sprawia, że oddech powraca do normalnego tempa.

Możesz także wypróbować picie wody, jednocześnie zatykając oba uszy. Pobudzi to zakończenia nerwowe, które stymulują nerw błędny.

Zjedzenie łyżki masła orzechowego. Proces przełykania masła orzechowego przerywa oddychanie i rytm czkawki. Polecam używać surowego masła migdałowego zamiast masła orzechowego.

Zjedzenie kawałka cytryny z gorzką angosturą. To lekarstwo, które według barmanów naprawdę działa u ich klientów. Osoba z czkawką proszona jest o zjedzenie kawałka cytryny (bez pestek), który został oblany gorzką angosturą. Ten sposób sprawdził się u 14 z 16 przebadanych osób.

Naciśnij wewnętrzną część dłoni kciukiem. Mówi się, że nacisk wewnętrznej części dłoni odwraca uwagę organizmu od czkawki.

Inne sugestie to akupunktura, hipnoza i stosowanie soli zapachowych. Jeśli cierpisz na uporczywą lub trudną do opanowania czkawkę, która nie ustępuje nawet po zastosowaniu wyżej wymienionych naturalnych środków zaradczych, poproś lekarza, aby pomógł Ci ustalić, co powoduje ten problem i jak można go rozwiązać.

Jak zapobiegać czkawce?

Chociaż prawdopodobieństwo pojawienia się czkawki nie może być całkowicie wyeliminowane z życia, istnieją pewne rzeczy, o których należy pamiętać, aby uniknąć zwykłych napadów czkawki. Miej na uwadze następujące wskazówki:

  • Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj pokarm
  • Unikaj mówienia podczas jedzenia
  • Unikaj picia alkoholu i żywności mogącej spowodować refluks
  • Unikaj palenia papierosów

Jeśli dostajesz czkawki od czasu do czasu, to nie ma powodu do niepokoju, ponieważ jest to normalne. Nawet dzieci w brzuchu mamy dostają czkawki. Następnym razem wypróbuj wyżej wymienione sugestie, pozwalające jak najszybciej pozbyć się czkawki.