22 rzeczy, które szczęśliwi ludzie robią inaczej

szczęśliwi ludzie

W skrócie -

  • Szczęśliwi ludzie mają skłonność do pewnych nawyków, które odróżniają ich od smutnych i zestresowanych osób. Wprowadzając je do własnego życia, możesz stać się szczęśliwym człowiekiem
  • Nawyki “szczęścia” obejmują odpuszczanie urazów, wyrażanie wdzięczności, traktowanie innych z życzliwością i postrzeganie problemów jako wyzwań
  • Życie w teraźniejszości, budzenie się o poranku o tej samej godzinie, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to kolejne "sekrety” szczęśliwych ludzi

Według dr Mercoli

Wiele osób spędza całe życie czekając, aż będą szczęśliwi. Możesz pomyśleć: „gdybym tylko miał więcej pieniędzy" lub „gdybym mógł stracić na wadze" lub „gdybym mógł wypełnić puste miejsce…” wtedy „byłbym szczęśliwy”.

Zdradzę Ci sekret: możesz być szczęśliwy już teraz. Nie zawsze jest to łatwe, ale możesz wybrać bycie szczęśliwym, a w większości przypadków nikt nie może Ci w tym przeszkodzić, poza Tobą samym.

Prawdą jest, że szczęście nie pochodzi z bogactwa, doskonałego wyglądu, a nawet z doskonałego związku. Szczęście pochodzi z wnętrza. Z tego względu, jeśli naprawdę chcesz być szczęśliwy, najpierw musisz popracować nad sobą.

22 pozytywne nawyki szczęśliwych ludzi

Jaki jest sekret bycia szczęśliwym? Możesz nauczyć się, jak to zrobić, tak jak możesz nauczyć się innych umiejętności. Szczęśliwi ludzie mają pewne nawyki, dzięki którym w ich życiu panuje spokój; jeśli zastosujesz te rady w swoim życiu, istnieje duża szansa, że staniesz się bardziej szczęśliwy.

W artykule opisano 22 zachowania, które możesz wykorzystać, aby poprawić jakość swojego życia i osiągnąć szczęście:

1. Zapomnij o urazach: Przebaczanie i zapominanie są konieczne dla poczucia szczęścia, ponieważ rozpamiętywanie urazów oznacza, że masz w sobie dużo gniewu, złości, bólu i innych negatywnych emocji, które stoją na drodze do Twojego szczęścia. Wybaczanie urazów uwolni Cię od negatywizmu i zrobi więcej miejsca dla pozytywnych emocji.

2. Życzliwie traktuj inne osoby: Życzliwość jest nie tylko zaraźliwa, ale sprawia, że czujesz się szczęśliwszy. Kiedy jesteś dobry dla innych, Twój mózg wytwarza hormony i neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, dzięki którym jesteś w stanie budować silne relacje z innymi osobami, wspierające pozytywne uczucia.

3. Postrzegaj swoje problemy jako wyzwania: Zmień swoje postrzeganie, aby w przypadku wystąpienia "problemu" traktować go jako wyzwanie lub nową szansę na zmianę swojego życia na lepsze. Całkowicie wyeliminuj ze swojego umysłu słowo "problem".

4. Okaż wdzięczność za to co masz: Ludzie, którzy są wdzięczni za to, co mają, lepiej radzą sobie ze stresem, posiadają więcej pozytywnych emocji i skuteczniej osiągają swoje cele.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie pozytywnej mocy wdzięczności jest prowadzenie dziennika lub tworzenie listy wdzięczności, służących do aktywnego zapisywania, za co jesteś wdzięczny każdego dnia. Takie działanie jest związane z utrzymaniem radosnego nastroju, optymizmu, a nawet lepszego zdrowia fizycznego.

5. Miej wielkie marzenia: Idź na przód i miej wielkie marzenia, dzięki czemu osiągnięcie Twoich celów będzie bardziej prawdopodobne. Gdy marzysz, otwierasz swój umysł na bardziej optymistyczny i pozytywny stan, w którym możesz osiągnąć praktycznie wszystko, czego pragniesz.

6. Nie przejmuj się nieważnymi sprawami: Jeśli sprawa, przez którą jesteś zły, stanie się nieistotna w ciągu roku, miesiąca, tygodnia, a nawet dnia, to po co się nią przejmować? Szczęśliwi ludzie wiedzą, jak ograniczyć wpływ codziennych, irytujących zdarzeń.

7. Wyrażaj się dobrze o innych osobach: Zebrania przy dystrybutorze wody w biurze mogą wydawać się kuszące, ponieważ to idealne miejsce, aby poznać codzienne plotki. Niemniej jednak, mówienie o innych w sposób niepochlebny jest jak kąpiel w negatywnych emocjach; Twoje ciało je wchłania. Zamiast tego, staraj się wyrażać pozytywnie – mów o innych ludziach tylko miłe rzeczy, ponieważ taka postawa wspiera optymistyczne nastawienie.

8. Unikaj wymówek: Łatwo obwiniać innych za niepowodzenia swojego życia. Jednak oznacza to, że nie radzisz sobie z nimi. Szczęśliwi ludzie biorą odpowiedzialność za swoje błędy i pomyłki, a następnie wykorzystują porażkę jako okazję do zmiany na lepsze.

9. Żyj teraźniejszością: Zanurz się w tym, co teraz robisz i znajdź czas, aby naprawdę być w chwili obecnej. Unikaj rozpamiętywania przeszłych, negatywnych wydarzeń lub martwienia się o przyszłość; po prostu delektuj się tym, co teraz dzieje się w Twoim życiu.

10. Każdego poranka wstawaj o tej samej godzinie: Wstawanie o tej samej godzinie każdego dnia (najlepiej wczesnej) jest zwodniczo proste. Takie postępowanie pomoże uregulować Twój rytm dobowy, dzięki czemu łatwiej będziesz się budzić i zwiększysz poziom swojej energii. Dodatkowo, nawyk wczesnego wstawania często występuje u ludzi odnoszących sukcesy, ponieważ zwiększa produktywność i koncentrację.

11. Nie porównuj siebie z innymi osobami: Twoje życie jest wyjątkowe, więc nie mierz swojej własnej wartości porównując się z innymi osobami. Uważanie siebie za lepszego od innych ludzi jest szkodliwe dla Twojego szczęścia, ponieważ wspierasz osądzające uczucia i niezdrowe poczucie wyższości. Mierz swój sukces tylko na podstawie swoich postępów, nie porównuj się do innych osób.

12. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi: Powiedzenie "z kim przestajesz, takim się stajesz" jest całkowicie prawdziwe. Dlatego wybierz przyjaciół, którzy są optymistyczni i szczęśliwi, ponieważ będziesz otoczony pozytywną energią.

13. Zdaj sobie sprawę z tego, że nie potrzebujesz niczyjej zgody: Ważne jest, aby podążać za własnymi marzeniami i pragnieniami, nie pozwalając, aby osoby o negatywnym nastawieniu stawały Ci na drodze. Dobrze jest wysłuchać opinii innych osób, ale szczęśliwi ludzie pozostają wierni swoim przekonaniom i nie potrzebują zewnętrznej aprobaty.

14. Wysłuchaj innych osób: Słuchanie daje nam szansę skorzystać z mądrości innych osób i jednocześnie pozwala na wyciszenie własnego umysłu. Dzięki intensywnemu słuchaniu poczujesz się zadowolony, jednocześnie spoglądając na dany problem z różnych perspektyw.

15. Dbaj o relacje z innymi: Pozytywne relacje społeczne są kluczem do szczęścia, więc pamiętaj, aby znaleźć czas na odwiedzanie u przyjaciół, rodziny i innych ważnych dla Ciebie osób.

16. Medytuj: Medytacja pomaga się skoncentrować, uspokaja nerwy i wspiera wewnętrzny spokój. Badania pokazują, że może nawet prowadzić do fizycznych zmian w mózgu, które sprawią, że poczujesz się szczęśliwszy.

17. Dbaj o dietę: To, co jesz, bezpośrednio wpływa na Twój nastrój i poziom energii zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu. Prawidłowe odżywianie utrzymuje Twoje ciało i mózg w lepszej kondycji. Jedzenie przetworzonej, „śmieciowej” żywności sprawi, że będziesz ociężały i podatny na choroby.

18. Aktywność fizyczna: Aktywność fizyczna zwiększa poziom wspierających zdrowie substancji chemicznych w mózgu, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, które pomagają złagodzić stres oraz niektóre objawy depresji.

Zamiast postrzegać aktywność fizyczną jako narzędzie medyczne pozwalające schudnąć, zapobiegać chorobom i żyć dłużej - korzyści, które pojawią się w przyszłości - spróbuj traktować ćwiczenia jako codzienny sposób na natychmiastowe wzmocnienie umysłu, zmniejszenie stresu i zwiększenie poczucia szczęścia.

19. Minimalizm w życiu: Nadmiar posiadanych przedmiotów zabiera energię i powoduje uczucie chaosu. Bałagan często jest nierozpoznanym źródłem stresu, który wywołuje uczucie lęku, frustracji, dezorientacji, a nawet poczucia winy. Zatem uporządkuj swój dom i biuro, usuwając nadmiar papierów, plików, bibelotów i innych "rzeczy", które zajmują przestrzeń nie tylko w Twoim otoczeniu, ale także w Twoim umyśle.

20. Bądź uczciwy: Za każdym razem, gdy kłamiesz, rośnie poziom Twojego stresu, a Twoja samoocena się obniża. Dodatkowo, jeśli inni dowiedzą się, że jesteś kłamcą, zaszkodzi to Twoim osobistym i zawodowym relacjom. Z drugiej strony, mówienie prawdy polepszy Twoje zdrowie psychiczne i pozwoli innym osobom zbudować zaufanie do Ciebie.

21. Samokontrola: Nie pozwalaj innym ludziom dyktować warunków. Zamiast tego ustanów samokontrolę w swoim życiu, która pozwoli Ci realizować własne cele i marzenia, a także budować poczucie własnej wartości.

22. Zaakceptuj to, czego nie da się zmienić: Nie wszystko w Twoim życiu będzie idealne i to jest normalne. Szczęśliwi ludzie uczą się akceptować niesprawiedliwości i niepowodzenia zdarzające się w życiu. Zamiast tego wkładają swoją energię w kontrolowanie tego, co mogą zmienić na lepsze.

Zdrowy styl życia naturalnie wzmacnia poczucie szczęścia

Być może zauważyłeś, że niektóre z nawyków szczęśliwych ludzi są niezbędne do prowadzenia zdrowego trybu życia - na przykład aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Gdy przyzwyczaisz się do pozytywnego myślenia, a nawet zanim to zrobisz, zdrowe nawyki pomogą Ci utrzymać lepszy nastrój, nawet w stresujących sytuacjach.

Szczęśliwi ludzie wydają się być zdrowymi ludźmi i na odwrót. Zatem oprócz zdrowej żywności i aktywności fizycznej, niżej wymienione strategie dotyczące stylu życia również mogą wspomóc dobre samopoczucie:

  • Właściwy sen: niedobór snu jest powiązany z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja dwubiegunowa. Natomiast właściwa ilość snu jest związana z pozytywnymi cechami osobowości, takimi jak optymizm, lepsza samoocena i większa zdolność do rozwiązywania trudnych problemów.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego: wiadomo, że zbyt niskie stężenia tłuszczów omega-3 EPA i DHA zwiększają ryzyko wahań i zaburzeń nastroju. Uważa się, że osoby cierpiące na depresję mają niższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi, w porównaniu do osób bez depresji. Olejek z kryla jest preferowanym przeze mnie źródłem tłuszczów omega-3.
  • Regularna ekspozycja na słońce: jest niezbędna do produkcji witaminy D, której niski poziom jest związany z depresją. Ogólnie wiadomo, że regularne przebywanie na słońcu polepsza nastrój i zwiększa poziom energii poprzez uwalnianie endorfin.
  • Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT): jeśli trudne okoliczności życiowe i wywoływane przez nie negatywne emocje sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwy, spróbuj EFT – techniki, która jest formą psychologicznej akupresury, możliwej do samodzielnego wykonania. Ta prosta technika pomoże oczyścić Twoje ciało i umysł z negatywnych emocji, dzięki czemu będzie Ci łatwiej realizować założone cele i wprowadzać pozytywne nawyki do Twojego życia.