Co trzeba wiedzieć o torbielach jajników

Torbiel Jajnika

W skrócie

 • Torbiele jajników to cysty wypełnione płynem, które powstają na jajniku i są otoczone cienką ścianką
 • Torbiele jajników zwykle powstają z powodu drobnych problemów w cyklu menstruacyjnym kobiety lub z powodu innych schorzeń takich jak endometrioza lub zespół policystycznych jajników (PCOS)
 • Torbiele jajników są zazwyczaj zmianami niewielkimi i łagodnymi i w większości przypadków mogą nie dawać żadnych objawów
 • Trudno jest wskazać dokładne przyczyny powstawania torbieli jajnika, większość torbieli rozwija się w wyniku innych problemów zdrowotnych, które często co często związane są hormonami w normalnym cyklu miesiączkowym kobiety
 • Z drugiej strony, jeśli przyjmujesz leki leczące niepłodność takie jak Clomid lub Serophene, które wspomagają owulację, może to zwiększać ryzyko rozwoju torbieli ciałka żółtego
 • Nie musisz koniecznie polegać na lekach farmakologicznych, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ istnieją naturalne metody leczenia torbieli jajnika, które warto wypróbować
Rozmiar tekstu:

Termin „torbiel” – czyli inaczej cysta – najczęściej wzbudza w nas niepokój, ponieważ oznacza to pewne nieprawidłowe zmiany lub narośle wewnątrz organizmu, które zawierają płynne, gazowe lub półstałe substancje. Torbiel jest patologiczną zmianą tkanki, w której jest zlokalizowana i jest ona wyraźnie oddzielona od pobliskich tkanek.

Istnieje wiele rodzajów torbieli, które mogą rozwijać się w organizmie, takich jak torbiele trądzikowe, torbiele piersi, torbiele koloidowe, torbiele zawiązkowe i torbiele galaretowate. W tym artykule omówiony zostanie jeden konkretny rodzaj torbieli – torbiel jajnika – i jej potencjalne konsekwencje dla organizmu.

Co to są torbiele jajników?

Torbiele jajników to cysty wypełnione płynem, które powstają na jajniku i są otoczone cienką ścianką. U pacjentki może rozwinąć się jeden tych dwóch rodzajów torbieli jajnika: torbieli jajnika funkcjonalna i torbiel jajnika złożona. Torbiele jajnika mogą bardzo różnić się wielkością, niektóre są tak małe jak ziarnko grochu, podczas gdy inne mogą urosnąć do rozmiaru pomarańczowy.

Torbiele jajników zwykle powstają z powodu drobnych problemów w cyklu menstruacyjnym kobiety lub z powodu innych schorzeń takich jak endometrioza lub zespół policystycznych jajników (PCOS). Jednak dokładne przyczyny powstawania torbieli na jajników są nadal przedmiotem badań.

U kogo mogą pojawić się torbiele jajników?

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), większość kobiet przed menopauzą i około 14,8 procent kobiet po menopauzie w USA ma torbiele jajników. Torbiele jajników mogą tworzyć się u kobiet z regularnymi cyklami menstruacyjnymi i u kobiet w wieku rozrodczym.

Aktorka Lena Dunham jest jedną ze znanych osób cierpiących na torbiele jajników. W 2016 roku musiała wycofać się z wydarzeń prasowych promujących szósty sezon jej programu telewizyjnego "Girls" z powodu pękniętej torbieli jajnika. Dunham otwarcie opowiadała o swojej walce z endometrioza – chorobą układu rozrodczego, która spowodowała pęknięcie torbieli jajnika, która następnie musiała zostać usunięta i wymagała od pacjentki nieco odpoczynku po zabiegu.

Poznaj dostępne metody leczenia torbieli jajników

Odkrycie, że masz torbiel jajnika może być trudnym przeżyciem, ale są sposoby, w jakie można ten stan złagodzić i zapobiegać tworzeniu się cyst w przyszłości. Z artykułu tego dowiesz się, co powoduje torbiele jajników, jakie są ich najczęstsze objawy, na które należy zwrócić uwagę oraz jakie są skuteczne naturalne metody ich leczenia oraz produkty spożywcze, które mogą pomóc.

Znajdziesz tu także informacje o tym, co robić w przypadku pęknięcia torbieli jajnika oraz jak zapewnić bezproblemowy przebieg ciąży mimo obecności torbieli jajnika.

Powszechne objawy torbieli jajnika

Torbiele jajników są zazwyczaj zmianami niewielkimi i łagodnymi i w większości przypadków mogą nie dawać żadnych objawów. Jednak samo pojawienie się objawów nie wystarcza, aby stwierdzić, czy pacjentka ma torbiel, czy nie, ponieważ inne choroby takie jak rak jajnika, endometrioza, zapalenie narządów miednicy mniejszej, a także ciąża pozamaciczna mogą dawać podobne dolegliwości.

Typowe objawy torbieli jajnika, których pacjentka może doświadczać to:

Nieregularne miesiączki lub okres, który jest bardziej bolesny, cięższy lub lżejszy niż normalnie

Ból w miednicy, który może być uporczywy lub przerywany (objawia się jako tępy ból, który może rozprzestrzeniać się na dolną część pleców i ud)

Ból w miednicy, który pojawia się przed rozpoczęciem lub po zakończeniu miesiączki

Dyspareunia czyli ból brzucha podczas stosunku płciowego

Ból brzucha i dyskomfort po stosunku seksualnym

Ból przy oddawaniu stolca

Objawy związane z ciążą, takie jak tkliwość i mdłości

Ucisk na odbytnicę i pęcherz moczowy, w wyniku którego pacjentka częściej odczuwa potrzebę skorzystania z toalety

Wzdęcia, obrzęk lub uczucie ciężkości w jamie brzusznej

Problem z pełnym opróżnieniem pęcherza moczowego

Nieprawidłowa produkcja hormonów, która może prowadzić do zmian w piersiach i nieprawidłowości owłosienia

Mogą również wystąpić bardziej skomplikowane objawy torbieli jajnika, takie jak:

 • Skręt: Jeśli torbiel umiejscowi się na jajowodzie, może on ulec skręceniu, zablokować dopływ krwi do torbieli i wywołać silny ból w dolnej części brzucha.
 • Pęknięcie: Pęknięcie cysty może powodować ból w dolnej części brzucha, a także krwawienie. Jeśli torbiel zostanie zainfekowana, ból będzie silniejszy.
 • Nowotwór: W rzadkich przypadkach obecność torbieli jajnika może oznaczać wczesną postać raka jajnika.

Diagnozowanie torbieli jajników

Ponieważ większość torbieli jajników nie powoduje żadnych objawów, często są one niezdiagnozowane. Dlatego trudno jest oszacować częstość występowania torbieli jajnika. Zdarza się także, że torbiel jajnika zostaje zdiagnozowana u pacjentki podczas badania miednicy lub USG wykonywanych w innych celach, nawet jeśli objawy nie występują.

Jeśli Ty sama lub ktoś z Twoich znajomych ma objawy torbieli jajnika, jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem. Ginekolog wykona odpowiednie badanie i przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat objawów. Aby w pełni zdiagnozować torbiel jajnika, lekarz będzie musiał poznać następujące cechy torbieli:

 • Kształt
 • Rozmiar
 • Skład (czy torbiel jest wypełniona substancją stałą, płynną czy obiema): W większości przypadków torbiele wypełnione płynem nie są zmianami rakowymi, ale niektóre z nich mogą wymagać dalszych badań.

Oprócz fizycznego badania ginekolog może zlecić wykonanie następujących badań diagnostycznych:

USG miednicy: Pomaga ono zweryfikować obecność torbieli, jej lokalizację i skład. Najczęściej badanie takie polega na skanowaniu jamy brzusznej poprzez umieszczenie na brzuchu, w okolicy jajników, głowicy aparatu USG, chociaż czasami badania odbywa się przez pochwę. Ginekolog obserwuje jajniki na ekranie wideo.

Badanie krwi CA 125: Badanie to weryfikuje, czy pacjentka ma podwyższony poziom we krwi białka zwanego antygenem nowotworowym 125 (CA 125). Ginekolog może zalecić wykonanie testu CA 125, jeśli u pacjentki stwierdzono częściowo stwardniałą torbiel jajnika i istnieje wysokie ryzyko raka jajnika. Określenie ilości CA 125 we krwi może pomóc stwierdzić, czy torbiel jest nowotworowa czy nie.

Wysoki poziom CA 125 może oznaczać, że kobieta ma raka jajnika, chociaż podwyższone ilości białka są również obecne wśród pacjentek z endometriozą, włókniakami macicy lub chorobą zapalną miednicy.

Test ciążowy: Pozytywny wynik testu ciążowego może sygnalizować, że pacjentka ma torbiel ciałka żółtego. Ten rodzaj torbieli rozwija się, gdy pęknięty pęcherzyk, który uwalnia jajeczko ponownie się zamknie i zbiera się w nim płyn.

Laparoskopia: Cienki oświetlony instrument zwany laparoskopem jest wprowadzany do brzucha za pomocą małego nacięcia. To pozwala ginekologowi obejrzeć jajniki i usunąć torbiel jajnika (jeśli jest obecna). Laparoskopię często wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Jakie są przyczyny torbieli jajników?

Trudno jest wskazać dokładne przyczyny powstawania torbieli jajnika, większość torbieli rozwija się w wyniku innych problemów zdrowotnych, które często co często związane są hormonami w normalnym cyklu miesiączkowym kobiety. Niektóre zdarzenia w cyklu menstruacyjnym mogą spowodować rozwój funkcjonalnych torbieli jajników, które są najczęstszym rodzajem torbieli jajnika.

Każdego miesiąca, w jajnikach rozwijają się struktury zwane pęcherzykami jajnikowymi, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów żeńskich estrogenu i progesteronu i które uwalniają komórkę jajową, kiedy kobieta owuluje. Jeśli pęcherzyk ten nadal rośnie, uważa się go za torbiel funkcjonalną. Wiadomo, że torbiele pęcherzykowe i torbiele ciałka żółtego, dwa rodzaje torbieli funkcjonalnych, rozwijają się zwykle w trakcie cyklu miesiączkowego:

Torbiel pęcherzykowa: W połowie cyklu miesiączkowego komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka i podróżuje przez jajowód, poszukując komórki plemnika, który mógłby ją zapłodnić. Kiedy ten proces z jakiegoś powodu nie przebiegnie prawidłowo, może rozwinąć się torbiel, na przykład gdy pęcherzyk nie pęknie lub nie uwolni komórki jajowej.

Torbiel ciałka żółtego: Po tym, jak pęcherzyk uwolni komórkę jajową, pęknięty pęcherzyk zaczyna wytwarzać duże ilości estrogenu i progesteronu potrzebnych do zapłodnienia. W tym etapie cyklu pęcherzyk nazywa się ciałkiem żółtym.

Jednakże, jeśli otworek, przez który przedostaje się komórka jajowa zostanie zamknięty i w ciałku żółtym zacznie gromadzić się płyn, może to prowadzić rozwoju torbieli jajnika.

Pewne schorzenia i leki mogą przyczyniać się do powstawania torbieli jajnika

Istnieją pewne choroby, które mogą być odpowiedzialne za pojawienie się torbieli jajników. Przykładem takiego schorzenia jest zespół policystycznych jajników (PCOS), w którym kobieta może mieć małe torbiele jajników, które w rzeczywistości są komórkami jajowymi, które nie uległy jajeczkowaniu, najczęściej w wyniku nieprawidłowego poziomu hormonów.

Może też wystąpić torbiel endometrialna (rodzaj złożonej torbieli jajnika) w wyniku endometrioza – choroba, która powoduje, że tkanka wyściółki macicy zwana endometrium wyrasta poza macicę, w takich obszarach jak jajniki, pęcherz moczowy, jelita, pochwa lub odbytnica.

Z drugiej strony, jeśli przyjmujesz leki leczące niepłodność takie jak Clomid lub Serophene, które wspomagają owulację, może to zwiększać ryzyko rozwoju torbieli ciałka żółtego. Na szczęście ten typ torbieli nie zapobiega zajściu w ciążę ani nie zagraża ciąży.

Ponadto leki na niepłodność mogą wywołać stan zwany zespołem hiperstymulacji jajników, w którym na jajnikach powstaje wiele dużych cyst, ale ostatecznie znikają one po cyklu miesiączkowym lub po ciąży.

Jak leczyć torbiele jajników

Istnieją zioła, które mogą być stosowane do leczenia torbieli jajnika, które mogą pomóc we wzmocnieniu układu hormonalnego i poprawianiu równowagi hormonalnej, regularnej owulacji i prawidłowego krążenia w narządach rozrodczych.

Można zastosować tu zioła pomocne przy oczyszczaniu wątroby i poprawianiu równowagi hormonalnej i metabolizmu estrogenu, ponieważ torbiele jajników są uważane za rodzaj stagnacji w organizmie, mającej związek z wątrobą i krążeniem w obrębie narządów rozrodczych. Natural Fertility Info wymienia następujące zioła jako godne uwagi:

Korzeń Maca (Lepidium meyenii): Pomaga organizmowi w wytwarzaniu progesteronu i poprawia równowagę hormonalną oraz pomaga naturalnemu progesteronowi działać lepiej poprzez odżywianie układu hormonalnego.

Kłącze pluskwicy groniastej (Actaea racemosa): Wspomaga regulację cyklu menstruacyjnego i pomaga łagodzić ból jajników.

Korzeń dzięgla chińskiego (Angelica sinensis): Często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej korzeń dzięgla chińskiego może wspomagać równowagę hormonalną i stosowany jest w przypadku problemów z płodnością w wyniku stagnacji.

Korzeń dzięgla chińskiego poprawia też krążenie w okolicy narządów rozrodczych i zmniejsza bóle związane z problemami z płodnością.

Ostropest plamisty (Silybum marianum): Nasiona ostropestu plamistego mogą wspomagać równowagę hormonalną poprzez wzmacnianie wątroby i pomoc w oczyszczaniu i regeneracji wątroby.

Części nadziemne i owoce buzdyganka naziemnego (Tribulus terrestris): Wykazano, że te części buzdyganka naziemnego normalizują owulację, gdy są stosowane przed wystąpieniem owulacji.

Buzdyganek wykazuje też pozytywne działanie jako odżywczy tonik dla żeńskiego układu rozrodczego.

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus): Niepokalanek poprawia równowagę hormonalną, poprawia krążenie i reguluje czas cyklu miesiączkowego.

Korzenia dzikiego ignamu (Dioscorea villosa): Wspomaga zdrowy cykl miesiączkowy i równowagę hormonalną oraz łagodzi bóle jajników.

Nadziemne części krwawnika pospolitego (Achillea millefolium): Pomagają łagodzić przekrwienie miednicy poprzez poprawę krążenia w okolicy narządów rozrodczych.

Burak: Związek o nazwie betacyanin zawarty w burakach może poprawiać zdolność wątroby do usuwania toksyn z organizmu.

Ponadto – ponieważ burak ma charakter zasadowy – może pomóc równoważyć kwasowość organizmu i zmniejszać nasilenie objawów torbieli jajnika.

Domowe środki na torbiele jajników

Możesz również porozmawiać ze swoim ginekologiem lub lekarzem na temat przyjmowania poniższych naturalnych suplementów

 • Witaminy z grupy B: Suplementy te mogą pomóc organizmowi w zrównoważeniu poziomu cukru i hormonów we krwi.
 • Ekstrakty z roślin kapustnych: Ekstrakty tego typu mogą pomóc organizmowi w równoważeniu poziomu hormonów. Najlepiej jest, gdy suplementy te zawierają ekstrakty z warzyw krzyżowych, takich jak kapusta, brokuły, kalafior i brukselka.

Ponadto pacjentki z torbielami jajników mogą wypróbować środki zawierające dwie poniższe substancje:

 • Sól Epsom (w formie kąpieli): Kąpiel w soli Epsom może łagodzić bóle i inne dolegliwości związane z torbielami jajników. Sól Epsom zawiera duże ilości siarczanu magnezu i może również działać jako środek rozluźniający mięśnie.
 • Ocet jabłkowy: Może pomóc w zmniejszeniu torbieli jajnika, które są głównie spowodowane niedoborem potasu, a także pomóc przy objawach nadmiernego krwawienia miesiączkowego, wzdęciach i skurczach, które występują podczas cyklu menstruacyjnego.

Olejki eteryczne przydatne w leczeniu torbieli jajnika

Skonsultuj się z lekarzem ginekologiem lub lekarzem zanim zastosujesz któryś z olejków eterycznych do leczenia torbieli jajnika. Przed ich użyciem należy też sprawdzić, czy nie występuje alergia lub podrażnienia czy inne niepożądane reakcje:

Olejek z czarnej porzeczki: Jest to dobre źródło kwasu tłuszczowego zwanego kwasem gamma-linolenowym (GLA), który pomaga w wytwarzaniu prostaglandyn i innych składników niezbędnych do zdrowego cyklu reprodukcyjnego.

Olejek z czarnej porzeczki zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które mają pozytywne działanie, na przykład obniżają poziom testosteronu u kobiet.

Prostaglandyny i dodatkowe kwasy tłuszczowe mogą pomóc w leczeniu torbieli jajnika i problemów związanych z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Ostatnio odkryto również, że olej z czarnej porzeczki ma właściwości przeciwzapalne, które mogą łagodzić objawy torbieli jajników, a nawet zmniejszać je do rozmiarów możliwych do opanowania.

Olej z ogórecznika: Zawierający duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, olej z ogórecznika może pomagać w obniżaniu poziomu testosteronu u kobiet, zwłaszcza u pacjentek z PCOS. Może być dobrym środkiem w leczeniu torbieli jajnika, zwłaszcza tych, które rozwijają się z powodu podwyższonego poziomu testosteronu.

Olej z wiesiołka: Kolejnym dobrym źródłem GLA jest olej z wiesiołka, który może pomagać równoważyć poziom hormonów żeńskich i w ten sposób zapobiegać powstawaniu torbieli jajnika. Właściwości przeciwzapalne tego oleju możliwości korzystnie działają na kobiece narządy rozrodcze, gdyż środki przeciwzapalne wykazują potencjał w leczeniu torbieli.

Jednak należy brać pod uwagę fakt, że olej ten nie zawiera dużych ilości kwasów tłuszczowych omega. W związku z tym trzeba pamiętać, aby dostarczać organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3 z innych źródeł o wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli masz zespół policystycznych jajników (PCOS).

Olej rycynowy: Ten olej może wspomagać organizm w usuwaniu nadmiaru tkanek i toksyn oraz stymulować układ limfatyczny i układ krążenia, co ostatecznie może pomóc w zmniejszeniu i rozpuszczeniu torbieli jajnika. Unikaj jednak stosowania okładów z oleju rycynowego podczas menstruacji i po owulacji, szczególnie jeśli próbujesz zajść w ciążę.