Wspaniałe właściwości olejku cytrynowego

Olejek cytrynowy

W skrócie -

  • Cytryny były używane przez starożytnych Indian, Egipcjan i Rzymian jako lekarstwo na różne choroby zakaźne
  • Cytryny są również doskonałym źródłem witaminy C czyli kwasu askorbinowego, silnego przeciwutleniacza rozpuszczalnego w wodzie

Bogate w składniki odżywcze cytryny są jednym z najczęściej używanych owoców tropikalnych na świecie. To, że są tak powszechnie cenione wynika głównie z tego, że zawierają one wysokie stężenie witaminy C. Ale trzeba wiedzieć, że nie tylko sam owoc cytryny jest tak korzystny dla zdrowia. Eteryczny olejek cytrynowy może być stosowany miejscowo, używany do czyszczenia oraz w wielu innych celach.

Olejek cytrynowy, znany również jako olejek cytrusowy, jest ekstrahowany ze skórek cytrynowych, które zawierają nieco oleju. Do wyprodukowania jednego funta olejku cytrynowego potrzebne jest około 1000 cytryn. Cytrusowy zapach cytryn pochodzi ze związku chemicznego o nazwie limonen, który stanowi większość olejku cytrynowego.

Cytryny były używane przez starożytnych Indian, Egipcjan i Rzymian jako lekarstwo na różne choroby zakaźne. Obecnie są one powszechnie uprawiane w Europie i Stanach Zjednoczonych i są wykorzystywane w różnych produktach.

Zastosowanie olejku cytrynowego

Oprócz tego, że może być składnikiem lemoniady, olejek cytrynowy może mieć następujące zastosowania:

Składnik potraw

Pachnący dodatek do ciastek, placków, ciasteczek i marynat

Olej do aromaterapii i odświeżacz powietrza

Roztacza przyjemny cytrusowy zapach

Środek leczniczy

Może być używany do leczenia takich dolegliwości jak bóle głowy, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem i astma

Płukanka do gardła

Łagodzi podrażnienia gardła, zapalenie jamy ustnej i zapalenie migdałków

Leczenie modzeli i brodawek

Regularne stosowanie go na obszarach dotkniętych chorobą może pomóc zmniejszyć widoczność zmian skórnych

Środek do pielęgnacji skóry i włosów

Może pomóc w leczeniu ran na skórze, złuszczać martwy naskórek i redukować trądzik. Może również poprawiać wygląd włosów i służyć do usuwania łupieżu. Olejek cytrynowy jest również dodawany do produktów higieny osobistej

Środek dezynfekujący

Idealny środek dezynfekujący do desek do krojenia, blatów kuchennych, łaźni publicznych, a nawet szpitali

Środek do usuwania plam

Może pomóc usunąć plamy z gumy, olejów i tłuszczu z ubrań i innych powierzchni

Odstraszacz owadów i środek na ukąszenia owadów

Działa jako naturalny środek odstraszający i antybakteryjny

Skład olejku cytrynowego

Limonen stanowi większość olejku cytrynowego (około 50 do 70 procent). Olejek cytrynowy zawiera ponadto związki organiczne, takie jak pinen, terpinen i terpineol oraz związki nielotne.

Cytryny zawierają mnóstwo składników odżywczych i mogą być uznane za owoce niskoglikemiczne. Owoc cytryny zawiera kwas cytrynowy, który jest naturalnym konserwantem i stanowi 8 procent cytryny. Cytryny są również doskonałym źródłem witaminy C czyli kwasu askorbinowego, silnego przeciwutleniacza rozpuszczalnego w wodzie. Pomimo swojej kwasowości, mają one działanie alkalizujące, gdy są metabolizowane w organizmie.

Cytryny mają również doskonałe właściwości przeciwutleniające dzięki wysokiej zawartości flawonoidów. W badaniu opublikowanym w Journal of Food Composition and Analysis wykazano, że cytryny, podobnie jak inne owoce cytrusowe, posiadają dużą ilość flawonoidów zwanych flawanonami, takich jak hesperydyna i eryocytryna.

Stwierdzono, że te składniki odżywcze mają silne właściwości przeciwzapalne i zwalczają wolne rodniki. Cytryny zawierają także inne przeciwutleniacze, takie jak alfa i beta-karoteny, beta-kryptoksantyna, zeaksantyna i luteina. Inne składniki odżywcze, które można znaleźć w tych owocach cytrusowych to:

Witamina A

Kwas foliowy i witaminy z grupy B

Żelazo

Miedź

Potas

Wapń

Pektyny (rodzaj błonnika)

Prozdrowotne właściwości olejku cytrynowego

Dzięki wyjątkowemu profilowi ​​składników odżywczych cytryny mogą pomagać w leczeniu wielu chorób. Oto główne zalety olejku cytrynowego:

Zwalcza infekcje dróg oddechowych takie jak zapalenie oskrzeli, kaszel i ból gardła. Może także przynosić ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez przeziębienia, gorączkę, grypę i astmę

Obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie krwi

Wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego poprzez stymulowanie produkcji białych krwinek

Oczyszcza skórę i organizm z toksyn

Hamuje stany zapalne

Pomaga kontrolować nadmiernie aktywne gruczoły łojowe, które przyczyniają się do trądziku i złego stanu włosów

Łagodzi zakwaszenie organizmu i zgagę, ponieważ pomaga zrównoważyć poziom pH w żołądku

Redukuje pękanie naczyń włosowatych i powstawanie żylaków

Pomaga w zaparciach i reguluje pracę jelit

Odkaża rany, przedmioty gospodarstwa domowego i sale szpitalne ze względu na swoje właściwości antybakteryjne

Przynosi ulgę w zapaleniu stawów, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne

Łagodzi stany lękowe, poprawia nastrój i zapobiega nagłym wybuchom emocji i agresywnemu zachowaniu

Jak zrobić olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy powstaje przez tłoczenie na zimno skórki z cytryny. Obróbka na gorąco, w przeciwieństwie do wyciskania na zimno, negatywnie wpływa na jakość olejku, gdyż w znacznej mierze usuwa jego składniki odżywcze, smak i kolor. Z tego powodu olejki tłoczone na zimno mają wyższą jakość i cenę.

Olejek cytrynowy można również wytworzyć poprzez destylację. Destylowany olejek cytrynowy jest używany w rozpuszczalnych esencjach w produkcji napojów cytrynowych. Jednak ten rodzaj olejku cytrynowego ma gorszy zapach w porównaniu z jego tłoczonym na zimno odpowiednikiem.

Jak działa olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy można dodawać do żywności i napojów lub nakładać miejscowo na skórę lub na powierzchnie. Poniżej przedstawiono niektóre sposoby na wykorzystanie olejku cytrynowego:

Dodanie dwóch do trzech kropli olejku cytrynowego do herbaty lub ciepłej wody może pomóc złagodzić ból gardła

Namoczenie ścierki do naczyń na noc w wodzie z kroplą olejku cytrynowego pomoże ją zdezynfekować

Nałożenie kilku kropli olejku cytrynowego na paznokcie może je wzmocnić. Może również pomóc w pozbyciu się grzybicy paznokci

Wcieranie olejku cytrynowego w dłonie może pomóc w ich oczyszczeniu

Wtarcie jednej lub dwóch olejku cytrynowego za uszami może Cię uspokoić

Nałożenie kilku kropli olejku cytrynowego na wacik i użycie na skórze pomoże ją oczyścić

Zastosowanie codziennie dwóch do trzech kropli olejku cytrynowego na opryszczkę, modzele lub pęcherze może pomóc je usunąć

Olejek cytrynowy można także dodać do dyfuzora, aby rozpylić owocowy zapach w pomieszczeniu

Jedna do dwóch kropli olejku cytrynowego może pomóc usunąć plamy z oleju, smaru i kredek

Zastosowany w inhalacji olejek cytrynowy może pomóc poprawić nastrój

Jedna do dwóch kropli olejku cytrynowego może pomóc zdezynfekować blat i inne powierzchnie kuchenne

Czy olejek cytrynowy jest bezpieczny?

Wskazane jest, aby przed użyciem olejek cytrynowy rozcieńczyć, ponieważ w przeciwnym razie może on podrażniać skórę. Jeśli ma być zastosowany bezpośrednio na skórę, trzeba go rozcieńczyć w oleju bazowym. Dobrymi olejami bazowymi dla olejku cytrynowego są olej kokosowy, oliwa z oliwek i olej jojoba.

Istnieją dane wskazujące, że olejek cytrynowy może zwiększać nadwrażliwość na światło, a tym samym na słońce, może więc prowadzić do oparzeń słonecznych i nierównomiernego opalenia skóry. Zalecam również unikać stosowania olejku cytrynowego i innych olejków cytrusowych na skórę przed wyjściem na zewnątrz, gdyż może to spowodować pojawienie się pęcherzy na skórze.

Osoby szczególnie wrażliwe powinny zachować ostrożność stosując olejki eteryczne. Różne osoby mogą w różny sposób reagować na olejki eteryczne. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje skórne, podczas gdy u innych problemy z oddychaniem. Przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży i dzieci powinny również skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem olejku cytrynowego.