Dlaczego warto zapisać się na siłownię?

Członkostwo na siłowni

W skrócie -

  • Badanie pokazało, że członkostwo na siłowni wiąże się z czternastokrotnie wyższą szansą na spełnienie tygodniowych zaleceń dotyczących poziomu aktywności fizycznej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, nawet po dostosowaniu do problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów i astma
  • Naukowcy twierdzą, że badanie potwierdziło koncepcję, że chodzenie na siłownię pomaga zmotywować osoby, które samodzielnie nie ćwiczą wystarczająco często
  • Niektórzy ludzie lubią chodzić na siłownię, aby wykonywać swoje własne treningi siłowe lub fitness; inni chcą programu zaprojektowanego specjalnie dla nich lub chodzą ze względu na aspekty społeczne. Niezależnie co jest przyczyną uczęszczania na siłownię, liczy się wzrost aktywności fizycznej

Według dr. Mercoli

Może przyszło Ci do głowy, że zapisanie się na siłownię może być dobrym pomysłem pozwalającym utrzymać odpowiedni poziom aktywności fizycznej i wypełnić postanowienie noworoczne, z którego prawdopodobnie zrezygnowałeś kilka tygodni po 1 stycznia.

A może poważnie zastanawiałeś się nad wykupieniem karnetu na siłownię, ale jeszcze tego nie zrobiłeś. Bez względu na poziom motywacji – lub jej brak – wyniki interesującego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanowym w Iowa mogą Ci pomóc podjąć właściwą decyzję.

Naukowcy zrekrutowali do badania 405 zdrowych, dorosłych ochotników, z których połowa nie wykonywała żadnych treningów przez co najmniej trzy miesiące. Druga połowa chodziła na siłownię przez co najmniej 30 dni.

Zmierzono tętno, spoczynkowe ciśnienie krwi i wskaźniki masy ciała (BMI), a każdy z uczestników każdego tygodnia wypełniał ankiety dotyczące tego, ile czasu spędzał na ćwiczeniach, siedzeniu lub na niektórych rodzajach aktywności.

Ćwiczenia mogą wiele zdziałać

Analizując odpowiedzi w celu ustalenia, którzy uczestnicy spełnili zalecane w USA wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, naukowcy zastosowali ustalone kryteria: łącznie 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności aerobowej każdego tygodnia, w tym co najmniej dwa dni ćwiczeń wzmacniających mięśnie, takich jak podnoszenie ciężarów.

Różnice zaobserwowane między tymi dwiema grupami były "dość dramatyczne i zaskakujące" – twierdzi dr Duck-chul Lee – adiunkt z dziedziny kinezjologii i jeden z naukowców.

Oto wyjaśnienie: osoby niechodzące na siłownię poświęcały średnio 137 minut tygodniowo na aktywność fizyczną, podczas gdy członkowie siłowni spędzali średnio 484 minuty tygodniowo na ćwiczeniach. Tylko 18 procent osób ćwiczących samodzielnie spełniało wytyczne dotyczące zarówno aktywności fizycznej, jak i treningu siłowego, w porównaniu z 75 procentami członków siłowni....

Zaobserwowano, że:

„Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy obliczyli, że chodzenie na siłownię było związane z czternastokrotnie wyższymi szansami na spełnienie cotygodniowych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.

Wyniki były podobne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet i dostosowane do problemów zdrowotnych, takich jak... zapalenie stawów i astma.

Członkowie siłowni nie tylko ćwiczyli więcej, ale mieli także lepsze wyniki sercowo-naczyniowe i rzadziej byli otyli. Osoby regularnie chodzące na siłownię... mają mniejsze tętno spoczynkowe, wyższą wydolność krążeniowo-oddechową i mniejszy obwód talii niż osoby nie uczęszczające na siłownię."

Członkostwo na siłowni oferuje więcej

Opierając się na swoich doświadczeniach, naukowcy doszli do wniosku, że dobrze rozumieją nawyk siedzenia u osób nie będących członkami siłowni. Według Lee:

„Myśleliśmy, że być może będą bardziej zmęczeni albo zadowoleni, że zrobili wystarczająco dużo w ciągu dnia. Aktywność fizyczna poza siłownią była taka sama dla obu grup. W przypadku osób niechodzących na siłownię, zapisanie się na nią może naprawdę znacząco zwiększyć ogólny poziom aktywności."

Lee dodał, że możliwe jest, że bardziej aktywni ludzie po prostu chętniej zapiszą się na siłownię. Co więcej, podczas gdy badanie zostało przeprowadzone w mieście, w którym było wiele różnych klubów fitness, na obszarach wiejskich, siłownie nie zawsze są dostępne.

Celem członkostwa na siłowni jest to, że się będziesz regularnie przychodził. Nieprzestrzeganie tego stanowi stratę zarówno pieniędzy, jak i czasu oraz gwarantuje, że nic się nie zmieni pod względem Twojej sprawności. Według Lee:

„To prawda, że niektórzy ludzie posiadający członkostwo na siłowni nie chodzą regularnie, tak jak niektórzy ludzie, którzy nie zapisali się na siłownię, a regularnie wychodzą i biegają lub jeżdżą na rowerze, dzięki czemu spełniają wytyczne.”

Podczas gdy siłownie oferują ciężary i/lub sprzęt do ćwiczeń wytrzymałościowych, z których ludzie mogą korzystać, aby poprawić siłę swoich mięśni, wiele osób nie angażuje się w codzienne aktywności, które mogłyby przynieść takie same wyniki – powiedział.

Fitness: opcje i aktywności do przemyślenia

Jak można podejrzewać, istnieje więcej powodów, dla których warto zapisać się na siłownię, innych niż spadek wagi lub rozwój masy mięśniowej.

Główny autor badania – Elizabeth Schroeder, absolwentka Uniwersytetu Stanu Iowa, powiedziała, że ma nadzieję, iż wyniki badań zachęcą ludzi do chodzenia na siłownię lub do klubu fitness. Dodała, że:

„Niektórzy ludzie mogą lubić chodzić na siłownię i wykonywać swój własny trening, podczas gdy inni wolą zajęcia grupowe, które potencjalnie sprzyjają aspektowi społecznemu, przyjemnemu środowisku, spójnemu harmonogramowi i treningowi zaprojektowanemu specjalnie dla danej osoby. Tak czy inaczej, oba obejmują wykonywanie aktywności fizycznej i to jest główny cel".

James Chestnut, doktor medycyny chiropraktycznej z tytułem licencjata wychowania fizycznego, magister fizjologii, a także specjalista w zakresie odnowy biologicznej, twierdzi, że ludzie powinni traktować aktywność fizyczną jako obowiązek pomagający w utrzymaniu zdrowia, a nie coś, co robią tylko wtedy, jeśli to lubią. Jak zauważył w poprzednim wywiadzie:

„Aktywność fizyczna jest tak samo ważna jak witamina C, oddychanie, miłość, czy cokolwiek innego. Ćwiczenia muszą być postrzegane jako składnik odżywczy, niezbędny i podstawowy składnik odżywczy".

Czas i motywacja są czynnikami, którymi wszyscy się zajmują. Wiesz, jak ważne jest regularne ćwiczenie, nawet w celu obniżenia stresu, ale jak mówią, duch często jest słaby. Jeśli zaliczasz się do tej kategorii, najbardziej potrzebujesz zmiany w sposobie myślenia o ćwiczeniach.

Motywacja: skup się na zaletach

Zamiast zastanawiać się, czy chcesz to zrobić i czy masz wystarczająco dużo energii, czasu, koncentracji lub motywacji, aby chodzić na siłownię lub poświęcić część swojego czasu na trening – jak kiedyś powiedziała jedna mądra osoba, po prostu to zrób.

Jeśli wszystko, co teraz możesz z siebie wykrzesać, to wstać i wyjść na zewnątrz, aby napełnić płuca świeżym powietrzem wykonując kilka oczyszczających oddechów, jest to dobry początek. Pracując z osobami niechętnie ćwiczącymi, Chestnut powiedział, że lubi zaczynać stopniowo i pyta:

„Czy byłbyś skłonny kupić sprzęt do ćwiczeń, trochę ubrań, odpowiednie buty i czy byłbyś gotów wyjść rano na zewnątrz i głęboko oddychać, powiedzieć coś pozytywnego o sobie i może wybrać się na trzyminutowy spacer?

Co jesteś skłonny zrobić? Czy chcesz iść na spacer? Mam już wszystko, od początku po robienie pompek czy przysiadów – wszystko idzie w dobrym kierunku."

Dla niektórych skupienie się na pozytywach to na przykład zrobienie "dziecinnych kroków", które niebawem stają się naturalnym tempem. Być może w zaciszu własnego domu możesz zrobić więcej. Warto, nawet jeśli to tylko 10 minut aktywności fizycznej.

Kiedy staniesz się bardziej pewny siebie, co zwykle dzieje się, gdy widać pozytywne efekty regularnych ćwiczeń, możesz zacząć szukać siłowni, chyba że chcesz zacząć od razu.

Dlaczego warto zapisać się na siłownię?

Należy zauważyć, że chodzenie na siłownię nie jest konieczne, aby uzyskać i utrzymać dobrą kondycję. Niektóre z najtrudniejszych ćwiczeń, w tym ćwiczenia budujące masę ciała, można wykonywać we własnym domu bez konieczności używania sprzętu. Tak więc, jeśli nie stać Cię na zakup karnetu na siłownię, nie masz jej w pobliżu lub po prostu wolisz ćwiczyć na własną rękę, nadal możesz czerpać korzyści z ćwiczeń.

Jednak wiele osób lubi ćwiczyć w siłowni. Scott Laidler – trener personalny z Wielkiej Brytanii, powiedział w wywiadzie dla The Telegraph, że po wypełnieniu karty członkowskiej siłowni:

„Normalnym zamiarem jest chodzenie tam kilka razy w tygodniu, aby uzyskać całkiem dobre wyniki. Rzeczywistość jest taka, że im bardziej wciąga Cię kultura treningu, tym więcej inwestujesz w swoje wyniki, a zdrowe nawyki zaczynają się wkradać do każdego aspektu Twojego stylu życia."

Na siłowni prawdopodobnie zapoznasz się z nowymi koncepcjami treningu siłowego, budowania mięśni, aerobiku, aktywnego rozciągania i treningu interwałowego, a także treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT).

Gdy zaczynasz ćwiczyć na siłowni, oczywiste staje się to, że zmienianie ćwiczeń i aktywności pomaga w podniesieniu poziomu energii, siły, a nawet Twojej motywacji.

Czego możesz się spodziewać po wykonywaniu regularnej aktywności fizycznej?

Jak już wiesz, niektóre podejścia zwiększają motywację bardziej niż samo podjęcie decyzji o zrobieniu czegoś. Nie ma to jak mała odpowiedzialność, abyś mógł dalej działać.

Jest jeszcze coś, co może Ci podjąć decyzję o zrobieniu tego pierwszego kroku: regularne wykonywanie ćwiczeń poprawia Twoje zdrowie w sposób, o którym być może nawet nie wiesz.

Korzyści fizyczne obejmują pomoc w walce z przeziębieniem i grypą, a także zapobieganie jeszcze poważniejszym chorobom, takim jak nowotwory. Aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce, zapobiega rozwojowi choroby Parkinsona i zmniejsza poziom insuliny, co pozwala powstrzymać, a nawet cofnąć rozwój cukrzycy typu 2.

Badania pokazują, że ćwiczenia pomagają poprawić pamięć, wytworzyć nowe naczynia krwionośne w mózgu, a nawet powiększyć hipokamp – obszar mózgu zaangażowany w pamięć werbalną i naukę.

Na głębszym, komórkowym poziomie, regularne ćwiczenia przyczyniają się do naprawy uszkodzeń komórek wywołanych przez wolne rodniki, spowodowanych przez wszystko, od zanieczyszczeń powietrza po toksyczne chemikalia w domu, biurze, a nawet w żywności. Ponadto aktywność fizyczna poprawia nastrój oraz zwiększa efektywność.

Oprócz wzmacniania mięśni i kontrolowania masy ciała, ćwiczenia spowalniają nieuniknione oznaki starzenia się nawet o 10 lat, zatem chwycić swoje buty sportowe i wykonaj trening, abyś nie musiał na starość chwytać za zbiornik z tlenem, żeby wyjść z domu.

Nawiązywanie kontaktów z ludźmi na siłowni

Zapisanie się na siłownię wiąże się także z korzyściami społecznymi, ponieważ możesz tam spotkać nowych ludzi, którzy, tak jak ty, lubią aktywny styl życia. Poza siłownią możesz również wyszukać ligi sportowe w swojej społeczności albo pracy lub dołączyć do zajęć specjalistycznych, takich jak joga i pilates, aby cieszyć się zarówno aktywnością fizyczną, jak i nowymi znajomymi.

Kilka dodatkowych rzeczy do zapamiętania: zaplanuj treningi tak, aby jak najlepiej pasowały do Twojego harmonogramu i poziomów energii oraz zawsze słuchaj swojego ciała. Wcześniejsze treningi okazują się bardziej korzystne dla spalania tłuszczu i regulacji rytmu dobowego, chociaż są osoby, które preferują popołudniowe treningi, a nawet wieczorne zajęcia gimnastyczne.

Pamiętaj, że najprawdopodobniej nie osiągniesz optymalnego stanu zdrowia bez regularnej aktywności fizycznej.