3 produkty spożywcze, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Wędzone mięso

W skrócie -

 • Można zapobiec do 80 procent udarów mózgu. Dieta, poziom witaminy D i aktywność fizyczna to trzy ważne czynniki stylu życia, które bezpośrednio wpływają na indywidualne ryzyko
 • Dieta odgrywa kluczową rolę w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Wśród żywności, której należy unikać —ponieważ bezpośrednio zwiększa ryzyko — znajdują się przetworzone produkty zawierające tłuszcze trans, wędzone lub przetworzone wędliny i niskokaloryczne napoje gazowane
 • Zanim wykluczysz czerwone mięso i sól ze swojej diety - obawiając się, że tego typu żywność może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru - wiedz, że nie wszystkie rodzaje mięsa i soli należy traktować tak samo. Podczas gdy niektóre zwiększają to ryzyko, inne wręcz przeciwnie, mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie

Według dr Mercoli

Według National Stroke Association, udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów i jest szybko rosnącym zagrożeniem dla kobiet w średnim wieku.

Najczęściej występującym rodzajem udaru jest "udar niedokrwienny”, którego przyczyną jest niedrożność naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu. Za zaskakującym wzrostem liczby udarów wśród kobiet prawdopodobnie kryje się wiele czynników, w tym:

 • Otyłość (obwód talii u kobiet zwiększył się prawie o 2 cale (ok. 5 cm) w ciągu ostatnich 10 lat)
 • Niedobór witaminy D wynikający z braku ekspozycji na słońce. Unikanie słońca zwiększa ryzyko niedoboru siarczanu witaminy D, co może być podstawową przyczyną powstawania blaszki miażdżycowej (czynnik ryzyka udaru)
 • Wzrost częstości występowania wysokiego poziomu cukru we krwi.

Udar mózgu zwykle pojawia się BEZ żadnego ostrzeżenia

Z tego względu, tak ważna jest prewencja. Nie będziesz miał żadnych objawów ostrzegających, wskazujących na to, że w przyszłości będziesz miał udar mózgu… Kiedy już dostaniesz udaru – i jeśli go przeżyjesz - uszkodzenia mogą być druzgocące.

Lubię mówić o większości udarów jak o „ataku mózgu”, który przypomina atak serca; jedyną różnicą jest to, że skrzep krwi blokuje przepływ krwi do mózgu zamiast do serca. W rezultacie komórki mózgu zaczynają umierać. Oczywiście, im dłużej Twój mózg nie ma tlenu, tym większe ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu.

Jest to dziedzina, w której konwencjonalna medycyna ratunkowa znacząco się wyróżnia, ponieważ istnieją leki ratunkowe, które mogą rozpuścić skrzep krwi blokujący przepływ krwi do mózgu i jeśli zostanie to zrobione wystarczająco szybko, można praktycznie odwrócić jakiekolwiek trwałe uszkodzenia neurologiczne.

Jednak, aby leczenie było skuteczne, środek zazwyczaj musi być podany w ciągu godziny. Jest to bez wątpienia jeden z cudów współczesnej nauki, jednak wszystko pójdzie na marne, jeśli nie rozpoznamy podstawowych objawów udaru. Dlatego jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów udaru mózgu, natychmiast wezwij pomoc:

 • Nagły problem z chodzeniem (zawroty głowy, utrata równowagi itp.)
 • Nagła dezorientacja
 • Nagłe odrętwienie lub osłabienie (szczególnie po jednej stronie ciała)
 • Nagłe problemy z widzeniem
 • Nagły silny ból głowy

Jeśli chcesz zapobiec udarowi mózgu, najpierw zajmij się swoją dietą

W przypadku udaru mózgu (jak i większości chorób), profilaktyka jest najlepszą opcją, a Twoja dieta odgrywa KLUCZOWĄ rolę.

W artykule zamieszczonym przez Yahoo Health, wymieniono pięć różnych produktów spożywczych, które zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Zgadzam się z trzema z pięciu wymienionych produktów i poniżej dokonam ich recenzji.

Pozostałe dwa, a mianowicie czerwone mięso i sól, wymagają pewnych dodatkowych wyjaśnień, ponieważ nie wszystkie rodzaje mięsa i soli są sobie równe. Jak to mówią: diabeł tkwi w szczegółach. Zatem należy o tym pamiętać, zanim wykluczymy czerwone mięso i sól ze swojej diety.

Czerwone mięso — Uważam, że poważnym błędem jest wykluczenie z diety WSZYSTKICH rodzajów czerwonego mięsa, ponieważ różnice między mięsem pochodzącym od zwierząt hodowanych na zamkniętych farmach (ang. Confined Animal Feeding Operations, CAFO) i zwierząt z ekologicznych hodowli karmionych trawą są tak ogromne, że właściwie rozmawiamy o dwóch zupełnie różnych produktach.

Wołowina od zwierząt karmionych trawą, pochodzących z ekologicznych hodowli, zazwyczaj NIE jest powiązana z żadnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi, które można zaobserwować po spożywaniu wołowiny pochodzącej od zwierząt hodowanych na zamkniętych farmach (CAFO). Niestety niewielu badaczy, nie mówiąc już o dziennikarzach, kiedykolwiek dokonuje tego rozróżnienia.

Sól — W przypadku soli nie można porównywać przetworzonej soli stosowanej w przetworzonej żywności z naturalną, nierafinowaną solą.

Zatem, chociaż zgadzam się, że trzymanie się z daleka od przetworzonej żywności pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i ogólnie poprawić zdrowie, to ważne jest, aby zrozumieć, że nie należy unikać WSZYSTKICH rodzajów soli, tylko tej przetworzonej (myśl: zwykła sól stołowa).

Z drugiej strony, nierafinowana sól naturalna - taka jak sól himalajska, jest bardzo istotna w przypadku różnych procesów biologicznych. Na przykład pomaga nabłonkowi naczyń krwionośnych w regulacji ciśnienia krwi – to wyraźnie korzystny efekt, w przeciwieństwie do tego wywołującego chorobę.

Tłuszcze trans: zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Jeśli dbasz o swoje zdrowie, unikaj wszelkiej żywności zawierającej tłuszcze trans. Obejmuje to liczne przetworzone produkty spożywcze, takie jak krakersy, chipsy, większość kupowanych w sklepie wypieków i dowolne smażone produkty – to tylko niektóre przykłady.

Wiadomo, że tłuszcze trans promują stan zapalny, który jest cechą charakterystyczną większości przewlekłych i/lub poważnych chorób; nie tylko udaru i chorób serca.

Zwłaszcza kobiety powinny wziąć to pod uwagę, ponieważ liczba udarów wśród kobiet w średnim wieku ciągle rośnie, czego istotną przyczyną są prawdopodobnie niewłaściwe wybory żywieniowe. W jednym z badań wykazano, że kobiety w wieku pomenopauzalnym, które spożywały najwięcej tłuszczów trans w ciągu dnia, miały o 30 procent większą częstość występowania udarów niedokrwiennych.

Należy również zrozumieć, że prawie wszyscy dziennikarze i "eksperci" zajmujący się zdrowiem będą zaliczać do tej kategorii również tłuszcze nasycone, co jest poważnym błędem, ponieważ nieuszkodzone przez ciepło tłuszcze nasycone, które są spożywane w odpowiednich ilościach, w rzeczywistości są korzystne dla zdrowia.

Unikaj wędzonych i przetworzonych wędlin

Niektóre środki konserwujące, takie jak azotany sodu i azotyny znajdujące się w wędzonych i przetworzonych wędlinach, uszkadzają naczynia krwionośne, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Ponadto azotany są często przekształcane w nitrozoaminy, które są również wyraźnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory.

W przeglądzie ponad 7 000 badań dotyczących diety i nowotwórów, wykonanym na zlecenie The World Cancer Research Fund, naukowcy doszli do wniosku, że nikt nie powinien jeść przetworzonych wędlin. Parówki, bekon, salami i inne przetworzone wędliny mogą również:

 • Zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 50 %
 • Negatywnie wpłynąć na działanie płuc
 • Zwiększyć ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Zalecam minimalny udział powyższych pokarmów w Twojej diecie, jeśli w ogóle zdecydujesz się je spożywać. Jeśli zamierzasz jeść bekon, kiełbaski, szynkę lub inne przetworzone produkty mięsne raz na jakiś czas, poniższe wskazówki będą pomocne w zminimalizowaniu ryzyka dla Twojego zdrowia:

 • Wybieraj ekologiczne mięso, pochodzące od zwierząt karmionych trawą lub z wolnego wybiegu
 • Poszukaj "nieprzetworzonych" wędlin, które NIE zawierają azotanów
 • Wybieraj produkty, które zawierają 100% wołowiny, 100% kurczaka itp. To jedyny sposób, aby wiedzieć, że mięso pochodzi od jednego gatunku i nie zawiera produktów ubocznych (takich jak skóra kurczaka lub tłuszcz z kurczaka)
 • Unikaj mięsa zawierającego MSG, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, konserwanty, sztuczne aromaty lub sztuczne barwniki
 • Najlepiej kupować kiełbasy i inne przetwory mięsne od małego, lokalnego rolnika, którego można zapytać o składniki.

Niskokaloryczne napoje gazowane dramatycznie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Na początku tego roku, podczas Międzynarodowej Konferencji American Stroke Association zaprezentowano badania, które pokazały, że u ludzi, którzy piją jeden niskokaloryczny napój gazowany dziennie, ryzyko wystąpienia udaru mózgu zwiększa się o 48 procent!

Według autorów badania:

"Badanie sugeruje, że niskokaloryczne napoje gazowane nie są optymalnym substytutem dla napojów słodzonych cukrem i mogą wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego lub śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu do zwykłych napojów gazowanych."

Chociaż prawdopodobnie potrzebne będą dalsze badania w celu potwierdzenia tego potencjalnego związku, istnieje wiele dowodów na to, że sztuczne słodziki, takie jak aspartam i sukraloza (Splenda) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Uważam, że aspartam jest zdecydowanie najniebezpieczniejszym sztucznym słodzikiem dostępnym na rynku.

W jaki sposób niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu?

Według badań przedstawionych podczas corocznej sesji naukowej American Heart Association (AHA), która odbyła się w listopadzie 2010 roku w Chicago, IL: niedobór witaminy D - niezbędnego składnika odżywczego produkowanego w organizmie pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne - podwaja ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Witamina D jest jedynym znanym substratem dla seko-steroidowego hormonu o silnych plejotropowych właściwościach (co oznacza, że powoduje wiele efektów), który spełnia wiele funkcji regulujących działanie genów w Twoim organizmie.

Właśnie z tego względu, korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania witaminy D obejmują wiele efektów: od zwiększenia odporności układu immunologicznego po zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory i poprawę skuteczności usuwania rtęci z organizmu...

Witamina D działa jak "główny klucz", który aktywuje "bibliotekę" DNA w każdej komórce ciała.

Ta komórkowa biblioteka DNA zawiera informacje potrzebne do prawidłowej reakcji na praktycznie każdy rodzaj bodźca, który może napotkać komórka; jest to powód, dla którego witamina D działa w tak wielu różnych tkankach i wpływa na tak dużą liczbę różnych chorób i schorzeń. Jak dotąd naukowcy odkryli około 3000 genów, które są regulowane przez witaminę D.

Niedobór witaminy D nie tylko zwiększa ryzyko sztywności tętnic, co jest głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, ale również może:

 • Zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 50 %
 • Negatywnie wpłynąć na działanie płuc
 • Zwiększyć ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Inne wytyczne dotyczące profilaktyki udaru mózgu

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że ogromnej liczbie udarów - według National Stroke Association aż do 80% - można zapobiec. Zatem masz dużo "powiedzenia", chyba że wolisz dołączyć do powyższej statystyki.

Zatem, co jeszcze może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia udaru oprócz unikania spożywania przetworzonej żywności (zwłaszcza wędzonych i przetworzonych wędlin) i niskokalorycznych napojów gazowanych oraz upewnienia się, że poziom witaminy D mieści się w zakresie terapeutycznym?

Prosto to ujmując, wiele czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca, również zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Do tych czynników należą:

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Otyłość
 • Wysoki poziom triglicerydów i podniesiony poziom homocysteiny
 • Niski poziom HDL (tzw. “dobrego” cholesterolu) i wysoki poziom LDL (tzw. „złego” cholesterolu)
 • Palenie papierosów.

Podobnie jak w przypadku Twojego serca, spożywanie nieprzetworzonej, a najlepiej ekologicznej żywności, aktywność fizyczna i utrzymywanie zdrowej wagi pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Dwa dodatkowe czynniki, które mogą mieć bezpośredni wpływ na powyższe ryzyko to:

Stres psychologiczny. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology w 2008 roku, im bardziej jesteś zestresowany, tym większe ryzyko.

Naukowcy odkryli, że obniżenie oceny samopoczucia o jeden punkt, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 11 procent. Nic dziwnego, że związek między stresem psychologicznym a udarem był najbardziej wyraźny wtedy, gdy udar był śmiertelny.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) i tabletki antykoncepcyjne. Jeśli używasz jednej z hormonalnych metod antykoncepcji (bez względu na to, czy są to tabletki, plaster, pierścień dopochwowy czy implant), ważne jest, aby wiedzieć, że bierzesz syntetyczny progesteron i syntetyczny estrogen - coś, co nie jest korzystne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

Wyżej wymienione środki antykoncepcyjne zawierają takie same syntetyczne hormony, jak te stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która jest powiązana z dobrze udokumentowanym ryzykiem wystąpienia zakrzepów, udaru mózgu, zawału serca i raka piersi.

Na koniec warto wspomnieć, że witamina B3 lub niacyna mogą poprawić funkcje neurologiczne bezpośrednio PO udarze. Gdy szczurom z udarem niedokrwiennym podano niacynę, w ich mózgach zaobserwowano wzrost nowych naczyń krwionośnych i dojrzewanie komórek nerwowych, co znacznie poprawiło wyniki neurologiczne.

Chociaż wymagane są dalsze badania, jest to kolejny, bardzo istotny przykład na to, że odżywianie jest kluczowe dla wszystkich leczniczych mechanizmów zachodzących w Twoim organizmie, nawet jeśli chodzi o coś tak poważnego jak udar mózgu.

Jednak w przypadku udaru mózgu niekwestionowanym sposobem leczenia z wyboru jest tlenowa terapia hiperbaryczna (HBOT). Badania wykazały, że HBOT pomaga organizmowi produkować i mobilizować mezenchymalne komórki macierzyste, które odgrywają kluczową rolę w próbie naprawy uszkodzonych tkanek lub komórek.

+ Źródła i odniesienia