Według dr Mercoli
Rozmiar, kształt i kolor stolca mogą wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu. Dlatego zanim naciśniesz spłuczkę, powinieneś poświęcić chwilę, aby zaobserwować, co znajduje się w muszli klozetowej.
"Idealny" stolec powinien mieć kształt torpedy. Ponadto powinien być gładki, miękki i łatwy do wydalenia. Nieprawidłowe są małe i twarde lub zbyt luźne stolce.
Wygląd i częstość oddawania kału jest oznaką tego, jak działa przewód pokarmowy, a nawet może sygnalizować rozwój poważnych chorób, takich jak infekcje, problemy z trawieniem, a także nowotwór.
Co więcej, wprowadzenie zmian w diecie często prowadzi do istotnych zmian stolca, który może być wykorzystany jako wizualne narzędzie do monitorowania stanu zdrowia.
Zrób analizę swojego stolca online używając StoolAnalyzer
Żyjąc w XXI wieku, nie musisz już zgadywać, jakiego rodzaju zmiany powinieneś wprowadzić, aby poprawić swoje zdrowie, a tym samym stan stolca. Zamiast tego możesz skorzystać z internetowego narzędzia o nazwie StoolAnalyzer, które przedstawi Ci propozycje zmian w diecie.
Według informacji zawartych na stronie StoolAnalyzer.com: "Ten program pomaga analizować stolec i proponuje zmiany w diecie, tak aby można było osiągnąć „idealny” wygląd stolca." Analiza zajmuje tylko kilka minut. Program wyświetla obrazy i zadaje pytania o:
- Kształt
- Kolor
- Rozmiar
- Częstotliwość wypróżnień
- Zachowanie stolca (pływa na powierzchni czy tonie)
Na koniec otrzymasz ocenę opartą na skali 100 punktów (przy czym 100 oznacza doskonały wynik) wraz z zaleceniami dietetycznymi mającymi na celu poprawić stan stolca.
Nie zastąpi to kontaktu ze służbą zdrowia, ale może dać Ci wyobrażenie o tym, jak wygląda zdrowy stolec.
Bristolska skala uformowania stolca
Innym przydatnym narzędziem do oceny stanu zdrowia układu trawiennego i stolca jest bristolska skala uformowania stolca. Podobnie jak w przypadku StoolAnalyzer, skala uwzględnia kształt i konsystencję stolca, a także stopień trudności wypróżnienia.
Normalny stolec jest pokazany w punktach 3, 4 i 5. Wygląda "jak kiełbasa lub wąż, jest gładki i miękki" lub ma postać "miękkich drobin, które łatwo są wydalane". Typ 4 jest idealny.
Oznaki zdrowego oraz nieprawidłowego stolca
Następnym razem, porównaj to, co widzisz w toalecie po wypróżnieniu z informacjami z poniższej tabeli. Powinieneś być w stanie dokładnie ocenić, czy Twój stolec jest zdrowy czy nie.
Jeśli Twój stolec jest nieprawidłowy, nadszedł czas, aby dokonać pewnych zmian w diecie i skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, dlaczego Twój przewód pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo.
Zdrowy stolec |
Nieprawidłowy stolec |
Jasny i średni brąz |
Stolec trudny do wydalenia, bolesny lub wymagający wysiłku |
Gładki i miękki, o wydłużonym kształcie, nie jest zlepkiem kawałków |
Twarde grudki i kawałki lub papkowaty i wodnisty stolec oraz stolec o ziemistym kolorze, trudny do wyczyszczenia |
Około 2,5 – 5 cm średnicy, do 45 cm długości |
Stolec wąski jak ołówek lub przypominający wstążki: może wskazywać na niedrożność jelit lub guz; wąskie stolce zdarzają się rzadko, ale jeśli występują, zdecydowanie należy skontaktować się z lekarzem |
Ma kształt litery S, który pochodzi od kształtu jelita cienkiego |
Czarne i smoliste lub jaskrawo czerwone stolce mogą wskazywać na krwawienie w przewodzie pokarmowym; czarne stolce mogą również być spowodowane stosowaniem pewnych leków, suplementów lub czarnej lukrecji.
Jeśli masz czarne, smoliste stolce, najlepiej zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny |
Cicho i delikatne zanurza się w wodzie; powinien wpaść do wody z "cichym" dźwiękiem, a nie głośnym pluskiem |
Białe, blade lub szare stolce mogą wskazywać na brak żółci, co może być oznaką poważnych problemów (np. zapalenia wątroby, marskości wątroby, zaburzeń funkcjonowania trzustki lub ewentualnie zablokowanego przewodu żółciowego). Najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.
Leki zobojętniające również mogą być przyczyną białego koloru stolca. |
Naturalny zapach, nie odpychający (co nie oznacza, że pachnie dobrze) |
Żółte stolce mogą wskazywać na zakażenie lamblią, problemy z pęcherzykiem żółciowym lub schorzenie znane pod nazwą zespół Gilberta. Jeśli Twój stolec jest żółty, skontaktuj się z lekarzem. |
Jednolita konsystencja |
Obecność niestrawionych resztek pokarmu (należy się tym przejąć, jeśli towarzyszy temu biegunka, utrata masy ciała lub inne zmiany w funkcjonowaniu jelit) |
Zanurza się powoli |
Pływa na powierzchni lub wpada do wody z pluskiem |
|
Zwiększona ilość śluzu w kale: może to być związane z nieswoistymi zapaleniami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy, a nawet z rakiem okrężnicy, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu krwotok lub ból brzucha |
|
Bardzo nieprzyjemny zapach: jeśli Twój stolec ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach, nie należy go lekceważyć.
Mam na myśli zapach, który wykracza poza normalnie nieprzyjemny zapach kału.
Śmierdzący stolec może wiązać się z szeregiem problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia wchłaniania, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna i przewlekłe zapalenie trzustki. |
Jak często należy się wypróżniać?
Istnieje szeroki zakres tego, co jest uważane za normalną częstotliwość wypróżnień. Od trzech wypróżnień na dzień do trzech na tydzień mieści się w granicach normy, a częstotliwość może zmieniać się z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień.
Dzieje się tak dlatego, że na pracę jelit wpływa wiele czynników, w tym:
Dieta |
Podróże |
Lekarstwa |
Wahania poziomu hormonów |
Sen |
Aktywność fizyczna |
Najważniejsze jest monitorowanie tego, jak się czujesz i jak łatwo pojawiają się wypróżnienia. Jeśli wypróżniasz się zbyt rzadko, możesz czuć nieprzyjemne wzdęcia lub gazy. Stolec może być suchy, twardy lub grudkowy, co jest oznaką zaparcia.
Napięcie, wzdęcia, skurcze oraz uczucie niepełnego wypróżnienia nie są normalne podczas wypróżniania. U osób powyżej 65 lat znacznie rośnie ryzyko zaparć.
Przewlekłe, nieleczone zaparcia mogą prowadzić do zastoju kału, co może być poważnym stanem chorobowym. Za wszelką cenę należy unikać środków przeczyszczających i stosować je tylko w ostateczności, nie tylko ze względu na potencjalne działania niepożądane, ale także dlatego, że organizm może się do nich przyzwyczaić.
Środki przeczyszczające zmniejszają zdolność jelita grubego do kurczenia się, a nawet mogą uszkodzić nerwy, mięśnie i inne tkanki jelita grubego. Na szczęście, chociaż zaparcia są bardzo powszechne, zwykle są tymczasowe i względnie łatwe do rozwiązania przy użyciu naturalnych metod opisanych na końcu tego artykułu, bez potrzeby stosowania środków przeczyszczających.
Prawdopodobnie przeoczyłeś dwie główne zasady dotyczące wypróżniania
Jeśli jesteś dorosły, możesz myśleć, że wiesz wszystko o wypróżnianiu. Jednakże, jeśli mieszkasz w rozwiniętym świecie, możesz przegapić kluczową strategię, która znacznie ułatwiła tę czynność: kucanie.
Twój organizm jest zaprojektowany do defekacji podczas kucania, natomiast nowoczesne toalety utrzymują ciało w nienaturalnej pozycji. Siedząc w nowoczesnej toalecie, kolana znajdują się pod kątem 90 stopni w stosunku do brzucha, natomiast podczas kucania kolana są znacznie bliżej tułowia.
Zmienia to przestrzenne relacje narządów wewnętrznych i mięśni, optymalizując siły związane z defekacją. Kucanie prostuje odbytnicę, rozluźnia mięsień łonowo-odbytniczy i pozwala na całkowite i bez wysiłkowe opróżnienie jelita ślepego i wyrostka robaczkowego, co zapobiega zastojowi kału i gromadzeniu się toksyn w przewodzie jelitowym.
W porównaniu do krajów rozwiniętych, inne społeczeństwa, w których ludzie kucają podczas wypróżniania, nie mają wysokiej zachorowalności na choroby jelit; w niektórych kulturach o tradycyjnym stylu życia, choroby te są bardzo rzadkie lub prawie nieznane.
Defekację mogą ułatwić specjalne toalety i taborety, dzięki którym ciało przybiera odpowiednią postawę zbliżoną do „kucania”. Jaka jest druga zasada wypróżniania, którą mogłeś przeoczyć?
Bidet! Bidety zapewniają odpowiednią higienę, są delikatniejsze dla skóry i bardziej przyjazne dla środowiska niż papier toaletowy; bidet można zainstalować nawet na istniejącej toalecie. Bidety są powszechnie stosowane w niektórych częściach Europy, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Japonii; nie są one rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, ale ich użycie wydaje się wzrastać.
Wskazówki pozwalające zoptymalizować wypróżnianie
Zastosowanie poniższych strategii pomaga zoptymalizować zdrowie układu pokarmowego, leczyć i zapobiegać zaparciom oraz wspierać prawidłowe wypróżnianie. Opisane metody są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Usuń z diety wszystkie produkty zawierające gluten (najczęstszymi źródłami są pszenica, jęczmień, żyto, orkisz i inne zboża) |
Stosuj dietę składającą się z żywności pełnowartościowej, bogatą w świeże, ekologiczne warzywa i owoce, które zapewniają składniki odżywcze i błonnik; większość błonnika powinna pochodzić z warzyw, a nie ze zbóż |
Unikaj sztucznych słodzików, nadmiaru cukru (szczególnie fruktozy), dodatków chemicznych, MSG, zbyt dużej ilości kofeiny i przetworzonej żywności, ponieważ negatywnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego (i odporność) |
Wspieraj swoją florę jelitową, dodając do diety naturalnie sfermentowane pokarmy, takie jak kiszona kapusta, marynaty i kefir (jeśli tolerujesz produkty mleczne); stosuj prebiotyki, jeśli podejrzewasz, że Twoja dieta nie dostarcza wystarczającej ilości pożytecznych bakterii |
Zwiększ spożycie błonnika; dobrą opcją jest dodanie do diety babki płesznik i świeżo zmielonych, organicznych nasion lnu (codziennie stosuj około 50 gramów błonnika na 1000 spożytych kalorii) |
Upewnij się, że dobrze nawodniasz swój organizm pijąc świeżą i czystą wodę |
Bądź aktywny fizycznie |
Unikaj leków, np. środków przeciwbólowych takich jak kodeina lub hydrokodon, które spowalniają pracę jelit.
Leki przeciwdepresyjne i antybiotyki również mogą powodować rozmaite zaburzenia pracy przewodu pokarmowego |
Rozwiązuj emocjonalne problemy za pomocą narzędzi takich jak Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) |
Jak wspomniano w artykule, zastanów się, czy podczas defekacji nie przyjąć pozycji kucającej zamiast siedzącej, aby ułatwić wypróżnianie, a także w celu złagodzenia zaparć i hemoroidów |
|
|