Twój wiek nie jest wskaźnikiem Twojego zdrowia

Starzenie się

W skrócie -

  • Ryzyko wystąpienia niektórych chorób może zależeć od wieku chronologicznego, ale możesz je zmienić wpływając na swój wiek biologiczny
  • Twoje zdrowie zależy od wielu różnych czynników, w tym od możliwości zobaczenia kontrastu w zbliżonych kolorach tła, psychologicznego samopoczucia i zdolności poruszania się
  • Każdego dnia dokonujesz wyborów wpływających na długość Twoich telomerów – kolejny czynnik istotny dla biologicznego starzenia się. Dokonanie właściwego wyboru stylu życia może zwiększyć możliwość długiego i zdrowego życia

Według dr. Mercoli

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju pewnych chorób. Na przykład, gdy masz powyżej 70 lat jesteś w grupie o podwyższonym ryzyku wystąpienia osteoporozy. Jeśli jesteś kobietą w wieku 40 lat, zwiększa się ryzyko kamicy żółciowej.

Oczywiście te ogólne zasady nie mają zastosowania do wszystkich. Istnieją 70-latkowie, którzy wciąż rywalizują w zawodach kulturystycznych oraz 40-latkowie z chorobami serca i stawami uszkodzonymi przez artretyzm.

Podczas gdy Twój wiek ma wpływ na ogólny stan zdrowia, nie jest to jedyny czynnik, a czasem nie najważniejszy. Obecnie naukowcy badają różnice między wiekiem biologicznym a chronologicznym.

Wiek i zdrowie

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Chicago, wiek chronologiczny nie jest istotną przyczyną różnic w zdrowiu i samopoczuciu wśród ludzi. W badaniu wzięło udział 3000 osób w wieku od 57 do 85 lat, a dane zbierano w okresie pięciu lat.

Tradycyjne markery biomedyczne stosowane w podobnych badaniach obejmowały schorzenia, takie jak: choroby serca, nowotwory, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Chicago wykorzystano inne markery, takie jak dobre samopoczucie psychiczne, ruchliwość, wzrok, historię złamań kości i 50 innych zmiennych zdrowotnych.

Do niedawna większość personelu medycznego oceniała zdrowie i długość życia pacjenta na podstawie schorzeń, takich jak cukrzyca, osteoporoza lub rak. Jest jednak oczywiste, że każdy reaguje na te choroby i leczenie w różny sposób, w zależności od ogólnego stanu zdrowia, genetyki i stylu życia.

Powyższe różnice powodują, że długość życia jest trudna do przewidzenia. Jedno z badań wykazało, że osoby, które w rankingu były najzdrowsze, miały zazwyczaj większą wagę od normalnej i wyższe ciśnienie krwi.

Osoby, które były w grupie środkowej, zwykle miały prawidłową masę ciała i nie miały chorób serca ani cukrzycy, ale cierpiały na drobne problemy zdrowotne, takie jak anemia.

Osoby z ostatniej grupy czuły się najmniej zdrowe, a ryzyko przedwczesnej śmierci było u nich największe. Cierpieli na nieleczoną cukrzycę i byli mało ruchliwi. Dr Martha McClintock, kierownik naukowy oraz profesor psychologii i rozwoju człowieka na Uniwersytecie w Chicago, mówi:

"Zaczynamy postrzegać starzenie się nie jako jeden zestaw torów kolejowych, po których wszyscy jedziemy, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją różne ścieżki starzenia się. To bardziej przypomina delty w rzece. Dochodzimy do końca podróży różnymi ścieżkami."

Wyzwania dla postrzegania zdrowia

Wyniki tego dużego badania rzucają wyzwanie tradycyjnej metodzie pomiaru zdrowia. Kiedyś Twoje zdrowie było mierzone przez liczbę schorzeń, których doświadczyłeś. Natomiast to badanie sugeruje, że pozytywne rzeczy w Twoim życiu odgrywają rolę w tym, jak dobrze będziesz reagować na problemy zdrowotne i leczenie.

Problem ze zdefiniowaniem zdrowia przez brak chorób to inny kluczowy warunek wpływający na zdrowie i długość życia, który jest pomijany.

Według badania, 25 procent obywateli USA zaklasyfikowanych jako zdrowe osoby według tradycyjnych standardów ma pewne ryzyko śmierci lub niezdolności do pracy w ciągu następnych pięciu lat, gdy pod uwagę zostaną wzięte inne czynniki.

Autorzy badania zdefiniowali 54 różne czynniki zdrowotne jako kompleksowy model zdrowia i starzenia się. Wśród innych czynników branych pod uwagę przy ocenie uczestników wyróżniono: częstość akcji serca, funkcje neuro-immunologiczne i zdolności sensoryczne.

Naukowcy zidentyfikowali sześć różnych poziomów potencjalnych kategorii zdrowia, w tym trzy wymienione powyżej. Otyłość jest złożonym czynnikiem, który może, ale nie musi, zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.

W większości przypadków nadwaga zwiększa ryzyko uszkodzenia stawów, wystąpienia chorób serca i chorób układu odpornościowego.

Naukowcy odkryli także grupę osób, których waga nie miała wpływu na inne czynniki uwzględnione w modelu zdrowia. Osoby te zostały sklasyfikowane jako krzepkie, ponieważ ich nadwaga nie zmniejszyła ich ruchliwości i nie była związana z towarzyszącą cukrzycą lub chorobami serca.

W rzeczywistości badacze stwierdzili, że osoby znajdujące się w tej grupie były najzdrowsze i najrzadziej umierały lub rzadziej były niezdolne do pracy w ciągu następnych pięciu lat.

Złamania kości są skorelowane z niepełnosprawnością lub śmiercią w ciągu 5 lat

Według danych zebranych podczas jednego z badań, 1 na 7 osób złamie kość po osiągnięciu wieku średniego. Okazało się, że osoby, które doznały złamania kości po 45 roku życia i miały średni stan zdrowia, miały większe prawdopodobieństwo niepełnosprawności lub śmierci w ciągu najbliższych pięciu lat.

Naukowcy odkryli, że w większości przypadków nie były to złamania bioder w późniejszym wieku, ale raczej złamania kości, które dobrze się wyleczyły. Złamanie nie powodowało niepełnosprawności danej osoby. McClintock powiedział, że:

"To nie było złamanie biodra pod koniec życia. To było złamanie kości, która dobrze się wyleczyła. Pacjenci nadal byli aktywni i nie byli unieruchomieni z tego powodu. Jednak pięć lat później byli bardziej narażeni na niezdolność do pracy.

Przyczyną jest słabość i wypadki. Słabość oznacza siłę mięśni, funkcjonowanie układu nerwowego, słabą równowagę i problemy z chodzeniem."

Zespół badawczy uważał, że złamanie kości w takich okolicznościach wskazywało na wczesne objawy zaburzeń neurologicznych lub pracy mięśni, co zwiększało indywidualne ryzyko niepełnosprawności.

Markery biologiczne

Ciśnienie krwi

Poziom cholesterolu

Tętno

Wskaźnik masy ciała (BMI)

Funkcje płuc

Masa szkieletowa

Siła mięśni

Każdy z tych wskaźników często maleje wraz ze wzrostem wieku chronologicznego. Jednak mistrzowie pływania we wszystkich grupach wiekowych wykazali lepsze wyniki w każdej z tych kategorii. Naukowcy odkryli, że markery starzenia się są bardziej korzystne dla młodszych pływaków i osób starszych.

Inne badania również wykorzystują to samo podejście w celu zdefiniowania różnic między chronologicznymi i biologicznymi wskaźnikami wieku. Poszukiwanie markerów ujawniających biologiczne starzenie się da lekarzowi unikalne wyniki dla każdej osoby, co umożliwi konkretne opcje leczenia bazujące na zdolności organizmu do wytrzymania protokołu.

Śledzenie tych wskaźników pomoże Ci również ustalić, czy zmiany, które wprowadzasz w swojej diecie, ćwiczeniach i stylu życia, pogarszają czy poprawiają Twój stan zdrowia.

Sposoby określania wieku biologicznego

Eksperci zgadzają się również, że stosowanie akceptowalnych biomarkerów do określania wieku biologicznego byłoby lepszym wskaźnikiem długości życia niż wiek chronologiczny.

Jednak tych biomarkerów nie można zmierzyć za pomocą prostego testu krwi lub kwestionariusza. W badaniu przeprowadzonym w 2010 roku, naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 4000 kobiet. Okazało się, że zdolność dostrzegania kontrastu w podobnych kolorach tła (lekko zacieniony obraz na białym tle) była istotnym czynnikiem przewidującym śmiertelność.

Innym czynnikiem predykcyjnym była liczba szybkich kroków, które uczestnik mógł wykonać na niskiej platformie w 10 sekund. W tym badaniu wykazano, że istnieje trzynaście czynników charakteryzujących kliniczną reprezentację zdrowego starzenia się wśród starszych kobiet. McClintock ostrzega:

"Pokazaliśmy, że inne wskaźniki są tak samo ważne, jeśli nie ważniejsze od chorób ogólnoustrojowych w przewidywaniu zdrowego starzenia się. Zatem ważne jest, aby włączyć je do praktyki medycznej i polityki prozdrowotnej."

Kolejnym istotnym czynnikiem są telomery

Ustalono, że każdy z chromosomów posiada na swoich końcach złożone struktury nazywane telomerami. Telomery zakrywają koniec nici DNA, chroniąc ją tak, jak plastikowe części na końcu sznurówki chronią ją przed rozplątywaniem.

Telomery chronią ważne informacje zawarte w DNA. Twoje komórki odmładzają się poprzez replikację lub reprodukcję. Po każdej reprodukcji telomer chroniący koniec nici DNA staje się krótszy i krótszy, aż w końcu telomery są tak krótkie, że komórki przestają działać prawidłowo.

Skrócone telomery są związane ze słabą odpowiedzią immunologiczną, starzeniem biologicznym i gęstością mineralną kości. Każdy z tych czynników ma wpływ na kliniczne i funkcjonalne starzenie się. Na długość i zmiany telomerów wpływają różne czynniki, takie jak stres, wsparcie społeczne, dieta i ćwiczenia fizyczne.

Co możesz zrobić, aby poprawić swój wiek biologiczny?

Biologiczne oznaki starzenia się

1. Żywność. Naprawdę jesteś tym, co jesz. Twoje ciało używa spożywanego pokarmu jako paliwa, a składniki odżywcze pozwalają budować zdrowe komórki. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, Twoje komórki również muszą być zdrowe. Dlatego musisz je karmić pełnowartościową żywnością, wypełnioną substancjami odżywczymi i paliwem.

2. Nawodnienie. Twoje ciało zawiera około 60 % wody. Niektóre obszary ciała mają wyższą procentową zawartość wody, na przykład mózg i serce zawierają jej 73 %, a płuca 83 %. Odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza stres komórkowy, co spowalnia starzenie.

Możesz ocenić poziom nawodnienia na podstawie koloru moczu. Pij wystarczającą ilość wody, tak aby 4 – 7 razy dziennie oddawać mocz o barwie do jasnożółtej do lekko słomkowej.

3. Aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i fizycznej zdolności przetrwania dnia. Ponadto wpływa także na długość telomerów. W danych zebranych od około 6500 uczestników badania, naukowcy stwierdzili, że osoby w wieku od 40 do 65 lat, które konsekwentnie i często ćwiczyły, miały największy wpływ na długość swoich telomerów, a tym samym na swój wiek biologiczny.

Stwierdzono wyraźne powiązanie między ilością ćwiczeń wykonanych przez osoby badane a długością ich telomerów. W innym badaniu wykazano, że osoby, które ćwiczyły umiarkowanie, spalając od około 1000 do 3500 kalorii tygodniowo miały dłuższe telomery.

4. Równowaga. Utrzymywanie komunikacji między mózgiem a układem mięśniowo-szkieletowym istotnie wpływa na zmniejszenie ryzyka upadku. Zdolności warunkujące utrzymanie równowagi, elastyczności i silnych mięśni posturalnych integrują się ze sobą, zmniejszając ryzyko upadków i złamań kości.

Twoim celem nie jest chodzenie po linie, ale umiejętność odzyskania równowagi, gdy ją stracisz.

Ćwiczenie równowagi jest przeznaczone nie tylko dla osób starszych. Jeśli nie jesteś wstanie stać na jednej nodze przez co najmniej 30 sekund, nie trzymając się czegoś dla równowagi, nadszedł czas, aby włączyć te ćwiczenia do codziennej rutyny. Najprawdopodobniej zauważysz wyraźną różnicę już za kilka tygodni.

5. Zdrowie psychiczne. Na Twoje zdrowie psychiczne i zdolności poznawcze wpływa szereg czynników fizycznych, takich jak nawodnienie, aktywność fizyczna i dieta. Jednak istnieją również inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym i utrzymać zdolności poznawcze. Należą do nich:

Wsparcie społeczne: Twój krąg wsparcia, w tym przyjaciele i rodzina, pomaga zmniejszyć poziom stresu i poprawić Twoje nastawienie do życia.

Zarządzanie stresem: stres zwiększa wydzielanie kortyzolu, wpływając na działanie organizmu i stresując ciało na poziomie komórkowym.

Optymizm/bycie szczęśliwym: ludzie, którzy dożyli do swoich setnych urodzin, mówią, że bycie szczęśliwym i pozytywne nastawienie jest ważne dla długiego życia.

Ćwiczenia umysłowe: słyszałeś wyrażenie: "jeśli czegoś nie używasz, to zanika". To samo dotyczy Twoich zdolności poznawczych. Twój mózg potrzebuje ćwiczeń, tak jak Twoje ciało.

Sen: jest niezbędny do detoksykacji mózgu; Twoje ciało i mózg każdej nocy potrzebują spokojnego, wysokiej jakości snu.

Wiara: to wiara w coś niewidzialnego. Twoja wiara lub duchowość jest ważnym aspektem zdrowia psychicznego i czynnikiem zapobiegającym depresji.

6. Ekspozycja na czynniki chemiczne. Twoje ciało jest atakowane przez toksyny i chemikalia zawarte w spożywanym jedzeniu, powietrzu i rzeczach, których używasz. Twoje ciało ciężko pracuje, aby przeprowadzić detoksykację, ale zadanie jest przytłaczające. Ważne jest, aby maksymalnie ograniczyć ekspozycję dzięki następującym wskazówkom:

Rzuć palenie i trzymaj się z dala od biernego palenia

Używaj nietoksycznych produktów do czyszczenia domu, takich jak biały ocet i soda oczyszczona

Nie używaj odświeżaczy powietrza, świec zapachowych ani innych produktów zapachowych

Używaj bezzapachowych worków na śmieci

Ogranicz stosowanie niepotrzebnych leków dostępnych bez recepty i leków na receptę

Stosuj ekologiczne środki piorące

Stosuj ekologiczne metody ogrodnictwa

+ Źródła i odniesienia