Dlaczego włosy siwieją

Siwiejące włosy

W skrócie -

  • Międzynarodowy zespół naukowców odkrył pierwszy gen związany z siwieniem włosów
  • Gen był wcześniej związany z blond włosami u Europejczyków, a teraz został również powiązany z siwymi włosami
  • Geny stanowiły przyczynę około 30% siwych włosów wśród uczestników badania

Według dr Mercoli

Gdy skończysz 30 lat, masz 10 do 20% szans na pojawienie się siwych włosów z każdą mijającą dekadą. Faktem jest, że w końcu praktycznie każdy stanie się siwy.

Twój kolor włosów zależy od pigmentu zwanego melaniną. Włosy mogą zawierać ciemną melaninę (eumelaninę) i jasną melaninę (feomelaninę), które mieszają się, tworząc wiele odcieni włosów u ludzi.

Kiedy jesteś młody, specjalne pigmentowe komórki macierzyste - melanocyty, wstrzykują pigment do komórek zawierających keratynę.

Keratyna to białko budujące włosy, odpowiedzialne za nadanie mu odpowiedniego koloru. Z wiekiem, ilość melaniny się zmniejsza, dlatego włosy stają się siwe, a ostatecznie białe (co oznacza, że nie ma już w nich melaniny).

Naukowcy odkryli gen powiązany z siwieniem włosów

Przyczyna zmniejszenia ilości melaniny, przez co włosy stają się siwe, pozostawała tajemnicą, aż do teraz. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył pierwszy gen związany z siwieniem włosów.

W badaniu zeskanowano całe genomy ponad 6 000 mieszkańców Ameryki Łacińskiej w poszukiwaniu genów związanych z cechami włosów głowy i twarzy, w tym odpowiedzialnych za siwienie, łysienie, grubość brody, monobrew, grubość brwi i wiele innych.

Gen, który wcześniej był związany z blond włosami u Europejczyków, został teraz powiązany z siwymi włosami, ponieważ stanowił przyczynę około 30% siwych włosów wśród uczestników badania.

Za pozostałe 70 % prawdopodobnie odpowiadają czynniki takie jak wiek, środowisko, stres i inne. Naukowcy planują poszukać sposobów manipulowania tą genetyczną ścieżką, aby zapobiec siwieniu włosów (w tym leków mających na celu zmianę koloru włosów, których jednak nie zalecałabym przyjmować).

W wywiadzie dla TIME, dr hab. Kaustubh Adhikari z University College London powiedział:

"Możemy mieć leki, które pobudzają lub hamują działanie białka, przez co wpływają na ilość melaniny w mieszkach włosowych i wewnętrznie zmieniają włosy... Zatem gdy uzyskamy pożądany kolor włosów, nie będzie trzeba wychodzić i kupować farb."

Czy włosy mają swój własny “zegar biologiczny”?

Według Desmonda Tobina - profesora Cell Biology z University of Bradford w Anglii, mieszki włosowe mogą być regulowane przez "zegar melanogenetyczny", który ostatecznie spowalnia aktywność melanocytów. Zgodnie z Biblioteką Kongresu:

"...Tobin sugeruje, że włosy stają się siwe z powodu wieku i genetyki, ponieważ geny regulują zużycie pigmentowego potencjału dla każdego pojedynczego mieszka włosowego.

Dzieje się to z różną szybkością dla różnych mieszków włosowych. U niektórych osób następuje to szybko, podczas gdy u innych dzieje się to powoli przez kilka dekad."

Wiadomo na przykład, że osoby rasy białej mogą zacząć siwieć będąc w połowie lat 30-tych, a Azjaci siwieją na początku lat 30-tych. Afroamerykanie zazwyczaj nie siwieją przed połową lat 40-tych.

Co jeszcze jest przyczyną siwienia włosów?

Do innych czynników powodujących siwienie włosów należą:

Nadtlenek wodoru: jest dobrze znanym środkiem służącym do rozjaśniania włosów, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że komórki ich włosów również wytwarzają nadtlenek wodoru.

Z wiekiem wzrasta produkowana ilość nadtlenku wodoru, co według badaczy ostatecznie rozjaśnia pigment włosów, zmieniając włosy na siwe, a następnie białe.

Palenie papierosów: istnieje istotny związek między paleniem tytoniu a siwieniem włosów. Palenie papierosów wiąże się również z przedwczesnym siwieniem włosów, mającym miejsce przed 30 rokiem życia.

Stres oksydacyjny: można go zdefiniować jako stan, w którym wolne rodniki (powstające w wyniku zanieczyszczeń, ubogiej diety, stresu itp.) przewyższają zdolności obronne przeciwutleniaczy (pochodzących ze zdrowej diety). Siwe włosy mogą być wskaźnikiem uszkodzeń wywołanych stresem oksydacyjnym.

Badania wykazały również, że osoby, które przedwcześnie siwieją mają wyższy poziom prooksydantów i niższy poziom przeciwutleniaczy niż te o normalnych włosach.

Niedobór witaminy B12: również jest związany z przedwczesnym siwieniem włosów. Jednak co najmniej jedno badanie wykazało, że po uzupełnieniu poziomu witaminy B12, pigmentacja powraca.

Czy przedwczesne siwienie włosów wskazuje na problem ze zdrowiem?

Uważa się, że przedwczesne siwienie jest w dużej mierze genetyczne; jeśli masz w rodzinie osoby, których włosy szybko zrobiły się siwe, jest szansa, że u Ciebie również tak będzie.

Otyłość także jest powiązana z przedwczesnym siwieniem, a niektórzy spekulują, że może wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Na przykład, przedwczesne siwienie włosów może być ważnym markerem ryzyka osteopenii – choroby kości.

Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, u przedwcześnie siwiejących ludzi, osteopenia występowała 4,4 razy częściej niż u osób, które nie siwiały przedwcześnie. Naukowcy zasugerowali:

"Związek między przedwczesnym siwieniem a niską masą kostną może być związany z genami kontrolującymi szczytową masę kostną lub czynniki regulujące obrót kostny."

Choroby tarczycy, niedokrwistość i bielactwo również są związane z przedwczesnym siwieniem, a nawet są powiązane ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej (CAD) u młodych palaczy. Według naukowców:

"Przedwczesne siwienie włosów może być wykorzystane przez lekarzy jako wstępny dowód do klasyfikacji pacjentów zagrożonych przedwczesnym CAD, szczególnie w przypadku palaczy".

Czy stres przyczynia się do siwienia włosów?

Powszechnie uważa się, że stres jest przyczyną siwienia włosów (wielu rodziców nastolatków lub byłych prezydentów, których włosy często szybko siwieją, prawdopodobnie to potwierdzą).

W 2011 roku w czasopiśmie Nature opublikowano wyniki badań prowadzonych przez Laureata Nagrody Nobla - dr. Roberta Lefkowitza.

W tym badaniu stwierdzono, że przewlekły stres i częste aktywowanie reakcji "walcz lub uciekaj" prowadzi do uszkodzeń DNA, które mogą przyczyniać się nie tylko do starzenia się organizmu, nowotworów, stanów neuropsychiatrycznych i poronień, ale także wpływać na geny kontrolujące pigment włosów.

Naukowcy ujawniają dwa potencjalne "leki" na siwe włosy

Naukowcy uważają, że zbliżają się do znalezienia lekarstwa na siwe włosy. Na przykład badacze z Langone Medical Center w New York University wyizolowali białko Wnt, które koordynuje pigmentację między melanocytami i innym typem komórek macierzystych, który wpływa na rozwój mieszków włosowych.

Kiedy naukowcy zahamowali szlak Wnt u czarnych myszy, zrobiły się one siwe. Uważa się, że dodanie białka Wnt do produktów do pielęgnacji włosów lub suplementów może "wyleczyć" siwe włosy.

W międzyczasie, w następnym badaniu będącym kontynuacją pierwotnego badania, które powiązało siwienie włosów z gromadzeniem się nadtlenku wodoru, naukowcy wykazali, że aktywowany UVB związek o nazwie PC-KUS może odwrócić tworzenie nadtlenku wodoru i skutecznie "wyleczyć" siwe włosy.

Zabieg jest również skuteczny w przypadku przywrócenia koloru skóry u osób z bielactwem. W wywiadzie dla Medical News Today, dr Gerald Weissmann - redaktor naczelny The FASEB Journal, który opublikował wyniki badania, powiedział:

"Od pokoleń, opracowywano wiele środków pozwalających ukryć siwe włosy. Teraz, po raz pierwszy, opracowano rzeczywiste leczenie, które dociera do źródła problemu."

Poszukiwanie lekarstwa na siwe włosy zakłada, że ​​siwe włosy to problem, który wymaga rozwiązania. Jednak nie ma nic złego w tym, że masz siwe włosy. W rzeczywistości, z punktu widzenia zdrowia, lepiej jest siwieć niż używać toksycznych farb do włosów.

Jeśli myślisz o zaakceptowaniu swoich srebrnych loków, teraz jest na to idealny czas. Tak zwane "babcine włosy" to najnowszy trend malowania włosów na siwo, za co niektórzy płacą salonom fryzjerskim duże pieniądze. Jeśli masz szczęście i Twoje włosy są naturalnie siwe, możesz uzyskać to bezpłatnie. Jan-Marie Arteca - stylista włosów z Nowego Jorku, powiedział agencji Reuters:

"Babcine włosy to w zasadzie srebrne włosy, czyli każdy kolor szarego we włosach: stalowoszary, srebrzystoszary, zupełnie biały, platynowy - z fioletowym lub srebrnym odcieniem... Taki jest trend."