Olejki eteryczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów ADHD

olejki eteryczne

W skrócie -

 • Wykazano, że u dzieci z ADHD, które wdychały olejek wetyweriowy trzy razy dziennie przez 30 dni, wzorce fal mózgowych i zachowanie uległy poprawie, dzięki czemu dzieci lepiej radziły sobie w szkole
 • Inne badanie wykazało, że olejek wetyweriowy ma szczególne znaczenie w leczeniu ADHD, ponieważ powoduje zmiany w aktywności mózgu prowadzące do zwiększonej czujności
 • Do innych olejków eterycznych, które pomagają złagodzić objawy ADHD należą: olejek z drzewa cedrowego, olejek rozmarynowy, olejek ylang ylang, kadzidło itp

Według dr. Mercoli

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) zdiagnozowano u około 11% dzieci (6,4 miliona). ADHD u dzieci objawia się nieuwagą, nadpobudliwością i/lub impulsywnością, które przeszkadzają w uczeniu się, codziennym funkcjonowaniu i budowaniu relacji. Ilość dzieci z ADHD rośnie o około 5% rocznie.

Według American Academy of Pediatrics (AAP), w przypadku bardzo małych dzieci (od 2 do 5 lat) lekiem pierwszego rzutu jest terapia behawioralna.

Jednak dane z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ujawniły, że około połowa dzieci w wieku przedszkolnym z ADHD przyjmowała leki, a 1 dziecko na 4 było leczone tylko lekami.

Co więcej, tylko połowa 4- i 5-latków z ADHD otrzymywała terapię behawioralną, mimo że jest to zalecany sposób leczenia. Tak zwane „wytyczne dotyczące najlepszych praktyk" dla dzieci w wieku 6 lat ADHD obejmują zarówno leczenie z użyciem leków, jak i terapię behawioralną.

Smutna rzeczywistość dotyczy wielu aspektów. Pierwszym z nich jest dokładność diagnoz ADHD. Błędna diagnoza jest powszechna, co oznacza, że wiele dzieci niepotrzebnie zażywa leki. Drugim rażącym problemem są zagrożenia związane ze stosowaniem leków na ADHD, które są ogromne.

Dzieci przyjmujące te silne leki mogą cierpieć z powodu działań niepożądanych, począwszy od problemów ze snem i utraty apetytu po drgawki i zwiększoną częstość akcji serca. Z tego względu pilnie potrzebne są alternatywne metody leczenia. Na szczęście olejki eteryczne okazują się być obiecującą metodą łagodzenia objawów ADHD.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to skoncentrowane, aromatyczne ekstrakty roślinne, które są używane od tysięcy lat w celach relaksacyjnych, kosmetycznych, medycznych, a nawet duchowych. Określenie „olejki eteryczne" pochodzi od idei "kwintesencji".

Arystoteles uważał, że oprócz czterech elementów fizycznych (ognia, powietrza, ziemi i wody) istniał piąty element – kwintesencja.

Zostało to uznane za "ducha" lub siłę życiową rośliny, a destylacja lub odparowanie były używane w celu usunięcia "ducha", aby ludzie mogli go wykorzystać (to właśnie dlatego destylowane napoje alkoholowe są w języku angielskim określane słowem „spirits", co oznacza ducha lub duszę).

Obecnie, olejki eteryczne, które zawierają złożone mieszaniny korzystnych chemikaliów roślinnych, są ekstrahowane z roślin za pomocą dwóch podstawowych metod: destylacji, która była stosowana od czasów starożytnych i tłoczenia na zimno, które jest wykorzystywane do ekstrakcji cytrusowych olejków eterycznych.

Olejki eteryczne pomagają łagodzić objawy ADHD

Badania przeprowadzone przez już zmarłego doktora Terry'ego S. Friedmanna – lekarza, który wierzył w traktowanie ciała, umysłu i ducha jako jedności, wykazały, że olejek wetyweriowy (wetyweria jest rodzajem trawy indyjskiej) korzystnie wpływał na dzieci z ADHD.

Wykazano, że u dzieci z ADHD, które wdychały olejek wetyweriowy trzy razy dziennie przez 30 dni, poprawie uległy wzorce fal mózgowych i zachowanie, dzięki czemu lepiej radziły sobie w szkole. U 80% dzieci zaobserwowano również poprawę po zastosowaniu olejku z drzewa cedrowego.

Do badań wybrano olejek eteryczny z drzewa cedrowego, ponieważ ma on wysokie stężenie seskwiterpenów (stanowią one 50% jego składu), które poprawiają natlenienie komórek mózgowych.

Friedmann twierdzi, że wetyweria uspokaja i utrzymuje równowagę układu nerwowego, jednocześnie stymulując układ krążenia.

Poprawa aktywności mózgu została wykazana za pomocą elektroencefalografu (EEG), który mierzy impulsy elektryczne w mózgu. Umożliwiło to naukowcom ustalenie czy mózgi dzieci funkcjonują głównie w stanie beta (tj. alarmowym) czy w stanie theta (tj. braku skupienia).

Po zastosowaniu olejku wetyweriowego zaobserwowano poprawę stosunku beta-theta. Równocześnie rodzice zauważyli złagodzenie objawów. Friedmann poinformował:

"Otrzymałem kilka listów od rodziców dzieci z ADHD stwierdzających, że ich zachowanie w domu uległo poprawie.

W kilku przypadkach rodzice stwierdzili również, że nauczyciele poinformowali ich o tym, że poprawie uległo zachowanie ich dzieci w klasie. Raporty dotyczące niektórych aspektów również odzwierciedlały tę poprawę."

Olejek wetyweriowy poprawia czujność

Niedawne badania opublikowane w Journal of Intercultural Ethnopharmacology potwierdziły szczególne znaczenie olejku wetyweriowego w leczeniu ADHD.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach ujawniło zmiany w aktywności w mózgu sugerujące zwiększoną czujność. Badania na ludziach wykazały przyśpieszenie czasu reakcji i stymulację aktywności nerwu współczulnego po inhalacji.

Olejek rozmarynowy, lawendowy i inne olejki eteryczne

Oprócz olejku wetyweriowego i cedrowego, obiecujący okazuje się również olejek rozmarynowy, który może poprawiać wydajność poznawczą. Kiedy uczestnicy badania wykonywali zadania w kabinie nasyconej zapachem olejku rozmarynowego, poprawie uległa zarówno szybkość jak i dokładność ich działania.

„Unikalne związki między zapachem olejku roślinnego i wszelkim wpływem na zachowanie są prawdopodobnie spowodowane złożoną kompozycją cząsteczkową zawierającą gamę alkoholi, aldehydów, kwasów, fenoli, estrów, ketonów i terpenów" – napisali naukowcy, kontynuując:

"[To] badanie wspiera twierdzenie, że aktywne związki obecne w olejkach eterycznych mogą być wchłaniane przez błonę śluzową nosa lub płuc, a tym samym stają się aktywne farmakologicznie...

Niewielkie rozmiary tych rozpuszczalnych w tłuszczach związków ułatwiają im przejście przez barierę krew-mózg, dzięki czemu wywołują efekty na poziomie neuronalnym, działając bezpośrednio na receptory lub pośrednio wpływając na aktywność enzymów."

Olejek lawendowy jest najbardziej znany ze swoich właściwości uspokajających. Niektórzy ludzie cierpiący z powodu ADHD mają problemy ze snem, a olejek lawendowy poprawia jakość snu.

Do innych olejków eterycznych, które mogą złagodzić różne objawy ADHD należy na przykład poprawiający czujność olejek miętowy, a także:

 • Olejek ylang ylang – znany ze swoich właściwości relaksujących
 • Olejek Frankincense – ceniony za wywoływanie uczucia relaksu i spokoju psychicznego
 • Olejek bergamotowy – pomaga zmniejszyć uczucie stresu i lęku
 • Olejek eukaliptusowy – łagodzi wyczerpanie psychiczne i pobudza przepływ krwi do mózgu
 • Olejek cytrynowy – ceniony za poprawianie nastroju i zapobieganie wybuchom emocji

Rodzice zauważyli istotne zmiany

Tina Sweet, matka z Florydy, w wywiadzie dla WPTV podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi użycia olejków eterycznych jako metody leczenia ADHD u jej 11-letniego syna.

"Każdego dnia otrzymywałam wiadomości (od nauczycieli) mówiące, że syn nie umie dokończyć zadania, nie potrafi się skupić i usiedzieć w miejscu. Wstaje i po prostu biega dookoła. Po prostu nie umie się skupić” – powiedziała.

Po rozpoczęciu leczenia olejkami eterycznymi, oceny jej syna poprawiły się z 2 i 3 na 4 i 5. Teraz jest w piątej klasie i uczęszcza na zajęcia dla zaawansowanych. Nauczyciele opisują go jako „spokojne dziecko". Każdego ranka syn nakłada olejki eteryczne na kilka obszarów ciała, a także nosi bransoletkę z olejkiem eterycznym.

Opisując olejki eteryczne jako coś co „zmieniło ich życie", Sweet przyznaje, że dzięki olejkom jej syn może ograniczyć stosowanie leków na ADHD.

Jak stosować olejki eteryczne w leczeniu ADHD?

Inhalacja lub stosowanie olejków miejscowo na skórę to dwa skuteczne sposoby wykorzystania olejków eterycznych w leczeniu ADHD.

Umieszczenie trzech do czterech kropel oleju w inhalatorze jest jedną z najprostszych metod, podczas gdy niektóre badania dotyczące olejków eterycznych w leczeniu ADHD wymagały od uczestników wdychania zapachu bezpośrednio z butelki (dwa lub trzy głębokie oddechy) trzy razy dziennie.

Możesz również spróbować inhalacji parowej, wlewając trzy do siedmiu kropli olejku do wrzącej wody. Następnie przykryj głowę ręcznikiem i oddychaj przez nos (nie zamykaj oczu i uważaj, aby się nie poparzyć).

W celu miejscowego stosowania olejków, najpierw wykonaj test, aby upewnić się, że nie podrażniają skóry (nałóż jedną kroplę na skórę i obserwuj to miejsce przez jedną do dwóch godzin). Olejki należy nakładać bardzo oszczędnie na szyję, nadgarstki, spód stóp i/lub za uszami. Można je również zmieszać z olejem-nośnikiem, takim jak olej kokosowy.

Niektórzy lubią mieszanie olejków eterycznych z frakcjonowanym olejem kokosowym i umieszczenie mieszaniny w dozowniku kulkowym. W ten sposób możesz aplikować oleje, kiedy tylko ich potrzebujesz.

Inne naturalne sposoby leczenia ADHD

Olejki eteryczne pomagają łagodzić objawy ADHD, ale aby uzyskać jak najlepsze wyniki, należy je połączyć z innymi naturalnymi sposobami leczenia ADHD. Jeśli Twoje dziecko boryka się z trudnościami w zachowaniu lub innymi objawami podobnymi do ADHD, bez względu na to, czy zdiagnozowano u niego ADHD czy nie, zdecydowanie zalecam zwrócenie uwagi na następujące rzeczy:

Zbyt duże spożycie cukru. Żywność o wysokiej zawartości cukru i skrobi prowadzi do nadmiernego wydzielania insuliny, co może powodować obniżenie poziomu cukru we krwi lub hipoglikemię. Hipoglikemia z kolei powoduje, że Twój mózg wydziela glutaminian w ilościach, które mogą powodować pobudzenie, depresję, gniew, lęk i ataki paniki.

Poza tym cukier sprzyja utrzymywaniu się przewlekłego stanu zapalenia w organizmie. Wiele badań wykazało związek między dietą o dużej zawartości węglowodanów a pogorszeniem zdrowia psychicznego.

Nadwrażliwość na gluten. Dowody sugerujące, że nadwrażliwość na gluten może być źródłem wielu schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych, w tym ADHD, są bardzo przekonujące.

Według badań z 2011 roku, częstość występowania celiakii jest „istotnie wysoka wśród pacjentów z ADHD", a dieta bezglutenowa znacznie poprawia zachowanie dzieci. Autorzy badania posuwają się dalej i sugerują, że celiakię należy dodać do listy objawów ADHD.

Niezdrowe jelita. Jak wyjaśniła dr Natasha Campbell-McBride – lekarz medycyny ze specjalizacją z neurologii – substancje toksyczne w jelitach negatywnie wpływają na całe ciało i mózg, przez co mogą powodować objawy autyzmu, ADHD, dysleksję, dyspraksję, depresję, schizofrenię i inne zaburzenia psychiczne.

Zmniejszenie stanu zapalnego jelit jest koniecznym krokiem do rozwiązania problemów ze zdrowiem psychicznym, zatem optymalizacja flory jelitowej dziecka jest krokiem niezwykle istotnym.

Obejmuje to nie tylko unikanie przetworzonej, rafinowanej żywności, ale także spożywanie tradycyjnie sfermentowanej żywności. Kiszone warzywa są prawdopodobnie jednymi z najbardziej smacznych sfermentowanych potraw. Wiele dzieci lubi fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir, zwłaszcza jeśli poda się go w postaci zdrowego koktajlu.

Jeśli nie możesz zmusić dziecka do regularnego spożywania sfermentowanej żywności, warto zastosować wysokiej jakości suplement probiotyczny, który korzystnie wpłynie na skorygowanie nieprawidłowej flory jelitowej, która może przyczyniać się do dysfunkcji mózgu.

Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Badania wykazały, że dzieci, których dieta ma niską zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 są znacznie bardziej narażone na nadpobudliwość, zaburzenia uczenia się i problemy behawioralne.

W badaniu klinicznym opublikowanym w 2007 roku zbadano również wpływ oleju z kryla na dorosłych, u których zdiagnozowano ADHD.

W wyżej wspomnianym badaniu u pacjentów zaobserwowano poprawę zdolności koncentracji średnio o ponad 60% po przyjęciu oleju z kryla w dawce 500 miligramów (mg) dziennie przez sześć miesięcy. Naukowcy zgłosili także 50% poprawę umiejętności planowania i prawie 49% poprawę umiejętności społecznych.

Dodatki do żywności i produkty GMO. Uważa się, że wiele dodatków do żywności pogarsza objawy ADHD, a niektóre z nich zostały następnie zakazane w Europie.

Potencjalnymi winowajcami, których należy unikać, są barwniki spożywcze odpowiadające za kolor niebieski nr 1 i nr 2; zielony nr 3; pomarańczowy B; czerwony nr 3 i nr 40; żółty nr 5 i nr 6; i benzoesan sodu – środek konserwujący.

Badania pokazują również, że glifosat – aktywny składnik herbicydu Roundup firmy Monsanto, stosowany w dużych ilościach w przypadku genetycznie modyfikowanych roślin Roundup Ready, ogranicza zdolność organizmu do detoksykacji obcych związków chemicznych.

W rezultacie zwiększa się szkodliwe działanie substancji chemicznych i toksyn środowiskowych, co może prowadzić do rozwoju wielu różnych chorób, w tym zaburzeń mózgu, które mogą negatywnie wpływać na zachowanie.

Istnieje wiele innych naturalnych opcji, które łagodzą objawy ADHD. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z lekarzem medycyny holistycznej, który ma doświadczenie w leczeniu ADHD za pomocą naturalnych metod.

 • Sprawdź, czy występują u Ciebie niedobory składników odżywczych, w tym witaminy B6, cynku i magnezu
 • Ćwicz regularnie i aktywnie spędzaj czas
 • Spędzaj więcej czasu na zewnątrz, na łonie natury
 • Ogranicz ekspozycję na promieniowanie mikrofalowe, promieniowanie telefonów przenośnych i komórkowych oraz zanieczyszczenia elektromagnetyczne
 • Zmniejsz ekspozycję na toksyczne pestycydy, sztuczne słodziki, glutaminian sodu (MSG), środki czyszczące, detergenty, perfumy itp