Według dr. Mercoli
Przechodząc przez życie, większość osób ma skłonność do gromadzenia „rzeczy”. Możesz mieć szuflady pełne zdjęć i pamiątek, szafę pełną ubrań, których już nie nosisz lub kuchnię pełną przyborów, których nie używasz.
Powszechnym ludzkim odruchem jest nabywanie „rzeczy” w miejscach, w których się znajdowałeś lub podczas wydarzeń, które chcesz zapamiętać.
Z czasem możesz potrzebować coraz więcej miejsca, co może oznaczać, że szukasz większego domu średnio co 10 lat. Ale co by było, gdybyś mógł stworzyć więcej przestrzeni w swoim życiu dla siebie i swojej rodziny, posiadając mniej?
Jest to podstawowe założenie popularnego ruchu zmierzającemu ku minimalizmowi. Ruch minimalistyczny rozpoczął się w latach 60. w świecie sztuki, kiedy rzeźby i obrazy zaczęły koncentrować się na przekazie sztuki, a nie na ekspresji emocji czy symbolizmie.
Obecnie minimalizm stał się narzędziem pomagającym żyć z większą swobodą. Nie jest to zbiór zasad czy ograniczeń, ale raczej podejście, które pomaga zredukować kulturę konsumpcyjną, która rodzi potrzebę nabywania towarów.
Według minimalistów – Joshua Millburna i Ryana Nicodemusa, minimalizm jest po prostu „narzędziem umożliwiającym pozbycie się nadmiaru rzeczy z życia na rzecz skupienia się na tym, co ważne – abyś mógł znaleźć szczęście, spełnienie i wolność”.
Określ, czy chcesz żyć minimalistycznie i cieszyć się większą swobodą. Istnieje kilka psychologicznych powodów, aby uporządkować swoje życie i lepiej zorganizować posiadane „rzeczy” oraz proste strategie, aby cały proces przebiegał sprawnie.
Jak bałagan wpływa na Twój mózg?
Możesz myśleć, że decyzja zakupu jest oparta na logice, ale znacznie częściej opiera się na emocjonalnej reakcji, którą wywołują marketingowcy. Na przykład samo dotknięcie przedmiotu może zwiększyć emocjonalne przywiązanie do przedmiotu i chęć jego zakupu.
W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że im dłużej trzymasz przedmiot, tym więcej możesz być skłonny za niego zapłacić. Sklepy Apple bazują na założeniu, że jeśli będziesz mógł trzymać, obsługiwać i używać ich produktów w sklepie, wzrosną szanse na ich zakup.
Wprowadzając nowe przedmioty do swojego życia, przypisujesz im wartość, co utrudnia rezygnację z nich. Do przedmiotu często przypisane są wspomnienia, nadzieje i marzenia, co oznacza, że pozbycie się ich może być bardzo trudne.
Wyrzucenie zbyt małych dżinsów, których nie nosiłeś od lat, może oznaczać, że porzuciłeś nadzieję na schudnięcie. Jednakże nadmiar posiadanych rzeczy ma negatywny wpływ na zdolność koncentracji i przetwarzania informacji.
Zespół z Uniwersytetu Princeton stwierdził, że osoby, które pracują w zagraconym otoczeniu, doświadczają większego stresu i mają mniejszą wydajność.
W innym badaniu, które przeprowadzono w Los Angeles stwierdzono, że matki których domy były wypełnione zabawkami i bałaganem doświadczały skoków poziomu kortyzolu, który normował się po uporządkowaniu rzeczy. Te badania pokazują, że bałagan ma podobny wpływ na mózg jak wielozadaniowość, powodując przeciążanie zmysłów, wzrost stresu i zmniejszenie produktywności.
Jednak bałagan nie dotyczy tylko świata fizycznego. Pulpit Twojego komputera, ekran główny telefonu lub nieprzerwane powiadomienia z Twittera, Facebooka, Instagrama i Snapchata również mogą zaśmiecać Twój umysł i wywoływać podobne reakcje.
Bałagan atakuje Twój umysł bodźcami, odwraca Twoją uwagę, hamuje kreatywność i produktywność oraz uniemożliwia szybkie znalezienie tego, czego potrzebujesz.
Niestety, to sygnalizuje mózgowi, że Twoja praca nie jest wykonywana, co utrudnia odprężenie. Psycholog, dr Audrey Sherman, często pisze o powiązaniach między chaosem a depresją i lękiem.
Mówi: „Chociaż wydaje się, że jest to coś przyziemnego, uważam dezorganizację i chaos za jeden z największych problemów zgłaszanych przez osoby cierpiące z powodu depresji i lęku."
Na szczęście, w odróżnieniu od innych powszechnie znanych źródeł stresu, ten stresor jest stosunkowo łatwy do wyeliminowania, dzięki czemu można szybko doświadczyć korzyści.
Pokój po pokoju
Jeśli weźmiesz pod uwagę cały dom, decyzja o tym co zachować, oddać lub sprzedać może być przytłaczająca.
Ważne jest, aby wykonać to zadanie krok po kroku, tak samo jak w przypadku każdego dużego projektu. Nie ukończysz całości w ciągu godziny, ale możesz łatwo i bezboleśnie wykonać to zadanie przeznaczając na nie 30 minut w każdym tygodniu, aby bez nadmiernego wysiłku uporządkować pokój po pokoju.
Zaplanuj te 30 minut w swoim kalendarzu w taki sposób, w jaki planujesz spotkanie i dotrzymaj terminu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uporządkować Twój dom:
Wybierz przedmioty o dobrej jakości i wartości emocjonalnej — Podczas porządkowania każdego pokoju i oceniania mebli, sprzętu, odzieży i artykułów domowych, pamiętaj, aby wybierać przedmioty ze względu na jakość, a nie ilość.
Prawdopodobnie możesz zmniejszyć liczbę posiadanych koców, Wystarczy jeden lekki i jeden cięższy koc wysokiej jakości, które mogą być używane przez wszystkie sezony.
Udekoruj dom przedmiotami, które sprawiają Ci radość. Bez względu na to, jak podstawowy to przedmiot – świeca, książka czy narzuta – zachowaj to, co sprawia Ci przyjemność, gdy korzystasz z danego pokoju. |
Uporządkuj garderobę — Twoja szafa ma skończoną przestrzeń, a Twoim zadaniem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. Oznacza to, że większość odzieży powinna do siebie pasować.
Wybierz paletę kolorów, którą lubisz i w której dobrze wyglądasz. Wybierz ubrania, które pasują do siebie i mogą być ze sobą zestawiane. Resztę można oddać.
Następnie, zanim wprowadzisz coś nowego do swojej szafy, stwórz regułę, że musisz pozbyć się czegoś innego.
Możesz dokonać wyboru przedmiotów, które zatrzymasz lub oddasz stosując poniższą strategię. Odwróć wszystkie wieszaki w jedną stronę, na przykład tak, aby hak był skierowany w Twoją stronę. Gdy założysz ubranie, obróć wieszak, aby ponownie był skierowany w stronę ściany.
Jeśli masz ubrania, które pozostają na wieszakach skierowanych w Twoją stronę po minięciu sezonu, wiesz, że ich nie nosiłeś i możesz je oddać. |
Cyfrowe porządki — Rozważ rezygnację z papierowej formy rachunków i korespondencji. Większość bałaganu pochodzi z poczty, której nie czytasz i prawdopodobnie nie chcesz. Przechowuj niszczarkę w swoim biurze i codziennie niszcz pocztę, której nie musisz przechowywać.
Korzystaj z cyfrowego rozliczania rachunków za pomocą kart kredytowych, na przykład za opiekę medyczną lub pożyczki. Zmniejsza to również zużycie papieru.
Zrezygnuj z list mailingowych lub katalogów, których nie czytasz. To samo dotyczy internetowych biuletynów. Jeśli ich nie czytasz, to anulowanie subskrypcji pomoże uporządkować Twoją skrzynkę odbiorczą i jest łatwiejsze niż cotygodniowe usuwanie niechcianych wiadomości. |
Łóżko i wanna — W łazience zacznij od szafek. Wyjmij wszystko z szafek i szuflad, wyrzuć wszystkie kosmetyki lub materiały, których ważność minęła. Przenieś wszelkie leki do kuchni, z dala od wilgoci, która może je uszkodzić.
Podziel wszystkie przedmioty z szafek na trzy grupy – do zatrzymania, naprawienia, oddania/sprzedania. Wszystkie rzeczy w dobrym stanie mogą zostać zatrzymane, a uszkodzone lub przeterminowane przedmioty powinny zostać wrzucone do worka na śmieci.
Rzeczy do oddania lub sprzedania powinny trafić do osobnych toreb, odpowiednio oznaczonych hasłami „do oddania” i „na sprzedaż”.
Gdy znajdziesz się w sypialni, pościel łóżko i umyj szafkę nocną w taki sam sposób, jak wyczyściłeś szafki w łazience. Wszystkie książki, które przeczytałeś i chcesz oddać powinny zostać odłożone do torby, a książki, które chcesz zatrzymać, można przechowywać na półkach.
Wyrzuć lub poddaj recyklingowi wszystko, czego już nie chcesz lub nie używasz. Następnie przejdź do porządkowania szuflad. Wyjmij i posortuj wszystkie przedmioty. Wszystko, czego już nie używasz lub nie nosisz, powinno zostać wyrzucone lub odłożone do oddania.
Podczas układania ubrań upewnij się, że są tak złożone lub zawieszone w szafie, aby się nie pogniotły, dzięki czemu będą gotowe do założenia w razie potrzeby. Kup kosz na pranie, jeśli jeszcze go nie używasz. Zdecyduj, czy chcesz go przechowywać w sypialni, łazience czy przy pralce. |
Kuchnia — Porządkowanie kuchni może stanowić wyzwanie, ponieważ jest to miejsce, w którym znajduje się wiele rodzajów przedmiotów, szczególnie jeśli masz w niej wbudowane biurko, w którym przechowujesz rachunki i dokumenty. Najrozsądniej jest porządkować to pomieszczenie według stref.
Całkowicie opróżnij określoną przestrzeń, szafkę, szufladę, półkę lub spiżarnię. Umyj ją ciepłą wodą z octem, aby usunąć wszelkie tłuste lub lepkie substancje. Oceń każdy przedmiot i określ, czy chcesz go zachować, sprzedać czy oddać.
Poukładaj w szafkach wszystko co chcesz zostawić. Często używane przedmioty powinny znaleźć się blisko przedniej części szafki. Wszystko, czego nie używałeś w ciągu roku, powinno zostać rzetelnie ocenione i przeznaczone do oddania lub sprzedaży, jeśli uznasz, że nie wykorzystasz tego w najbliższej przyszłości. |
Salon — Jest to najprawdopodobniej najtrudniejszy pokój do uporządkowania w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Korzystasz z salonu przez cały dzień i często nie ma tam zbyt dużo miejsca do przechowywania rzeczy.
Kluczem w tym pomieszczeniu jest znalezienie odpowiedniego miejsca do przechowywania przedmiotów, z których często korzystasz, takich jak książki, czasopisma, piloty i narzuty.
Pojedynczo opróżniaj każdy mebel, który ma półki lub szuflady, taki jak niski stolik, komoda pod telewizor lub regał na książki.
Ostrożnie wybieraj przedmioty, które chcesz zachować lub wyrzucić. Jeśli przeczytałeś już daną książkę i nie potrzebujesz jej w swojej biblioteczce, rozważ oddanie lub odsprzedanie jej.
Jeśli masz dzieci, pomyśl o skorzystaniu z kosza na zabawki, do którego dzieci będą chować swoje zabawki każdego wieczoru przed snem. Przejrzyj zabawki swoich dzieci, aby wyrzucić te, które nie działają i oddać te, z których dzieci już wyrosły.
Zaangażuj je w proces porządkowania, aby pomóc im w przekazaniu przedmiotów innym dzieciom i pomóż im zrozumieć, jak ważne jest, aby każdego wieczoru sprzątać zabawki. |
Zmniejsz bałagan
• Zmniejsz swoje wydatki — Kupując tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz do życia, zyskujesz również wolność finansową. Jednocześnie zmniejszasz bałagan w swojej fizycznej i mentalnej przestrzeni, redukujesz wydatki, a tym samym zwiększasz ilość posiadanych pieniędzy.
Trudności finansowe i stres w pracy są istotnymi przyczynami depresji i lęku. Ważną strategią jest kupowanie mniejszej ilości rzeczy.
• Użyj sztuczki „taśma z datą” — Jeśli nie masz pewności, czy chcesz coś zatrzymać lub czy naprawdę „potrzebujesz” danej rzeczy, umieść kawałek taśmy z aktualną datą na tym przedmiocie. Następnie umieść przypomnienie w kalendarzu, aby sprawdzić przedmiot za dwa miesiące.
Jeśli w tym czasie nie użyłeś przedmiotu i nie zdjąłeś taśmy, prawdopodobnie możesz go oddać.
• Rób comiesięczne przeglądy — Po uporządkowaniu rzeczy w domu lub w biurze, rób krótkie miesięczne przeglądy. Pozwoli to kontrolować Twoją kolekcję „rzeczy”, zanim po raz kolejny stanie się przytłaczająca.
Pamiętaj, aby wyrzucić to, czego nie używasz i nie kupuj nowych rzeczy, dopóki nie pojawi się taka potrzeba i nie będziesz mógł od razu zacząć korzystać z nowego przedmiotu.
• Jeden przybywa, jeden ubywa — Użyj tego samego sposobu myślenia w domu, którego używasz w przypadku swojej szafy. Innymi słowy, gdy ilość rzeczy w domu zostanie zminimalizowana do podstawowych i niezbędnych rzeczy, nie kupuj niczego, dopóki nie będziesz gotowy, aby pozbyć się czegoś, co już posiadasz.
• Codziennie porządkuj pulpit komputera — Jeśli pracujesz na komputerze, codzienne stawianie czoła zagraconemu pulpitowi może wywoływać nieprzyjemne uczucia, ponieważ dosłownie stoisz przed zadaniami, które trzeba rozpocząć lub których jeszcze nie ukończono.
Stwórz miejsce, w którym możesz schować dokumenty na koniec każdego dnia, ukończ zadania lub dodaj je do jednego folderu na dole pulpitu, do którego łatwo uzyskasz dostęp następnego ranka.