Według dr Mercoli
Aby uznać warzywo, przyprawę lub inny produkt za "superfood", należy zdać sobie sprawę z tego, że posiada ono właściwości, którymi znacznie przewyższa inne produkty.
Trzy warzywa, które posiadają wszystko to, co je wyróżnia spośród innych, a tym samym mogą być uznane za superfood to imbir, kurkuma i marchew. Jeśli jesteś zaskoczony ostatnim warzywem w tej krótkiej liście, to być może nie poznałeś jeszcze wszystkich atrybutów oraz potencjału zwykłej marchewki.
To, co wszystkie trzy mają wspólnego to fakt, że zawierają one ogromne ilości przeciwutleniaczy zwalczających choroby. Osoby, którzy jedzą imbir, kurkumę i marchewkę – zwłaszcza wszystkie razem na jednym talerzu – nie tylko mają niższe ryzyko chorób serca, raka i cukrzycy, ale także licznych, pozornie "mniej poważnych", ale często wyniszczających dolegliwości, takich jak różne dolegliwości bólowe i stany zapalne.
Może nie być niespodzianką, że imbir i kurkuma należą do tej samej rodziny botanicznej, Zingiberacea. Oba te warzywa są wykorzystywane jako produkt kulinarny i zostały uznane za silnie działające środki na liczne dolegliwości już tysiąclecia temu.
Działają one szczególnie silnie, jeśli stosuje się je razem, na przykład w formie herbatki z kurkumy i imbiru (po jednej łyżeczce tartego imbiru i kurkumy zalać szklanką wrzącej wody. Jeśli używamy przypraw mielonych, wystarczy po jednej trzeciej łyżeczki na szklankę.)
Należy pamiętać, że warzywa te przyniosą nam największe korzyści, jeśli spożywane będą w formie naturalnej – co właściwie dotyczy także każdego innego rodzaju żywności – a nie w formie suplementów czy leków zawierających wyciągi z nich.
Istnieją dwa kolejne powody, dla których możesz jeszcze bardziej polubić te produkty. Otóż okazuje się, że w większości sklepów te niezwykle zdrowe warzywa są dość tanie, nawet jeśli są ekologiczne. A produkty ekologiczne zawsze są lepszym wyborem.
Kolejną niespodziankę możesz mieć, gdy odkryjesz, jak wspaniale te trzy produkty smakują w połączeniu. Jakie konkretnie korzyści mogą nam one dać?
Właściwości kurkumy
Kurkuma, roślina o botanicznej nazwie Curcuma longa, jest tropikalnym i subtropikalnym kłączem, co oznacza, że to korzeń jest wykorzystywany jako przyprawa, chociaż w chińskiej i wschodnioindyjskiej medycynie ajurwedycznej stosuje się także liście kurkumy.
Słynie ona ze swoich leczniczych właściwości, ale lubiana jest również za intensywnie żółty kolor, co sprawia, że produkowana z niej przyprawa curry nadaje indyjskim i chińskim potrawom niepowtarzalny kolor i smak. Kurkuma nie produkuje nasion; do rozmnażania rośliny wykorzystywane są jej korzenie.
Kurkumina jest prawdopodobnie najważniejszym aktywnym składnikiem kurkumy i to właśnie ona sprawia, że kłącze to ma tak imponujące właściwości lecznicze.
Oszacowano, że związek ten wykazuje około 150 różnych właściwości terapeutycznych, na przykład zwiększa odporność, chroni serce i łagodzi skutki chorób autoimmunologicznych. Oto kilka korzyści, które zapewni Ci spożywanie kurkumy:
• Choroba Alzheimera — Badania wskazują, że kurkuma może odwracać upośledzenie funkcji poznawczych i demencję. Jedno badanie z udziałem trzech osób cierpiących na chorobę Alzheimera wykazało, że przyjmowanie kurkumy w proszku przez okres 12 tygodni powodowało znaczną poprawę stanu chorych.
Naukowcy stwierdzili: "Zarówno symptomy choroby jak i ciężar, jaki pacjenci stanowili dla swoich opiekunów uległy znacznemu zmniejszeniu".
• Zdrowie serca — Trzy badania przeprowadzone na uniwersytecie w Japonii wykazały, że codzienne przyjmowanie suplementów z kurkuminą może zmniejszać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego w takim samym stopniu jak umiarkowane ćwiczenia aerobowe.
"Nasze wyniki dowodzą, że przyjmowanie kurkuminy i ćwiczenia aerobowe mogą rozszerzać naczynia krwionośne u kobiet po menopauzie, co sugeruje, że oba te czynniki mogą potencjalnie poprawiać związane z wiekiem osłabienie funkcji śródbłonka."
• Bóle stawów — Pomoc w zmniejszeniu sztywności stawów spowodowanej przez artretyzm to jedna z głównych zalet tej przyprawy.
• AIDS — Badania wykazują, jak kurkuma może stanowić duży potencjał dla osób chorych na AIDS, ponieważ jest jednocześnie przeciwutleniaczem i środkiem przeciwdrobnoustrojowym.
Badania sugerują, że kurkuma może pomagać w leczeniu ran skóry, hamowaniu produkcji enzymów i białek sprzyjających infekcjom, zmniejszaniu liczby zainfekowanych komórek i blokowaniu namnażania się zakażonych limfocytów T, bez jednoczesnego powodowania skutków ubocznych typowych dla konwencjonalnych leków.
• Padaczka — Naukowcy odkryli, że kurkumina ma działanie neuroprotekcyjne w przypadkach epilepsji i podobnych jej zaburzeń.
Jedną z wad kurkumy jest to, że zawarta w niej kurkumina nie jest łatwo biodostępna, co oznacza, że po jej spożyciu organizm nie jest w stanie szybko jej wchłonąć w celu uzyskania korzyści.
Co ciekawe, badania wykazują, że ta biodostępność znacznie się zwiększa, gdy dodamy do filiżanki herbatki z kurkumy nieco tłuszczu, na przykład jedną łyżeczkę oleju kokosowego lub oleju lnianego.
Bogactwo składników odżywczych imbiru
Wykorzystywaną częścią imbiru (Zingiber officinale) jest zasadniczo częścią łodygi, która rośnie pod ziemią – dlatego mówi się o "korzeniu imbiru". Imbir pochodzi z Azji, a do Europy dotarł za pośrednictwem rzymskich kupców i szybko zdobył sobie uznanie zarówno jako środek terapeutyczny jak i przyprawa poprawiająca smak potraw.
Imbir jest niezwykle aromatyczny, posiada "ciepłą" esencję, dzięki której stał się jedną z najbardziej poszukiwanych przypraw na świecie. Zaledwie kilka cienkich plasterków imbiru wystarczy do zaparzenia leczniczej herbatki o silnych właściwościach. Imbir jest często mielony na proszek i w tej formie jest nim łatwo posypywać niemal każdy rodzaj dań – od zup po ciasteczka i dania z patelni.
Najpotężniejszym związkiem w imbirze jest gingerol – olej, który również nadaje imbirowi charakterystycznego zapachu. W jednym z artykułów zauważono, że badania wykazują, że:
“…Wyciąg z imbiru może być skuteczniejszym środkiem przeciwnowotworowym niż leki chemioterapeutyczne, gdyż ma on zdolność do niszczenia komórek nowotworowych i pozostawiania zdrowych komórek nietkniętych. Jego właściwości przeciwzapalne mogą również pomagać w zapobieganiu konwersji komórek przedrakowych na komórki rakowe."
Oto kilka kolejnych zalet imbiru:
• Stany zapalne — Nawet silne bóle, takie jak te spowodowane różnymi rodzajami zapalenia stawów zmniejszają się po spożyciu imbiru, który można przyjmować w formie naparu imbirowego lub dodawać do różnych potraw.
Uczestnicy licznych badań zgłaszali zmniejszoną bolesność mięśni, zwiększoną sprawność i zakres ruchu oraz zmniejszenie obrzęków, takich jak ból kolana, przy regularnym stosowaniu imbiru.
• Nudności — Oprócz wspomagania trawienia i łagodzenia problemów takich jak tzw. kolka, imbir jest znanym środkiem przeciwko nudnościom.
Jest skuteczny przy porannych nudnościach i chorobie lokomocyjnej, a nawet z powodzeniem jest stosowany u pacjentów po operacjach lub poddawanych chemioterapii. George Mateljan Foundation podaje:
"W zielarstwie imbir uważany jest za doskonały środek wiatropędny (substancję, która sprzyja eliminacji gazów jelitowych) i spazmolityczny (rozluźniający drogi jelitowe)...
Kluczem do zrozumienia, dlaczego imbiru jest tak skuteczny w eliminowaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych są najnowsze badania podwójnie ślepej próby, które wykazały, że imbir rzeczywiście zapobiega objawom choroby lokomocyjnej, zwłaszcza choroby morskiej.
W jednym z badań okazało się nawet, że imbir jest znacznie skuteczniejszy od dimenhydrynatu..."
• Cukrzyca — Badacze przeprowadzili badanie w celu zbadania wpływu imbiru na poziom cukru we krwi u 41 uczestników. Końcowy wynik randomizowanego badania klinicznego podwójnie ślepej próby, kontrolowanego grupą placebo wykazał, że zaledwie 2 gramy zmielonego imbiru obniżały u pacjentów poziom cukru we krwi na czczo o 12%.
• Pamięć — Wykazano, że imbir poprawia pamięć. W jednym z badań 60 zdrowym kobietom w średnim wieku podawano dawki ekstraktów roślinnych lub placebo przez okres dwóch miesięcy.
Po ocenie ich pamięci i funkcji poznawczych, naukowcy doszli do wniosku, że ekstrakt z imbiru "poprawia zarówno koncentrację, jak i możliwości przetwarzania poznawczego, bez żadnych skutków ubocznych".
Właściwości marchwi
Marchew, pochodząca z rodziny Umbelliferae to doskonały produkt, który można wykorzystać w niezliczonej liczbie dań, a także spożywać na surowo, jako wygodną chrupiącą przekąskę. Generalnie zalecam jedzenie marchewki z umiarem, ponieważ zawiera ona więcej cukru niż inne warzywa, a przewyższają ją pod tym względem tylko buraki.
Jednakże jeśli marchew spożywana jest w ramach ogólnie zdrowej diety, jej składniki odżywcze mogą zapewnić naszemu zdrowiu liczne korzyści. Beta-karoteny zawarte w marchwi to jej najważniejszy składnik odżywczy. Organizm człowieka nie potrafi ich wytwarzać, więc są one niezbędne w diecie. W jednym z artykułów stwierdzono, że:
“… Beta-karoten pomaga zachować zdrowy wzrok, reguluje wzrost komórek w skórze, zapewnia zdrowie błon śluzowych nosa i dróg oddechowych i pomaga kontrolować produkcję białek. Wszystkie karotenoidy, w tym beta-karoten, posiadają również właściwości antyoksydacyjne."
Fitoskładniki takie jak luteina i antocyjany wzmacniają jeszcze działanie witamin A, B6, C i K i minerałów zawartych w marchwi i sprawiają, że marchew posiada nadzwyczajny potencjał zdrowotny. Badania wykazały, że im wyższe spożycie karotenoidów, tym dłuższe życie!
Oto niektóre z oferowanych przez marchew korzyści zdrowotnych:
• Przeciwutleniacze — Według George Mateljan Foundation:
"Wiele różnych rodzajów przeciwutleniaczy pochodzących z marchwi najprawdopodobniej działa synergicznie i zapewnia liczne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, których nie uzyskalibyśmy, gdybyśmy przyjmowali każdy z tych przeciwutleniaczy oddzielnie.
Ten synergistyczny efekt działania przeciwutleniaczy zawartych w marchwi jest doskonałym przykładem na to, jak produkt nieprzetworzony, w swojej naturalnej formie może stanowić wyjątkowo bogate źródło pożywienia."
• Choroby serca — Trwające 10 lat badanie przeprowadzone w Holandii wykazało, że marchew może być skuteczna w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego. Badanie to koncentrowało się na barwie spożywanych produktów: zielonej, fioletowej/czerwonej, białej i żółtej/pomarańczowej.
Produkty z ostatniej grupy (żółte/pomarańczowe) wykazały najwięcej korzyści. Jeśli chodzi o ryzyko choroby serca, to pacjenci, którzy zjadali więcej marchwi, mieli współczynnik redukcji 32%.
• Rak — Wykazano, że fitoskładniki w marchwi, takie jak falcarinol i falcarindiol, zapobiegają stanom zapalnym, prawdopodobnie przez zbijanie się czerwonych krwinek, co zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych.
• Trawienie — W Pharmanews stwierdzono, że: "Regularne spożywanie marchwi pomaga w zapobieganiu wrzodom żołądka i zaburzeniom trawienia."
• Wzrok — Beta-karoteny przekształcają się w organizmie w witaminę A, która jest ważna dla zdrowia wzroku. Jest to szczególnie ważne dla osób mających niedobory witaminy A; jedzenie marchewki może tu pomóc. Badania wskazują również, że beta-karoten chroni przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.
Jak te trzy produkty walczą z rakiem
Oto trzy fragmenty z badań wykazujących, w jaki sposób te trzy potężne produkty spożywcze są skuteczne zarówno w leczeniu jak i zapobieganiu niektórym rodzajom raka:
Imbir:
"Mimo że właściwości lecznicze imbiru znane są od tysięcy lat, znaczna liczba badań in vitro, in vivo i epidemiologicznych dostarcza dalszych dowodów na to, że imbir i zawarte w nim związki aktywne są skuteczne przeciwko różnym chorobom nękającym ludzi, w tym rakowi przewodu pokarmowego.
Stwierdzono, że imbir jest skutecznym środkiem przeciwko różnym rodzajom raka przewodu pokarmowego, takim jak rak żołądka, rak trzustki, rak wątroby, rak jelita grubego i rak dróg żółciowych."
Kurkuma:
"Kurkumina to jeden z bardziej obiecujących związków chemoprewencyjnych badanych w ostatnich latach, a obecnie stanowi ona przedmiot badań na ludziach w zakresie zapobiegania nowotworom. Mechanizm działania kurkuminy jest złożony i prawdopodobnie wieloczynnikowy.
Na podstawie obserwacji doszliśmy do nieoczekiwanego wniosku, że kurkumina w silny sposób moduluje białka metabolizmu żelaza w komórkach i tkankach, co oznacza, że kurkumina posiada właściwości chelatujące żelazo."
Marchew:
Badanie wykazało, że wyciąg z marchwi może indukować apoptozę i powodować zatrzymanie cyklu komórkowego w komórkach białaczki.
Na koniec podam przepis na proste danie z wykorzystaniem wszystkich trzech opisanych warzyw: Ugotuj na parze kilka marchewek aż do miękkości. Dodaj kilka łyżeczek masła, sól morską do smaku i po pół łyżeczki tartej kurkumy i imbiru (lub połowę tej ilości, jeśli używasz przypraw mielonych). Przed podaniem marchewkę można lekko zgnieść lub podawać w całości.