Pluskwy: jak pozbyć się tych insektów zakłócających sen?

pluskwa

W skrócie -

 • Pluskwy (Cimex lectularius) to małe (ale straszne) owady bezskrzydłe, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi
 • Chociaż amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zauważa, że pluskwy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia poszczególnych osób lub zdrowia publicznego, ponieważ nie powodują rozprzestrzeniania się żadnej choroby, nie oznacza to, że należy ignorować te owady

Nic nie jest bardziej irytujące niż spokojny sen zakłócony przez pluskwy. Pluskwy (Cimex lectularius) to małe (ale straszne) owady bezskrzydłe, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi.

Zwykle mają kolor brązowy lub czerwono-brązowy. Przeważnie są rozmiaru nasion jabłoni, o długości od 5 do 7 milimetrów. Gdy są głodne, ich ciała są płaskie i owalne, ale stają się podobne do baloników i bardziej wydłużone po tym jak napiją się krwi.

Poza zaburzeniami snu, u niektórych osób może wystąpić uczulenie na ugryzienia pluskiew (pojawia się czerwony obrzęk i guzki – podobnie jak w przypadku ugryzień komara). Często występuje swędzenie, które może spowodować nadmierne drapanie i wtórne infekcje skóry.

Ataki pluskiew są powszechne w USA

Według ankiety „Pluskwy bez granic" przeprowadzonej przez National Pest Management Association (NPMA) i Uniwersytet z Kentucky w 2015 roku, zdumiewające 99,6% specjalistów od insektów zajmowało się przypadkami ataków pluskiew.

W porównaniu ze statystykami sprzed pięciu do piętnastu lat, ta liczba alarmująco wzrosła.

W międzyczasie, Chicago już czwarty rok z rzędu znalazło się na liście 50 miast o największej liczbie pluskiew prowadzonej przez firmę Orkin. Lista powstała na podstawie liczby zabiegów mających na celu usunięcie pluskiew, przeprowadzonych od stycznia do grudnia 2015 roku.

Firma Orkin przeprowadziła również liczne inspekcje w celu sprawdzenia obecności pluskiew. W pierwszej piątce znalazły się Los Angeles, Waszyngton, Nowy Jork i Columbus w stanie Ohio.

Obszary w Twoim domu, w których mogą występować pluskwy

Jeśli w Twoim domu są pluskwy, nie martw się, ponieważ istnieją skuteczne sposoby eliminowania tych insektów.

Rozpocznij od dokładnego sprawdzenia domu pod kątem obecności pluskiew. Sprawdź miejsca takie jak łóżko, materac, pościel i sprężyny kieszonkowe. Możesz również poszukać oznak obecności pluskiew w sofach i innych meblach tego typu.

Upewnij się, że sprawdziłeś każdy zakamarek, ponieważ robaki instynktownie chowają się w ciemnych pęknięciach i szczelinach, szczególnie gdy ich spokój zostaje zakłócony.

Niektóre pluskwy mogą również znajdować się w luźnych częściach tapety w pobliżu łóżka, w narożnikach biurka lub kredensu, w pralni i w innych zakątkach pokoju. Powinieneś również uważać na jaja pluskiew, które przypominają małe i blade ziarenka maku.

Zwróć też uwagę na małe ciemnobrązowe lub czerwonawe plamki – w rzeczywistości są to odchody lub wydzieliny pluskiew. Jeśli zauważysz jasnobrązowy lub czarny płyn o zapachu przypominającym kolendrę, który ma skłonność do pęcznienia lub jest absorbowany przez materiał, który go otacza, wówczas mogą to być odchody owadów.

Na koniec, należy co tydzień sprawdzać czy nie ma śladów pluskiew, na wypadek gdyby pozostały jaja, z których wykluły się nowe owady.

Naturalne sposoby eliminacji pluskiew

Po zlokalizowaniu obszarów, w których znajdują się pluskwy, można zacząć usuwać te szkodniki. Do naturalnych metod, które nie wykorzystują niebezpiecznych chemikaliów, należą:

Wysoka temperatura — wystawienie pluskiew na działanie temperatury 113 stopni Fahrenheita (45 stopni Celsjusza) przez godzinę zabija je niezależnie od stadium ich życia. Temperatura powyżej 140 stopni Fahrenheita (60 stopni Celsjusza) zabija owady znacznie szybciej.

Zwalczanie pluskiew za pomocą temperatury można stosować na wiele sposobów. Możesz prać ubrania lub pościel, które są zainfekowane pluskwami lub umieścić przedmioty w gorącej suszarce na 30 minut.

Niska temperatura — Wystawienie przedmiotów zainfekowanych pluskwami w miejsce o temperaturze 0 stopni Fahrenheita (-18 stopni Celsjusza) na cztery dni zabija wszystkie robaki i ich jaja.

Mniejsze przedmioty można również umieścić w zamrażarce we wspomnianej temperaturze na cztery dni. Jednak ważne jest, aby użyć termômetro w celu dokładnego sprawdzenia temperatury, ponieważ nie wszystkie zamrażarki mają temperaturę 0 stopni Fahrenheita (-18 stopni Celsjusza).

Pułapki na pluskwy

Pułapki na pluskwy to kolejna skuteczna opcja walki z tymi szkodnikami. Projekt pułapki inspirowany fosą może zostać wykorzystany do izolacji łóżka i schwytania insektów, gdy wychodzą z ich kryjówki i kierują się w stronę łóżka. Chociaż dostępne są komercyjne pułapki na pluskwy, to możesz je stworzyć samodzielnie. Tylko upewnij się, że taka pułapka zawiera dwie funkcje:

 • Tacka zewnętrzna, na którą pluskwy będą mogły łatwo się wspiąć
 • Tacka wewnętrzna powinna mieć śliską powierzchni zapobiegającą przed ucieczką pluskiew

Poniżej przedstawiono prostą instrukcję krok po kroku opracowaną przez Instytut Nauk o Żywności i Rolnictwie Uniwersytetu Floryda (IFAS):

Pułapka na pluskwy

Rzeczy, których potrzebujesz

 • Mały pojemnik, który zmieści się pod nogami mebli, taki jak pojemnik po margarynie lub do przechowywania żywności
 • Duży pojemnik, w którym zmieści się mały pojemnik (gdy mały pojemnik znajduje się w dużym pojemniku, pomiędzy nimi powinna znajdować się przestrzeń na jedną czwartą cala, czyli ok. 0,5 cm)
 • Taśma o szorstkiej powierzchni, taka jak taśma maskująca
 • Klej (odpowiedni będzie super klej lub gorący klej)
 • Opcjonalnie: substancje powierzchniowe, które utrudnią pluskwom ucieczkę, takie jak środek do polerowania samochodu
 • Opcjonalnie: struktury wspierające pułapkę na pluskwy zapobiegające jej zniszczeniu

Wykonanie

 1. Wytnij cztery kawałki taśmy o szorstkiej powierzchni. Kawałki powinny być co najmniej tak długie, jak wysokość ściany małego pojemnika.
 2. Równomiernie rozmieść i pionowo naklej cztery kawałki taśmy na wewnętrznej powierzchni małego pojemnika, aby połączyć wewnętrzną górną krawędź z dnem pojemnika.
 3. Owiń taśmę o szorstkiej powierzchni (nie cztery kawałki) wokół zewnętrznej części większego pojemnika. Całą zewnętrzną powierzchnię należy pokryć od podstawy do górnej krawędzi pojemnika.
 4. Przyklej mały pojemnik na środku dna dużego pojemnika.
 5. Powierzchnie powinny być gładkie, aby zapobiegały ucieczce pluskiew.
 6. Odsuń mebel, który należy chronić, od ścian i innych mebli. Umieść pułapkę pod każdą z nóg. W przypadku łóżek nie należy pozwolić, aby pościel dotykała podłogi, ścian lub innych mebli.

Opcjonalnie: na wyłożonej wykładziną powierzchni, pod pułapką umieść kwadratowy kawałek sklejki. Zapobiegnie to pęknięciu pułapki z powodu ciężaru mebla.

Chroń siebie i swoją rodzinę przed szkodami powodowanymi przez pluskwy

Jeśli martwisz się, że w Twoim domu mogą znajdować się pluskwy, zwróć uwagę na następujące wskazówki dotyczące zapobiegania ich atakowi:

Usuń z domu rupiecie. To ułatwi znalezienie pluskiew.

Nocując w hotelu, sprawdź czy nie ma oznak obecności pluskiew.

Poszukaj owadów w szwach materaców i zobacz, czy na pościeli znajdują się rdzawe plamy.

Po podróży skrupulatnie sprawdź bagaż i odzież. Przechowuj je z dala od sypialni.

Dokładnie zbadaj odkupione od kogoś meble przed przywiezieniem ich do domu.

Co jakiś czas dokładnie sprawdzaj materac, stelaż łóżka, wezgłowie i inne meble w sypialni.

Odzież z walizki powinna być umieszczona w suszarce na około 15 minut przy ustawieniu najwyższej możliwej temperatury.

Często sprawdzaj swój dom, szczególnie po przeprowadzce, podróży i/lub po obecności gości lub pracownika serwisowego.

Powstrzymaj się od umieszczania bagażu na łóżku, podłodze lub w pobliżu gniazdek elektrycznych, ram obrazów i innych możliwych miejsc ukrycia pluskiew.

Zamiast tego umieść bagaż na półce bagażowej.

Pierz i susz pościel ustawiając najwyższą możliwą temperaturę.

Chociaż ataki pluskiew są nadal powszechne w USA, nie oznacza to, że należy stać bezradnie i nic z tym nie robić. Czas wziąć sprawy w swoje ręce i pracować nad wyeliminowaniem tych insektów, abyś mógł spać spokojnie przez całą noc, na co zasługujesz.