Jak mitochondria wpływają na zdrowie?

Funkcje mitochondriów

W skrócie -

  • Mitochondria to niewielkie organelle komórkowe pochodzenia bakteryjnego. Większość komórek zawiera kilka tysięcy mitochondriów, które zajmują od 15 do 50 procent objętości komórki. Wytwarzają ponad 90 % energii Twojego ciała
  • Mitochondria mają olbrzymi potencjał wpływania na zdrowie, szczególnie na proces nowotworzenia, a optymalizacja metabolizmu mitochondrialnego może być podstawą skutecznego leczenia raka

Według dr. Mercoli

Możesz nie wiedzieć, czym są mitochondria, ale wiedz, że są niezbędne dla Twojego zdrowia. Dr Rhonda Patrick jest naukowcem zajmującym się biomedycyną, badającym interakcje między metabolizmem mitochondriów a zaburzeniami metabolizmu i rakiem.

Część jej pracy obejmuje identyfikację wczesnych biomarkerów choroby nowotworowej, takich jak na przykład uszkodzenia DNA. Ponadto bada, które mikroelementy mogą pomóc w naprawie uszkodzeń DNA.

Dr Patrick bada także funkcje i metabolizm mitochondriów, który jest jedną z moich najnowszych pasji. Książka dr Lee Know pt. „Life – the epic story of our mitochondria", jest naprawdę dobrą lekturą, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Twoje mitochondria mają olbrzymi potencjał wpływania na Twoje zdrowie, szczególnie na raka. Zaczynam wierzyć, że optymalizacja metabolizmu mitochondrialnego może w rzeczywistości być podstawą skutecznego leczenia nowotworów.

Znaczenie optymalizacji metabolizmu mitochondrialnego

Mitochondria to maleńkie organelle pochodzące od bakterii. Czerwone krwinki i komórki skóry mają bardzo mało lub wcale nie zawierają mitochondriów, podczas gdy komórki zarodkowe mają ich około 100 000. Przeciętna komórka zawiera od jednego do 2000 mitochondriów. Stanowią one główne źródło energii dla Twojego organizmu.

Twoje narządy potrzebują energii do prawidłowego działania. Ta energia jest wytwarzana przez mitochondria.

Ponieważ praca mitochondriów stanowi podstawę wszystkiego, co dzieje się w Twoim organizmie, optymalizacja funkcjonowania mitochondriów – zapobieganie dysfunkcji mitochondrialnej poprzez upewnienie się, że spożywasz wszystkie niezbędne składniki odżywcze i prekursory, jakich potrzebują mitochondria – jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia i zapobiegania wielu chorobom.

Na przykład jedną z uniwersalnych cech komórek rakowych jest występowanie poważnych dysfunkcji mitochondrialnych ze znacznie zmniejszoną liczbą funkcjonalnych mitochondriów.

Dr Otto Warburg był lekarzem z doktoratem w dziedzinie chemii. Był również bliskim przyjacielem Alberta Einsteina. Większość ekspertów uznaje Warburga za największego biochemika XX wieku.

Dr Warburg otrzymał nagrodę Nobla w 1931 roku za odkrycie, że komórki nowotworowe używają glukozy jako źródła do produkcji energii. Proces ten został nazwany "efektem Warburga". Niestety, do tej pory jest praktycznie ignorowany przez większość ekspertów.

Jestem przekonany, że stosowanie diety ketogenicznej, która istotnie poprawia zdrowie mitochondriów, może pomóc w leczeniu większości przypadków raka, szczególnie jeśli stosuje się tę dietę w połączeniu z truciznami, takimi jak 3-bromopirogronian.

Jak mitochondria produkują energię?

W celu produkcji energii, Twoje mitochondria wymagają tlenu z powietrza, którym oddychasz oraz tłuszczu i glukozy pochodzących z żywności, którą spożywasz.

Powyższe dwa procesy – oddychanie i jedzenie – zostają połączone w procesie nazywanym fosforylacją oksydacyjną, w wyniku której mitochondria wytwarzają energię magazynowaną w postaci ATP.

Twoje mitochondria posiadają serię łańcuchów transportu elektronów, za pomocą których przekazują elektrony występujące w zredukowanej formie pochodzącej z żywności, a następnie łączą ją z tlenem pochodzącym z powietrza, w wyniku czego powstaje woda.

Ten proces przenosi protony przez błonę mitochondrialną, co powoduje powstanie ATP (trójfosforan adenozyny) z ADP (difosforanu adenozyny). ATP jest nośnikiem energii w całym organizmie.

Jednak podczas tego procesu powstają również produkty uboczne, takie jak reaktywne formy tlenu (ROS), które uszkadzają komórki i DNA mitochondrialne, a następnie DNA jądrowe.

Istnieje zatem kompromis. Podczas procesu wytwarzania energii Twój organizm może się starzeć w wyniku szkodliwego działania ROS. Jak szybko starzeje się Twoje ciało? To w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze pracują Twoje mitochondria i jak wiele szkód można zminimalizować dzięki optymalizacji diety.

Rola mitochondriów w procesie nowotworzenia

W przypadku obecności komórek nowotworowych, reaktywne formy tlenu wytwarzane jako produkt uboczny produkcji ATP wysyłają sygnał, który uruchamia proces samobójstwa komórkowego, zwany apoptozą.

Jest to dobre, ponieważ komórki nowotworowe powstają w naszych organizmach codziennie. Zabijając uszkodzone komórki, Twój organizm może je wyeliminować i zastąpić zdrowymi komórkami.

Komórki nowotworowe bywają jednak odporne na ten samobójczy protokół i często mają wbudowaną obronę przeciwko niemu. Dobrze to wytłumaczył dr Warburg, a następnie Thomas Seyfried, który przeprowadził szeroko zakrojone badania nad rakiem jako chorobą metaboliczną.

Dr Patrick wyjaśnia:

"Jednym z mechanizmów działania chemioterapeutyków jest tworzenie reaktywnych form tlenu, które wywołują szkody i to wystarczy, by spowodować śmierć komórek nowotworowych.

Myślę, że przyczyną jest to, że nagle zmuszasz komórkę nowotworową – która nie używa swoich mitochondriów, co oznacza, że nie produkuje już reaktywnych form tlenu – do użycia mitochondriów, w wyniku czego powstają formy ROS, ponieważ to właśnie robią mitochondria.

Bum i następuje śmierć komórki, która jest już przygotowana na tę śmierć. Jest gotowa by umrzeć."

Korzyści płynące z unikania jedzenia późnym wieczorem i nocą

Od dłuższego czasu jestem fanem okresowego postu. Z pewnością ze względu na poprawę długości życia i zmniejszenie liczny problemów zdrowotnych, ale także dlatego, że post skutecznie zapobiega rakowi i pozytywnie wpływa na leczenie. Działanie postu jest związane z wpływem na funkcjonowanie mitochondriów.

Jak wyżej wspomniano, głównym efektem ubocznym procesu przenoszenia elektronów, w który zaangażowane są mitochondria, jest to, że niektóre elektrony „wyciekają” z łańcucha transportu i reagują z tlenem tworząc superaktywne rodniki.

Anion ponadtlenkowy – produkt jednoelektronowej redukcji tlenu – jest prekursorem większości reaktywnych form tlenu i mediatorem w oksydacyjnych reakcjach łańcuchowych.

Wolne rodniki tlenowe atakują lipidy w błonach komórkowych, receptory białkowe, enzymy i DNA, co może prowadzić do przedwczesnej śmierci mitochondriów.

Niektóre wolne rodniki pozytywnie wpływają na organizm regulując ważne funkcje komórkowe. Problemy pojawiają się, gdy organizm produkuje nadmierną ilość wolnych rodników.

Niestety tak jest w przypadku większości populacji. Stanowi to przyczynę wielu chorób, a w szczególności nowotworów. Istnieją dwa możliwe rozwiązania tego problemu:

  1. Zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy;
  2. Zmniejszenie produkcji wolnych rodników w mitochondriach.

Uważam, że jedną z najlepszych strategii zmniejszenia mitochondrialnej produkcji wolnych rodników jest ograniczenie ilości paliwa, które dostarczasz swojemu organizmowi. Nie ma co do tego wątpliwości, że ograniczenie liczby kalorii przynosi wiele korzyści terapeutycznych. Jest to jeden z powodów wyjaśniający, dlaczego okresowy post działa tak dobrze – ponieważ ograniczenie okna, w czasie którego jesz, automatycznie zmniejsza ilość spożytych kalorii.

Jest to skuteczne szczególnie wtedy, gdy unikasz jedzenia na kilka godzin przed snem, ponieważ wtedy Twój metabolizm jest najbardziej obniżony.

Dla wielu osób może się to wydawać skomplikowane, ale przesłanie jest takie, że skoro podczas snu Twoje ciało zużywa najmniej kalorii, to jedzenie przed zaśnięciem przyczyni się do wytwarzania nadmiaru energii i uwolnienia wolnych rodników, które uszkadzają tkanki, przyspieszają starzenie i przyczyniają się do rozwoju chorób przewlekłych.

Inne rodzaje postu również promują zdrowie mitochondriów

Dr Patrick zauważyła również, że część mechanizmu, w jaki działa post, polega na tym, że organizm musi zużyć zmagazynowane tłuszcze w celu uzyskania energii, co oznacza, że Twoje komórki zostają zmuszone do używania mitochondriów. Mitochondria stanowią jedyny mechanizm, dzięki któremu Twój organizm może wytwarzać energię z tłuszczu. Z tego względu post pomaga aktywować mitochondria.

Uważa się również, że odgrywa to ogromną rolę w sposobie, w jaki okresowy post i dieta ketogenna mogą zabijać komórki rakowe oraz wyjaśnia, dlaczego niektóre leki aktywujące mitochondria zabijają komórki rakowe. Ponownie, dzieje się tak dlatego, że post powoduje powstawanie dużej ilości reaktywnych form tlenu, które powodują uszkodzenie i śmierć komórek nowotworowych.

Karmienie mitochondriów

Jeśli chodzi o odżywianie, dr Patrick podkreśla znaczenie następujących składników odżywczych; wśród ważnych kofaktorów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mitochondrialnych enzymów znajdują się:

CoQ10 lub ubichinol (forma zredukowana)

L-karnityna, który transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów

D-ryboza, cząsteczka budująca ATP

Magnez

Kwasy tłuszczowe omega-3

Witaminy z grupy B, w tym ryboflawina, tiamina i witamina B6

Kwas alfa-liponowy (ALA)

Dr Patrick zauważa:

„Wolę otrzymywać jak najwięcej mikroelementów z pełnowartościowych produktów spożywczych z różnych powodów: po pierwsze, są połączone z błonnikiem, który pomaga w ich wchłanianiu. Poza tym składniki odżywcze występują w odpowiednich proporcjach.

Równowaga jest ważna. Istnieją jeszcze inne elementy, które prawdopodobnie dopiero zostaną zidentyfikowane.

Musisz mieć pewność, że jesz bardzo zróżnicowane pokarmy i otrzymujesz odpowiednie mikroelementy. Myślę, że stosowanie suplementu zawierającego kompleks witamin B jest dobrym pomysłem.

Sama stosuję takie suplementy, również dlatego, że wraz z wiekiem słabiej wchłaniamy witaminy z grupy B, w dużej mierze przez to, że nasze błony komórkowe stają się sztywniejsze.

To zmienia sposób transportu witamin z grupy B do komórki. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, więc nie są magazynowane w tłuszczu.

Nie ma tak naprawdę górnej granicy toksyczności dla witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jeśli spożyjesz ich za dużo, nadmiar zostanie wydalony z moczem. Uważam, że ich suplementacja jest bardzo korzystna."

Aktywność fizyczna pomaga zachować młodość mitochondriów

Ćwiczenia pozytywnie wpływają na zdrowie mitochondriów, ponieważ zmuszają je do cięższej pracy. Jak wspomniano wcześniej, jednym z efektów ubocznych ciężkiej pracy mitochondriów jest powstawanie reaktywnych form tlenu, które działają jak cząsteczki sygnałowe.

Jedną z funkcji, którą sygnalizują, jest stworzenie większej ilości mitochondriów. Tak więc, kiedy ćwiczysz, Twoje ciało reaguje na to tworząc więcej mitochondriów, aby nadążyć za zwiększonym zapotrzebowaniem na energię.

Starzenie się jest nieuniknione. Jednak Twój wiek biologiczny może być zupełnie inny niż Twój wiek chronologiczny, a Twoje mitochondria mają ogromny wpływ na biologiczne starzenie się. Dr Patrick cytuje ostatnie badania pokazujące, jak różne może być tempo biologicznego starzenia się u różnych osób.

Naukowcy zmierzyli kilkanaście różnych biomarkerów, takich jak długość telomerów, stopień uszkodzeń DNA, cholesterol LDL, metabolizm glukozy i wrażliwość na insulinę, w trzech punktach życia ludzi: w wieku 22, 32 i 38 lat.

“Stwierdzono, że jeśli spojrzy się na dwie osoby w wieku 38 lat, w oparciu o biologiczne markery jedna z nich może wyglądać o 10 lat młodziej, a druga o 10 lat starzej. Pomimo takiego samego wieku, dwie osoby mogą starzeć się w bardzo różnym tempie.

W rzeczywistości, gdy zrobiliśmy zdjęcie tym osobom i pokazaliśmy je postronnym obserwatorom z prośbą o odgadnięcie ich wieku chronologicznego, to ludzie odgadywali ich wiek biologiczny, a nie chronologiczny."

Tak więc bez względu na Twój faktyczny wiek, Twój wygląd odpowiada biochemicznym biomarkerom, które w dużej mierze zależą od zdrowia Twoich mitochondriów.

Chodzi o to, że chociaż starzenie się jest nieuniknione, masz ogromną kontrolę nad tym, jak się starzejesz. Jednym z kluczowych czynników jest utrzymanie prawidłowej pracy mitochondriów.

Jak zauważyła dr Patrick, "młody wygląd" to nie tyle Twój wiek chronologiczny, ale raczej to na ile lat się czujesz i jak dobrze funkcjonuje Twój organizm:

„Chcę nauczyć się optymalizować swoje zdolności poznawcze i wyniki w sporcie, chcę też wydłużyć młodzieńczą część mojego życia. Mając 90 lat chcę surfować w San Diego, tak jak wtedy, gdy miałam 20 lat.

Nie chciałabym starzeć się tak szybko, jak niektórzy ludzie. Chcę stłumić ten proces i zachować młodzieńczą część mojego życia tak długo, jak to możliwe, aby móc cieszyć się życiem".