Na co dobry jest jarmuż?

Przywitaj jarmuż!
Nazwa botaniczna: Borecole

Jarmuż

Kwitnący nawet podczas mrozów, jarmuż jest łatwą rośliną do uprawy. Podczas gdy roślina ciągle rośnie, zbierane są mniejsze i jaśniejsze, zielone liście, które można dodać na przykład do sałatki; natomiast większe liście o kolorze ciemniejszej zieleni dodawane są do frytek, pizzy lub zupy.

Jedna z odmian, o błyszczących, pomarszczonych, zielono-fioletowych liściach, jest znana jako jarmuż dinozaura – rośnie głównie w Toskanii. Jarmuż najlepiej spożywać w ciągu kilku dni od zbioru, potem liście tracą swoja chrupkość.

Korzyści dla zdrowia wynikające e spożywania jarmużu

Jeśli witaminy mogłyby być pakowane i etykietowane, wyglądałyby bardzo podobnie do jarmużu.

Jedna filiżanka tego mało znanego warzywa przebija wartość odżywczą innych pokarmów, ponieważ zapewnia: 684% zalecanego dziennego spożycia (ZDS) witaminy K, 206% ZDS witaminy A i 134% ZDS witaminy C (zawartość witaminy C jest jeszcze większa w szkockiej odmianie o kędzierzawych liściach).

Jarmuż można nazwać super jedzeniem, choćby po publikacji jednego konkretnego badania, które wykazało silne właściwości przeciwutleniające tego warzywa. Jedne z fitozwiązków – indolo-3-karbinol – pomaga w naprawie komórkowego DNA, jednocześnie spowalniając wzrost komórek rakowych. Dzięki zawartości sulforafanu, jarmuż chroni przed rakiem prostaty i okrężnicy.

Badania wykazały, że jarmuż łagodzi również objawy przekrwienia płuc i jest korzystny dla żołądka, wątroby i układu odpornościowego. Zawiera luteinę i zeaksantynę, które chronią oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

Jarmuż został porównany do wołowiny, która jest uważana za "skarbnicę" żelaza, białka i wapnia. Właściwości przeciwzapalne jarmużu nie mają sobie równych wśród warzyw liściastych, szczególnie w odniesieniu do zapobiegania, a nawet odwracania zapalenia stawów, chorób serca i kilku chorób autoimmunologicznych.

Kwasy tłuszczowe omega są niezbędne dla zdrowia, ale muszą pochodzić ze źródeł zewnętrznych – jarmuż jest doskonałym źródłem tych zdrowych tłuszczów.

Zalety tych często komentowanych, ale mało poznanych związków obejmują ich zdolność do regulowania procesu krzepnięcia krwi, budowania błon komórkowych w mózgu, ochrony przed chorobami serca i udarem. Pomagają również zwalczać choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów.

Jedna porcja jarmużu zawiera 121 miligramów kwasów tłuszczowych omega-3 i 92,4 miligramów kwasów tłuszczowych omega-6. Jarmuż jest jednym z najkorzystniejszych warzyw dla Twojego zdrowia.

Właściwości odżywcze jarmużu

Porcja: 3,5 uncji (100 gramów), surowy
  Ilość na
porcję
% zalecanego
dziennego
spożycia (ZDS)*
Kalorie 50  
W tym kalorie pochodzące z tłuszczy 6  
Tłuszcze 1 g 1%
W tym tłuszcze nasycone 0 g 0%
W tym tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 43 mg 2%
Węglowodany 10 g 2%
W tym błonnik 2 g 8%
W tym cukry    
Białko 3 g  
Witamina A 303% Witamina C 200%
Wapń 14% Żelazo 9%

*Procent zalecanego dziennego spożycia (ZDS) obliczono na podstawie diety dostarczającej 2000 kalorii dziennie. Dzienne wartości dla poszczególnych osób mogą być wyższe lub niższe w zależności od ilości spożytych kalorii w ciągu dnia.

Badania dotyczące jarmużu

Według jednego z badań, wśród wszystkich produktów biorących udział w badaniu, jarmuż wykazał największe działanie ochronne przeciwko rozwojowi raka pęcherza – szóstemu najczęściej diagnozowanemu nowotworowi w USA.

Jarmuż zawiera imponującą liczbę korzystnych dla organizmu flawonoidów, w tym 32 związki fenolowe i trzy kwasy hydroksycynamonowe, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i usuwać szkodliwe wolne rodniki z organizmu.

Dwoma najważniejszymi flawonoidami zawartymi w jarmużu są kempferol i kwercetyna.

Należy zauważyć, że skuteczność przeciwutleniaczy i witamin znajdujących się w jarmużu zmniejsza się po ugotowaniu.

Zdrowe przepisy z jarmużem:

Toskańska zupa z jarmużu i fasoli

Przepisy z jarmużem

Składniki

  • 1 funt (ok. 450 g) suszonej fasolki cannellini
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 1 duża, posiekana cebula
  • 2 duże, posiekane ząbki czosnku
  • 1 łyżka posiekanej, świeżej szałwii
  • 2 łyżeczki posiekanego, świeżego rozmarynu
  • 7 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 1/3 funta (150 g) grubo posiekanego jarmużu o usuniętych nerwach
  • Sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Wykonanie

  1. Do dużego garnka wsyp fasolę i wlej tyle wody, aby ją całkowicie przykryła. Mocz przez noc. Następnie odcedź i wypłucz fasolę.
  2. Na umiarkowanym ogniu podgrzej 2 łyżki oleju w dużym garnku. Dodaj cebulę i smaż do miękkości, około 5 minut. Dodaj czosnek, szałwię i rozmaryn i smaż przez 1 minutę.
  3. Następnie dodaj fasolę i bulion. Przykryj i gotuj na małym ogniu, aż ziarna będą prawie miękkie (około 1 godziny), a następnie dodaj jarmuż.
  4. Przykryj i gotuj na małym ogniu, aż fasola i warzywa będą miękkie.
  5. Zdejmij garnek z ognia i rozgnieć część ziaren fasoli, aż zupa będzie miała przyjemną i gęstą konsystencję. W razie potrzeby dodaj trochę wody. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Przepis na 6 porcji.

(Z Healthy Foods for Your Nutritional Type autorstwa dr. Josepha Mercoli)

Ciekawe fakty dotyczące jarmużu

Dzikie odmiany jarmużu były najpierw uprawiane przez Greków i Rzymian, a później rozprzestrzeniły się w całej Europie, gdzie jego liście były nazywane "coles". Następnie jarmuż trafił na Wyspy Brytyjskie, skąd został przetransportowany do obu Ameryk. Pierwszy raz został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych w 1669 roku pod nazwą "colewarts".

Podsumowanie

Jarmuż, który wyrobił sobie markę jednego z najzdrowszych warzyw uprawianych w ogrodzie i dostępnych na sklepowych półkach, staje się coraz bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych – nie tylko ze względu na charakterystyczny smak jaki nadaje zupom i sałatkom, ale także z powodu wielu właściwości korzystnych dla zdrowia.

Spożywanie tego zielonego warzywa wypełnionego witaminami pomaga walczyć z rakiem, chorobami serca, chorobami autoimmunologicznymi, a nawet ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety jarmużu, warto go włączyć do diety.