Dlaczego warto jeść papaję?

Moc papai
Nazwa botaniczna: Carica papaya

Papaja

Pochodząca z południowego Meksyku i Ameryki Środkowej papaja jest obecnie uprawiana w większości regionów tropikalnych, w tym na Hawajach, gdzie została wprowadzona na początku XIX wieku. Obecnie Hawaje są jedynym krajem w Stanach Zjednoczonych, w którym uprawiana jest papaja.

Istnieją dwie główne odmiany papai: meksykańska, która może ważyć nawet 10 funtów (4,5 kg) oraz znacznie mniejszy typ hawajski, często spotykany w sklepach spożywczych. Czasami występująca pod nazwą melon lub pawpaw, papaja jest znana nie tylko jako owoc o wyjątkowo słodkim smaku, ale także jako środek zmiękczający mięso.

Początkowo zielona i nieco gorzka w smaku, papaja ma kolor masła, a gdy w pełni dojrzeje przyjmuje kształt gruszki. Podobnie jak w przypadku melona, jej jasnopomarańczowy miąższ zawiera dziesiątki małych, czarnych, żelowych nasion.

Niedojrzała papaja jest stosowana w niektórych częściach świata jako substytut warzyw, ale nie zaleca się spożywać jej na surowo, tylko gotowaną. Można również spożywać sok z papai, który czasami dodaje się do innych naturalnych soków owocowych ze względu na przyjemny smak, ale jest również wspaniały jako dodatek do sałatek, salsy i oczywiście sam w sobie.

Korzyści zdrowotne papai

Witamina C jest jedną z głównych zalet papai, której jedna porcja dostarcza aż 144% zalecanej dziennej dawki, dzięki czemu papaja sprawdza się w walce z infekcjami, a także jako przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki. Dostarcza także 31% zalecanego dziennego spożycia (ZDS) witaminy A, zapewniającej zdrowie skóry, błon śluzowych i wzroku – szczególnie skutecznie działającej przeciwko zwyrodnieniu plamki żółtej.

Papaja zapewnia 13% ZDS folianów oraz duże ilości błonnika i potasu – składnika komórek i płynów ustrojowych, który pomaga kontrolować częstość akcji serca i ciśnienie krwi.

Zawarte w papai witaminy z grupy B, takie jak kwas foliowy, pirydoksyna (witamina B6), ryboflawina i tiamina (witamina B1) są nazywane „niezbędnymi”, ponieważ są wymagane przez organizm, ale nie są przez niego produkowane. Należy więc dostarczyć je z zewnętrznego źródła. Z tego względu, ważne jest uwzględnienie w diecie odpowiednich produktów, takich jak papaja.

Papaja jest naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości, w tym na miażdżycę, choroby serca i reumatoidalne zapalenie stawów. Pomaga również utrzymać zdrowie układu pokarmowego i odpornościowego. Ponadto papaja zawiera beta-karoten (flawonoid), który chroni przed nowotworami płuc i jamy ustnej.

Inne flawonoidy, a mianowicie luteina, zeaksantyna i kryptoksantyny, mają silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zwalczają wolne rodniki, które mogą powodować przedwczesne starzenie się organizmu i choroby zwyrodnieniowe.

Papaja zawiera 212 aminokwasów i kilka enzymów, w tym papainę – enzym proteolityczny działający przeciwzapalnie na żołądek, leczący np. obrzęk i gorączkę, które mogą rozwinąć się po operacji. Papaina ułatwia trawienie białka, co zapobiega refluksowi i pomaga w leczeniu wrzodów, a nawet łagodzi zespół jelita drażliwego.

Nasiona papai są stosowane w medycynie ludowej do leczenia infekcji pasożytniczych i grzybicy. Jednak spożywaj papaję z umiarem, ponieważ zawiera fruktozę, która w nadmiernych ilościach może być szkodliwa dla zdrowia.

Wartości odżywcze papai

Porcja: 3,5 uncji (100 gram), surowa
  Ilość na
porcję
% zalecanego
dziennego
spożycia (ZDS)*
Kalorie 39  
W tym z tłuszczy 1  
Tłuszcz 0 g 0%
W tym tłuszcze nasycone 0 g 0%
W tym tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 3 mg 0%
Węglowodany ogółem 10 g 3%
W tym błonnik 2 g 7%
W tym cukry 6 g  
Białko 1 g  
Witamina A 22% Witamina C 103%
Wapń 2% Zelazo 1%

*Procent zalecanego dziennego spożycia (ZDS) obliczono na podstawie diety dostarczającej 2000 kalorii dziennie. Dzienne wartości dla poszczególnych osób mogą być wyższe lub niższe w zależności od ilości spożytych kalorii w ciągu dnia

Badania dotyczące papai

Stwierdzono, że preparat ze sfermentowanej papai ma właściwości gojenia ran, co jak ustalili naukowcy, byłoby szczególnie korzystne w przypadku pacjentów z cukrzycą. Inne badanie dotyczyło wytworzenia środka czyszczącego o podwójnym działaniu i właściwościach przeciwbakteryjnych z papainy pochodzącej z papai, która według badaczy może być skuteczna w leczeniu ran.

Inne badanie wykazało, że nasiona i miazga papai mają właściwości przeciwnowotworowe wynikające z obecności glukozynolanu benzylu (GB).

Jednakże, podczas gdy wykazano, że związki GB zawarte w nasionach papai mają podobną wytrzymałość na każdym etapie procesu dojrzewania, okazało się, że miazga zawiera więcej tego związku w niedojrzałym owocu. W dojrzałej papai ilość GB w miąższu była praktycznie zerowa. Testy potwierdziły, że większe stężenie GB poprawia hamowanie raka.

Zdrowe przepisy na dania z papają:

Przepisy na dania z papają

Owocowa salsa

Składniki

  • 1 szklanka świeżego mango pokrojonego w kostkę
  • 1 szklanka ananasa pokrojonego w kostkę
  • 1 szklanka papai pokrojonej w kostkę
  • 1 papryka jalapeno, posiekana i mielona
  • 1/2 dużej czerwonej cebuli, drobno posiekanej
  • 4-5 łyżek świeżego soku z limonek
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka grubo posiekanej, świeżej mięty

Wykonanie

  1. Wymieszaj pięć pierwszych składników w dużej misce. Dodaj sok z limonki, oliwę z oliwek, sól i dobrze wymieszaj. Przed podaniem posyp liśćmi posiekanej mięty.

Ciekawe fakty dotyczące papai

Papaję po raz pierwszy opisał hiszpański kronikarz Oviedo w 1526 roku, po odkryciu tego owocu na karaibskich wybrzeżach Panamy i Kolumbii. Mówi się, że Krzysztof Kolumb nazwał papaję „owocem aniołów”.

Podsumowanie

Czasami uważana za egzotyczny owoc, papaja pochodzi z obszarów tropikalnych, w tym z Hawajów – jedynego miejsca, w którym uprawia się ją w USA. Ten słodki, soczysty owoc zapewnia około 300% zalecanego dziennego spożycia witaminy C, znanej z zapobiegania infekcjom i witaminy A pomagającej utrzymać zdrową skórę, błony śluzowe i wzrok.

Do innych składników odżywczych zawartych w papai należą kwas foliowy, błonnik pokarmowy, potas, niezbędne witaminy z grupy B i kilka flawonoidów, w tym betakaroten, który chroni przed nowotworami płuc i jamy ustnej.

Jednym z najważniejszych składników papai jest enzym papaina, który okazał się skutecznym lekiem w przypadku wielu problemów żołądkowych i jelitowych, od leczenia pasożytów po łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego.

Chociaż papaja jest dobrym dodatkiem do innych owoców, jednym z najlepszych sposobów na spożywanie papai jest pocięcie jej jak melona i spożywanie bez żadnych dodatków.