Co się dzieje w Twoim organizmie godzinę po wypiciu coli?

napój gazowany

W skrócie -

  • Chcesz być zdrowy? Picie napojów gazowanych jest szkodliwe dla zdrowia z wielu powodów; obecnie nauka nie jest w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji
  • Przeciętny Amerykanin wypija rocznie ponad 60 litrów napojów bezalkoholowych, ale zanim złapiesz za kolejną puszkę napoju gazowanego, rozważ następującą informację: jedna puszka takiego napoju zawiera około 10 łyżeczek cukru, 150 kalorii, od 30 do 55 mg kofeiny i jest nasycona sztucznymi barwnikami i siarczynami

Chcesz być zdrowy? Picie napojów gazowanych jest szkodliwe dla zdrowia z wielu powodów; obecnie nauka nie jest w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji. Oto, co dzieje się w Twoim organizmie, gdy wypijesz Colę:

W ciągu pierwszych 10 minut, 10 łyżeczek cukru trafia do Twojego organizmu. Jest to 100% zalecanego dziennego spożycia węglowodanów, a jedynym powodem, dla którego nie wymiotujesz w wyniku tej przytłaczającej słodyczy jest to, że smak został przytłumiony przez kwas fosforowy.

W ciągu 20 minut gwałtownierośnie poziom cukru we krwi, a Twoja wątroba reaguje na nagły wzrost poziomu insuliny, zamieniając ogromne ilości cukru w tłuszcz.

W ciągu 40 minut wchłanianie kofeiny zostaje zakończone; źrenice rozszerzają się, ciśnienie krwi wzrasta, a Twoja wątroba uwalnia więcej cukru do krwioobiegu.

Po około 45 minutach Twój organizm zwiększa produkcję dopaminy, która stymuluje ośrodki nagrody w Twoim mózgu - tak przy okazji, jest to fizycznie identyczna reakcja jak w przypadku heroiny.

Po 60 minutach, doświadczysz spadku poziomu cukru we krwi.

Przeciętny Amerykanin wypija rocznie ponad 60 litrów napojów bezalkoholowych, ale zanim złapiesz za kolejną puszkę napoju gazowanego, rozważ następującą informację: jedna puszka takiego napoju zawiera około 10 łyżeczek cukru, 150 kalorii, od 30 do 55 mg kofeiny i jest nasycona sztucznymi barwnikami i siarczynami. Nie wspominając już o tym, że jest to również główne źródło niebezpiecznego syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy.

Przyjrzyjmy się głównym składnikom coli:

  • Kwas fosforowy — negatywnie wpływa na zdolność organizmu do przyswajania wapnia, prowadząc do osteoporozy lub zmiękczenia zębów i kości;
  • Cukier — udowodniono, że cukier zwiększa poziom insuliny, co może prowadzić do nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, chorób serca, cukrzycy, przyrostu masy ciała, przedwczesnego starzenia się i wielu innych negatywnych skutków ubocznych. Większość napojów gazowanych zawiera ponad 100% zalecanej dziennej dawki cukru;
  • Aspartam — ten związek chemiczny jest stosowany jako substytut cukru w ​​niskokalorycznych napojach gazowanych. Istnieją aż 92 różne skutki uboczne związane ze spożywaniem aspartamu, w tym guzy mózgu, wady wrodzone, cukrzyca, zaburzenia emocjonalne i epilepsja/drgawki;
  • Kofeina — napoje zawierające kofeinę mogą powodować drgawki, bezsenność, nadciśnienie, nieregularne bicie serca, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, niedobór witamin I minerałów, twardnienie piersi, wady wrodzone oraz prawdopodobnie niektóre rodzaje nowotworów;
  • Woda z kranu — zalecam unikać picia wody z kranu, ponieważ może ona zawierać różne substancje chemiczne, w tym chlor, trihalometany, ołów, kadm i różne zanieczyszczenia organiczne. Woda z kranu jest głównym składnikiem butelkowanych napojów gazowanych.

Nadmierne spożycie słodkich i gazowanych napojów jest jedną z głównych przyczyn globalnej epidemii otyłości.

Niezależne, recenzowane badanie, które zostało opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym The Lancet wykazało silny związek między spożyciem napojów gazowanych a otyłością u dzieci.

Okazało się, że 12-letnie dzieci regularnie pijące napoje gazowane częściej miały nadwagę niż dzieci, które tego nie robiły. W rzeczywistości, podczas tego dwuletniego badania okazało się, że każde dodatkowe codzienne spożycie gazowanego napoju słodzonego cukrem zwiększało ryzyko otyłości o 60%.

Oto kolejny otrzeźwiający fakt: jeśli masz problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi, to tylko jedna dodatkowa puszka napoju gazowanego dziennie, może w ciągu jednego roku zwiększyć Twoją wagę o 15 funtów (ok. 7 kg)!

Inne dane dotyczące zagrożeń dla zdrowia, które wynikają ze spożywania napojów gazowanych obejmują:

  • Wypicie jednego napoju gazowanego dziennie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy o 85%;
  • Osoby pijące napoje gazowane mają większe ryzyko zachorowania na raka. Podczas gdy federalny limit zawartości benzenu w wodzie pitnej wynosi 5 części na miliard (ppb), naukowcy odkryli, że w niektórych napojach gazowanych poziom benzenu sięga nawet 79 ppb. Spośród 100 przebadanych marek napojów, większość miała co najmniej wykrywalny poziom benzenu;
  • Wykazano, że napoje gazowane powodują uszkodzenia DNA – ze względu na obecność benzoesanu sodu – popularnego konserwantu, który ma zdolność wyłączania ważnych części DNA. Może to ostatecznie prowadzić do rozwoju chorób, takich jak marskość wątroby i choroba Parkinsona.

Jeśli nadal pijesz napoje gazowane, porzucenie tego nawyku jest łatwym sposobem na poprawę stanu zdrowia. Czysta woda jest znacznie lepszym wyborem. Jeśli jednak musisz pić napoje gazowane, spróbuj gazowanej wody mineralnej z odrobiną limonki lub soku z cytryny.

Nie ma absolutnie ŻADNEGO POWODU, dla którego Twoje dzieci powinny kiedykolwiek pić napoje gazowane. Zero, null, nic. Bez wymówek. Eliminacja napojów gazowanych z diety jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających uniknąć wielu problemów ze zdrowiem i poradzić sobie z tymi, na które cierpisz Ty lub Twoje dzieci.

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od napojów gazowanych (pamiętaj, że cukier jest bardziej uzależniający niż kokaina!), polecam spróbowanie Turbo Tapping – prostego, ale bardzo skutecznego narzędzia, które pomoże Ci pozbyć się tego zgubnego dla zdrowia nawyku. Turbo Tapping to łatwe i sprytne zastosowanie Technik Emocjonalnej Wolności, zaprojektowane w celu rozwiązania wielu aspektów danego problemu w skoncentrowanym okresie czasu.

+ Źródła i odniesienia