Najnowsze informacje o kapuście

Kapusta

W skrócie -

  • Kapusta jest żywnością o właściwościach leczniczych. Wiele badań wykazało, że zapobiega rozwojowi nowotworów, w dużej mierze ze względu na wysokie stężenia przeciwutleniaczy, związków przeciwzapalnych i glukozynolanów
  • Kapusta jest bogata w witaminy K1 i B, których niedobór często występuje u ludzi
  • Wykazano, że kapusta pomaga leczyć wrzody żołądka i korzystnie wpływa na proces trawienia
  • Kapustę należy spożywać na surowo, lekko ugotowaną lub kiszoną, aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych

Według dr. Mercoli

W porównaniu do innych warzyw z rodziny krzyżowych, kapusta nie otrzymuje wystarczającej uwagi. Na co pomaga spożywanie kapusty?

Lepsze może być pytanie, na co nie pomaga? Jako jeden z najsilniejszych dostępnych produktów leczniczych, kapusta powinna stanowić ważną część naszej diety (należy ją spożywać dwa, trzy, a najlepiej, cztery lub pięć razy w tygodniu), ponieważ zapewnia wiele istotnych korzyści zdrowotnych.

Kapusta ma właściwości przeciwnowotworowe

Fundacja George'a Mateljana niedawno opublikowała niektóre z najnowszych wiadomości na temat kapusty. Na szczycie listy znalazł się jej potencjał do zapobiegania rozwojowi raka. Prawie 500 badań przyjrzało się tej zależności i ujawniło, że właściwości przeciwnowotworowe kapusty są prawdopodobnie związane z następującymi czynnikami:

1. Przeciwutleniacze — Kapusta zawiera silne przeciwutleniacze, takie jak witaminy A i C oraz składniki odżywcze, takie jak tiocyjaniany, luteina, zeaksantyna, izotiocyjaniany i sulforafan, które stymulują enzymy detoksykujące i chronią przed rakiem piersi, okrężnicy i prostaty.

Sulforafan to związek, który selektywnie atakuje macierzyste komórki nowotworowe, dzięki czemu skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się raka i/lub jego nawrotom. Przeciwutleniacze również chronią organizm przed stresem oksydacyjnym.

Fundacja George'a Mateljana zauważyła:

„Bez wystarczającego spożycia przeciwutleniaczy nasz metabolizm tlenowy może ulec pogorszeniu, a my możemy doświadczyć problemu metabolicznego zwanego stresem oksydacyjnym. Chroniczny stres oksydacyjny może sam w sobie stanowić czynnik ryzyka rozwoju raka.”

2. Właściwości przeciwzapalne — Jeśli chcesz zachować zdrowie, potrzebujesz pewnej ilości stanów zapalnych w swoim organizmie. Niestety, coraz częściej reakcja zapalna wymyka się spod kontroli.

Jeśli układ odpornościowy błędnie wyzwala odpowiedź zapalną, gdy nie ma zagrożenia, może to prowadzić do znacznego uszkodzenia organizmu, przyczyniając się do rozwoju nowotworów i innych chorób, w zależności od tego, na które organy wpływa zapalenie.

Kapusta zawiera dużo składników odżywczych o właściwościach przeciwzapalnych, które pomagają kontrolować stan zapalny. Wśród nich są antocyjany – rodzaj polifenoli, których duża ilość występuje szczególnie w czerwonej kapuście – chociaż wszystkie rodzaje kapusty zawierają polifenole o właściwościach przeciwzapalnych.

3. Glukozynolany — Glukozynolany są substancjami fitochemicznymi, które ulegają rozkładowi na indole, sulforafan i inne substancje zapobiegające rakowi. Na przykład, indolo-3-karbinol zatrzymuje cykl komórkowy w komórkach raka sutka bez zabijania komórek. Cykl komórkowy jest ściśle kontrolowaną serią etapów, przez które musi przejść komórka, zanim może podzielić się na dwie komórki potomne – obejmuje duplikację zawartości komórki i finalny podział.

Jeśli uda się zmienić określone elementy cyklu komórkowego, można zatrzymać wzrost komórek rakowych bez zabijania normalnych komórek. Indolo-3-karbinol zakłóca cykl komórkowy poprzez wyłączenie genu enzymu ważnego w cyklu wzrostu komórki.

Co ciekawe, różne rodzaje kapusty (czerwona, zielona i Savoy) zawierają różne glukozynolany, co sugeruje, że należy jeść różne rodzaje tego warzywa, aby uzyskać jak najlepsze efekty zdrowotne. Fundacja George'a Mateljana dodaje:

„...glukozynolany są atutem kapusty zapewniającym właściwości „przeciwnowotworowe”. Glukozynolany znajdujące się w kapuście mogą zostać przekształcone w związki izotiocyjanianowe, które zapobiegają różnym typom nowotworów, w tym rakowi pęcherza, sutka, jelita grubego i prostaty.”

Kapusta jest bogata w witaminy K1 i B

Jedna porcja kapusty dostarcza 85% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę K1, która zasługuje na specjalne wspomnienie o niej, ponieważ wiele osób doświadcza niedoboru tej witaminy.

Witamina K1 jest rozpuszczalna w tłuszczach. Pełni ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi i metabolizmie kości, ale jest także znana z zapobiegania chorobie Alzheimera i uszkodzeniom neuronów w mózgu.

Kapusta zawiera również duże ilości witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego (który jest lepszy niż syntetyczna forma występująca w wielu suplementach), witaminy B6, B1 i B5.

Witaminy z grupy B są ważne nie tylko dla procesu wytwarzania energii, ale mogą także siedmiokrotnie spowolnić kurczenie się regionów mózgu, które są najbardziej dotknięte chorobą Alzheimera.

Korzystny wpływ na trawienne i leczenie wrzodów

Sok z kapusty jest jednym z najlepszych składników odżywczych pomagających leczyć owrzodzenia, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy U (która w rzeczywistości nie jest witaminą, ale enzymem znanym jako S-metylometionina). Badania wykazały, że witamina U, podawana w postaci surowego soku z kapusty, powoduje szybkie gojenie się wrzodów żołądka.

Sok z kapusty jest również jednym z najsilniejszych środków pobudzających Twój organizm do produkcji kwasu żołądkowego. Jest to korzystne, ponieważ wiele osób ma zbyt niski poziom kwasu żołądkowego, co jest przyczyną problemów trawiennych i znacznie zwiększa ryzyko infekcji.

Picie kilku łyżeczek soku z kapusty przed posiłkiem, a jeszcze lepiej, picie sfermentowanego soku z kiszonej kapusty, znacznie poprawia trawienie.

Do innych związków zawartych w kapuście, które również mogą korzystnie wpływać na pracę żołądka i jelit, należą glukozynolany, izotiocyjaniany przeciwzapalne, polifenole przeciwutleniające i glutamina – substancja podobna do aminokwasu.

Ważny jest sposób w jaki przygotowywana jest kapusta

Jeśli to tylko możliwe, kapustę najlepiej spożywać surową, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych. Według jednego z badań, tylko krótko gotowana i surowa kapusta przynosiła wymierne korzyści, zapobiegając rozwojowi raka (długo gotowana kapusta nie zapewniała mierzalnych korzyści!).

Podgrzewanie w mikrofali jest kolejnym nieodpowiednim sposobem przygotowania kapusty, ponieważ zaledwie dwie minuty w kuchence mikrofalowej powodują zniszczenie wielu enzymów potrzebnych do przekształcenia glukozynolanów w związki zapobiegające rakowi.

Gotowanie na parze, szybkie podsmażanie kapusty oraz spożywanie jej w formie surówki czy sałatki jest lepszym rozwiązaniem. Z kapusty można także wycisnąć sok lub poddać ją procesowi kiszenia, który zapewni Twojemu organizmowi zdrową ilość pożytecznych bakterii oraz witaminę K2, jeśli zostaną użyte odpowiednie kultury starterowe.

Kapustę można również wykorzystać jako jedno z podstawowych warzyw do kiszenia. Powinna stanowić co najmniej 80% mieszanki warzywnej przeznaczonej do fermentacji, więc jest to niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie ilości kapusty w diecie.

  1. Obierz i pokrój wybrane warzywa.
  2. Wyciśnij trochę soku z selera. Jest używany jako solanka, ponieważ zawiera naturalny sód. Ponadto nie tylko eliminuje potrzebę użycia soli morskiej, ale także zatrzymuje wzrost chorobotwórczych bakterii.
  3. Włóż warzywa i sok z selera wraz z inokulantami (kultury startowe, takie jak ziarna kefiru, serwatka lub komercyjny proszek starterowy – wszystkie wyżej wymienione mogą być używane w przypadku warzyw) do 1-litrowego słoika o szerokim otworze. Tłuczek może być pomocny do szczelnego wypełnienia słoika warzywami i wyeliminowania powietrza.
  4. Udekoruj liśćmi kapusty, wkładając je po bokach. Upewnij się, że warzywa są całkowicie pokryte sokiem z selera, który powinien docierać do samego końca słoika, co pozwoli wyeliminować uwięzione powietrze.
  5. Wekuj słoiki w ciepłym, lekko wilgotnym miejscu przez 24 do 96 godzin, w zależności od rodzaju kiszonych warzyw. Idealny zakres temperatur wynosi 20-24oC; maks. 29oC. Pamiętaj, że wysoka temperatura zabija zarówno patogenne, jak i dobre mikroby!
  6. Po zakończeniu wekowania przechowuj w lodówce, aby spowolnić proces fermen.