Czy płatki owsiane naprawdę są tak dobre dla Twojej skóry?

Płatki owsiane

W skrócie -

 • Owies od tysiącleci jest stosowany do łagodzenia swędzącej, podrażnionej skóry, dlatego jest popularnym składnikiem wielu szamponów i balsamów
 • Naukowcy odkryli, że pacjenci z nowotworami poddawani chemioterapii często mają bolesne oparzenia i wysypki, które z powodzeniem mogą być leczone koloidalnym roztworem z owsa
 • Beta-glukany, saponiny i polisacharydy zawarte w owsie nadają mu niesamowite właściwości oczyszczające i zmiękczające, a także działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe

Według dr. Mercoli

Być może zauważyłeś, że owies jest głównym składnikiem wielu środków oczyszczających i balsamów do skóry, rzekomo dlatego, że badania kliniczne udowodniły wiele zalet owsa, który poza tym jest produktem naturalnym.

Owies, alias Avena sativa, uprawiany w Rosji, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii i Nowej Zelandii, od tysięcy lat był używany w postaci miejscowego płynu do pielęgnacji skóry po wysuszeniu, a nawet miejsc po ukąszeniach owadów – napisano w Journal of Drugs in Dermatology, czasopiśmie sponsorowanym przez Johnson & Johnson.

Niektórzy zakładają, że stosowanie owsa do tego celu to tylko kolejna moda. W końcu, szczególnie pod względem marketingowym, owies prawdopodobnie służy zdrowiu podobnie jak mama i szarlotka. Jednak czy owies stosowany terapeutycznie rzeczywiście ma jakąś wartość?

W badaniu zidentyfikowano owies jako „środek łagodzący swędzenie i podrażnienia”, przekształcony w „koloidalną” lub homogeniczną mieszaninę przez zmielenie płatków owsianych i gotowanie ich w celu utworzenia roztworu do czyszczenia skóry, żeli do golenia i kremów nawilżających.

Jednak jest tu pewna niespodzianka. Płatki owsiane, zwykle uważane za produkt śniadaniowy, są standaryzowane przez Farmakopeę Stanów Zjednoczonych, a ich stosowanie w celach leczniczych jako środka chroniącego skórę jest regulowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Co mogą zrobić płatki owsiane dla skóry i dlaczego jest to tak ważne?

Niemal wszyscy twierdzą, że sucha skóra może być denerwująca, nieprzyjemna, a nawet brzydka, ale szczególne wymagania mają pacjenci z nowotworami, poddawani chemioterapii. Nutrition Facts zauważa:

„Istnieje leki stosowane w chemioterapii, takie jak cetuksymab, które mogą powodować okropną wysypkę, której leczenie różnymi metodami zostało zakończone niepowodzeniem.

W przypadku tej wysypki nie ma jednoznacznego środka zapobiegawczego lub terapii leczniczej... W jednym z badań wykorzystano ludzkie fragmenty skóry pochodzące z zabiegów chirurgii plastycznej. Poddano je działaniu substancji zapalnych. Wykazano, że dodanie ekstraktu z owsa pomaga wyleczyć skórę.”

Kiedy naukowcy dowiedzieli się z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Georgetown, że wyciąg z owsa został z powodzeniem zastosowany do ukojenia skóry tych pacjentów, ich kolejny raport wywołał sensację w świecie medycznym.

Spośród 10 pacjentów wyrażających zgodę na leczenie ekstraktem z owsa, u których wystąpiła wysypka po chemioterapii, u sześciu wystąpiła „pełna odpowiedź”, a u czterech „częściowa odpowiedź”, co naukowcy uznali za 100% skuteczność ekstraktu z płatków owsianych.

Oto wyjaśnienie: według badania opublikowanego w Journal of Drugs in Dermatology, saponiny zawarte w owsie nadają mu zdolność do oczyszczania, nawilżania i kojenia skóry, w zasadzie będąc „buforem” zapewniającym utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i ochrony skóry.

Ponadto, zawarte w owsie fenole przyczyniają się do „silnej absorbcji promieni ultrafioletowych”, a skrobie i beta-glukany są uznawane za środki zatrzymujące wilgoć lub wodę, co zwiększa zdolność zmiękczania skóry. Beta-glukany są czymś, na co należy zwrócić szczególną uwagę, co zostanie wyjaśnione w następnej sekcji.

Niewiarygodna funkcja beta-glukanów w owsie

Badanie przeprowadzone na Litwie określiło beta-glukany jako naturalnie występujące polisacharydy; to polimery glukozy, które są częścią ściany komórkowej niektórych patogennych bakterii i grzybów. W raporcie z badania stwierdzono, że beta-glukany:

 • Zwiększają odporność immunologiczną gospodarza;
 • Wykazują właściwości przeciwnowotworowe;
 • Mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne;
 • Zapobiegają powstawaniu nowotworów i przerzutów.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Georgetown wykazało, że obecne metody leczenia nowotworów dodatnich pod względem receptorów nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR) wywołują działania niepożądane, na które nie ma skutecznego leczenia. Wykazano również, że koloidalny roztwór z owsa ma „właściwości przeciwzapalne o znanym wpływie na kwas arachidonowy”, co jest ważne dla zdrowia skóry.

Lekarze z całego świata byli tak zaintrygowani badaniem, że zdecydowali się wypróbować ekstrakt z owsa na własnych pacjentach i osiągnęli te same niesamowite wyniki. DermNet New Zealand wymienia inne choroby skóry, w przypadku których koloidalny roztwór z owsa może być pomocny:

 • Atopowe i kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk)
 • Ospa wietrzna;
 • Ugryzienia owadów;
 • Trujący bluszcz;
 • Sucha skóra.

Ponadto związki zwarte w koloidalnym roztworze z owsa wykazują zdolność do absorpcji światła ultrafioletowego, co chroni skórę przed uszkodzeniami przez słońce i fotostarzeniem, jak również hamuje wytwarzanie prostaglandyn.

Jak samodzielnie zrobić koloidalny krem, balsam i kąpiel z owsem

Owies łatwo pochłania wodę i pomaga utrzymać nawilżoną i ukojoną skórę. Możesz z łatwością przygotować jedwabistą, koloidalną kąpiel owsianą w domu. Proces jest szybki, łatwy i tani. Po prostu wsyp szklankę organicznych, suchych płatków owsianych do blendera, młynka do kawy lub robota kuchennego i miksuj, aż uzyskasz drobny proszek.

Wsyp filiżankę zmielonych płatków owsianych do ciepłej, ale niegorącej wody. Gorąca woda ma tendencję do wysuszania skóry. Kąpiel powinna trwać około 15 minut, nie dłużej. Następnie wysusz skórę, aby zachować część korzyści, które zapewniają płatki owsiane.

Stwórz własny krem do rąk z owsa. Przepis od The Thrifty Couple, z kilkoma dodatkowymi składnikami, takimi jak olej kokosowy, oliwa z oliwek i olejki eteryczne:

Koloidalny krem do rąk z płatków owsianych

Składniki

 • ¼ szklanki drobno zmielonych płatków owsianych
 • ¾ szklanki oleju kokosowegoo
 • Kilka kropli olejku rozmarynowego
 • 1 łyżka oliwy z oliwek

Wykonanie

 1. Rozpuść olej kokosowy na małym ogniu, aż powstanie ciecz.
 2. Dodaj kilka kropli olejku rozmarynowego i dokładnie wymieszaj. Zmiksuj płatki owsiane, aż będą zupełnie zblendowane, a następnie dodaj oliwę z oliwek i wymieszaj wszystko.
 3. Wlej mieszaninę do małych słoików (wielkości słoiczków z daniami dla dzieci) lub innych małych pojemników. Przechowuj w temperaturze pokojowej, a jeśli temperatura w pokoju wynosi ponad 24oC, wstaw mieszaninę do lodówki.

Drugi przepis z Natural and Healthy Living wyjaśnia, w jaki sposób przygotować domowy krem do wyprysków za pomocą kilku dodatkowych składników, w tym masła shea, witaminy E i olejku lawendowego, z dodatkowym etapem chłodzenia i zestalaniem oleju kokosowego w zamrażarce, tak aby inne składniki, zwłaszcza owies, nie opadły na dno.

Co się dzieje, gdy jesz płatki owsiane? Czy to również jest tak korzystne?

Dwie linie komórek rakowych, które okazały się oporne na chemioterapię cetuksymabem in vitro (w probówce testowej lub naczyniu hodowlanym) reagowały na związki zawarte w ekstrakcie z owsa: awenantramidy – unikalne fitoskładniki znajdujące się w owsie.

Jedno z badań wykazało, że awenantramidy mają silne działanie antyoksydacyjne in vivo, czyli w organizmach żywych, takich jak ludzie. Badanie sugeruje, że oprócz działania antyproliferacyjnego hamującego rozwój raka, mogą również chronić przed chorobą niedokrwienną serca i rakiem jelita grubego.

Biorąc powyższe pod uwagę, zazwyczaj zalecam ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia zbóż, w tym owsa, ponieważ nawet całe ziarna mogą podnieść poziom insuliny i leptyny, co jest czynnikiem napędowym większości chorób przewlekłych.

Ponadto, zboża najczęściej mają pozostałości glifosatu. Wiele produktów jest skażonych przez skłonność Monsanto do sprzedaży substancji rakotwórczych, takich jak ta.

Organizacja Alliance for Natural Health USA przedstawiła dokument zawierający listę produktów śniadaniowych o potencjalnie niebezpiecznym poziomie glifosatu – płatki owsiane zostały wymienione trzy razy. W skrócie, owies przynosi korzyści, gdy jest stosowany miejscowo, ale istnieją o wiele zdrowsze produkty spożywcze, którymi można wzbogacić dietę. Według Nutrition Facts:

„Płatki owsiane – prosty środek do stosowania miejscowego wywołujący tak spektakularne korzyści w przypadku, gdy zawodzą bardziej złożone terapie. W czasach, gdy konsekwentnie promowane są coraz droższe zabiegi, byłoby wielką stratą, gdyby ten niedrogi, naturalny środek stosowany w celu łagodzenia dokuczliwych objawów ze strony skóry miał zostać przeoczony.”