10 źródeł substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i sposoby ich unikania

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną

W skrócie -

  • Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną zakłócają rozwój i rozmnażanie oraz mogą powodować poważne problemy neurologiczne i immunologiczne
  • Tego typu substancje chemiczne powszechnie występują w produktach do higieny osobistej, środkach czyszczących, naczyniach o nieprzywierających powierzchniach, tworzywach sztucznych i wielu innych produktach
  • Związki chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną są często spotykane w puszkach, pestycydach, a nawet w paragonach

Według dr. Mercoli

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną zakłócają rozwój i rozmnażanie oraz mogą powodować poważne problemy neurologiczne i immunologiczne.

Zaburzenia te występują, ponieważ tego typu substancje chemiczne naśladują hormony, w tym hormony tarczycy, żeński hormon płciowy – estrogen i męski hormon płciowy – androgen.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną mogą blokować sygnały hormonalne w organizmie lub zakłócać sposób, w jaki hormony lub ich receptory są wytwarzane lub kontrolowane.

W wyniku działania tych związków, zanurzeniu może ulec normalny poziom hormonów lub sposób, w jaki hormony przemieszczają się w organizmie. Jak zauważyła Rada Ochrony Zasobów Naturalnych (NRDC):

„Układ hormonalny to złożona sieć gruczołów i hormonów, które regulują wiele funkcji organizmu, w tym wzrost, rozwój i dojrzewanie, a także sposób funkcjonowania narządów.

Gruczoły wydzielnicze – w tym przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza, grasica, trzustka, jajniki i jądra – uwalniają do krwioobiegu precyzyjnie odmierzone ilości hormonów, które działają jak naturalne przekaźniki chemiczne, podróżując do różnych części ciała, aby kontrolować i regulować wiele funkcji życiowych”.

Jak można się domyślać, ingerencja w te precyzyjne systemy jest jak zabawa ogniem, ale może się zdarzyć praktycznie codziennie podczas stosowania „powszechnych” produktów gospodarstwa domowego. Jednym z powodów tego, że substancje zaburzające gospodarkę hormonalną są tak niebezpieczne, jest ich wszechobecny charakter i fakt, że większość z nas jest codziennie narażona na wiele takich substancji chemicznych.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną zostały powiązane z rakiem, ADHD i innymi chorobami

Ekspozycja na te wszechobecne chemikalia może powodować różnorakie problemy zdrowotne, w tym:

Niezstąpienie jąder u mężczyzn

Zaburzenia rozwoju układu nerwowego u dzieci

Raka prostaty u mężczyzn

Zaburzenia rozwoju układu nerwowego u dzieci

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci

Raka tarczycy

Dzieci i kobiety w ciąży są w grupie największego ryzyka, ale szkody mogą ujawnić się dopiero wiele lat później

Największe ryzyko wydaje się pochodzić z ekspozycji podczas rozwoju prenatalnego lub wczesnego okresu po urodzeniu, czyli kiedy tworzą się i rozwijają narządy i układ nerwowy.

Niektóre efekty mogą się jednak pojawić dopiero kilka dziesięcioleci później, dlatego coraz częściej sugeruje się, że wiele chorób osób dorosłych wynika z narażenia w okresie płodowym.

Jednym z najbardziej niepokojących przykładów jest dietylostilbestrol (DES) – syntetyczny lek estrogenowy, który był przepisywany kobietom w ciąży przed latami 70. XX w. w celu zapobiegania poronieniu i ułatwienia wzrostu płodu.

Ten lek okazał się niezwykle niebezpieczny, ponieważ spowodował problemy z rozwojem układu rozrodczego i zwiększył ryzyko wystąpienia raka pochwy po okresie dojrzewania.

Problem dotyczy nie tylko ludzi. Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną znajdują się w skażonej wodzie, powietrzu i żywności. Z tego względu zwierzęta również są zagrożone.

Zaobserwowano problemy reprodukcyjne i nieprawidłowy obrzęk tarczycy u ryb z Wielkich Jezior, wywołane przez substancje zaburzające gospodarkę hormonalną takie jak polichlorowane bifenyle (PCB).

Populacja aligatorów żyjących w jednym z regionów Florydy drastycznie się zmniejszyła po wycieku pestycydów, które spowodowały zmniejszenie się narządów rozrodczych tych zwierząt i zahamowanie rozmnażania. Stwierdzono, że aligatory i ich jaja zostały zanieczyszczone chemikaliami zaburzającymi gospodarkę hormonalną.

10 powszechnych źródeł substancji zaburzających gospodarkę hormonalną

Epoch Times opublikował ostatnio listę 10 powszechnych źródeł substancji zaburzających gospodarkę hormonalną oraz pomysły, jak można ich uniknąć.

1. Produkty do higieny osobistej – Szampony, odżywki, środki nawilżające, kosmetyki i inne produkty do higieny osobistej często zawierają substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, w tym ftalany (ale na pewno nie ograniczają się tylko do nich). Ftalany są grupą chemikaliów „zmieniających płeć”, które powodują, że samce wielu gatunków zwierząt stają się bardziej kobiece.

Te związki chemiczne zaburzają układ hormonalny u dzikich zwierząt. Powodują raka jąder, deformacje narządów płciowych, niską liczbę plemników i bezpłodność u wielu gatunków, w tym m.in. u niedźwiedzi polarnych, jeleni, wielorybów i wydr.

Kolejnym związkiem chemicznym zaburzającym gospodarkę hormonalną jest triclosan, który można znaleźć nawet w niektórych rodzajach pasty do zębów. Przejście na naturalne i/lub domowe produkty do higieny osobistej pomoże Ci uniknąć narażenia na tego typu substancje. Możesz także spróbować ograniczyć liczbę produktów do pielęgnacji ciała, których używasz na co dzień.

2. Woda pitna – Woda pitna może być zanieczyszczona atrazyną, arsenem i nadchloranem – wszystkie wymienione substancje mogą zaburzać układ hormonalny. Filtrowanie wody zarówno z kranu w kuchni, jak i pod prysznicem/w wannie przy użyciu wysokiej jakości filtrów do wody może pomóc ochronić Ciebie i Twoją rodzinę.

3. Żywność z puszek – W analizie 252 marek konserw, 78 wciąż zawierało bisfenol A (BPA), mimo że jest to znany środek zaburzający gospodarkę hormonalną. BPA został powiązany z szeregiem różnych problemów zdrowotnych, szczególnie u kobiet w ciąży, płodów i małych dzieci, ale także u dorosłych. Powoduje m.in.:

Strukturalne uszkodzenia mózgu

Zmiany zachowań związanych z płcią i nienormalne zachowania seksualne

Nadpobudliwość, zwiększa agresywność i zaburzenia uczenia się

Wczesne dojrzewanie płciowe, stymuluje rozwój gruczołu sutkowego, zaburza cykle rozrodcze, powoduje dysfunkcję jajników i niepłodność

Zwiększenie produkcji tłuszczu i ryzyka otyłości

Stymulację komórek raka prostaty

Zaburzenia funkcji immunologicznych

Powiększenie gruczołu krokowego i zmniejszenie produkcji nasienia

4. Produkty z upraw konwencjonalnych – Pestycydy, herbicydy i odpady przemysłowe mogą zanieczyszczać konwencjonalnie uprawiane owoce i warzywa substancjami chemicznymi uszkadzającymi układ endokrynologiczny. O ile to możliwe, kupuj i spożywaj produkty ekologiczne i pochodzące od zwierząt żyjących na wolnym wybiegu, aby zmniejszyć narażenie na działanie środków zaburzających gospodarkę hormonalną i nawozów.

5. Produkty mleczne, mięso i drób z hodowli konwencjonalnych – Produkty pochodzące od zwierząt z hodowli konwencjonalnych CAFO zazwyczaj zawiera antybiotyki, hormony i inne przemysłowe substancje chemiczne, które mogą zakłócać układ hormonalny. Szukaj produktów pochodzenia zwierzęcego z ekologicznych hodowli, małych i lokalnych farm, które unikają stosowania szkodliwych chemikaliów.

6. Ryby zanieczyszczone rtęcią – Duży problem stanowią ryby zanieczyszczone rtęcią i innymi metalami ciężkimi, ponieważ metale ciężkie zakłócają równowagę hormonalną. Rekin, miecznik, makrela królewska, marlin i strzępik są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych ryb, ale nawet tuńczyk zawiera niebezpiecznie wysoki poziom tych metali. Ryby hodowlane („morskie CAFO”) również mają wyższą zawartość zanieczyszczeń i lepiej ich unikać. Decydując się na owoce morza, warto wybrać mniejsze ryby, takie jak sardynki, anchois i śledzie, ponieważ mają niską zawartość substancji zanieczyszczających i zawierają dużo tłuszczów omega-3.

7. Produkty stosowane w kuchni – Plastikowe pojemniki i naczynia o nieprzywierających powierzchniach często stosowane w wielu kuchniach to kolejny rodzaj zagrożeń. Plastikowe pojemniki mogą zawierać BPA lub inne chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną, które mogą przedostawać się do żywności, zwłaszcza gdy plastik jest ogrzewany. Związki poli- i perfluoroalkilowe (PFAS) stosowane do tworzenia nieprzywierających, odpornych na plamy i wodoodpornych powierzchni również są toksyczne i kumulują się zarówno w organizmach, jak i w środowisku.

Po podgrzaniu naczynia o nieprzywierających powierzchniach wydziela się kwas perfluorooktanowy (PFOA), który został powiązany z chorobami tarczycy, niepłodnością oraz problemami rozwojowymi i rozrodczymi. Zdrową alternatywą są ceramiczne i emaliowane naczynia z żeliwa – oba są trwałe, łatwe do czyszczenia (nawet najsmaczniejsze potrawy można wytrzeć po zanurzeniu w ciepłej wodzie) i całkowicie obojętne dla zdrowia, co oznacza, że nie uwalniają szkodliwych związków chemicznych.

8. Produkty do czyszczenia – Produkty komercyjne stosowane do czyszczenia mi.in. podłóg, toalet, piekarników i okien zawierają przemysłowe związki chemiczne, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Na przykład, etoksylowane nonylofenole (NPE) – powszechny składnik detergentów do prania i uniwersalnych środków czyszczących – są zabronione w Europie, gdyż zostały uznane za silny czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną, powodujący przekształcenie samców ryb w samice. Tworzenie domowych produktów czyszczących w domu jest zaskakująco łatwe dzięki używaniu różnych kombinacji octu, sody oczyszczonej, olejków eterycznych, a nawet oleju kokosowego.

9. Produkty biurowe – Tusze do drukarek, tonery i rozpuszczalniki często stosowane w biurach są kolejnym powszechnym źródłem substancji chemicznych powodujących zaburzenia gospodarki hormonalnej. Obchodź się z takimi produktami ostrożnie i zminimalizuj ekspozycję na nie.

10. Paragony – Papier termiczny ma powłokę, która zmienia kolor na czarny po zastosowaniu ciepła (drukarka w kasie zgrzewa papier, umożliwiając drukowanie cyfr i liter). Zawiera również BPA, a badania pokazują, że stosowanie tego rodzaju papieru wystarcza, aby podnieść poziom BPA w organizmie. W badaniu opublikowanym w Analytical and Bioanalytical Chemistry stwierdzono, że z 13 analizowanych papierów termicznych, 11 zawierało BPA.

Trzymanie paragonu przez zaledwie pięć sekund wystarczyło, aby przenieść BPA na skórę człowieka, a ilość przenoszonego BPA wzrastała o około 10 razy, jeśli palce były mokre lub tłuste (np. po zastosowaniu balsamu lub zjedzeniu czegoś tłustego).

Ponadto, ponieważ paragony są często przechowywane w portfelach blisko banknotów, one również mogą być zanieczyszczone BPA. W badaniu opublikowanym w Environmental Science and Technology naukowcy przeanalizowali banknoty z 21 krajów pod kątem obecności BPA. Wykryto tę substancję chemiczną w każdej próbce.

Dlatego staraj się ograniczać lub unikać dotykania i przechowywania paragonów w portfelu lub torebce, ponieważ wydaje się, że ta substancja chemiczna przenosi się na inne powierzchnie, których dotyka. Rozsądnie byłoby również umyć ręce po dotknięciu paragonu i banknotów, a także unikać dotykania ich, szczególnie po nałożeniu balsamu lub gdy masz mokre lub tłuste ręce, ponieważ może to zwiększyć ekspozycję na BPA. Jeśli jesteś kasjerem lub kasjerką i często masz kontakt z paragonami, możesz założyć rękawiczki, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub w wieku rozrodczym.

19 wskazówek, aby zmniejszyć narażenie na substancje chemiczne w domu

  1. W miarę możliwości kupuj i spożywaj produkty ekologiczne i mięso z chowu ekologicznego, aby ograniczyć ekspozycję na hormony, pestycydy i nawozy. Należy również unikać mleka i nabiału zawierających genetycznie modyfikowany rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu (rBGH lub rBST).
  2. Zamiast spożywania ryb konwencjonalnych lub hodowlanych, które często są silnie zanieczyszczone PCB i rtęcią, warto spożywać wysokiej jakości oczyszczony olej z kryla lub mniejsze ryby, a także ryby złowione w warunkach naturalnych i poddane badaniom laboratoryjnym pod kątem zwartości zanieczyszczeń. Z powyższych powodów, dziki łosoś z Alaski jest jedyną rybą, którą jem.
  3. Kupuj produkty w szklanych butelkach lub słoikach zamiast w opakowaniach plastikowych lub puszkach, ponieważ szkodliwe związki chemiczne mogą przechodzić z tworzyw sztucznych do żywności.
  4. Przechowuj żywność i napoje w szkle, a nie w plastikowych opakowaniach. Unikaj używania plastikowych opakowań.
  5. Używaj szklanych butelek dla niemowląt i unikaj plastikowych kubków dla małych dzieci.
  6. Jedz głównie surowe, świeże potrawy. Przetworzone, wstępnie pakowane produkty spożywcze (wszystkich rodzajów) są powszechnym źródłem szkodliwych substancji chemicznych, takich jak BPA i ftalany.
  7. Zastąp garnki i patelnie o nieprzywierających powierzchniach na ceramiczne lub szklane naczynia kuchenne.
  8. Filtruj wodę z kranu – zarówno tę do picia, jak i do kąpieli. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, filtruj wodę do kąpieli, ponieważ zanieczyszczenia są absorbowane przez skórę. W celu usunięcia szkodliwego dla układu hormonalnego herbicydu – atrazyny, upewnij się, że filtr ma certyfikat potwierdzający, że usuwa ten związek. Według Environmental Working Group (EWG), nadchloran można odfiltrować za pomocą filtru odwróconej osmozy.
  9. Wybieraj produkty wytwarzane przez firmy przyjazne dla środowiska, zwierząt, nietoksyczne i/lub w 100% ekologiczne. Odnosi się to do wszystkiego, od produktów spożywczych i środków higieny osobistej po materiały budowlane, dywany, farby, artykuły dziecięce, tapicerkę i wiele innych.
  10. Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, aby usunąć kurz domowy, który często jest zanieczyszczony śladowymi ilościami chemikaliów.
  11. Kupując nowe produkty, takie jak meble, materace lub wykładziny i dywany, zapytaj o rodzaj użytego środka ognioodpornego. Należy unikać przedmiotów zawierających PBDE, antymon, formaldehyd, kwas borowy i inne bromowane chemikalia. Wymieniając toksyczne przedmioty znajdujące się w domu, wybierz produkty wykonane z mniej łatwopalnych materiałów, np. skóry, wełny i bawełny.
  12. Unikaj ubrań, mebli i dywanów odpornych na plamy i wodę, aby uniknąć perfluorowanych związków chemicznych (PFC).
  13. Zminimalizuj korzystanie z plastikowych zabawek dla dzieci, wybierając zabawki wykonane z naturalnego drewna lub tkanin.
  14. W domu używaj tylko naturalnych środków czyszczących lub stwórz własne. Unikaj produktów zawierających 2-butoksyetanol (EGBE) i metoksydiglikol (DEGME) – dwa toksyczne etery glikolowe, które mogą zaburzać płodność i spowodować uszkodzenie płodu.
  15. Stosuj ekologiczne marki kosmetyków, takich jak szampon, pasta do zębów, antyperspiranty i inne. Na przykład, wiele różnych produktów można zastąpić olejem kokosowym i sodą oczyszczoną. Na swojej stronie oferuję również jedną z najwyższej jakości ekologicznych linii kosmetyków do pielęgnacji skóry – szampon i odżywkę oraz masło do ciała, które są całkowicie naturalne i bezpieczne.
  16. Wymień produkty higieniczne dla kobiet, takie jak tampony i podpaski higieniczne, na bezpieczniejsze alternatywy.
  17. Unikaj sztucznych odświeżaczy powietrza, chusteczek do suszarki, środków zmiękczających tkaniny lub innych syntetycznych substancji zapachowych.
  18. Wybieraj produkty bezzapachowe. Jeden sztuczny zapach może zawierać setki, a nawet tysiące potencjalnie toksycznych związków chemicznych.
  19. Zamień swoją winylową zasłonę prysznicową na zasłonę wykonaną z tkaniny.