Mówiąc prościej, brodawki narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową (STD) wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV został odkryty przez niemieckiego wirusologa o nazwisku Harald zur Hausen, który był znany z pracy nad wirusem Epsteina-Barra (EBV).
Zur Hausen zauważył, że pewien wirus brodawczaka wywołuje brodawki i raka u królików, co doprowadziło do hipotezy, że istnieje wirus brodawczaka, który atakuje ludzi i przyczynia się do powstawania brodawek narządów płciowych.
W końcu Zur Hausen udowodnił, że jego hipoteza była prawidłowa i pod koniec lat 80-tych udało mu się odkryć liczne typy HPV, które okazały się przyczyną rozwoju brodawek i raka szyjki macicy. Za swoje odkrycia otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2008 roku.
Jak powstają brodawki narządów płciowych?
Szacuje się, że obecnie istnieje ponad 100 różnych typów HPV. Jednak tylko dwa typy powodują rozwój brodawek narządów płciowych: typ 6 i 11. Są one oznaczone jako typy „niskiego ryzyka”, ponieważ nie są śmiertelne i mogą zostać wyeliminowane z organizmu poprzez odpowiednie leczenie.
Gdy wirus HPV przedostanie się do komórek skóry, powoduje ich wzrost, w wyniku czego tworzą się charakterystyczne brodawki. Brodawki zawierają wirusa, który może przechodzić przez małe pory, dzięki czemu w łatwy sposób infekuje inne osoby, na przykład poprzez stosunek seksualny lub inny typ kontaktu z zainfekowaną skórą.
Jak wyglądają brodawki narządów płciowych?
Brodawki narządów płciowych zazwyczaj wyglądają jak małe guzy w kolorze skóry. W niektórych przypadkach mogą mieć szary kolor. Zazwyczaj pojawiają się w klastrach i przyjmują teksturę kalafiora. Możesz odczuwać swędzenie i dyskomfort w okolicy narządów płciowych, a podczas stosunku seksualnego mogą zacząć krwawić.
Brodawki u mężczyzn mogą pojawić się w dowolnym miejscu na penisie lub na przylegających obszarach, takich jak moszna lub odbyt. W niektórych przypadkach brodawki mogą pojawić się również w penisie, szczególnie w cewce moczowej. U kobiet pojawiają się poza pochwą lub w jej obrębie, szczególnie w szyjce macicy.
Bezobjawowa infekcja HPV jest potencjalnie szkodliwa
Największym zagrożeniem dla zdrowia jest bezobjawowe zakażenie HPV, co oznacza, że podczas infekcji nie występują żadne objawy. Krótko mówiąc, w takim przypadku nieświadomie zarażasz HPV inne osoby.
Ponadto niektóre typy HPV zostały oznaczone jako typy „wysokiego ryzyka”. Jeśli infekcja nimi nie jest odpowiednio leczona, mogą przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, pochwy, odbytu lub odbytnicy. Zidentyfikowano dwa typy HPV wysokiego ryzyka, które mogą wywołać nowotwory: typ 16 i 18.
Właśnie ze względu na te dwa typy, ważne jest wykonywanie okresowych badań. Jeśli jesteś aktywną seksualnie kobietą, lekarze zalecają regularne wykonywanie cytologii lub testu HPV w celu sprawdzenia obecności HPV w Twoim organizmie.
Badanie pomoże określić, czy istnieje ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych lub raka szyjki macicy. Tak czy inaczej, będzie służyło jako sygnał do leczenia, jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości.