Dna moczanowa: fakty i przydatne informacje

Dna moczanowa

W skrócie

  • Dna moczanowa to rodzaj artretyzmu charakteryzujący się bólem, sztywnością i stanem zapalnym stawów
  • Dna moczanowa częściej występuje u mężczyzn, którzy zwykle mają wyższy poziom kwasu moczowego we krwi niż kobiety
  • Słowo „dna” pochodzi od łacińskiego słowa „gutta” i francuskiego słowa „gote”, co oznacza „kropla”
Rozmiar tekstu:

Dna moczanowa (podagra) była niegdyś rzadką chorobą. Kiedyś występowała pod nazwą „choroba bogaczy” lub „choroba królów”, ponieważ była bardziej powszechna wśród arystokratów i szlachty, którzy mieli dostęp do wyszukanych potraw i napojów alkoholowych.

Dny moczanowej nie należy lekceważyć. Jeśli zapytacie chore na nią osoby, prawdopodobnie powiedzą, że ta choroba powoduje rozdzierający ból – jest on często porównywany do „bycia nabijanym na gorący pręt” – który nie pozwala zasnąć przez wiele nocy.

Według medycyny konwencjonalnej jedynym sposobem leczenia i łagodzenia objawów dny moczanowej jest przyjmowanie leków i środków przeciwbólowych, ale nie zgadzam się z tym stwierdzeniem – istnieją naturalne sposoby na skuteczne złagodzenie objawów, leczenie i zapobieganie tej dokuczliwej chorobie.

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to rodzaj artretyzmu charakteryzujący się bólem, sztywnością i stanem zapalnym stawów. Słowo „dna” pochodzi od łacińskiego słowa „gutta” i francuskiego słowa „gote”, co oznacza „kropla”. Setki lat temu ludzie wierzyli, że dna moczanowa jest powodowana zmiennymi humorami: w starożytnej fizjologii zachodniej humory to cztery płyny ustrojowe (krew, żółć, śluz i czarna żółć), które określają temperament i cechy danej osoby. Według powyższej teorii humory wyciekają z krwi i osadzają się w stawach, gdzie wywołują rozdzierający ból.

Ta starożytna teoria nie jest daleka od prawdy, ponieważ dnę moczanową powoduje nadmiar kwasu moczowego, który krystalizuje się w stawach. Zasadniczo, dna występuje, gdy zaburzeniu ulega proces metaboliczny, który kontroluje ilość kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa częściej występuje u mężczyzn, którzy zwykle mają wyższy poziom kwasu moczowego we krwi niż kobiety. Jednak nie oznacza to, że kobiety nie chorują na podagrę – może pojawić się u nich po menopauzie. Gdy kobieta przechodzi menopauzę, jej organizm drastycznie zmniejsza wytwarzanie estrogenu, który pomaga nerkom wydalać kwas moczowy. Bez wystarczającej ilości estrogenu poziom kwasu moczowego w organizmie kobiety zaczyna rosnąć.

U kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat liczba przypadków dny moczanowej jest niemal równa.

Objawy dny moczanowej

Objawy dny moczanowej są na ogół ostre – mogą pojawić się bez ostrzeżenia, często w nocy. Stan ten zwykle dotyka palucha (stawu śródstopno-paliczkowego), ale może również wystąpić w dowolnym innym stawie.

Napady dny moczanowej, zwane także „nawrotami”, nie powinny być lekceważone, ponieważ są bardzo bolesne. Skóra staje się niezwykle wrażliwa, zaczerwieniona i zaogniona. Nawet najmniejszy nacisk na obszary dotknięte chorobą, taki jak przykrycie ich prześcieradłem, staje się nie do zniesienia.

Oto kilka typowych objawów dny moczanowej:

Ostry ból stawów kostek, rąk, nadgarstków, kolan i stóp, zwłaszcza palucha. Obszary dotknięte chorobą mogą być ciepłe, a nawet gorące.

Guzki dnawe(artretyczne) w łokciach, rękach lub uszach

Zaczerwienione, wrażliwe na dotyk i opuchnięte stawy

Czerwona lub fioletowa skóra (wielu pacjentów myli to z infekcją)

Mniejsza elastyczność i ograniczony ruch stawów dotkniętych chorobą

Gorączka

Ostre objawy dny moczanowej zwykle ustępują w ciągu 3 do 10 dni, a następny atak może nie występować przez miesiące, a nawet lata, jeśli w ogóle. Uwaga – jeśli nie zaczniesz leczyć tej choroby, możesz doświadczyć większej liczby napadów. Im więcej napadów dny doświadczysz, tym dłużej trwają i stają się poważniejsze.

Powtarzające się napady dny moczanowej mogą również powodować poważne uszkodzenia stawów i ich okolic. Dlatego zalecam rozpoczęcie leczenia dny moczanowej tak szybko, jak to możliwe, zanim spowoduje nieodwracalne uszkodzenia ciała. Istnieją naturalne, wolne od leków metody, które pomagają organizmowi pozbyć się tej dolegliwości.

Jednak zanim przejdę do opcji leczenia dny moczanowej, przeanalizujmy najpierw, dlaczego ta choroba występuje.

Związek między dną moczanową i poziomem kwasu moczowego

Dna moczanowa może rozwinąć się z powodu pewnych czynników ryzyka, takich jak niezdrowe nawyki stylu życia i schorzenia. Genetyka również może odgrywać niewielką rolę w rozwoju tej choroby. Jeśli którykolwiek z Twoich rodziców chorował na dnę, Ty i Twoje dzieci macie większe ryzyko zachorowania.

Uważam, że istnieje jeden istotny czynnik, który predysponuje do rozwoju dny moczanowej – jest to niezdrowa żywność, która sieje spustoszenie w organizmie i zaburza poziom kwasu moczowego. Ataki dny występują wtedy, gdy występuje hiperurykemia – stan, który charakteryzuje się wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi.

Zwykle kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i przechodzi przez nerki, nie powodując żadnej szkody. Jednak organizm może wytwarzać zbyt dużo kwasu moczowego lub nie wydalać go z moczem w wystarczającej ilości. Powoduje to nagromadzenie kwasu moczowego, który tworzy igłowate kryształy w stawach i otaczających tkankach, powodując intensywny ból.

Hiperurykemia zwykle nie daje żadnych objawów, ale jeśli nie uda się jej wyleczyć, a poziom kwasu moczowego we krwi nadal będzie wzrastał, wzrośnie również ryzyko nawrotu dny moczanowej. Może to także narazić Cię na problemy zdrowotne, które obejmują:

Cukrzycę

Nadciśnienie

Wysoki poziom cholesterolu

Choroby nerek

Choroby serca

Osoby otyłe lub z nadwagą mają wyższe ryzyko rozwoju dny moczanowej

Zawsze ostrzegałem przed nadwagą i otyłością, ponieważ mogą one prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dna moczanowa może być jednym z nich. Około połowa wszystkich osób cierpiących z powodu dny moczanowej ma nadwagę.

Dna moczanowa jest spowodowana stanem zapalnym w organizmie, który jest związany z zespołem metabolicznym – schorzeniem charakteryzującym się otyłością, nadciśnieniem oraz zaburzonym metabolizmem glukozy i insuliny. Zgodnie z danymi medycznymi, zespół metaboliczny jest powszechny wśród osób cierpiących na podagrę.

Co więcej, nadwaga może zaostrzyć ataki dny moczanowej. To dodatkowo drażni i tak już wrażliwe zakończenia nerwowe. Nic dziwnego, że pacjenci z nadwagą są bardziej podatni na bardziej bolesne i intensywne nawroty choroby. W rzeczywistości otyłość może pogorszyć każdy rodzaj zapalenia stawów. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu stracić wagę i utrzymać ją na odpowiednim poziomie.

Czy leki są potrzebne do wyleczenia dny moczanowej?

Działanie leków przepisywanych w przypadku dny moczanowej, takich jak allopurinol i kolchicyna, polega na zmniejszeniu tworzenia się kryształów, obniżeniu poziomu kwasu moczowego lub blokowaniu naturalnej reakcji zapalnej organizmu. Mają one także bardzo niebezpieczne długoterminowe skutki uboczne, a ponieważ dna moczanowa może być chorobą trwającą przez całe życie, przyjmowanie tych leków przez bardzo długi czas może potencjalnie być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją naturalne środki przeciwzapalne, które pomogą złagodzić objawy dny moczanowej. Wśród nich jest maść z pieprzem cayenne, znana również jako maść z kapsaicyną. Maść z suszonych ostrych papryczek łagodzi ból, zmniejszając produkcję substancji P w organizmie – związku chemicznego występującego w komórkach nerwowych, który przekazuje sygnały bólu do mózgu.

Poniżej znajdują się inne holistyczne alternatywy łagodzenia bólu, które polecam:

Boswellia (kadzidłowiec indyjski) zawiera aktywne składniki przeciwzapalne, które zmniejszają ból.

Olej z kryla — Badania na zwierzętach wykazały, że tłuszcze omega-3 EPA i DHA mają właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają stany zapalne i sprzyjają smarowaniu stawów.

Bromelaina — Ten naturalny środek przeciwzapalny występuje w świeżych ananasach, ale można go również przyjmować w formie suplementu.

Olej CMO — zawarty w maśle i rybach, działa przeciwzapalnie i smaruje stawy. Miejscowo stosuję CMO do usuwania torbieli (ganglionów) i łagodnego, choć irytującego zespołu cieśni nadgarstka, który pojawia się, gdy używam nieergonomicznej klawiatury.

Wiesiołek, czarna porzeczka i olej z ogórecznika — zawierają kwas gamma-linolenowy (GLA) – kwas tłuszczowy, który pomaga złagodzić ból stawów.

Imbir — to naturalny środek wzmacniający system immunologiczny o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Możesz spożywać świeży imbir lub wycisnąć go, aby przygotować pyszną imbirową herbatę.

To wspaniałe, naturalne środki o właściwościach przeciwzapalnych, które są idealne nie tylko w łagodzeniu objawów dny moczanowej, ale także chronicznego bólu i innych rodzajów zapalenia stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Świeże wiśnie i truskawki pomagają zmniejszyć ilość nawrotów dny moczanowej

Często ostrzegam przed spożywaniem dużych ilości owoców zawierających cukier, który w nadmiarze może być toksyczny. Jednak badania wykazały, że świeże, ekologiczne jagody, szczególnie wiśnie i truskawki, mogą być korzystne dla pacjentów chorujących na dnę moczanową, o ile są spożywane z umiarem.

Wiśnie i czereśnie zawierają antocyjany i bioflawonoidy – dwa potężne przeciwutleniacze spowalniające enzymy – cyklooksygenazę-1 i -2, które pomagają złagodzić objawy i zapobiegać dnie moczanowej i artretyzmowi. Badanie wykazało, że spośród 600 osób cierpiących na dnę moczanową, osoby, które zjadały pół szklanki wiśni dziennie (10 do 12 wiśni) lub spożywały ekstrakt z wiśni, miały o 35% mniejsze ryzyko późniejszego ataku dny moczanowej. Tymczasem u osób, które spożywały do trzech porcji w ciągu dwóch dni, ryzyko było mniejsze o 50%.

Ten sam efekt zaobserwowano w przypadku jagód, szczególnie truskawek. Truskawki nie tylko są bogatym źródłem przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki, ale także pomagają organizmowi wyeliminować kwas moczowy.

Jeśli nie jest to sezon na świeże jagody, możesz kupić skoncentrowany sok, ale upewnij się, że pochodzi z ekologicznej, niepasteryzowanej odmiany owocu, która nie zawiera HFCS i innych cukrów. Koncentrat soku z wiśni może zawierać od 55 do 60 czereśni na uncję (ok. 28 g) – oznacza to, że musisz zjeść od 55 do 60 wiśni, aby uzyskać takie same korzyści zdrowotne, a to za dużo cukru! Dzięki koncentratowi czerpiesz korzyści bez narażania się na nadmiar cukru. Możesz również wybrać ekologiczne, mrożone lub konserwowe wiśnie lub truskawki.

Odpowiedni styl życia może zapobiegać dnie moczanowej

Uważam, że praktycznie każdej przewlekłej chorobę można zapobiec poprzez praktykowanie zdrowego stylu życia. Dodaj poniższe porady zdrowotne do metody leczenia dny moczanowej, aby wspomóc jej skuteczność i złagodzić objawy:

Ogranicz spożywanie przetworzonej żywności i zastąp węglowodany zdrowymi tłuszczami — Przetworzona żywność ma wysoką zawartość fruktozy, sztucznych dodatków oraz konserwantów – unikaj jej za wszelką cenę. Zastąpienie węglowodanów innych niż roślinne zdrowymi tłuszczami pomaga zoptymalizować i znormalizować poziom insuliny i leptyny. Niektóre z najlepszych źródeł korzystnych tłuszczów obejmują orzechy kokosowe, awokado, oliwki i oliwę z oliwek, masło i orzechy, takie jak makadamia, orzechy włoskie i orzechy pekan.

Pij czystą wodę — Twoja krew, nerki i wątroba potrzebują wody do detoksykacji, aby wyeliminować z organizmu toksyny i produkty przemiany materii, takie jak kwas moczowy. Zamiast pić soki owocowe i napoje gazowane, które zawierają fruktozę i toksyczne dodatki, wybierz czystą wodę pitną.

Zadbaj o prawidłowy poziom witaminy D przebywając odpowiedni czas na słońcu — Witamina D jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Badania potwierdziły, że pełni istotną rolę w utrzymaniu zdrowia. Wpływa na ponad 2000 genów i wiele procesów w organizmie, co czyni ją kluczowym czynnikiem w profilaktyce chorób takich jak cukrzyca, choroby serca i nowotwory.

Zarządzaj stresem — Nawet konserwatywne Centra Kontroli Chorób (CDC) podają, że 85% wszystkich chorób ma podłoże emocjonalne. Kiedy jesteś zestresowany, organizm uwalnia hormon stresu – kortyzol, który powoduje, że Twoje ciało jest w trybie walki lub ucieczki – wzrasta tętno i przepływ krwi, płuca przyjmują więcej tlenu, a działanie układu odpornościowego jest tymczasowo tłumione, co powoduje zmniejszenie reakcji na patogeny i innych obcych najeźdźców.

Staraj się chodzić boso — Chodzenie boso zapewnia połączenie ciała z ziemią, dzięki czemu wolne elektrony z ziemi przenoszą się do organizmu. Te wolne elektrony są prawdopodobnie najsilniejszymi przeciwutleniaczami znanymi człowiekowi i pomagają neutralizować wolne rodniki znajdujące się w tkankach. Chodzenie boso powoduje również rozrzedzenie krwi i zmniejsza jej lepkość, co pomaga uniknąć chorób układu krążenia.

Zapewnij sobie odpowiednio długi sen dobrej jakości — Żadna ilość zdrowej żywności ani ćwiczeń fizycznych nie może przeciwdziałać negatywnym skutkom złych nawyków dotyczących snu. Wysokiej jakości sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowego stylu życia – bez niego możesz być narażony na wiele dolegliwości i chorób. Brak snu wpływa również na produkcję hormonu wzrostu, co prowadzi do przedwczesnego starzenia się.