10 niesamowitych korzyści zdrowotnych owocu liczi

Korzyści zdrowotne liczi

W skrócie -

  • Owoce liczi są bogate w witaminę C będącą przeciwutleniaczem – jedna szklanka zawiera ponad 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy C.
  • Liczi mają jedno z najwyższych stężeń polifenoli wśród owoców, w tym rutyny – bioflawonoidu, który wzmacnia naczynia krwionośne
  • Niektóre związki zawarte w nasionach owocu liczi mają silne działanie przeciwwirusowe, np. przeciwko wirusowi Coxsackie i wirusowi opryszczki pospolitej

Według dr. Mercoli

Szorstka, czerwona skóra owocu liczi kontrastuje z białym i kremowym wnętrzem. Pochodzące z Chin owoce liczi (zwane także śliwką chińską) są znane ze słodkiego i aromatycznego smaku.

Liczi zwykle należy spożywać świeże; po usunięciu skórki należy wycisnąć środek owocu do ust – mięsistą część wokół nasiona. Można je jednak również suszyć lub dodawać do dań, zwłaszcza lodów i deserów.

Według Lychees Online, 91% ludzi, którzy spróbowali dojrzałego liczi, uznali go za doskonały owoc. W Chinach, gdzie liczi są szczególnie popularne, dostępne są różne odmiany – owoce mogą być okrągłe, owalne lub w kształcie serca – te ostatnie są uważane za symbol romansu i miłości.

10 korzyści zdrowotnych owocu liczi

Liczi zawierają imponującą gamę witamin, błonnika i przeciwutleniaczy. Według Lychees Online, owoc ma więcej witaminy C niż ta sama ilość pomarańczy lub cytryn, dużą ilość potasu i tyle samo błonnika, co jabłko (ze skórką). Dlaczego jeszcze warto jeść liczi?

1. Zawiera flawonoidy pomagające zwalczyć choroby — Flawonoidy – związki przeciwutleniające występujące w niektórych owocach i warzywach, a także w ziołach i przyprawach – są znane ze swojej roli w zapobieganiu rozwojowi chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory.

Liczi zawiera kwercetynę – silny antyoksydant o właściwościach przeciwzapalnych, zwalczający nowotwory kemferol i wiele innych związków.

2. Zawiera przeciwutleniacze — Przeciwutleniacze stanowią naturalną ochronę komórek przed atakiem reaktywnych form tlenu (ROS) lub wolnych rodników.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości przeciwutleniaczy, które blokują działanie wolnych rodników, możesz być narażony na stres oksydacyjny, który prowadzi do przyspieszonego uszkodzenia tkanek i narządów.

Liczne badania potwierdziły korzystne właściwości przeciwutleniaczy i rolę, jaką odgrywają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób serca, choroby Parkinsona, Alzheimera i raka.

Przeciwutleniacze spowalniają również proces starzenia, co może mieć ogromny wpływ na zdrowie skóry. Owoce liczi są bogate w witaminę C – jedna szklanka zawiera ponad 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy C.

3. Wspiera zdrowie serca — Flawonoidy, błonnik i przeciwutleniacze zawarte w owocach liczi wspierają zdrowie serca. Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że znajdujący się w nich oligonol zwiększa poziom tlenku azotu we krwi, który rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

Należy jednak zauważyć, że oligonol jest mieszaniną przeciwutleniaczy pochodzącą ze skórki owoców liczi i innych źródeł (takich jak zielona herbata), ale nie występuje w miąższu liczi.

4. Reguluje układ krążenia — Owoce liczi zawierają wiele składników odżywczych, w tym magnez, miedź, żelazo, witaminę C, mangan i kwas foliowy, które są niezbędne do procesu powstawania krwinek i prawidłowego krążenia krwi.

5. Zawiera rutynę — Liczi mają jedno z najwyższych stężeń polifenoli wśród owoców. Wśród nich jest rutyna – bioflawonoid wzmacniający naczynia krwionośne.

Z tego powodu owoce liczi są często stosowane w celu leczenia żylaków i hemoroidów, a także siniaków. Niedobór bioflawonoidów może przyczyniać się do łatwiejszego pękania naczyń krwionośnych, dlatego też, jeśli łatwo robią Ci się siniaki, prawdopodobnie powinieneś spożywać większe ilości rutyny.

6. Właściwości przeciwzapalne — Ekstrakt z owoców liczi jest bogaty w flawanol (FRLFE), który ma silne właściwości przeciwzapalne.

Stwierdzono, że FRLFE hamuje stany zapalne i uszkodzenia tkanek spowodowane intensywnym treningiem siłowym. Poza tym, jak przypuszczają naukowcy, może być nawet stosowany w leczeniu chorób zapalnych.

7. Zawiera witaminę C — Składnikiem odżywczym o największym stężeniu w owocach liczi jest witamina C. Pełni ona liczne funkcje w organizmie człowieka, w tym działa jako podstawowy kofaktor w reakcjach enzymatycznych.

W ten sposób odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu, karnityny (która pomaga organizmowi zamieniać tłuszcz w energię) oraz katecholamin (hormonów wytwarzanych przez nadnercza).

Witamina C bierze również udział w procesie gojenia ran, naprawy i utrzymania zdrowia kości i zębów. Ponadto pomaga organizmowi wchłaniać żelazo.

Poza tym witamina C jest uważana za przeciwutleniacz hamujący starzenie się i faktycznie odwraca nieprawidłowości u myszy z zaburzeniem polegającym na przedwczesnym starzeniu się.

Witamina C odgrywa nawet istotną rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu, ponieważ jest niezbędna do wytwarzania pewnych neuroprzekaźników, w tym serotoniny.

Stwierdzono także, że zapobiega przeziębieniom, chorobie nowotworowej, zapaleniu kości i stawów, związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki, astmie i wielu innym chorobom. Witamina C może być również przydatna do:

Wzmacniania układu odpornościowego

Poprawy widzenia u osób z zapaleniem błony naczyniowej (zapalenie środkowej części oka)

Leczenia chorób o podłożu alergicznym, takich jak egzema i katar sienny

Leczenia oparzeń słonecznych

Łagodzenia suchości warg

Leczenia ran i poparzeń

Zmniejszania poziomu cukru we krwi u cukrzyków

Zwalczania chorób wirusowych, takich jak mononukleoza

Utrzymania zdrowia dziąseł

8. Wspiera zdrowie mitochondriów — Miąższ owoców liczi zawiera duże ilości związków fenolowych o działaniu antyoksydacyjnym. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że fenole zawarte w miąższu liczi chronią przed stresem wywołanym uszkodzeniem wątroby poprzez modulowanie dysfunkcji mitochondriów.

Naukowcy wywnioskowali, że: „Dzięki temu miąższ owoców liczi może być funkcjonalnym biologicznym czynnikiem, który łagodzi stres oksydacyjny”.

9. Aktywność przeciwwirusowa — Niektóre proantocyjanidyny zawarte w nasionie owocu liczi wykazały silną aktywność przeciwwirusową, np. przeciwko wirusowi Coxsackie i wirusowi opryszczki pospolitej.

10. Zawiera przeciwutleniacze silniejsze niż witamina C? — >Ponadto proantocyjanidyny wykazują silniejszą aktywność przeciwutleniającą niż witamina C, co sugeruje, że jest jeszcze wiele do odkrycia, jeśli chodzi o potencjał zdrowotny tego egzotycznego owocu.

Najnowsze badania potwierdzają zasadność tradycyjnych zastosowań owoców liczi

Tradycyjnie owoce liczi były stosowane w wielu kulturach w leczeniu wielu schorzeń, od otyłości i cukrzycy po kaszel, wzdęcia, przepuklinę i nerwobóle.

Według wierzeń ludowych, owoc posiada szereg właściwości funkcjonalnych, w tym przeciwnowotworowych, przeciwwirusowych, przeciwbólowych, moczopędnych i innych. Niedawno opublikowano badanie w Journal of Ethnopharmacology które pomogło ustalić, czy powyższe zastosowania medyczne są uzasadnione.

Naukowcy zebrali dane z czasopism naukowych, książek oraz uznanych na całym świecie baz naukowych, dzięki czemu znaleźli dowody potwierdzające, że owoce liczi mają właściwości lecznicze. Według powyższego badania:

„Badania fitochemiczne wykazały, że głównymi składnikami chemicznymi liczi są flawonoidy, sterole, triterpeny, związki fenolowe i inne związki bioaktywne.

Surowe ekstrakty i czyste związki wyizolowane z L. chinensis wykazywały znaczącą aktywność przeciwutleniającą, przeciwnowotworową, przeciwzapalną, przeciwdrobnoustrojową, przeciwwirusową, przeciwcukrzycową, immunomodulującą, zapobiegały otyłości i chroniły wątrobę.

[...] Znaczenie etnofarmakologiczne L. chinensis [liczi] jest w pełni uzasadnione najnowszymi odkryciami wskazującymi, że jest to przydatny środek leczniczy i odżywczy mogący znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu zaburzeń i chorób u człowieka. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć sposób działania aktywnych składników tego owocu i w pełni wykorzystać jego potencjał prewencyjny i terapeutyczny”.

Owoce liczi zawierają dużo cukru

Liczi mają jedną wadę – jest to wysoka zawartość cukru. Jedna szklanka zawiera około 29 gramów cukru. Z tego powodu należy jeść liczi z umiarem. W rzadkich przypadkach owoce liczi powodowały poważne alergie, o czym należy pamiętać, jeśli nigdy wcześniej nie spożywałeś tego owocu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co jesz, zajrzyj do naszej biblioteki Fakty o żywności. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z bogactwa składników odżywczych występujących w zdrowej żywności, w szczególności w organicznych owocach i warzywach. Znając właściwości odżywcze produktów spożywczych można podejmować świadome decyzje dotyczące sposobu zdrowego odżywiania, a tym samym wesprzeć funkcjonowanie mózgu, zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, wspomóc utratę wagi i wiele więcej.

Fakty o żywności to zbiór informacji o najbardziej polecanych produktach spożywczych, które można dodać do diety. Jego celem jest dostarczenie cennych informacji na temat różnych rodzajów żywności, w tym przepisów, które pomogą Ci zmaksymalizować korzyści. Poznasz właściwości odżywcze, badania naukowe oraz interesujące fakty na temat każdego produktu znajdującego się w bibliotece Fakty o żywności.

Pamiętaj, że wiedza o tym, co spożywasz, jest pierwszym krokiem do ustalenia prawidłowej diety i zdrowego stylu życia.