Coraz więcej młodych kobiet choruje na raka piersi

Zapobieganie rakowi piersi

W skrócie -

  • Rekordowa liczba kobiet w wieku poniżej 50 lat choruje na raka piersi w Wielkiej Brytanii
  • Badanie JAMA wykazało, że wzrasta liczba młodych kobiet (w wieku 25-39 lat) w USA, u których zdiagnozowano zaawansowanego raka piersi
  • Czynniki środowiskowe, w tym ekspozycja na syntetyczne hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych, produktach do higieny osobistej i żywności prawdopodobnie napędzają ten wzrost

Według dr. Mercoli

Nowe dane organizacji charytatywnej Cancer Research UK wykazały, że zdiagnozowano raka piersi u rekordowej liczby kobiet w wieku poniżej 50 lat.

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zdiagnozowano raka piersi u ponad 10 000 kobiet poniżej 50. roku życia, co oznacza, że jedna na pięć kobiet zachorowała na ten typ nowotworu.

Powyższe doniesienia potwierdzają wyniki badania JAMA opublikowanego na początku tego roku, które wykazało, że w USA również wzrosła liczba młodych kobiet (w wieku 25-39 lat), u których zdiagnozowano zaawansowanego raka piersi.

Zwykle ryzyko rozwoju tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Organizacja non-profit BreastCancer.org stwierdziła nawet, że:

„...proces starzenia się jest największym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka piersi, ponieważ im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko uszkodzeń genetycznych (mutacji), a wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do ich naprawy”.

Co powoduje raka piersi u młodych kobiet?

Nikt nie wie na pewno, ale prawdopodobnie istnieje wiele różnych czynników, z których część jest środowiskowych. Cancer Research UK wyodrębnił czynniki hormonalne, takie jak późne macierzyństwo, posiadanie małej liczby dzieci lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Ma to sens, ponieważ w 2002 roku wstrzymano jedno z największych i najlepiej zaprojektowanych badań dotyczących hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ kobiety przyjmujące te syntetyczne hormony miały tak wysokie ryzyko rozwoju raka piersi (oraz zawału serca, udaru mózgu i skrzepów we krwi), że kontynuowanie badania byłoby nieetyczne.

Powyższa wiadomość trafiła na pierwsze strony gazet, ponieważ miliony kobiet już przyjmowały syntetyczne hormony, ale na szczęście wiele z nich zdecydowało się na przerwanie tej terapii. Jak myślisz, co wydarzyło się rok po tym, jak miliony kobiet porzuciły hormonalną terapię zastępczą? Częstość występowania raka piersi spadła dramatycznie – o 7%!

Co to ma wspólnego z tabletkami antykoncepcyjnymi? Tabletki antykoncepcyjne zawierają te SAME syntetyczne hormony – estrogeny i progestyny – które były stosowane w niefortunnym badaniu!

Nawet kobiety, które nie przyjmują tabletek antykoncepcyjnych, są narażone na działanie syntetycznych hormonów, które w ostatnich latach stały się coraz bardziej powszechne.

Na przykład, parabeny są substancjami chemicznymi o właściwościach estrogenopodobnych, a estrogen jest jednym z hormonów zaangażowanych w rozwój raka piersi. Parabeny są szeroko stosowane w produktach do higieny osobistej, takich jak szampony, balsamy, dezodoranty, żele do golenia i inne kosmetyki.

Te substancje chemiczne zostały wykryte w tkankach raka piersi w stężeniach do 1 miliona razy wyższych w porównaniu do naturalnego poziomu estrogenu (estradiolu). Najwyższe stężenie miał propyloparaben w obszarze pach, gdzie najczęściej stosowane są dezodoranty, co korelowało z wysoką częstością występowania raka piersi.

Oczywiście te chemikalia gromadzą się w alarmująco wysokich stężeniach, prawdopodobnie z powodu ich częstego, codziennego użytkowania. Poza tym ekspozycja często rozpoczyna się już w łonie matki, czego skutki zdrowotne są zupełnie nieznane.

Toksyny i niedobory żywieniowe są powiązane z wieloma przypadkami raka piersi

Do pierwotnych przyczyn raka piersi należą niedobory żywieniowe, ekspozycja na toksyny środowiskowe, stany zapalne, dominacja estrogenu i wynikające z tego zaburzenia genetyczne i immunologiczne. Ten typ nowotworu nadal występuje głównie wśród kobiet powyżej 50 roku życia. Jednak toksyny oddziałują na coraz młodsze pokolenia, które są znacznie bardziej podatne na ich niekorzystne działanie.

Na przykład z badań wynika, że kobiety, które miały radioterapię w obszarze klatki piersiowej podczas leczenia raka w wieku dziecięcym, mają wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi w młodym wieku. Nawet osoby, które otrzymały niskie dawki promieniowania mają zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi w późniejszym wieku.

Ponadto w Stanach Zjednoczonych kobiety w wieku powyżej 40 lat są nadal proszone o coroczne wykonywanie mammografii. Podstawowym zagrożeniem związanym z mammografią jest promieniowanie jonizujące, które może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Według badania opublikowanego w 2010 roku, coroczne badania przesiewowe kobiet w wieku 40-80 lat z wykorzystaniem mammografii cyfrowej lub ekranowej są związane z indukowaną zachorowalnością na raka i śmiertelnością z powodu raka piersi wynoszącą 20-25 przypadków na 100 000 pacjentów. Oznacza to, że corocznie wykonywana mammografia powoduje 20-25 przypadków raka kończących się śmiercią na każde 100 000 kobiet poddanych badaniu. Obecnie dzięki „nowemu i ulepszonemu” mammografowi 3D TOMOSYNTHESIS kobiety będą narażone na jeszcze większe dawki promieniowania.

Badanie wykorzystujące ultradźwięki ujawnia przypadki raka niewykrywalne przez mammografię

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że jeśli mają gęstą tkankę piersiową (dotyczy to od 40 do 50% kobiet), mammografia jest dla nich zasadniczo bezużyteczna. Gęsta tkanka piersi i rak wyglądają jak białe plamy na zdjęciu rentgenowskim, co sprawia, że radiolog nie jest w stanie wykryć raka u tych kobiet. To jak próbować znaleźć płatek śniegu w zamieci.

Niektórzy radiolodzy informują swoje pacjentki o gęstości tkanki i zachęcają je do korzystania z innych badań, takich jak termografia, ultrasonografia i/lub MRI. Ostatnie badania ujawniły, że w przypadku kobiet z gęstą tkanką piersiową, badanie ultradźwiękami po wcześniejszej mammografii wykrywa dodatkowe 3,4 zmiany nowotworowe lub zmiany chorobowe podwyższonego ryzyka na 1000 kobiet poddanych badaniu przesiewowemu.

Uważam, że rozsądne jest, aby kobieta ufała, że jej radiolog bierze pod uwagę gęstość tkanki piersiowej. Niestety, może się zdarzyć, że te potencjalnie ratujące życie dane zostaną pominięte.

Najlepsze strategie zapobiegania rakowi piersi

Badania przesiewowe w kierunku raka NIE są równoznaczne z zapobieganiem rakowi i chociaż wczesne wykrywanie jest ważne, zastosowanie metody przesiewowej, która sama w sobie zwiększa ryzyko zachorowania na raka, to po prostu nie jest dobre lekarstwo... Zapobieganie rakowi piersi jest o wiele ważniejsze i potężniejsze niż po prostu próba wykrycia go po tym, jak już się uformował, dlatego chcę podzielić się z Wami najważniejszymi wskazówkami, które pomagają zapobiegać tej chorobie.

W największym przeglądzie badań dotyczących stylu życia i raka piersi, American Institute of Cancer Research oszacował, że około 40% przypadków raka piersi można by było zapobiec, gdyby ludzie podejmowali mądrzejsze decyzje dotyczące stylu życia. Uważam, że szacunki te są znacznie zaniżone i bardziej prawdopodobne jest, że można by było uniknąć od 75% do 90% przypadków raka piersi ściśle przestrzegając poniższych zaleceń, które są takie same dla młodych, jak i starszych kobiet.

Unikaj cukru, zwłaszcza fruktozy — Wszystkie formy cukru są szkodliwe dla zdrowia i promują raka. Fruktoza jest jednak jedną z najbardziej szkodliwych i należy jej unikać w jak największym stopniu.

Zoptymalizuj poziom witaminy D — Witamina D ma wpływ na praktycznie każdą komórkę organizmu i jest jednym z najsilniejszych czynników zwalczających raka w przyrodzie. Jest w stanie wejść do komórek nowotworowych i wywołać ich apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórki). Jeśli masz raka, Twój poziom witaminy D powinien wynosić od 70 do 100 ng/ml.

Witamina D działa synergistycznie z każdą terapią przeciwnowotworową, bez żadnych negatywnych skutków.

Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz doustne suplementy witaminy D3, musisz również zwiększyć spożycie witaminy K2, ponieważ witamina D potrzebuje witaminy K2 do prawidłowego funkcjonowania.

Spożywaj produkty bogate w witaminę A — Istnieją dowody na to, że witamina A również odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi raka piersi. Najlepiej spożywać pokarmy bogate w witaminę A niż ją suplementować. Najlepszymi źródłami są żółtka ekologicznych jaj, surowe masło, surowe mleko pełne oraz wątroba wołowa lub drobiowa.

Masaż limfatyczny piersi — pomaga poprawić naturalną zdolność organizmu do eliminowania kancerogennych toksyn. Może być wykonywany przez licencjonowanego terapeutę lub samodzielnie. Promuje także troskę o swoje ciało.

Unikaj spożywania przypalonego mięsa — Spożywanie mięsa grillowanego lub smażonego na ogniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Akrylamid – czynnik rakotwórczy powstający w wyniku pieczenia lub smażenia produktów spożywczych bogatych w skrobię – również zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi.

Unikaj niesfermentowanych produktów sojowych — Niesfermentowana soja jest bogata w estrogeny roślinne (fitoestrogeny), znane również pod nazwą izoflawony. W niektórych badaniach wykazano, że soja współdziała z ludzkim estrogenem powodując przyśpieszenie proliferacji komórek w piersi, co zwiększa ryzyko mutacji i powstania komórek nowotworowych. Uważa się, że fermentacja przekształca fitoestrogeny zawarte w soi, takie jak daidzyna, glicytyna i genystyna, w bardziej aktywne związki tzw. fitazy – dadzeinę, glicytynę i genisteinę. Fitoestrogeny są adaptogeniczne i mogą blokować endogenny estradiol i ksenobiotyczne estrogeny, co teoretycznie zmniejsza ich szkodliwość.

Popraw wrażliwość swoich receptorów na insulinę — Najlepszym sposobem jest unikanie cukru i zbóż oraz regularna aktywność fizyczna, szczególnie Peak Fitness.

Utrzymuj prawidłową wage ciała — Nastąpi to naturalnie, gdy zaczniesz jeść zdrowo i regularnie ćwiczyć. Ważne jest, aby stracić nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ tłuszcz wytwarza estrogen.

Codziennie wypijaj od ćwierć do pół litra ekologicznego soku z zielonych warzyw.

Spożywaj odpowiednią ilość wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takich jak olej z kryla — Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 jest częstym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka.

Kurkumina — Jest to główny składnik aktywny kurkumy. W wysokich stężeniach, zwłaszcza w połączeniu z fosfolipidem, takim jak fosfatydylocholina lub piperyna z czarnego pieprzu, może być bardzo przydatnym dodatkiem w leczeniu raka piersi. Wykazuje ogromny potencjał terapeutyczny w zapobieganiu przerzutom raka piersi. Ważne jest, aby wiedzieć, że kurkumina na ogół nie jest dobrze wchłaniana.

Unikaj picia alkoholu — lub przynajmniej ogranicz jego spożycie do jednego drinka dziennie.

Karm piersią — przez okres 6 miesięcy. Badania wykazały, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Unikaj noszenia biustonoszy z fiszbinami — Istnieje wiele danych pokazujących, że biustonosze z metalowymi fiszbinami mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi.

Jeśli to możliwe, unikaj pól elektromagnetycznych — Nawet koce elektryczne mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Unikaj syntetycznej hormonalnej terapii zastępczej — Rak piersi jest nowotworem związanym z estrogenami i według badań opublikowanych w Journal of the National Cancer Institute, wskaźniki ryzyka raka piersi u kobiet spadły po zaprzestaniu stosowania hormonalnej terapii zastępczej. (Jak wspomniano, istnieje podobne ryzyko w przypadku młodszych kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne, ponieważ one również zawierają syntetyczne hormony i zostały powiązane z nowotworami szyjki macicy i piersi.)

Jeśli doświadczasz nasilonych objawów menopauzalnych, możesz rozważyć hormonalną terapię zastępczą wykorzystującą hormony, które są molekularnie identyczne z tymi wytwarzanymi przez Twój organizm, dzięki czemu nie sieją w nim spustoszenia. To znacznie bezpieczniejsza alternatywa.

Unikaj BPA, ftalanów I innych ksenoestrogenów — Są to związki estrogenopodobne, które zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi.

Upewnij się, że nie masz niedoboru jodu — ponieważ istnieją przekonujące dowody łączące niedobór jodu z rakiem piersi. Dr David Brownstein – autor książki „Jod: Dlaczego go potrzebujesz, dlaczego nie możesz bez niego żyć” – jest zwolennikiem roli jodu w leczeniu raka piersi. W rzeczywistości jod ma silne właściwości przeciwnowotworowe i wykazano, że powoduje śmierć komórek raka piersi i tarczycy.