5 ćwiczeń pomagających pozbyć się cellulitu

Pozbądź się cellulitu

W skrócie -

  • Możesz zwalczyć cellulit we wczesnym stadium, a także zapobiegać mu poprzez utrzymywanie zdrowego krążenia i redukcję tkanki tłuszczowej
  • W tym celu pomocne są ćwiczenia, szczególnie przysiady, naprzemienne podciąganie nóg do klatki piersiowej w podporze wysokim, mostek i inne
  • Bycie aktywnym, prawidłowe odżywianie i redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej pomagają zmniejszyć cellulit i zapobiegają jego powstawaniu

Według dr. Mercoli

Cellulit odnosi się do normalnego, podskórnego tłuszczu, który przyjmuje kształt grudek lub wklęsłości. Nierówności pojawiają się, gdy tłuszcz naciska na tkankę łączną, powodując, że skóra przyjmuje charakterystyczny wygląd twarożku lub skórki pomarańczowej.

Szacuje się, że do 90% kobiet i 10% mężczyzn może mieć cellulit w pewnym momencie swojego życia. W przypadku kobiet występuje to najczęściej w latach poprzedzających menopauzę.

Zmiany hormonalne, które zachodzą w tym czasie – szczególnie obniżenie poziomu estrogenów – mogą pokrywać się ze zmianami krążenia i zmniejszeniem produkcji kolagenu.

Rosnąca liczba komórek tłuszczowych (i wzrost objętości już istniejących komórek tłuszczowych) w połączeniu z cieńszą warstwą kolagenu mogą powodować nierówności na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu, a nawet kolanach.

Cellulit nie ogranicza się jednak tylko do osób starszych. Może pojawić się już w wieku młodzieńczym, zarówno u osób szczupłych, jak i u otyłych.

Nie jest niebezpieczny ani nawet uciążliwy, ale dla niektórych może być nieakceptowalny ze względów estetycznych.

Branża kosmetyczna opracowała wiele kremów, płynów, mikstur, zabiegów laserowych i innych „leków” mających na celu zwalczyć ten problem, ale pozbycie się cellulitu wymaga bardziej fundamentalnego podejścia, w tym ćwiczeń fizycznych.

5 ćwiczeń pozwalających pozbyć się cellulitu

Cellulit może być trudny do wyleczenia, zwłaszcza w późniejszym etapie (tj. kiedy stanie się widoczny, gdy leżysz lub patrzysz w lustro). Możesz jednak zwalczać cellulit we wczesnym stadium, a także zapobiegać mu poprzez utrzymywanie zdrowego krążenia i redukcję tkanki tłuszczowej.

W tym przypadku pomocne są niektóre ćwiczenia fizyczne. Pięć niżej opisanych ćwiczeń, które zostały opracowane przez Skinny Mom i opisane przez The Huffington Post, szczególnie dobrze napinają uda i pośladki oraz pomagają pozbyć się powodującego cellulit tłuszczu.

1. Przysiady pile

„Zamiast stać ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder z palcami skierowanymi do przodu, rozsuń nogi nieco szerzej i skieruj palce na boki: lewe palce w kierunku lewej ściany, prawe palce w kierunku prawej ściany. Utrzymuj tę samą postawę i technikę co przy wykonywaniu zwykłych przysiadów.

Gdy wrócisz do pozycji stojącej, napnij wewnętrzną część ud. Postaraj się schować biodra do wewnątrz i unieść miednicę ku górze, aby upewnić się, że napinasz wewnętrzną i zewnętrzną część ud”.

2. Przysiady z piłką do ćwiczeń

„Stań z nogami rozstawionymi na szerokość barków, trzymając piłkę nad głową, Wypchnij biodra w tył i przesuń je w dół. Podczas obniżania się przesuń piłkę w dół i zatrzymaj ją przed sobą na wysokości ramion.

Nawet jeśli koncentrujesz się na piłce, upewnij się, że kolana nie przekraczają linii palców, a klatka piersiowa jest uniesiona. Zrób wydech i odepchnij się z przysiadu ku górze, jednocześnie podnosząc piłkę nad głowę, aby wrócić do pozycji stojącej”.

3. Mostek

„Połóż się wygodnie na plecach z rękami i nogami schowanymi pod kolanami, naciśnij na pięty i wypchnij biodra w kierunku sufitu.

Górną część pleców i łopatek należy docisnąć do maty lub podłogi. Opuść biodra z powrotem i powtórz ruch. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowy stopień trudności, wykonaj ćwiczenie na jednej nodze!”

4. Naprzemienne podciąganie nóg do klatki piersiowej w podporze wysokim

„Rozpocznij od pozycji stojącej. Pochyl się, kładąc ręce na ziemi i wyprostuj nogi. Po przyjęciu pozycji deski, przyciągnij prawą nogę tak blisko prawej ręki, jak to tylko możliwe – powinno to przypominać bardzo głęboki wykrok. Odstaw prawą nogę, a następnie powtórz ćwiczenie lewą nogą.

Następnie przesuń prawe kolano w bok i ustaw je po zewnętrznej stronie ramienia... Po wykonaniu danego ruchu z każdej strony, wyprostuj kolana i wstań, wracając do pozycji wyjściowej”.

5. Unoszenie nogi w bok z taśmą oporową

„Weź taśmę oporową i połóż się na prawym boku z wyprostowanymi nogami, lewa noga powinna leżeć na prawej. Owiń taśmę wokół kostek. Użyj prawego przedramienia jako podpory i utrzymaj górną część ciała nad podłogą.

Trzymając nogi prosto, podnieś prawą nogę tak wysoko, jak możesz. Skoncentruj się na prostowaniu kolana. Opuść nogę z powrotem do pozycji wyjściowej. Podnieś tyle razy, ile zdołasz przez 30 sekund.

Następnie połóż się na lewym boku i powtórz ćwiczenie prawą nogą. Podnieś tyle razy, ile zdołasz przez 30 sekund”.

Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta zapobiegają rozwojowi cellulitu

Odpowiednie ćwiczenia, takie jak opisane powyżej, są przydatne do wzmocnienia i ujędrnienia określonych obszarów ciała, ale należy pamiętać, że powinny być one wykonywane w połączeniu z ogólnym aktywnym i zdrowym stylem życia.

Doktor Lionel Bissoon – osteopata i autor The Cellulite Cure, uważa, że cellulit jest współczesnym problemem, który zaczął występować pod koniec lat 70., częściowo dlatego, że kobiety przyjęły znacznie bardziej siedzący tryb życia. W wywiadzie dla Scientific American powiedział:

„Spędziłem dużo czasu podróżując po krajach rozwijających się i fotografując miejscowe kobiety. Kiedy fotografuję te kobiety [które nie mają dużo albo żadnego cellulitu], obserwuję rodzaj wykonywanej pracy i żywności, którą jedzą.

Spożywają organiczne pokarmy i od rana są w ciągłym ruchu. Te kobiety piorą ubrania w rzece.

Zdobycie wody [w uprzemysłowionym kraju] oznacza wstanie i pójście do lodówki lub kranu. Kobiety żyjące w krajach rozwijających się muszą pójść do rzeki, skąd wracają z ciężkim pojemnikiem”.

Wykonywanie 10 000 kroków dziennie to jedna ze strategii pomagających pozostać aktywnym, szczególnie jeśli masz siedzącą pracę biurową. Jest to podstawowy warunek utrzymania optymalnego zdrowia, tak jak np. picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Wykonanie 10 000 kroków jest dodatkiem, a nie zamiennikiem regularnych ćwiczeń. Pomoże Ci wstać z krzesła i przeciwdziałać niektórym negatywnym skutkom zbyt długiego siedzenia.

Trzeci czynnik ryzyka rozwoju cellulitu: bielizna?

Bissoon uważa, że zmiana rodzaju bielizny również przyczyniła się do wzrostu częstości występowania cellulitu w krajach rozwiniętych. Ciasna bielizna z gumką uciskającą plecy źle wpływa na krążenie, a cellulit często pojawia się w obszarze, w którym znajduje się ta gumka. Noszenie luźniejszej bielizny lub stringów może być jedną z najważniejszych strategii prewencyjnych. W wywiadzie dla Scientific American Bissoon wyjaśnił:

„Cellulit nie stanowił problemu aż do lat 70. i 80. XX wieku, kiedy zaczęła się zmieniać dieta, aktywność i bielizna. W latach 20-tych kobiety nosiły dłuższe spódnice i luźną bieliznę – wyglądała prawie jak piżama.

Cellulit zawsze występuje w miejscach, w których znajdują się gumki, a jeśli narysujesz niewidoczną linię, poniżej której znajduje się cellulit, zobaczysz, gdzie są linie majtek. Tłumaczę ludziom, że najważniejszą rzeczą zapobiegającą rozwojowi cellulitu, którą mogą zrobić, jeśli nie mogą sobie pozwolić na leczenie, jest zmiana rodzaju bielizny: warto nosić stringi”.

Inne naturalne strategie chroniące przed cellulitem

Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze może pomóc w utrzymaniu gładkiej i pozbawionej cellulitu skóry, możesz również spróbować:

Power Plate (trening wibracyjny całego ciała) — Power Plate – znany również pod nazwą trening wibracyjny całego ciała (WBVT) – wykorzystuje wibracje wielokierunkowe. Powoduje, że podczas wykonywania delikatnych ruchów ciała mięśnie kurczą się między 25 a 50 razy na sekundę.

To stałe napięcie mięśni zwiększa siłę mięśni i przynosi wiele innych korzyści, takich jak redukcja cellulitu. W jednym z badań wykazano, że sześć miesięcy WBVT doprowadziło do prawie 26% zmniejszenia cellulitu na udach i pośladkach. Połączenie WBVT z treningiem cardio doprowadziło do zmniejszenia cellulitu o ponad 32%.

Szczotkowanie skóry na sucho — Szczotkowanie skóry na sucho może pomóc w zmiękczeniu twardych złogów tłuszczu znajdujących się pod skórą przy równomiernym ich rozprowadzeniu. Szczotkowanie skóry na sucho poprawia krążenie, co pomaga zapobiegać i zmniejsza widoczność cellulitu.

Ponadto uważa się, że szczotkowanie skóry na sucho pomaga usuwać toksyny, które mogą rozbijać tkankę łączną, chociaż niektórzy uważają, że efekt jest tymczasowy (głównie dlatego, że skóra staje się bardziej pulchna i spuchnięta po szczotkowaniu). Jednak warto wypróbować tę metodę, ponieważ szczotkowanie skóry na sucho ma również wiele innych zalet.

Olejek grejpfrutowy — Jedną z najbardziej rozpoznawalnych zalet grejpfrutowego olejku eterycznego i innych olejków cytrusowych jest ich pozytywny wpływ na układ limfatyczny, który odgrywa istotną rolę w mechanizmie detoksykacji organizmu. Olejek grejpfrutowy zwiększa aktywność gruczołów limfatycznych, zapobiegając w ten sposób problemom takim jak słabe krążenie i cellulit.

Jeśli chcesz spróbować, wymieszaj jedną do dwóch kropli olejku grejpfrutowego z olejem nośnikowym i masuj miejsca dotknięte cellulitem, ugniatając je.

Podjęcie kroków w celu stymulacji produkcji kolagenu to kolejna strategia, której możesz spróbować. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ witamina C pełni wiele funkcji w organizmie, w tym działa jako podstawowy kofaktor w reakcjach enzymatycznych. W ten sposób odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu w organizmie.

Należy także pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, co można zrobić utrzymując odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Okresowy post również pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej, czego pożądanym efektem ubocznym jest wyeliminowanie cellulitu.

Inne pomocne nawyki związane ze stylem życia, takie jak wysokiej jakości sen i zmniejszenie stresu, również są pomocne, ponieważ pomagają utrzymać niski poziom kortyzolu. Kortyzol jest hormonem stresu, który obniża masę mięśniową i promuje produkcję tłuszczu oraz powstawanie cellulitu.