Czy uczucie gniewu zabija?

Gniew

W skrócie -

  • Mężczyźni, którzy często odpowiadali „tak” na pytanie „Czy łatwo się złościsz?”, mieli zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci
  • W porównaniu do osób o najmniejszym poziomie złości, 25% osób o jej najwyższym poziomie miało 1,57 razy większe ryzyko przedwczesnej śmierci
  • Tak zwana konstruktywna złość, w przypadku której ludzie spokojnie dyskutują o uczuciu gniewu i pracują nad rozwiązaniami, może przynieść korzyści zdrowotne

Według dr. Mercoli

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że nawyki stylu życia, w tym zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, wpływają na długość życia prowadząc do przedwczesnej śmierci lub długowieczności.

Mniej doceniany jest wpływ czynników psychologicznych, takich jak gniew, ale z pewnością są one powiązane.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Iowa State University rzucają nieco światła na to, jak silnie negatywne emocje, takie jak złość i gniew, mogą wpłynąć na ryzyko przedwczesnej śmierci. W badaniu zadano proste pytanie: „Czy łatwo się złościsz?”

Ludzie, którzy szybko się złoszczą, mogą umrzeć przedwcześnie

W badaniu wzięło udział ponad 1300 mężczyzn, których obserwowano przez prawie 40 lat. Na początku badania średni wiek mężczyzn wynosił poniżej 30 lat.

Mężczyźni, którzy często odpowiadali „tak” na pytanie „Czy łatwo się złościsz?”, mieli zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci.

W porównaniu do osób o najmniejszym poziomie złości, 15% osób o jej najwyższym poziomie miało 1,57 razy większe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Nawet po uwzględnieniu innych czynników, które korelują ze śmiertelnością, takich jak poziom dochodu, stan cywilny i palenie tytoniu, a nawet cechy osobowości (takie jak wyższy poziom zdolności poznawczych, co może działać ochronnie), ten związek nadal był widoczny.

Główny autor badania powiedział w wywiadzie dla The Guardian:

„Nie chodzi tylko o to, że okazjonalnie odczuwany złość... Ci ludzie prawdopodobnie byli nieustannie wściekli. Jest w porządku, jeśli czasem się denerwujemy. Zadane w badaniu pytanie może wychwycić nie przemijającą złość, ale predyspozycję do złości”.

Dlaczego złość może być śmiertelna?

Negatywne emocje, takie jak złość, wywołują kaskadę fizycznych reakcji, które oddziałują na cały organizm, w tym wzrost częstości akcji serca i ciśnienie krwi.

Może to prowadzić do zmian w przepływie krwi, które przyczyniają się do powstawania skrzepów oraz stanów zapalnych.

Wybuchanie gniewem może być szkodliwe, ponieważ wyzwala nagły wzrost poziomu hormonów stresu i uszkadza nabłonek naczyń krwionośnych.

Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie wykazało, że osoby powyżej 50. roku życia, które wyrażają swoją złość przez bicie, są bardziej narażone na wapnienie tętnic wieńcowych – co zwiększa ryzyko zawału serca – niż osoby o łagodniejszym usposobieniu.

Systematyczny przegląd obejmujący dane dotyczące 5000 ataków serca, 800 udarów i 300 przypadków arytmii ujawnił, że złość zwiększa ryzyko zawału serca, arytmii i udaru – to ryzyko zwiększa się wraz ze wzrostem częstości epizodów gniewu.

Według badania, gdy dana osoba jest wściekła, ryzyko zawału serca zwiększa się niemal pięciokrotnie, a ryzyko wystąpienia udaru wzrasta ponad trzykrotnie w ciągu dwóch godzin od wybuchu gniewu (w porównaniu do sytuacji, gdy pacjenci zachowywali spokój).

Ryzyko było jeszcze większe wśród osób, które miały problemy z sercem w przeszłości.

Najbardziej narażone były osoby z czynnikami ryzyka oraz osoby, które często się złościły. Badania opublikowane w Circulation wykazały, że mężczyźni często odczuwający gniew i wrogość mieli zwiększone ryzyko wystąpienia migotania przedsionków lub nieregularnego rytmu serca.

Przewlekła złość zwiększa ryzyko demencji

Złość lub podobne do niej uczucia wpływają nie tylko zdrowie serca. Cyniczna nieufność jest opisywana jako wierzenie, że większość ludzi jest samolubna, działa tylko na własną korzyść i nie zważa na resztę społeczeństwa. Niektórzy eksperci opisują ją jako formę przewlekłego gniewu.

Starsi ludzie z wysokim poziomem cynicznej nieufności mieli ponad 2,5-krotnie większe ryzyko rozwoju demencji niż osoby z niskim poziomem tego uczucia. Odkrycie to potwierdza rosnącą ilość badań pokazujących, że negatywne emocje, a zwłaszcza cynizm, mogą prowadzić do złego stanu zdrowia. To uczucie jest niebezpieczne na wiele sposobów.

Na przykład, cyniczni ludzie częściej palą papierosy i są otyli, a rzadziej ćwiczą. Borykają się również ze stresem i mają wyższy poziom przewlekłego stanu zapalnego, co wiąże się z chorobami przewlekłymi, w tym z demencją. Badania wykazały, że:

  • Kobiety mające cyniczną i wrogą postawę częściej umierają przedwcześnie i mają wyższy wskaźnik zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca niż kobiety z „pozytywnym nastawieniem do przyszłości”;
  • Ludzie o cynicznym nastawieniu bardziej cierpią z powodu stresu i nie czerpią tak wielu korzyści z jego buforowania powodowanego przez pozytywne wsparcie społeczne;
  • Cyniczna wrogość została powiązana ze słabym zdrowiem jamy ustnej;
  • Cyniczna wrogość jest związana ze wzrostem markerów stanu zapalnego, co może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka chorób serca
  • Cyniczna wrogość została powiązana ze zwiększonym obciążeniem metabolicznym wśród osób w średnim wieku i seniorów

Tłumienie złości nie jest dobrym pomysłem

Chociaż gniew nie jest dla Ciebie dobry, tłumienie go nie jest dobrym rozwiązaniem; wiąże się to ze wzrostem ciśnienia krwi i częstości akcji serca.

W jednym z badań wykazano, że tłumienie gniewu potraja ryzyko zawału serca. Zagrożenie dla zdrowia związane z tłumieniem gniewu może być jeszcze większe, jeśli czujesz, że zostałeś potraktowany niesprawiedliwie.

Co więcej, osoby, które tłumiły swój gniew, na przykład podczas kłótni z małżonkiem, mieli dwukrotnie większe ryzyko śmierci niż osoby, które wyrażały swój gniew. Jak zauważył dr Stephen Sinatra:

„Tłumiony gniew, wściekłość, utrata związku (złamane serce), emocjonalna izolacja i brak bliskości z innymi są „ukrytymi” emocjonalnymi czynnikami ryzyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca.

Wielu kardiologów nie rozpoznaje tych psycho-emocjonalnych czynników, które często współdziałają z innymi powszechnie uznawanymi czynnikami ryzyka, takimi jak nadmierne palenie, nieodpowiednia dieta, a nawet wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu”.

Radzenie sobie z emocjami pomaga zmniejszyć ryzyko otyłości

Bardziej uważne życie, czyli aktywne skupianie uwagi na momencie, w którym się znajdujesz, jest jedną ze strategii, która pomaga radzić sobie z emocjami i nie być niewolnikiem gniewu.

Jest ku temu dobry powód. Oprócz poprawy samopoczucia, ludzie, którzy są bardziej uważni, mają mniej tłuszczu w brzuchu i mniejsze ryzyko otyłości niż osoby, które nie są uważne.

Możliwe, że skupienie się na tym, co dzieje się w teraźniejszości, pomaga ludziom przezwyciężyć ewolucyjne predyspozycje do gromadzenia kalorii i odpoczynku dla przetrwania. Według The Epoch Times:

„Według badań, uważność pomaga ludziom przezwyciężyć apetyt i utrzymać zdrową dietę – mówi autor badań – Eric Loucks. Może być narzędziem poznawczym potrzebnym do przezwyciężenia instynktów”.

Pamiętaj, że możesz ćwiczyć uważność w praktycznie każdym momencie dnia – nawet podczas jedzenia, pracy lub wykonywania obowiązków domowych – po prostu zwracając uwagę na doznania, których doświadczasz w chwili obecnej. Uważność nie jest formą formalnej medytacji, ale raczej codziennym sposobem myślenia.

Jak zamienić gniew w korzystne emocje?

Gniew jest normalną ludzką emocją i z pewnością ma swoje miejsce w naszym życiu. Może służyć jako ostrzeżenie, że coś jest nie tak np. ostrzega Cię o zbliżającej się fizycznej lub psychicznej traumie.

Uczucie gniewu wyzwala falę adrenaliny, co może dodać Ci energii, by stawić opór potencjalnym zagrożeniom. Może również pomóc Ci nauczyć się ustalić fizyczne i emocjonalne granice w Twoim życiu.

To, czy złość ostatecznie zaszkodzi Twojemu zdrowiu, czy nie, może być związane nie tylko z jego częstotliwością (i czasem trwania), ale także z tym, jak to uczucie jest wyrażane i jak sobie z nim radzisz. Przekształcenie się w zgorzkniałą, cyniczną lub agresywną osobę, która trzaska drzwiami lub prowokuje kłótnie z innymi, tylko zwiększy Twój poziom stresu (i zagrożenie dla zdrowia).

Jednak odpowiednie i kontrolowane wyrażanie gniewu może pomóc zmniejszyć napięcie i stres.

Przykładem tego może być wykorzystanie gniewu do wykonania intensywnego treningu. Tak zwana konstruktywna złość, w której ludzie spokojnie dyskutują o gniewnych uczuciach i pracują nad rozwiązaniami, może przynieść korzyści zdrowotne, w przeciwieństwie do niszczycielskiego gniewu, który szkodzi zdrowiu.

Podczas gdy konstruktywna złość zazwyczaj angażuje dwie osoby, destrukcyjny gniew zwykle ogranicza się do jednej osoby.

Konstruktywna złość zwykle obejmuje uczucie, które jest uzasadnione i otrzymuje odpowiednią odpowiedź. Następnie obie strony mogą skupić się na wyjaśnianiu nieporozumienia.

Według American Psychological Association, codzienne uczucie złości, zwłaszcza w domu, może być korzystne:

„...Badania pokazują, że uczucie gniewu może być korzystne w miejscach, w których zazwyczaj odczuwamy gniew – szczególnie w domu. „Kiedy przyjrzysz się codziennym epizodom gniewu, w przeciwieństwie do tych dramatycznych, wyniki są zwykle pozytywne” – mówi James Averill – doktor psychiatrii z University of Massachusetts Amherst, którego badania nad codziennym gniewem w latach 80. wykazały, że epizody gniewu pomagają wzmocnić relacje”.

Jak zahamować wybuchy gniewu?

Jeśli szybko wpadasz w gniew, zalecam zastosowanie technik psychologii energetycznej, takich jak Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT). EFT pomoże przeprogramować reakcje Twojego organizmu na nieuniknione stresory codziennego życia poprzez stymulowanie różnych punktów energii meridianowej w Twoim ciele.

Technika polega na dotykaniu określonych, kluczowych miejsc palcami, podczas wielokrotnego powtarzania afirmacji. Można to zrobić samodzielnie lub pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty.

Dążenie do większej uważności – skupienie się na tym, co robisz i odczuciach, których doświadczasz w danej chwili – również może pomóc w poprawie mentalnego i emocjonalnego zdrowia. Kiedy znajdujesz się w chwili obecnej, Twój umysł będzie miał mniejszą szansę na błądzenie i rozmyślanie o stresujących lub prowokujących do gniewu incydentach, co pomoże Ci uwolnić się od gniewnych uczuć.

Gdy się złościsz, spróbuj zobaczyć światło na końcu tunelu. Czy możesz wyjaśnić to nieporozumienie z drugą osobą?

Czy dowiesz się więcej o sobie i swoich własnych błędach? Pamiętaj, aby wyrażać gniew w konstruktywny sposób, kierując swoją rozzłoszczoną energię na przykład w kierunku ćwiczeń lub sprzątania domu.

Dodatkowo zdaj sobie sprawę, że chociaż wszyscy mamy różne osobowości (niektórzy są bardziej podatni na gniew, a inni bardziej łagodni). Szczęście jest wyborem, którego możesz dokonać, a nawet nauczyć się w swoim życiu. Osoby, które są szczęśliwe, mają pewne nawyki, które tworzą pokój w ich życiu;

Zapomnij o urazach

Traktuj wszystkich z życzliwością

Traktuj swoje problemy jak wyzwania

Bądź wdzięczny za to co masz

Mniej duże marzenia

Nie przejmuj się błahymi rzeczami

Mów dobrze o innych

Unikaj wymówek

Żyj w teraźniejszości

Codziennie wstawaj o tej samej godzinie

Nie porównuj się z innymi

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Wiedz, że nie potrzebujesz aprobaty innych ludzi

Słuchaj uważnie

Dbaj o więzi społeczne

Medytuj

Dbaj o zdrową dietę

Ćwicz

Żyj minimalnie

Bądź uczciwy

Naucz się samokontroli

Zaakceptuj to czego nie możesz zmienić