Magnez – brakujące ogniwo do lepszego zdrowia

Magnez

W skrócie -

  • Magnez pełni wiele funkcji biologicznych, w tym aktywuje mięśnie i nerwy oraz pośredniczy w wytwarzaniu energii w organizmie poprzez przyłączanie trójfosforanu adenozyny (ATP)
  • Magnez jest bardzo ważny dla zdrowia serca. Nadmiar wapnia bez przeciwwagi magnezu może prowadzić do ataku serca, udaru mózgu i nagłej śmierci
  • Idealny stosunek wapnia do magnezu wynosi 1: 1. Zalecana dzienna dawka każdego z tych pierwiastków wynosi około 700 mg
  • Za każdym razem, gdy przyjmujesz którykolwiek z następujących suplementów: magnez, wapń, witaminę D3 lub witaminę K2, musisz również wziąć pod uwagę wszystkie pozostałe, ponieważ te składniki odżywcze działają współdziałają ze sobą nawzajem

Według dr. Mercoli

Carolyn Dean – lekarz i naturopata, zwraca uwagę na znaczenie magnezu.

Dr Dean była główną autorką nowatorskiego artykułu „Death by Medicine” opublikowanego w 2003 roku, w którym sugerowała, że współczesna medycyna jest jedną z głównych przyczyn śmierci w USA. Jest także autorką książki „Death by Modern Medicine”. W ubiegłym roku otrzymała nagrodę „Arrhythmia Alliance Outstanding Medical Contribution to Cardiac Rhythm Management Services Award 2012”.

Została ona wręczona przez Heart Rhythm Society z Wielkiej Brytanii, która jest główną organizacją alopatyczną.

Dr Dean bada i pisze o magnezie od około 15 lat. W styczniu 2003 opublikowała pierwsze wydanie „The Magnesium Miracle”, a obecnie pracuje nad trzecim wydaniem tej książki.

Magnez – jeden z najważniejszych minerałów

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów pozwalających utrzymać optymalny stan zdrowia, ponieważ spełnia wiele ważnych funkcji biologicznych, w tym:

  • Aktywuje mięśnie i nerwy;
  • Pośredniczy w procesie wytwarzania energii w organizmie poprzez aktywację trójfosforanu adenozyny (ATP);
  • Pomaga trawić białka, węglowodany i tłuszcze;
  • Bierze udział w syntezie RNA i DNA;
  • Jest prekursorem dla neuroprzekaźników, takich jak serotonina.

Jak wspomniano powyżej, niewiele osób stosuje dietę zapewniającą wystarczającą ilość magnezu. Tymczasem wapń ma tendencję do nadmiernego wchłaniania się i wykorzystania. Może to spowodować więcej szkód niż pożytku, ponieważ bardzo ważne jest zachowanie właściwej równowagi między tymi dwoma minerałami.

Jeśli masz zbyt dużo wapnia i niewystarczającą ilość magnezu, Twoje mięśnie będą miały tendencję do skurczy, co może mieć poważne konsekwencje szczególnie dla Twojego serca.

„Powoduje to, że funkcje mięśni i nerwów, za które odpowiedzialny jest magnez, zostają zmniejszone. Jeśli nie masz wystarczającej ilości magnezu, możesz doświadczyć skurczy, ponieważ wapń powoduje skurcz mięśni. W przypadku zachowania równowagi, mięśnie działałyby prawidłowo. Rozluźniałyby się i kurczyły, pracując poprawnie” – wyjaśnia.

Magnez jest prawdopodobnie krytyczny dla zdrowia serca, ponieważ nadmierne ilości wapnia bez przeciwwagi magnezu mogą prowadzić do zawału serca i nagłej śmierci. Według dr Dean, serce zawiera największą ilość magnezu w organizmie, szczególnie w lewej komorze. Przy niewystarczającej ilości magnezu, serce po prostu nie może prawidłowo funkcjonować.

Zwróć uwagę na stosunek wapnia do magnezu

W ciągu ostatnich 30 lat kobiety suplementowały wapń, aby uniknąć osteoporozy. Wiele pokarmów zostało również wzmocnionych w wapń, aby zapobiec niedoborowi wapnia w populacji. Pomimo tego liczba chorych na osteoporozę nadal rośnie.

„Mitem dotyczącym wapnia jest to, że potrzebujemy dwa razy tyle wapnia, co magnezu. Większość suplementów to odzwierciedla. W wyniku tego mamy sytuację, w której ludzie przyjmują od 1200 do 1500 miligramów wapnia i tylko kilkaset miligramów magnezu.

Stosunek 2:1 to błąd wynikający z błędnego tłumaczenia francuskiego badacza – Jeana Durlacha, który powiedział, że łącznie nigdy nie należy spożywać więcej niż dwie części wapnia na jedną część magnezu”.

Zostało to źle zinterpretowane i uznano, że właściwy jest stosunek 2:1, ale w rzeczywistości tak nie jest. Prawidłowy stosunek wapnia do magnezu wynosi 1:1.

Zadbaj również o prawidłowy stosunek witaminy K2 i witaminy D

Pragnę przypomnieć, że wapń i magnez muszą być również zrównoważone odpowiednimi ilościami witaminy D i K2. Dr Dean zajmuje się tym problemem i obawia się, że zbyt wysoka dawka witaminy D może doprowadzić do nadmiernego wykorzystania magnezu, co w rezultacie spowoduje niedobór magnezu.

Te cztery składniki odżywcze wykonują razem skomplikowany taniec, współdziałając nawzajem. Brak równowagi między tymi składnikami odżywczymi powoduje, że suplementacja wapnia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ataków serca i udaru mózgu oraz toksycznością witaminy D u niektórych osób.

Częściowym wyjaśnieniem wyżej wymienionych działań niepożądanych jest to, że witamina K2 zatrzymuje wapń w odpowiednim miejscu. Jeśli masz niedobór witaminy K2, nadmiar wapnia gromadzącego się w niewłaściwych miejscach może spowodować wiele problemów.

Podobnie jest, gdy zdecydujesz się na suplementację witaminy D – musisz zrównoważyć ją odpowiednią ilością witaminy K2 i magnezu. Przyjmowanie dużych dawek witaminy D bez wystarczającej ilości witaminy K2 i magnezu może prowadzić do wystąpienia objawów toksyczności witaminy D i niedoboru magnezu, które obejmują niewłaściwe zwapnienie.

Magnez i witamina K2 wzajemnie się uzupełniają, ponieważ magnez pomaga obniżyć ciśnienie krwi – nadciśnienie jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Tak więc, za każdym razem, gdy przyjmujesz którykolwiek z następujących składników: magnez, wapń, witaminę D3 lub witaminę K2, musisz również wziąć pod uwagę wszystkie pozostałe, ponieważ działają one synergistycznie.

Źródła wapnia i magnezu w diecie

Zwykle dieta zapewnia wystarczającą ilość wapnia, którego źródłem są na przykład orzechy, nasiona, ciemnozielone warzywa liściaste i produkty mleczne. Domowy bulion z kości jest kolejnym doskonałym źródłem wapnia. Po prostu gotuj resztki kości na małym ogniu przez cały dzień, aby wydobyć z nich wapń. Pamiętaj, aby dodać kilka łyżek octu.

Możesz użyć tego bulionu do zup, gulaszu lub zjeść go w podstawowej formie. „Skórka”, która tworzy się na powierzchni, jest najlepsza, ponieważ zawiera również inne cenne składniki odżywcze, takie jak siarka oraz zdrowe tłuszcze.

Ponieważ rolnictwo przemysłowe zubożyło większość gleb bogatych w korzystne minerały, takie jak magnez, warto poszukać żywności ekologicznej (z upraw rosnących na glebie nawożonej nawozami mineralnymi), która zapewni dużo magnezu. Chlorofil, pozwalający roślinie wykorzystać energię ze słońca, ma w swoim centrum atom magnezu.

Wodorosty i zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i boćwina, stanowią doskonałe źródło magnezu, podobnie jak niektóre zboża, orzechy i nasiona, takie jak pestki dyni, słonecznika i sezamu. Awokado również zawiera magnez.

Objawy niedoboru magnezu

Niestety, nie ma łatwo dostępnego komercyjnego testu laboratoryjnego, który pozwoli określić poziom magnezu w organizmie. Tylko jeden procent magnezu jest rozprowadzany we krwi, co sprawia, że badanie poziomu magnezu w surowicy jest wysoce niedokładne. Niektóre specjalistyczne laboratoria zapewniają test RBC, pozwalający dość dokładnie określić poziom magnezu.

Brak łatwo dostępnego i dokładnego testu sprawia, że należy zwrócić szczególną uwagę na oznaki i objawy niedoboru.

Wczesne objawy niedoboru magnezu obejmują utratę apetytu, ból głowy, nudności, zmęczenie i osłabienie, a także:

Drętwienie i mrowienie

Skurcze mięśni

Napady padaczkowe

Zmiany osobowości

Nieprawidłowy rytm serca

Skurcze naczyń wieńcowych

Jaka forma magnezu jest najlepsza?

Jeśli zdecydujesz się na suplementację magnezu zgodnie z zaleceniami dr Dean, należy pamiętać, że istnieje kilka różnych form magnezu. Najtańszymi źródłami magnezu są suplementy tlenku magnezu, które są jednak słabo wchłaniane przez organizm.

Wchłania się zaledwie 4%. Pozostałe 96% przechodzi przez jelita, dlatego tlenek magnezu ma tendencję do działania przeczyszczającego, co może być użyteczne, jeśli cierpisz na zaparcia.

Oprócz przyjmowania suplementu, innym sposobem na poprawę poziomu magnezu są regularne kąpiele w soli Epsom lub moczenie w niej stóp. Sól Epsom to siarczan magnezu, który wchłania się przez skórę. Miejscowo można również zastosować olej magnezowy (z chlorku magnezu).

Powodem dostępności szerokiej gamy suplementów magnezu na rynku jest to, że magnez musi być związany z inną substancją. Nie ma czegoś takiego jak suplement zawierający 100% magnezu (z wyjątkiem pico-jonowej formy magnezu). Poniżej wymieniono różne związki magnezu i ich korzyści:

Glicynian magnezu — chelatowana forma magnezu, która zapewnia najwyższy poziom wchłaniania i biodostępności. Jest idealna dla osób z niedoborem;

Tlenek magnezu — nie chelatowany typ magnezu, związany z kwasem organicznym lub kwasem tłuszczowym. Zawiera 60% magnezu i ma właściwości zmiękczające stolec;

Chlorek magnezu/mleczan magnezu — zawiera 12% magnezu, ale wchłania się lepiej niż inne suplementy, takie jak tlenek magnezu, który zawiera 5 razy więcej magnezu;

Siarczan magnezu/wodorotlenek magnezu (mleko magnezjowe) — zwykle stosowany jako środek przeczyszczający. Należy pamiętać, że ten suplement NALEŻY przyjmować zgodnie z zaleceniami, ponieważ łatwo go przedawkować;

Węglan magnezu — posiada właściwości zobojętniające kwasy, zawiera 44% magnezu;

Taurynian magnezu — zawiera połączenie magnezu i tauryny – aminokwasu. Razem mają uspokajający wpływ na umysł i ciało;

Cytrynian magnezu — magnez w połączeniu z kwasem cytrynowym, ma właściwości przeczyszczające;

Treonian magnezu — nowszy suplement magnezu, który wydaje się być obiecujący, głównie ze względu na jego doskonałą zdolność do penetracji błony mitochondrialnej;

Uwaga: wiele leków na receptę zmniejsza zapasy magnezu w organizmie

Według dr Dean, dwoma głównymi czynnikami stylu życia, które wyczerpują zapasy magnezu w organizmie są stres i leki na receptę. Niestety, konwencjonalne medyczne podejście do tego pierwszego często prowadzi do tego drugiego, co powoduje, że sytuacja stopniowo się pogarsza. Dr Dean wyjaśnia:

„Scenariusz, o którym chciałabym porozmawiać, jest bardzo prosty: natychmiast go rozpoznasz u siebie lub u członków rodziny. Idziesz do lekarza, bo doświadczasz ogromnego stresu, co oznacza, że tracisz magnez, ponieważ wspiera on funkcję nadnerczy.

Magnez chroni również przed lękiem i depresją. Pomaga rozluźnić mięśnie.

Jeśli jesteś spięty i zestresowany, tracisz magnez, co powoduje skurcz mięśni naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. Twój lekarz... powie: „Ma Pan podwyższone ciśnienie krwi. Przepiszę środek moczopędny”.

Diuretyk obniży poziom płynów w organizmie, co odciąży naczynia krwionośne, więc ciśnienie krwi spadnie. Jednak diuretyk wypłucze również magnez z organizmu... Miesiąc później wrócisz, a lekarz stwierdzi, że masz jeszcze bardziej podwyższone ciśnienie krwi. Wynika to z tego, że straciłeś jeszcze więcej magnezu! Twój lekarz następnie przepisze Ci bloker kanału wapniowego.

To dobrze, ponieważ lekarze wiedzą, że bez magnezu wzrośnie poziom wapnia, który usztywni naczynia krwionośne, dlatego próbują zablokować wapń. Jednak zapominają, że naturalnym blokerem kanału wapniowego jest magnez.

Twój lekarz może również podać ci inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE) – inny lek na nadciśnienie... A więc, odejdziesz teraz z trzema lekami. Po 2 lub 3 miesiącach wrócisz i będziesz mieć badanie krwi, aby upewnić się, że stosowane leki nie uszkadzają wątroby... Nagle wzrośnie u Ciebie poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Co powie lekarz? „Wykazaliśmy, że podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi. Możemy to leczyć odpowiednimi lekami”. Jednak to wcześniejsze działania lekarza spowodowały ten wzrost.

Dr Dean ostrzega, że im większy niedobór magnezu, tym mniejsza kontrola nad poziomem cholesterolu, ponieważ magnez pomaga zrównoważyć poziom enzymu, który bierze udział w produkcji cholesterolu w organizmie, pomagając w ten sposób w normalizacji poziomu cholesterolu. Co ciekawe i ważniejsze, statyny niszczą ten sam enzym, który magnez równoważy.

Niedobór magnezu jest również częstym objawem w cukrzycy, więc leki zmniejszające poziom magnezu mogą nieodwracalnie przyczyniać się do rozwoju cukrzycy.

Fluorek efektywnie wypłukuje magnez z organizmu

Szczególnym problemem jest fluorek, który jest stosowany w wielu różnych lekach. Antybiotyki fluorochinolowe, takie jak Cipro, są najbardziej znane ze względu na zawartość fluorków i związane z tym problemy. Fluor jest dodawany także do innych leków, w tym do niektórych leków na cholesterol, leków przeciwlękowych i środków przeciwbólowych stosowanych na przykład w przypadku zapalenia stawów.

Magnez wiąże się z fluorem tworząc fluorek magnezu, który jest bardzo skutecznie wypłukiwany z organizmu.

Wiele leków ma również tendencję do promowania przewlekłego stanu zapalnego. Według dr Dean, wapń jest prekursorem efektów zapalnych, podczas gdy magnez jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym.