Niebieskie światło powoduje ślepotę

niebieskie światło w ciemnej sypialni

W skrócie -

  • Przed rozpowszechnieniem sztucznego oświetlenia wiele osób kładło się spać po zachodzie i wstawało o wschodzie słońca; oświetlenie w nocy ma swoją cenę, ponieważ wpływa na zdrowie, zakłócając wzorce snu, rytm okołodobowy i funkcjonowanie wielu gatunków zwierząt
  • Najnowsze dane pokazują, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe aktywuje siatkówkę oka, uszkadzając komórki fotoreceptorów i przyspieszając zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, które jest główną przyczyną ślepoty
  • Ekspozycja na niebieskie światło wpływa również na zdolność wytwarzania wystarczającej ilości melatoniny, która pozwala osiągnąć wysoką jakość snu, zwiększając tym samym ryzyko chorób serca, udaru, otyłości i innych problemów zdrowotnych

Według dr. Mercoli

Przed wynalezieniem sztucznego oświetlenia, słońce było głównym źródłem światła i określało, w jaki sposób ludzie spędzali wieczory. Łatwo przyzwyczaić się do dodatkowego oświetlenia i dłuższych dni. Jednak ludzie i zwierzęta płacą za to cenę, ponieważ sztuczne oświetlenie zmienia rytm okołodobowy, przerywa sen i wpływa na rozwój chorób i funkcjonowanie wielu gatunków zwierząt.

Jednym ze źródeł wszechobecnego światła są urządzenia cyfrowe, które stają się coraz popularniejsze. Badania pokazują, że korzystanie z urządzeń biurowych jest większe w ciągu dnia, a korzystanie z urządzeń przenośnych zwiększa się wieczorami i w nocy.

Najnowsze badania pokazują, w jaki sposób niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe przyspiesza uszkodzenie oczu i zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), które jest główną przyczyną ślepoty. Zanim podzielimy się szczegółowymi informacjami na temat tego, jak niebieskie światło oddziałuje na wzrok, szybko przejrzyjmy niektóre ważne struktury oka i składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego widzdenia.

W jaki sposób widzisz?

Zdolność widzenia zależy od kilku struktur, które pomagają zebrać i przesłać informacje do mózgu. Jedną z tych struktur jest plamka żółta – niewielki obszar o szerokości zaledwie 2 milimetrów, znajdujący się z tyłu oka. Plamka zajmuje miejsce w środkowej części siatkówki i składa się z wrażliwych na światło komórek zwanych stożkami i pręcikami, które są niezbędne do widzenia środkowego.

Światło przechodzi przez rogówkę, która przypomina kopułę. Wpada przez źrenicę i celuje w soczewkę, która skupia obraz na siatkówce. Światłoczuła tkanka znajdująca się w siatkówce jest zbudowana z komórek fotoreceptorów pomagających przekształcić światło w sygnały elektryczne, które przemieszczają się wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu, gdzie przetwarzana jest informacja – w ten sposób „widzisz”.

Światło przechodzące przez oczy znajduje się w zakresie fal widzialnych, a czasami niewidzialnych. Światło słoneczne zawiera promienie czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone i niebieskie, różniące się między sobą długością fali i energią. Po ich połączeniu powstaje światło widzialne lub światło słoneczne.

Istnieje odwrotna zależność między długością fali a ilością energii przenoszonej przez falę świetlną. Stosunkowo długie fale mają mniej energii, a krótsze fale mają więcej energii.

Promieniowanie czerwone w widmie światła widzialnego ma dłuższe fale i mniej energii. Natomiast światło niebieskie o zakresie od 380 do 500 nanometrów ma krótszą długość fal i więcej energii.

Bez komórek fotoreceptorów w siatkówce informacja wzrokowa nie wyzwalała by reakcji biochemicznej. Wspomniana odpowiedź biochemiczna jest częściowo spowodowana przez cząsteczkę zwaną retinolem, która jest formą witaminy A. To właśnie ten proces badali naukowcy z University of Toledo.

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe może przyspieszać zwyrodnienie plamki żółtej

Chociaż korzystanie z urządzeń mobilnych jest popularne wśród nastolatków, większość dorosłych spędza więcej czasu przy swoich urządzeniach cyfrowych niż mogło by się wydawać. W sondażu obejmującym 1800 rodziców dzieci w wieku od 8 do 18 lat naukowcy stwierdzili, że dorośli spędzają średnio 9,3 godziny dziennie przed różnymi ekranami urządzeń cyfrowych.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toledo wykazały, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może przyspieszyć powstawanie AMD. Według naukowców niebieskie światło wpływa na retinol i powoduje śmierć fotoreceptorów w plamce żółtej.

Podczas gdy zwyrodnienie plamki żółtej jest bardziej powszechne u starszych osób, naukowcy odkryli, że niebieskie światło w znacznym stopniu uszkadza komórki fotoreceptorów. Doktor Kasun Ratnayake, należący do grupy badawczej, skomentował:

„To jest toksyczne. Jeśli niebieskie światło pada na siatkówkę, uszkadza komórki fotoreceptorów, ponieważ cząsteczka sygnałowa ulega rozpuszczeniu. Komórki fotoreceptorów nie ulegają regeneracji. Umierają na zawsze”.

W dalszych badaniach przeprowadzonych w celu udowodnienia postawionej tezy, starszy naukowiec dr Ajith Karunarathne i jego zespół wprowadzili molekuły siatkówki do komórek nowotworowych i serca, a następnie wystawili je na działanie niebieskiego światła. Okazało się, że nie wygenerowano żadnej aktywności za pomocą zielonego, żółtego lub czerwonego światła. Jednak niebieskie światło powodowało toksyczność, zabijając każdy typ komórek, które zostały na nie wyeksponowane. Karunarathne skomentował:

„Każdego roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się ponad 2 miliony nowych przypadków związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Dowiadując się więcej o mechanizmach ślepoty w celu znalezienia metody zahamowania uszkodzenia siatkówki wynikającego z toksycznych reakcji wywoływanych przez niebieskie światło, mamy nadzieję znaleźć sposób na ochronę wzroku dzieci dorastających w świecie zaawansowanych technologii”.

Siatkówka jest niezbędna, aby komórki fotoreceptorów wytwarzały sygnały elektryczne. Jednak siatkówka nie ogranicza się do oka. W rzeczywistości może być obecna w całym ciele, co wskazuje, że toksyczność może być potencjalnie bardziej rozpowszechniona niż pokazało to badanie.

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki (AMD) występuje w siatkówce, gdy plamka jest uszkodzona. Jest to najczęstsza przyczyna utraty wzroku i dotyka prawie 10 milionów Amerykanów – to więcej niż łączna ilość chorych na jaskrę i zaćmę. W wyniku AMD tracisz widzenie środkowe i nie dostrzegasz drobnych szczegółów, niezależnie od tego, czy patrzysz na coś co znajduje się blisko czy daleko.

Jednak widzenie peryferyjne – obwodowe – pozostaje nienaruszone. Na przykład, jeśli patrzysz na analogowy zegar, zobaczysz liczby, ale nie wskazówki. Istnieją dwa rodzaje AMD – suche i mokre (wysiękowe). Suche AMD występuje częściej, bo prawie u 80% wszystkich osób cierpiących na tę chorobę.

Postać sucha pojawia się, gdy część plamki staje się cieńsza w wyniku starzenia się, a małe grudki białka powodują zamglenie widzenia. Mokra forma AMD jest mniej powszechna, ale znacznie poważniejsza. Występuje, gdy pod siatkówką rosną normalne naczynia krwionośne, z których wycieka krew i inne płyny, co powoduje bliznowacenie plamki żółtej i szybszą utratę wzroku.

Często nie zdajesz sobie sprawy z rozwoju choroby, dopóki Twój wzrok nie stanie się bardzo zamglony – tracisz wyrazistość obrazu, proste linie wyglądają jak fale lub w centrum widzenia pojawia się ciemny obszar. Czynnikami ryzyka dla AMD są:

Nadwaga

Rasa kaukaska

Palenie papierosów

Wiek powyżej 50 lat

AMD w wywiadzie rodzinnym

Choroby serca

Niebieskie światło zaburza niezbędny dla zdrowia, dobrej jakości sen

Ponadto badania wykazały związek między ekspozycją na niebieskie światło w nocy a niektórymi rodzajami raka, cukrzycą, chorobami serca i otyłością. Może to wynikać z faktu, że niebieskie światło w nocy zaburza jakość snu poprzez hamowanie sekrecji melatoniny. Wielu ludzi śpi w nocy tylko sześć godzin lub mniej. Niedobór snu zdarza się nawet u dzieci.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) twierdzi, że brak snu jest epidemią zdrowia publicznego, ponieważ niewystarczająca ilość snu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Na przykład, mniej niż pięć godzin snu na dobę podwaja ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Brak snu zwiększa również ryzyko wypadków samochodowych i wypadków w pracy, zmniejsza zdolność uczenia się i krytycznego myślenia oraz zwiększa ryzyko depresji i samotności.

W celu cieszenia się dobrej jakości snem, ważne jest, aby zadbać o ekspozycję na jasne światło we wczesnej fazie dnia. Dzięki temu szyszynka będzie wytwarzać odpowiednią ilość melatoniny w nocy, na podstawie kontrastu z ilością jasnego światła otrzymanego w ciągu dnia.

Oznacza to, że jeśli jesteś w ciemności przez cały dzień, Twój organizm nie dostrzega różnicy i nie będzie w stanie zoptymalizować produkcji melatoniny niezbędnej do uzyskania wysokiej jakości snu. Ponadto, ważne jest unikanie niebieskiego światła w nocy, ponieważ hamuje ono produkcję melatoniny.

Gdy Twój mózg zaczyna stopniowo zwiększać produkcję melatoniny około godziny 21, działa ona jak marker cyklu okołodobowego lub biologicznego pomiaru czasu. Innymi słowy, ten hormon pomaga Twojemu ciału ustalić porę dnia i nocy, niezależnie od tego co wskazuje zegar. Melatonina jest również przeciwutleniaczem dla mitochondriów, dzięki czemu pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Witamina E zmniejsza uszkodzenia wywołane przez niebieskie światło

Co ciekawe, naukowcy biorący udział w wyżej wspomnianym badaniu stwierdzili, że alfa-tokoferol – pochodna witaminy E, zapobiega śmierci fotoreceptorów i innych komórek, gdy zostaną wystawione na działanie światła niebieskiego. Jednak proces ten staje się mniej wydajny wraz z wiekiem oraz spowolnieniem układu odpornościowego.

Dane ujawniły, że witamina E odgrywa znaczącą rolę jako regulator transdukcji sygnału, ekspresji genów i wskaźnika redoks, minimalizując uszkodzenie mózgu związane ze stresem oksydacyjnym. Naturalna witamina E występuje w ośmiu formach chemicznych, a jedną z nich jest alfa-tokoferol.

Stężenie witaminy E w surowicy (krwi) zależy od funkcjonowania wątroby, która pobiera składniki odżywcze po wchłonięciu w jelitach. Organizm wykorzystuje alfa-tokoferol jako łamiący łańcuch przeciwutleniacz. Szacuje się, że prawie 90% Amerykanów nie spożywa zalecanej dawki witaminy E, która wynosi 15 miligramów dziennie.

Niektóre dowody kliniczne sugerują, że witamina E może być korzystna w leczeniu AMD. Dziewięć produktów o największej zawartości witaminy E to:

Nasiona słonecznika

Migdały

Szpinak

Boćwina

Awokado

Rzepa

Szparagi

Buraki

Gorczyca

Zmniejsz ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej

Blokowanie niebieskiego światła może pomóc zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki i poprawić sen. Oprócz spożywania żywności bogatej w witaminę E, istnieją inne strategie, które możesz rozważyć w celu zmniejszenia potencjalnego ryzyka rozwoju AMD.

  • Okulary blokujące światło niebieskie — blokowanie niebieskiego światła pomaga regulować wewnętrzny zegar, kontrolować wzorce snu i zmniejszyć negatywny wpływ długich fal na plamkę. Jednym z najtańszych i najprostszych sposobów osiągnięcia tego celu jest noszenie okularów blokujących niebieskie światło po godzinie 19:00. Jeśli często używasz urządzeń cyfrowych w ciągu dnia, rozważ korzystanie z okularów każdego dnia po południu.
  • Zainstaluj program blokujący niebieskie światło na ekranach urządzeń cyfrowych — Iris jest absolutnie najlepszym programem – używam go od wielu lat. Jeśli używasz Iris w nocy, nie będziesz potrzebować okularów blokujących niebieskie światło.
  • Wymień żarówki LED na zwykłe żarówki — oświetlenie LED jest obowiązkowe w USA i w dużej części Europy ze względu na oszczędność energii, ale ma znaczny wpływ biologiczny. Niestety, wiele sprzedawanych dzisiaj diod LED emituje agresywne światło niebieskie.
  • Śpij w zupełnej ciemności — chroń oczy przed światłem w nocy, bez względu na to, jak krótka byłaby ekspozycja. Pomoże Ci to uzyskać głębszy i bardziej regenerujący sen. Zastanów się, czy wygodnie będzie Ci spać z maską, usuń z sypialni wszystkie emitujące światło przedmioty i używaj zasłon zaciemniających.
  • Spożywaj produkty chroniące wzrok — możesz chronić wzrok, jedząc odpowiednie pokarmy. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają poprawić strukturę komórek i chronić wzrok, podczas gdy żywność bogata w antocyjany i bioflawonoidy pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.