Według dr. Mercoli
Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie i należy do grupy chorób oczu, które uszkadzają nerw wzrokowy, co prowadzi do utraty wzroku. We wczesnym stadium, jaskra może nie dawać żadnych objawów.
Ponieważ utrata wzroku spowodowana jaskrą następuje stopniowo, jest ona czasami nazywana „cichym złodziejem wzroku”. Często jest tak, że utrata wzroku jest zauważalna dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy uszkodzenia są już nieodwracalne.
Dlatego tak ważne jest, aby chronić wzrok, nawet jeśli jest on w normie. W dalszej części artykułu dokładnie omówię, co możesz zrobić, aby zapobiec i wspomóc leczenie jaskry, ale najpierw przedstawię kilka podstawowych informacji na temat tej powszechnej choroby oczu.
Co jest przyczyną jaskry?
Przyczyny jaskry nie są całkowicie znane, ale zwykle uszkodzenie nerwu wzrokowego jest związane ze zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej. Nadciśnienie zazwyczaj wynika z nagromadzenia cieczy wodnistej – wodnistego płynu, który naturalnie występuje w oku.
W zdrowym oku płyn jest regularnie odprowadzany, jednak u osób z jaskrą system drenażu nie działa prawidłowo, więc płyn stopniowo gromadzi się w gałce ocznej, przyczyniając się do wzrostu ciśnienia. W miarę upływu czasu, zwiększone ciśnienie powoduje uszkodzenie włókien nerwowych niezbędnych dla procesu widzenia.
Chociaż rzadziej się to zdarza, jaskra także może wystąpić, gdy ciśnienie w oku jest prawidłowe. Wygląda na to, że nerw wzrokowy u niektórych osób może być wrażliwy na normalne ciśnienie w gałce ocznej. Ponadto jaskra może być również związana z problemami z przepływem krwi do oczu, co może być spowodowane miażdżycą – nagromadzeniem się blaszek w tętnicach – lub innym problem z krążeniem.
W najczęstszej odmianie jaskry, jaskrze otwartego kąta, najpierw zaburzeniu ulega widzenie boczne (obwodowe). W późniejszych stadiach jaskra może prowadzić do „widzenia w tunelu”, w wyniku czego osoba widzi tylko na wprost, co ostatecznie prowadzi do ślepoty. Objawy nasilają się powoli i stopniowo, więc na początku możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak.
Około 10% osób chorych na jaskrę ma tzw. jaskrę zamkniętego kąta (ostry atak jaskry). W takich przypadkach nagły wzrost ciśnienia w oku może spowodować:
Silny ból oka; |
Niewyraźne widzenie; |
Nagłe zaburzenia widzenia; |
Halo wokół świateł; |
Zaczerwienienie oka; |
Nudności i wymioty. |
Ostra odmiana jaskry zwykle wymaga natychmiastowego leczenia.
Kto jest w grupie ryzyka?
Każdy może zachorować na jaskrę, ale są czynniki, które zwiększają ryzyko:
Przynależność do niektórych grup etnicznych — jaskra występuje od sześciu do ośmiu razy częściej u Afroamerykanów niż u osób rasy kaukaskiej. Zwiększone ryzyko dotyczy również Meksykanów, Japończyków i osób pochodzenia azjatyckiego. |
Wiek powyżej 60 lat — ryzyko wystąpienia jaskry wzrasta po ukończeniu 60 lat. |
Choroby przewlekłe — cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i niedoczynność tarczycy zwiększają ryzyko. |
Historia rodziny — jeśli ktoś z Twojej rodziny ma/miał jaskrę, możesz być w grupie o podwyższonym ryzyku. |
Uszkodzenie oczu i krótkowzroczność — ryzyko zwiększają urazy oka, takie jak odwarstwienie siatkówki, guzy oka, zapalenie oczu, operacje oczu i krótkowzroczność. |
Stosowanie kortykosteroidów — wydaje się, że długotrwałe stosowanie tych leków, a w szczególności kropli do oczu zawierających kortykosteroidy, zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry. |
Prawidłowe diagnozowanie jaskry
Okuliści zwykle polegają na prostym teście „podmuchu powietrza” pozwalającym sprawdzić wysokie ciśnienie wewnątrz oka. Jeśli jednak zostaniesz poddany badaniom przesiewowym w kierunku tej choroby, upewnij się, że grubość rogówki została zmierzona za pomocą nowszego testu o nazwie pachmymetria.
Pachymetria, która mierzy grubość rogówki, może być bardziej wiarygodnym wskaźnikiem ciśnienia wewnątrz oka, ponieważ grubość rogówki może znacząco wpływać na wyniki testu „podmuchu powietrza”.
Jeśli masz cienką rogówkę, badanie może dać fałszywie niskie odczyty, co może doprowadzić do nie rozpoznania jaskry. Jeśli masz grubą rogówkę, lekarz może błędnie rozpoznać jaskrę na podstawie wyniku testu „podmuchu powietrza”, mimo że masz normalne ciśnienie w oku.
Konwencjonalne sposoby na zmniejszenie ciśnienia w oku
Konwencjonalne leczenie jaskry zazwyczaj obejmuje leki lub zabiegi chirurgiczne albo ich kombinację. Pacjenci cierpiący na jaskrę często stosują krople do oczu mające na celu obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej przez na całe życie, ale mogą one powodować wiele działań niepożądanych, w tym:
- Rozmazany obraz;
- Problemy z oddychaniem;
- Problemy z pamięcią;
- Zmniejszenie częstości akcji serca;
- Uczucie pieczenia lub kucia w oku.
Zabiegi chirurgiczne wiążą się również z poważnym ryzykiem, między innymi ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaćmy.
Naturalne sposoby na zmniejszenie ciśnienia w oku
Istnieje jednak inna opcja leczenia. Zmiany w stylu życia prowadzące do obniżenia ciśnienia krwi zwykle powodują również obniżenie ciśnienia w oku, co pomaga zapobiegać jaskrze, a nawet ją leczyć, bez ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Dwa najważniejsze etapy to:
1. Obniżenie poziomu insuliny — wraz ze wzrostem poziomu insuliny zwiększa się ciśnienie krwi i ewentualnie ciśnienie w oku. Z czasem może to spowodować insulinooporność – stan w którym komórki stają się oporne na insulinę, powszechnie występujący u osób z cukrzycą, otyłością i wysokim ciśnieniem krwi – która została powiązana z podwyższonym ciśnieniem w oku.
Rozwiązaniem jest unikanie cukru i zbóż – dwóch „rodzajów żywności”, które nieuchronnie powodują wzrost poziomu insuliny. Nawet całe, organiczne zboża szybko są rozkładane na cukry proste, więc ich również należy unikać. Jeśli masz jaskrę lub jej podejrzenie, oprócz unikania cukru powinieneś również unikać następujących produktów:
- Pieczywa;
- Makaronu;
- Ryżu;
- Płatków śniadaniowych;
- Ziemniaków.
2. Regularna aktywność fizyczna — jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia poziomu insuliny jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Regularny, skuteczny program ćwiczeń obejmujący aerobik, ćwiczenia typu sprint-burst i trening siłowy może istotnie przyczynić się do zmniejszenia poziomu insuliny i ochrony wzroku.
Inne wskazówki pomagające utrzymać prawidłowy wzrok
W ramach ogólnego programu pozwalającego zachować zdrowy wzrok nawet w miarę starzenia się, upewnij się, że wykonujesz następujące czynności:
• Suplementujesz kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego — Kwas dokozaheksaenowy (DHA) będący rodzajem omega-3 pomaga chronić i promuje prawidłowe funkcjonowanie siatkówki. DHA jest skoncentrowany w siatkówce oka i okazał się szczególnie przydatny w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej, która jest główną przyczyną ślepoty.
Kwasy tłuszczowe omega-3, w tym DHA, można znaleźć w rybach, ale nie polecam jedzenia wszystkich ryb z powodu ryzyka zawartości rtęci i innych toksyn. Wykryto je w rybach pochodzących z oceanów, jezior, strumieni, a także u ryb hodowlanych. Zamiast tego polecam olej z kryla, który według mnie jest najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.
• Spożywanie dużych ilości luteiny I zeaksantyny — Wiele osób nigdy nie słyszało o tych dwóch przeciwutleniaczach, które są niezwykle ważne dla wzroku. Luteina, która jest karotenoidem występującym w dużych ilościach w zielonych warzywach liściastych, działa jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
Doskonałymi źródłami luteiny są jarmuż, kapusta pastewna, szpinak, brokuły, brukselka i żółtka, szczególnie surowe żółtka jaj. Żółtka zawierają również zeaksantynę, inny karotenoid, w ilości równej luteinie. Zeaksantyna prawdopodobnie chroni wzrok równie skutecznie co luteina.
Należy pamiętać, że luteina jest substancją odżywczą rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego należy spożywać wyżej wymienione warzywa z niewielką ilością oleju lub masła, aby mogła się wchłonąć. Upewnij się, że dodajesz zdrowy tłuszcz do warzyw.
Żółtka jaj również zawierają powyższe składniki odżywcze, ale po ugotowaniu, jajka ulegają uszkodzeniu i są nieprzydatne. Możesz je spożywać w stanie surowym, ubijając je, delikatnie smażąc lub gotując na miękko.
• Unikaj tłuszczów trans — Tłuszcze trans mogą wpływać na tłuszcze omega-3 w organizmie, które są niezwykle ważne dla zdrowia oczu. Dieta bogata w tłuszcze trans wydaje się przyczyniać do zwyrodnienia plamki żółtej. Tłuszcze trans znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych i wypiekach, w tym w margarynie, tłuszczu piekarniczym, smażonych potrawach, takich jak frytki, smażony kurczak i pączki, ciastka, ciastka i krakersy.
• Jedz ciemne jagody — Czarna borówka jest znana z zapobiegania, a nawet odwracania zwyrodnienia plamki żółtej. Bioflawonoidy zawarte w innych ciemnych jagodach, w tym w jagodach, żurawinie również są korzystne. Działają poprzez wzmocnienie naczyń włosowatych, które przenoszą składniki odżywcze do mięśni i nerwów oka.
Jednakże jagody powinny być spożywane z umiarem, ponieważ zawierają naturalny cukier, który może zaburzać poziom insuliny.
Postępowanie zgodne ze wskazówkami dotyczącymi zdrowego trybu życia, które opisałem powyżej, przyczyni się do ochrony wzroku, niezależnie od tego, czy zdiagnozowano u Ciebie jaskrę, czy po prostu chcesz utrzymać wzrok w doskonałym stanie. Jeśli chorujesz na jaskrę, szczególnie ważne jest, aby wyeliminować zboża i cukry, regularnie ćwiczyć i spożywać kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego, aby zapobiec postępowi choroby.