10 rzeczy codziennego użytku, które należy wyrzucić w celu poprawy zdrowia

wyrzuć niezdrowe rzeczy

W skrócie -

 • Wyrzuć z kuchni sztuczne słodziki, plastikowe pojemniki na żywność, naczynia o nieprzywierających powierzchniach i zastąp stare przyprawy nowymi, aby wyeliminować popularne źródła toksyn i poprawić swoje zdrowie
 • Odświeżacze powietrza, przybory toaletowe i kosmetyki, mydło antybakteryjne i komercyjne środki czyszczące są kolejnymi źródłami toksyn, które można wyeliminować. Ponowna ocena korzystania z technologii również może przyczynić się do poprawy zdrowia

Według dr. Mercoli

Każdego dnia masz kontakt z dużą liczbą przedmiotów – wiele z nich zagraża zdrowiu, a ryzyko może wzrastać z biegiem czasu. Wiele związków chemicznych wydaje się być bezpiecznych, ale w rzeczywistości nie są takie i prawdopodobnie nie podejrzewa się ich, gdy zdrowie zaczyna się psuć.

Przedmioty, które są częścią „standardu” współczesnego życia – takie jak elektronika, a nawet krzesło biurowe – mogą w dłuższej perspektywie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Lista szkodliwych przedmiotów z pewnością jest dość długa, ale tutaj wymienię 10 przedmiotów codziennego użytku, które lepiej wyrzucić.

Nr 1: sztuczne słodziki

Sztuczne słodziki, takie jak aspartam i sukraloza (Splenda), oszukują Twój organizm powodując magazynowanie tłuszczu i zwiększają ryzyko cukrzycy. Zatem jeśli chcesz być zdrowy, lepiej wyrzucić ten produkt do kosza.

To samo dotyczy żywności lub napojów zawierających sztuczne słodziki, takich jak napoje gazowane. Oprócz zwiększania wrażliwości na insulinę i promowania przybierania na wadze, sztuczne słodziki promują również poważniejsze problemy zdrowotne, w tym zawał serca, udar i chorobę Alzheimera.

Jednym z mechanizmów, dzięki którym sztuczne słodziki promują otyłość i choroby, jest zakłócanie mikroflory jelitowej. Sztuczne słodziki zmieniają szlaki metaboliczne związane z funkcjami metabolicznymi.

Nr 2: plastikowe pojemniki na żywność i butelki

Wyrzucenie plastikowych pojemników na żywność i butelek z tworzywa sztucznego jest podstawowym krokiem do zmniejszenia narażenia na substancje chemiczne powodujące zaburzenia endokrynologiczne, takie jak bisfenol A (BPA), bisfenol-S (BPS) i ftalany.

System hormonalny jako całość ma wpływ na regulację nastroju, wzrost i rozwój, funkcje tkanek, metabolizm, a także funkcje seksualne i procesy reprodukcyjne, a substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną wiążą się z wieloma niekorzystnymi skutkami, w tym:

 • Problemami układu rozrodczego
 • Nadciśnieniem tętniczym: zgodnie z jednym randomizowanym, kontrolowanym badaniem, BPA zawarty w puszkach lub plastikowych butelkach może podnieść ciśnienie krwi w ciągu kilku godzin po spożyciu
 • Zmniejszonym IQ u dzieci
 • Nadaktywnością, zwiększoną agresją i zaburzeniami uczenia się
 • Rakiem piersi, prostaty i tarczycy

Ciepło, wraz ze zużyciem przez wielokrotne mycie może zwiększyć ilość chemikaliów wyługowanych z pojemników i butelek, więc korzystanie ze starych pojemników nie jest dobrym pomysłem.

Nr 3: naczynia kuchenne z nieprzywierającymi powierzchniami

Jeśli chcesz jeszcze bardziej oczyścić swoją kuchnię, wyrzuć garnki i patelnie o nieprzywierających powierzchniach. Zastąp je naczyniami ceramicznymi lub szklanymi.

Nieprzywierająca powłoka jest wytwarzana za pomocą kwasu perfluorooktanowego (PFOA), który został uznany za „prawdopodobny” czynnik rakotwórczy przez niezależny panel naukowy, który doradza amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

PFOA to złożony związek chemiczny, a jego właściwości nieprzywierające wynikają z zawartości fluorku. Problem polega na tym, że gdy podgrzejesz garnek lub patelnię, fluorek odparowuje i unosi się w powietrze, przez co może zaszkodzić Tobie i Twojej rodzinie.

Możesz łatwo ominąć to niepotrzebne zagrożenie dla zdrowia, używając ceramicznych lub szklanych naczyń kuchennych, które nie wydzielają toksycznego fluorku.

Nr 4: odświeżacze powietrza

Odświeżacze powietrza często zawierają 2,5-dichlorofenol (2,5-DCP) – metabolit 1,4-dichlorobenzenu, związany z przedwczesnym dojrzewaniem i innymi problemami zdrowotnymi, w tym z rakiem. Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną są często spotykane w odświeżaczach powietrza i dezodorantach do pomieszczeń.

Jeśli masz problemy z nieprzyjemnymi zapachami, rozsądnie jest zająć się ich przyczynami, zamiast maskować je za pomocą chemicznych odświeżaczy.

Otwieranie okien i drzwi może pomóc, a także poprawi ogólną jakość powietrza w domu lub biurze. Jeśli chcesz mieć zapach, wybierz wysokiej jakości czyste olejki eteryczne, które mogą wspierać Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Nr 5: detergenty i mydła antybakteryjne

Rutynowa dezynfekcja ciała i otoczenia może w dłuższej perspektywie przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku.

Nie tylko promuje rozwój bakterii odpornych na leki, ale zawiera związki przeciwbakteryjne, takie jak triklosan, które zostały powiązane z wieloma szkodliwymi skutkami dla zdrowia, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Badania wykazały na przykład, że triklosan może zaburzać regulację hormonalną i zakłócać rozwój płodu u kobiet w ciąży. Ten składnik przeciwbakteryjny został również powiązany z:

 • Alergiami
 • Zaburzeniami tarczycy
 • Zaburzeniami gospodarki hormonalnej
 • Przyrostem masy ciała
 • Odpowiedzią immunologiczną

Ciepła woda i łagodne mydło to naprawdę wszystko, czego potrzebujesz, aby bezpiecznie wyeliminować mikroby wywołujące choroby. Nawet Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że „obecnie nie ma dowodów na to, że [przeciwbakteryjne mydła] są bardziej skuteczne w zapobieganiu chorobom niż mycie się zwykłym mydłem i wodą”.

Oprócz mydeł do rąk i produktów sprzedawanych jako środki przeciwbakteryjne, triklosan można znaleźć również w wielu innych kosmetykach do pielęgnacji osobistej i produktach gospodarstwa domowego, w tym w deskach do krojenia, zabawkach, kremach do trądziku i pastach do zębów Colgate Total, których najlepiej unikać.

Nr 6: chemia gospodarcza

Możesz uniknąć wielu niebezpiecznych związków chemicznych, po prostu przestając korzystać z komercyjnych środków czyszczących. Każdy z nich można zastąpić produktami z poniższej listy podstawowych składników, na podstawie której można zrobić własne naturalne produkty czyszczące:

Soda oczyszczona

Biały ocet

Sok cytrynowy

Nadtlenek wodoru

Mydło w płynie

Olejki eteryczne (opcjonalnie) np. lawendowy i z drzewa herbacianego, które mają właściwości antybakteryjne

Miski do wymieszania składników

Butelki na spray

Ściereczki z mikrofibry

Nr 7: produkty do higieny osobistej

Substancje chemiczne bardzo dobrze wchłaniają się przez skórę, więc wyrzucenie szkodliwych produktów z szafki w łazience może znacznie przyczynić się do zmniejszenia obciążenia organizmu toksynami. Dotyczy to szczególnie kobiet, które na co dzień używają kilku różnych produktów.

Produkty do makijażu są ukrytym źródłem metali ciężkich. W raporcie Heavy Metal Hazard: The Health Risks of Hidden Heavy Metals in Face Makeup, Environmental Defense przebadało 49 różnych przedmiotów do makijażu, w tym podkładów, korektorów, pudrów, róży do policzków, tuszów do rzęs, kredek do oczu, cieni do powiek, szminek i błyszczyków do ust. Testy wykazały poważne zanieczyszczenie metalami ciężkimi praktycznie we wszystkich badanych produktach:

 • 96% próbek zawierało ołów
 • 90% próbek zawierało beryl
 • 61% próbek zawierało tal
 • 51% próbek zawierało kadm
 • 20% próbek zawierało arsen

Jeśli codziennie wykonujesz tradycyjny makijaż, przez rok mogłaś wchłonąć prawie pięć funtów (ok. 2,5 kg) substancji chemicznych do swojego organizmu – i to bez uwzględnienia balsamu, dezodorantu, szamponu, odżywki i innych produktów do pielęgnacji ciała!

W celu wyeliminowania tego źródła toksyn, zacznij stosować ekologiczne kosmetyki i przybory toaletowe. Będzie jeszcze lepiej, gdy uprościsz swoją rutynę i stworzysz własne produkty. Wiele balsamów, odżywek i zabiegów na włosy można zastąpić za pomocą np. oleju kokosowego, do którego można dodać wysokiej jakości olejku eterycznego, aby uzyskać przyjemny zapach.

Nr 8: stare przyprawy

Zioła i przyprawy kuchenne zawierają szeroką gamę przeciwutleniaczy, minerałów i witamin oraz pomagają zmaksymalizować wartość odżywczą potraw. W przeliczeniu na gram świeżych składników, zioła mają wyższą aktywność przeciwutleniającą niż owoce i warzywa.

Wiele badań wykazało również, że większość przypraw ma wyjątkowe właściwości lecznicze. Cztery przyprawy, które są szczególnie skuteczne w zwalczaniu stanu zapalnego, to:

 1. Goździki
 2. Imbir
 3. Rozmaryn
 4. Tymianek

Świeżość ma jednak znaczenie, więc jeśli w swojej spiżarni posiadasz stare przyprawy, być może nadszedł czas, aby odświeżyć zapasy. Zużyte, przeterminowane przyprawy tracą również walory smakowe, więc jeśli Twoje próby przyprawienia posiłków zakończyły się niepowodzeniem, może to wynikać z nieświeżości użytych przypraw.

Nr 9: urządzenia elektroniczne

Podczas gdy niewiele osób zgodziłoby się na pozbycie się swoich smartfonów lub komputerów, rozsądne byłoby ponowne rozważenie sposobu korzystania ze wszystkich urządzeń i ich liczby w otoczeniu.

Niektóre dzieci, zwłaszcza nastolatki, są otoczone przez wiele elektronicznych gadżetów przez wiele godzin w ciągu doby. Uważam za wiarygodne dowody na szkodliwość długotrwałej ekspozycji na pole elektromagnetyczne i promieniowanie radiowe, dlatego należy ograniczyć tę ekspozycję.

W dniu 31 maja 2011 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)/Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport, w którym stwierdzono, że telefony komórkowe mogą rzeczywiście powodować raka, klasyfikując pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej jako „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi” (klasa 2B).

Klasyfikacja była odpowiedzią na badania pokazujące, że telefony bezprzewodowe zwiększają ryzyko zachorowania na raka mózgu. W celu zmniejszenia ekspozycji, unikaj ciągłego noszenia smartfonu blisko ciała.

Wkładanie telefonu do kieszeni lub noszenie go bezpośrednio przy skórze może być wygodne, ale prowadzi do wystąpienia problemów zdrowotnych, które mogą być bardziej uciążliwe niż tylko niewygodne! Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że tak długo, jak telefon komórkowy jest włączony, okresowo emituje promieniowanie, nawet jeśli nie wykonujesz połączenia.

Tak więc noszenie telefonu komórkowego na biodrze przez 15 godzin dziennie powoduje, że ten obszar Twojego ciała jest prawie stale narażony na promieniowanie. Od czasu do czasu rozważ wyłączenie się z cyfrowego życia, by „zatrzymać się na chwilę i zapomnieć o pędzącym świecie”.

Nr 10: Twoje krzesło

Chociaż umieściłem to jako ostatni punkt, coraz więcej badań wyraźnie pokazuje, że Twoje krzesło może być jednym z najniebezpieczniejszych przedmiotów dla zdrowia, które znajdują się w Twoim otoczeniu.

Badania wielokrotnie wykazały, że długotrwałe siedzenie stanowi niezależny czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych i wczesnego zgonu, nawet jeśli ćwiczysz regularnie i jesteś sprawny fizycznie. Zgadza się; ćwiczenie nie może cofnąć szkód spowodowanych przez godziny codziennego siedzenia, tak jak nie może odwrócić szkód wyrządzonych przez palenie papierosów.

Wraz z otyłością, siedzenie jest „nowym paleniem” zwiększającym ryzyko zachorowania na raka płuc o ponad 50%. Kto by pomyślał, że siedzenie jest o wiele bardziej niebezpieczne niż bierne palenie?

Stwierdzono, że pozycja siedząca zwiększa ryzyko śmierci praktycznie ze wszystkich problemów zdrowotnych, od cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych po nowotwory i śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. A im mniej ćwiczycie, tym wyraźniejsze są szkodliwe efekty siedzenia.

Jakie jest rozwiązanie?

Stój jak najwięcej. Stojące biurko to jedna z opcji. Poza tym upewnij się, że wstajesz w regularnych odstępach czasu w godzinach pracy. Zasadniczo, jeśli siedzisz przez godzinę, to zbyt długo.

Zasadniczo unikaj siedzenia przez ponad 50 minut na godzinę. Jeśli nie masz jeszcze urządzenia do monitorowania kondycji, może to być dobry zakup. Zalecam dążenie do wykonywania od 7 000 do 10 000 kroków dziennie, niezależnie od rutyny ćwiczeń fizycznych. Prawdopodobnie, przed zastosowaniem trackera fitness wykonywałem 2000 kroków dziennie, a teraz wykonuję około 15 000 kroków dziennie, czyli około 8 mil (ok. 13 km).

Dla wielu osób trzymanie się z dala od krzesła jest pierwszym krokiem do zdrowego stylu życia. Kiedy stajesz się bardziej przyzwyczajony do aktywności o niskiej intensywności, jesteś bardziej skłonny do zmotywowania się, by zacząć ćwiczyć intensywniej.

Wyeliminuj znane czynniki ryzyka, które pogarszają zdrowie

Żyjemy w niezwykle toksycznym świecie; to niefortunna rzeczywistość. Twoja dieta odgrywa znaczącą rolę, ale jesteś również narażony na dużą ilość substancji chemicznych pochodzących z produktów, których używasz, a Twoja skóra służy jako bardzo skuteczny system wchłaniania dostarczający substancje prosto do Twojego krwioobiegu, z pominięciem wielu wrodzonych filtrów organizmu.

Poświęcenie czasu na powtórne przeanalizowanie produktów, których używasz, jest dobrym krokiem w stronę zdrowia pozwalającym znacznie zmniejszyć obciążenie organizmu toksynami, co będzie miało pozytywne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

Zanieczyszczenie środowiska jest ogromnym problemem, który nie ma natychmiastowych rozwiązań. Warto skoncentrować się na swoim najbliższym otoczeniu; Twój dom i wszystkie produkty, z którymi codziennie masz kontakt. Zwalczanie takich nawyków jak nadmierne siedzenie i korzystanie z elektroniki pomoże zoptymalizować zdrowie i zmniejszy ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.