Według dr. Mercoli
Jeśli posiadasz w swojej spiżarni butelkę octu jabłkowego, najprawdopodobniej wiesz, jak cenna jest ta substancja dla Twojego zdrowia. Jeśli jeszcze nie znasz korzyści płynących ze stosowania tego wszechstronnego i ekonomicznego środka, możesz być zainteresowany faktem, że ocet jabłkowy z powodzeniem jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, od regulowania poziomu cukru we krwi i utraty wagi po łagodzenie refluksu żołądkowego i rozstroju żołądka. Poznaj dziewięć powodów, dla których warto trzymać butelkę octu jabłkowego pod ręką.
Jak powstaje ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy to fermentowany produkt o dużej zawartości enzymów i probiotyków. Jak sama nazwa wskazuje, jest zrobiony z jabłek, które zostały poddane fermentacji. Sporządzanie niepasteryzowanego octu jabłkowego odbywa się w podobny sposób, jak w przypadku innych domowych fermentowanych napojów, takich jak kombucha. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowy opis procesu przygotowania domowego octu jabłkowego.
Na pierwszym etapie procesu należy rozpuścić cukier w filtrowanej wodzie, którą następnie zalewa się grubo posiekane jabłka. Tak przygotowaną mieszaninę należy pozostawić w temperaturze pokojowej na okres od jednego do dwóch tygodni, aż zaczną pojawiać się bąbelki świadczące o tym, że cukier zamieniany jest w alkohol. (Ponieważ cukry są trawione w procesie fermentacji, ocet jabłkowy zawiera bardzo mało cukru i węglowodanów, co sprawia, że z dietetycznego punktu widzenia jest to bardzo atrakcyjny produkt).
Podczas drugiego etapu procesu należy odcedzić jabłka, a pozostawić w temperaturze pokojowej przez dodatkowe trzy do czterech tygodni. W tym czasie alkohol zostaje przekształcony w ocet dzięki działaniu bakterii kwasu octowego – ten konkretny kwas nadaje octowi charakterystyczny kwaśny smak. Gdy bakterie wykonają swoją pracę, na dnie pojemnika pojawi się niewielka ilość osadu, a na górze utworzy się „kożuch”, który jest kolonią pożytecznych bakterii.
W rzeczywistości można szybko rozpoznać ekologiczny, surowy, niefiltrowany, nieprzetworzony ocet jabłkowy dzięki obecności charakterystycznego „kożucha”, który wygląda jak ciemne, podobne do nici łańcuchy mętnej pianki bakteryjnej, które w rzeczywistości są cząsteczkami enzymów i bakterii probiotycznych. Kożuch może istnieć tylko w occie, który nie jest pasteryzowany ani filtrowany, co oznacza, że nie znajdziesz go w większości rodzajów octu sprzedawanych w sklepie spożywczym.
Właściwości odżywcze octu jabłkowego
Chociaż co najmniej jedno źródło sugeruje, że ocet jabłkowy może zawierać takie same poziomy składników odżywczych jak jabłka, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, magnez i potas, istnieje niewiele dowodów na poparcie tego twierdzenia, szczególnie w przypadku pasteryzowanych produktów. Wpis do bazy danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dla octu jabłkowego jest praktycznie pusty i zawiera jedynie dane dotyczące ilości kalorii i sodu w jednej porcji.
Niektórzy twierdzą, że niepasteryzowane, niefiltrowane rodzaje octu jabłkowego, takie jak domowy ocet, zachowują niektóre z korzystnych składników odżywczych obecnych w jabłkach. Ponadto zawiera kwas octowy – silny środek przeciwdrobnoustrojowy – i w mniejszej ilości kwas jabłkowy (w occie jabłkowym), który działa na organizm w potężny, korzystny dla zdrowia sposób.
Ocet jabłkowy zawiera również kwas cytrynowy, mrówkowy, mlekowy i bursztynowy, a także przeciwutleniacze, takie jak kwas kawowy, katechiny, kwas chlorogenowy, epikatechiny i kwas galusowy, które zwalczają wolne rodniki powodujące stres oksydacyjny i stany zapalne. Poniżej podano dziewięć zalet octu jabłkowego.
Pomaga schudnąć
Badania opublikowane w 2009 roku w czasopiśmie Bioscience, Biotechnology and Biochemistry wykazały, że ocet jabłkowy pomaga w zrzuceniu wagi i pozbyciu się tkanki tłuszczowej. W tym badaniu 144 otyłe osoby pochodzące z Japonii, codziennie przez 12 tygodni spożywały 1 łyżkę stołową octu, 2 łyżki stołowe octu lub placebo. Oprócz ograniczonego spożycia alkoholu, uczestnicy mieli swobodę dotyczącą diety i poziomu aktywności.
Jak pokazano w poniższej tabeli, codzienne spożycie od 1 do 2 łyżek stołowych octu pozytywnie wpłynęło na utratę wagi i trzy inne wskaźniki, które były monitorowane.
Najwięcej korzyści przyniosło spożywanie 2 łyżek octu.
|
Ocet (1 łyżka) |
Ocet (2 łyżki) |
Placebo |
ZMIANA WAGI |
-2.6 funtów (-1,2 kg) |
-3.7 funtów (-1,7 kg) |
+0.9 funtów (+0,4 kg) |
ZMNIEJSZENIE ZAWARTOŚCI TŁUSZCZU W ORGANIZMIE |
0.7% |
0.9% |
|
ZMNIEJSZENIE OBWODU TALII |
0.5 cala (1,27 cm) |
0.75 cala (1,9 cm) |
|
SPADEK POZIOMU TRIGLICERYDÓW |
26% |
26% |
|
Autorzy badania doszli do wniosku, że: „spożywanie octu może być korzystne w profilaktyce zespołu metabolicznego poprzez zmniejszenie otyłości”. Uważa się, że kwas octowy zawarty w occie ma wpływ na utratę wagi, poprzez tłumienie apetytu i przyśpieszenie metabolizmu, a także zmniejszenie retencji wody. Naukowcy również teoretyzują, że ocet jabłkowy zakłóca trawienie skrobi w organizmie, co zmniejsza ilość kalorii wchodzących do krwiobiegu.
Zwalcza nieświeży oddech
Jeśli chcesz poprawić higienę jamy ustnej, ale właściwe szczotkowanie nie jest wystarczające do pozbycia się nieświeżego oddechu, moją pierwszą rekomendacją byłoby przyjrzenie się Twojej diecie i trawieniu. Jeśli jesz produkty o intensywnym zapachu (lub wręcz śmierdzące), w połączeniu z niezbyt częstymi wypróżnieniami, najprawdopodobniej będziesz cierpieć z powodu nieświeżego oddechu. Jedną z opcji jest usunięcie z diety produktów spożywczych, takich jak czosnek i cebula, w celu sprawdzenia, czy ma to istotne znaczenie, ale oznacza to utratę wielu korzyści zdrowotnych.
Możesz zwiększyć częstotliwość swoich wypróżnień, zwiększając spożycie pokarmów bogatych w błonnik. Ponadto, należy zmniejszyć spożycie cukru i skrobi, które spowalniają układ pokarmowy. Nieświeży oddech można również zwalczyć dodając od 1 do 2 łyżek octu jabłkowego do szklanki wody, a następnie użyć tak powstałej mieszaniny do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu zębów.
Po płukaniu octem należy przepłukać usta zwykłą wodą, aby usunąć pozostały kwas z zębów, głównie dlatego, że może on uszkodzić szkliwo. Prawidłowo wykonane codzienne płukanie jamy ustnej octem jabłkowym pomoże zabić bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, zmniejszyć nieprzyjemny smak, zapobiec suchości w jamie ustnej i wyeliminować nieprzyjemne osady na języku.
Łagodzi refluks żołądkowy
Wbrew powszechnej opinii, zgaga jest najczęściej spowodowana zbyt małą, niezbyt dużą ilością kwasu żołądkowego. Brak kwasu żołądkowego powoduje spowolnienie trawienia. W obecności zbyt małej ilości kwasu, pokarm i gazy wywierają presję na żołądek, co czasami powoduje, że zawartość żołądka i kwas żołądkowy cofają się do przełyku.
Jeśli zdarza się to regularnie, możesz wypić szklankę ciepłej wody zawierającą 1 łyżeczkę octu jabłkowego około 30 minut przed jedzeniem. (Niektórzy ludzie dodają odrobinę miodu, aby ocet był lepiej tolerowany). Spożywając ocet jabłkowy, który ma pH podobne do kwasu żołądkowego, upewniasz się, że żołądek będzie miał wystarczającą ilość kwasu, co pozwoli na prawidłowe trawienie i zapobiegnie zgadze.
Udrażnia zatkany nos
W przypadku sezonowej alergii lub infekcji zatok, sięgnij po ocet jabłkowy, ponieważ jest dobrze znany ze swojej zdolności do zmniejszania zatorów i upłynniania śluzu. Rozrzedzenie śluzu sprzyja drenażowi i umożliwia organizmowi wydalanie bakterii i innych zarazków wywołujących infekcje. Wykazano, że obecność kwasu octowego, który ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, może zapobiegać rozwojowi bakterii.
Poniżej przedstawiono dwa sposoby zastosowania octu jabłkowego do udrożnienia zatkanego nosa:
- Tonik do użytku wewnętrznego: Dodaj jedną ósmą do jednej czwartej szklanki octu jabłkowego do 16 uncji przefiltrowanej wody (473 ml). Wymieszaj i popijaj tonik przez cały dzień. Alternatywnie, możesz szybko wypić do 2 łyżek octu jabłkowego rozpuszczonych w 8 uncjach (237 ml) wody dziennie, aż objawy ulegną złagodzeniu.
- Roztwór do płukania nosa: Dodaj od połowy do 1 łyżeczki octu jabłkowego do 6-8 uncji (177-237 ml) ciepłej przefiltrowanej wody. Dokładnie wymieszaj. Płucz zatoki raz lub dwa razy dziennie za pomocą zestawu do płukania nosa i zatok neti, aż poprawi się Twój stan.
Hamuje czkawkę
W przypadku niektórych osób czkawka reaguje na kwaśny smak octu jabłkowego. Możesz bezpośrednio spożyć 1 łyżeczkę octu jabłkowego lub wymieszać ją z 6-8 uncjami (177-237 ml) przefiltrowanej wody i szybko wypić mieszaninę.
Zmniejsza poziom cukru we krwi
Według CNN Health istnieją istotne dowody sugerujące, że spożywanie octu, w tym octu jabłkowego, może pomóc w kontroli poziomu cukru we krwi. Jak zapewne wiesz, regulacja poziomu cukru we krwi jest ważnym czynnikiem zmniejszającym między innymi ryzyko cukrzycy i chorób serca. Profesor Carol Johnston – dyrektor naukowy programu żywienia na Arizona State University, bada działanie octu od ponad 10 lat i sugeruje, że ocet może korzystnie wpływać na regulację poziomu cukru we krwi u osób ze stanem przed cukrzycowym i cukrzycą typu 2.
Johnston twierdzi, że nawet zdrowe osoby odnoszą korzyści ze spożywania octu: „Ocet miał wpływ na wszystkie grupy, ale najbardziej znaczące korzyści odniosła grupa osób z cukrzycą” – powiedziała. „W przypadku osób ze stanem przed cukrzycowym, wyniki są aż zbyt piękne; [poziom cukru we krwi] spadł znacząco i pozostał na tym poziomie”. Może to właśnie ta grupa może odnosić największe korzyści z picia octu. Według prof. Johnston kwas octowy zawarty w occie „wydaje się zakłócać enzymy, które rozkładają cząsteczki skrobi”.
Dobra wiadomość jest taka, że powstała reakcja antyglikemiczna może być wywołana przez wszystkie rodzaje octu, w tym przez ocet jabłkowy, ponieważ to kwas octowy, a nie rodzaj octu, odpowiada za te wyniki. Johnston dodaje: „Zasadniczo, kwas octowy blokuje wchłanianie skrobi. Jeśli badane osoby spożywały skrobię i ocet jednocześnie, poziom glukozy we krwi spadał, ale jeśli wypijały wodę z cukrem i octem, nic się nie działo. [Ocet] pomagał tylko wtedy, gdy pacjenci spożywali skrobię”.
Łagodzi rozstrój żołądka
Podobnie jak w przypadku zgagi, ocet jabłkowy łagodzi również rozstrój żołądka. Najlepszym lekarstwem na rozstrój żołądka jest wypicie mieszaniny powstałej z rozpuszczenia 1-2 łyżek octu jabłkowego w szklance przefiltrowanej wody. Ocet jabłkowy łagodzi rozstrój żołądka, ponieważ:
- Enzymy wytwarzane podczas procesu fermentacji octu jabłkowego wspomagają prawidłowe trawienie, przyczyniając się do rozkładu i asymilacji żywności;
- Kwaśny odczyn octu pomaga uzupełnić poziom kwasu w żołądku, dzięki czemu organizm utrzymuje właściwe pH, co jest ważne dla wchłaniania minerałów i zachowania skuteczności enzymów;
- Kwas octowy łagodzi wzdęcia i gazy, ponieważ pomaga organizmowi m.in. wchłonąć minerały, strawić białko bez powstawania produktów ubocznych i zmobilizować wapń;
- Kwas jabłkowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, które pomagają organizmowi poradzić sobie z nieregularnymi wypróżnieniami;
- Uważa się, że pozostałości pektyn w surowym, nieprzetworzonym occie jabłkowym łagodzą skurcze jelitowe.
Łagodzi zespół niespokojnych nóg
Jeśli regularnie doświadczasz bolesnych skurczów nóg, szczególnie w nocy, może to oznaczać, że organizm nie metabolizuje minerałów, takich jak wapń, magnez lub potas, lub traci niektóre minerały z powodu braku równowagi pH.
Wbrew popularnym opiniom, skurcze mięśni nie są automatycznym sygnałem, że brakuje Ci określonego minerału. Często można wyeliminować skurcze po prostu pijąc ocet jabłkowy, ponieważ pomaga w regulowaniu pH organizmu. Kiedy pH jest odpowiednio zbilansowane, organizm będzie w stanie skutecznie metabolizować i rozprowadzać niezbędne minerały.
Gdy pH organizmu będzie zrównoważone, Twoje ciało będzie miało to, czego potrzebuje, aby odpowiednio metabolizować ważne minerały, takie jak wapń, magnez i potas, dzięki czemu skurcze znikną. Podobnie, możesz zastosować ocet jabłkowy, aby wspomóc rozwiązanie problemów ze wzrokiem i innych rodzajów nerwobóli. Dodaj 1-2 łyżeczki octu jabłkowego do szklanki przefiltrowanej wody i pij po doświadczeniu pierwszych oznak skurczu, drgawek lub nerwobóli.
Łagodzi ból gardła
W większości przypadków, ból gardła jest spowodowany przez alergie i wirusy, a czasem przez bakterie. Chociaż ocet jabłkowy nie leczy bólu gardła, można go stosować w celu skrócenia czasu trwania bólu i złagodzenia wrażliwości i podrażnienia. Przy pierwszych objawach bólu, warto przepłukać gardło ciepłą wodą zmieszaną z octem jabłkowym. Dodaj od 1 do 2 łyżek octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody – opcjonalnie można dodać 1 łyżeczkę miodu i/lub wyciśniętego soku z cytryny z odrobiną pieprzu cayenne.
Innym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest wlanie do uszu niewielkiej ilości 3% nadtlenku wodoru. Po wlaniu roztworu do przewodu słuchowego usłyszysz bulgotanie i poczujesz delikatne kłucie w kanale słuchowym. Odczekaj 5 do 10 minut, aż większość bulgotania ustanie, a następnie przechyl ucho i wylej płyn na chusteczkę.
Odwróć się i powtórz proces z drugim uchem. Nie używaj tej techniki, jeśli uważasz, że masz infekcję ucha, a bębenek słuchowy może pęknąć lub otworzyć się.
Inne zastosowania octu jabłkowego
Ocet jabłkowy może być również stosowany do:
- Przemywania pryszczy;
- Łagodzenia siniaków;
- Usuwania brodawek;
- Leczenia łupieżu;
- Wybielania zębów (ale należy pamiętać, że ocet jabłkowy może uszkodzić szkliwo zębów ze względu na swój kwaśny odczyn).
Poza tym, ocet może się okazać przydatny jako domowy środek czyszczący lub do mycia warzyw i owoców. Niektórzy używają go jako środka chwastobójczego. Ocet stosowany jest również do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów w domu.