Zagrożenia powodowane przez ozdoby świąteczne

Ubrana choinka

W skrócie -

  • Przyczyną pożarów w okresie świątecznym są najczęściej lampki, świece i choinki. Powszechne są również upadki i obrażenia spowodowane przez wiszące dekoracje świąteczne
  • Wiele ozdób świątecznych, w tym lampki, śnieg w sprayu i świece zapachowe, zawierają toksyczne związki chemiczne, które mogą powodować raka, zaburzenia hormonalne i inne zagrożenia dla zdrowia
  • Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święto, dlatego podczas nich możesz być świadomy wszelkich pustek w swoim życiu, co może zwiększyć poczucie izolacji i samotności. Z tego względu utrzymanie równowagi emocjonalnej jest niezwykle ważne

Według dr. Mercoli

Dla wielu osób, Boże Narodzenie nie byłoby takie samo bez kolorowych lampek, girland, stroików i starannie udekorowanej choinki.

Dekoracje świąteczne są źródłem radości, jednak należy podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć niepotrzebnego zagrożenia dla zdrowia podczas świąt.

9 dekoracji świątecznych, które mogą stanowić zagrożenie

1. Lampki choinkowe — Co roku choinki są przyczyną średnio 240 pożarów, w tym 13 zgonów, 27 obrażeń i wycenianych na 16,7 miliona dolarów szkód majątkowych. Chociaż nie występują często, pożary choinek są poważne i częściej stanowią przyczynę śmierci niż inne pożary w domu. Podczas gdy każda choinka może stwarzać ryzyko pożaru, naturalne drzewa są bardziej łatwopalne niż sztuczne drzewka. Szczególnie wtedy, gdy wyschną i stracą całą wilgoć.

W większości przypadków przyczyną pożaru jest nieprawidłowe działanie lub awaria elektryczna. Najczęściej choinka zaczyna płonąć, ponieważ źródło ciepła znajduje się zbyt blisko drzewka. Lampki dekoracyjne i świece również mogą odgrywać pewną rolę.

2. Świąteczne lamki dekoracyjne — Każdego roku, przyczyną około 150 pożarów domów są świąteczne lampki dekoracyjne. Jest to przyczyną średnio 8 zgonów, 14 urazów i wycenianych na 8,5 miliona dolarów szkód majątkowych. Zwykle pożar jest wynikiem awarii elektrycznych lub awarii świateł.

3. Upadki — Upadki podczas dekorowania domu dotyczą około 5800 osób rocznie. Najczęściej obrażenia powstają w wyniku upadku z drabiny (np. podczas zawieszania lampek choinkowych i innych ozdób na zewnątrz). Drugie w kolejności są upadki z dachu. Rzadziej zgłaszane są upadki z mebli lub potknięcia o dekoracje świąteczne.

4. Śnieg w sprayu — Wystarczy potrząsnąć puszką i spryskać wybraną powierzchnię, aby nadać jej mroźny wygląd...Problem polega na tym, że większość rozpylaczy zawiera wiele chemikaliów, w tym aceton i chlorek metylenu, które są wdychane podczas rozpylania sztucznego śniegu (oraz zanim on wyschnie).

Nudności, bóle i zawroty głowy są częstymi objawami, które mogą wystąpić w przypadku wdychania śniegu w sprayu, szczególnie jeśli pracujesz w małym lub słabo wentylowanym pomieszczeniu. W perspektywie długoterminowej, ekspozycja chemiczna może być znacznie poważniejsza, ponieważ chlorek metylenu jest prawdopodobnie czynnikiem rakotwórczym.

5. Lampki choinkowe zawierające ołów — Omówiliśmy zagrożenie pożarowe związane z lampkami choinkowymi, ale produkty te są często zanieczyszczone toksynami, w tym ołowiem. W Kalifornii lampki świąteczne muszą nosić etykietę ostrzegawczą dotyczącą zawartości substancji chemicznych, które mogą być rakotwórcze i powodować wady wrodzone. Naukowcy odkryli, że cztery z pięciu testowanych lampek choinkowych zawierają ołów, z czego 28% zawierało bardzo wysoki poziom ołowiu, który jest nielegalny w Europie. Toksyczny metal znajdował się zarówno w izolacji przewodów, jak i w podstawach żarówek.

Podczas gdy producenci twierdzą, że użycie ołowiu jest konieczne, aby ustabilizować obudowy kabli i sprawić, że światła będą żaroodporne, stabilizatory bezołowiowe są powszechnie dostępne i używane przez niektórych producentów. Jednakże, ponieważ istnieje duża szansa, że zakupione przez Ciebie lampki choinkowe mogą zawierać ołów, zawsze zakładaj rękawiczki, a następnie myj ręce za każdym razem, gdy będziesz ich dotykać.

Obudowa zawierająca ołów jest najczęściej wykonana z polichlorku winylu (PCV). Jednym z głównych problemów związanych z PCV jest to, że zawiera ftalany, które są substancjami chemicznymi zaburzającymi gospodarkę hormonalną, powiązanymi z szerokim zakresem wad rozwojowych i efektów prowadzących do „zmiany płci”, które są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i dzieci. Te związki chemiczne są często wykrywane w powietrzu i kurzu domowym, więc może lepiej zawiesić ozdobne lampki tylko na zewnątrz.

6. Świeczki — Prawdopodobnie nie jest to zaskoczeniem, że najwięcej świec jest zapalanych w Wigilię, Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Pożary od świec zdarzają się szczególnie często w grudniu, ponieważ palne sezonowe dekoracje są trzymane zbyt blisko płomienia.

Istnieje jeszcze inne, znacznie bardziej podstępne, zagrożenie wynikające z zapalania świec. Mogą one uwalniać w powietrze setki chemikaliów, w tym rakotwórczy benzen.

Jest tak zwłaszcza w przypadku świec zapachowych, ponieważ oleje zapachowe często zawierają ftalany, które zostały powiązane z licznymi zaburzeniami hormonalnymi, rakiem piersi, wczesnym lub opóźnionym dojrzewaniem i wieloma innymi działaniami niepożądanymi. Dotyczy to nie tylko świec zapachowych, ale także innych zapachów, takich jak odświeżacze powietrza i mieszanki potpourri.

7. Łańcuchy choinkowe i ryzyko uduszenia — Dekoracje świąteczne, z całym swoim blaskiem, są szczególnie kuszące dla niemowląt, które mogą szybko udusić lub zakrztusić się przedmiotami takimi jak łańcuchy choinkowe, małe ozdoby, małe szyszki i elementy szopek. Upewnij się, że wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty znajdują się poza zasięgiem dzieci; dotyczy to również popularnych świątecznych artykułów spożywczych, takich jak orzechy i twarde cukierki.

8. Cukier/fruktoza w słodyczach świątecznych — Laski cukrowe i inne słodycze są tradycyjną częścią świąt, ale cukier i/lub fruktoza, które zawierają, stanowią jedno z największych niebezpieczeństw. Istnieją dowody na to, że cukier jest głównym czynnikiem przyczyniającym się nie tylko do otyłości i cukrzycy, ale także innych przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, takich jak nowotwory.

Nadmierne spożycie fruktozy prowadzi między innymi do rozwoju oporności na insulinę, która wydaje się być źródłem wielu, jeśli nie większości, chorób przewlekłych. Fruktoza podnosi również poziom kwasu moczowego – zazwyczaj wytwarzany jest kwas moczowy w ciągu kilku minut po spożyciu, co z kolei może spowodować problemy z ciśnieniem krwi, produkcją insuliny i funkcjonowaniem nerek. Jak dotąd badania naukowe powiązały fruktozę z około 78 różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi.

Ponadto, kiedy spożywasz cukier, wyzwala on produkcję naturalnych opioidów w mózgu, które są kluczowym czynnikiem uzależnienia. Twój mózg zasadniczo uzależnia się od wywołanego cukrem uwalniania opioidów, podobnie jak w przypadku uzależnienia od morfiny lub heroiny, co może wyjaśniać, dlaczego jeden cukierek często prowadzi do kolejnego, i tak dalej.

9. Jemioła i ostrokrzew — Poinsecja jest uważana za najbardziej trującą roślinę świąteczną, ale wbrew powszechnej opinii nie jest ona toksyczna dla ludzi. Natomiast jemioła jest trująca.

Spożycie jakiejkolwiek części jemioły, w szczególności jagód i liści, może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, podczas gdy niektóre odmiany zawierają toksyny, które mogą prowadzić do niewyraźnego widzenia, zmian ciśnienia krwi, a nawet śmierci. Trujący jest również ostrokrzew, a spożycie zaledwie 20 jagód może być śmiertelne dla dziecka.

O świątecznym stresie…

Boże Narodzenie może być cudowną przerwą w codziennej rutynie lub może być najbardziej stresującym okresem. Ponieważ Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święto, jest to taki okres w roku, kiedy możesz być świadomy wszelkich pustek w swoim życiu, co może zwiększyć poczucie smutku, samotności i izolacji.

Możesz również mieć problemy finansowe, zdrowotne lub mieć nierealistyczne oczekiwania, że Twoje święta będą „idealne”. Stres może stać się przytłaczający, nawet w najlepszych okolicznościach. Jeśli stres emocjonalny o tej porze roku jest dla Ciebie ciężarem, sugeruję wypróbowanie Technik Emocjonalnej Wolności (EFT), które pomogą Ci wyeliminować negatywne emocje i cieszyć się świętami.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować spokój w czasie świąt:

Bądź dla siebie wyrozumiały i daj sobie przyzwolenie na powiedzenie „nie”... Naprawdę dobrze jest poświęcić trochę czasu dla siebie. Jeśli z jakiegoś powodu czujesz się źle w święta, oddaj się temu, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy, niezależnie od tego, czy jest to związane ze świętami, czy nie.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy poprawiają samopoczucie i unikaj osób, które zwiększają stres lub przyczyniają się do depresji.

Odzyskaj poczucie kontroli, planując nie więcej niż jeden lub dwa możliwe do zrealizowania cele na dzień, nawet jeśli są one tak proste, jak wypisanie kilku kartek świątecznych lub posprzątanie jakiegoś pomieszczenia. Satysfakcja z wykonania tych zadań może poprawić samopoczucie i pomóc w wykonaniu wszystkiego na czas.

Jeśli pewna tradycja wywołuje u Ciebie stres i dyskomfort, a nie radość, pozwól sobie na robienie innych rzeczy! Przypomnij sobie, że nie ma ani dobrego, ani złego sposobu obchodzenia Bożego Narodzenia. Zapomnij o słowie „powinien”.

Skoncentruj się na tym, co Ty i Twoja rodzina chcecie robić w święta, zamiast robić to, co robią inne rodziny.

Korzystaj z zakupów online zamiast pędzić przez centra handlowe, wykonaj prezenty własnoręcznie lub zaangażuj się w wolontariat lub gotowanie posiłków, co również jest formą podarunku.

Jeśli myśl o gotowaniu świątecznej kolacji wywołuje u Ciebie ból głowy, umów się z przyjaciółmi i rodziną, aby pomogli Ci gotować, gotuj z wyprzedzeniem lub zorganizuj kolację na którą każdy coś przynosi.

Podejmij wysiłek, aby ponownie skupić się na świętach, tak żeby odzwierciedlały duchowe lub etyczne przekonania, a nie wartości komercyjne. Być może będziesz musiał przedyskutować z rodziną w jaki sposób to zrobicie, ponieważ może to przybierać różne formy w zależności od osobistych przekonań.

+ Źródła i odniesienia
  • Electrical Safety Foundation International, Holiday Safety Community Toolkit, Winter 2010
  • National Fire Protection Association, Home Christmas Tree and Holiday Light Fires, November 2011
  • HealthyStuff.org December 8, 2010
  • National Fire Protection Association, Home Candle Fires, December 2011