Ważne powody, aby jeść więcej kiełków

Kiełki

W skrócie -

  • Kiełki oferują jedne z najwyższych dostępnych stężeń substancji odżywczych, w tym witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i enzymów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami
  • Wiele zalet kiełków wynika z faktu, że w początkowej fazie wzrostu rośliny zawierają bardziej skoncentrowane ilości składników odżywczych
  • Nasiona słonecznika i pędy grochu są zwykle około 30 razy bardziej wartościowe niż ekologiczne warzywa i zawierają najwyższe ilości białka

Według dr. Mercoli

Jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia jest spożywanie dużej ilości ekologicznej żywności, a kiełki oferują najwyższe stężenia substancji odżywczych.

Co najważniejsze, możesz w łatwy i niedrogi sposób uprawiać kiełki w domu. Są szczególnie dobrym wyborem zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy ogrodnictwo na zewnątrz jest ograniczone lub wykluczone. Kolejną ważną zaletą jest to, że nie musisz ich gotować.

Jeśli nie jesteś ogrodnikiem, jest to świetny sposób, aby zacząć eksperymentować z uprawianiem własnej żywności. W przeciwieństwie do większości warzyw uprawianych w ogrodzie, gotowe do spożycia kiełki możesz zebrać w ciągu około tygodnia od zasiania ich.

Kiełki można spożywać na surowo, zwykle jako dodatek do sałatki lub soku. Czym dokładnie są „kiełki” i co sprawia, że są tak pożywne? Jak wyjaśniono w The World's Healthiest Food:

„Wiele produktów roślinnych, które spożywamy, przeszło etap kiełkowania. „Kiełkowanie” jest po prostu procesem, podczas którego ziarno po raz pierwszy pęka i wytwarza korzeń lub wyrastającą z ziemi łodygę.

Ponieważ etap kiełkowania jest tak wyjątkowy w życiu rośliny, istnieje szczególne zainteresowanie potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi, które mogą być związane z tym etapem wzrostu.

Ogólnie rzecz biorąc, pędy często zawierają bardziej skoncentrowane ilości pewnych składników odżywczych – w tym niektóre kluczowe przeciwutleniacze – w porównaniu do w pełni dojrzałych roślin”.

Kiełki – wiele właściwości odżywczych w „małych opakowaniach”

Kiełki mogą być małe, ale zawierają wiele składników odżywczych, w tym witaminy, minerały, przeciwutleniacze i enzymy, które pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Na przykład, rukiew wodna jest absolutną bombą odżywczą. To jedno z warzyw o największym stężeniu substancji odżywczych.

Dzięki zawartości 17 składników odżywczych, w tym potasu, błonnika, białka, wapnia, żelaza, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego, cynku i witamin A, B6, B12, C, D, E i K – rukiew wodna uzyskała 100 punktów w niedawno opublikowanym badaniu pt. „Definiowanie mocy warzyw i owoców: stężenie składników odżywczych”.

Dwa moje ulubione produkty to nasiona słonecznika i kiełki grochu. Oba są zazwyczaj około 30 razy bardziej pożywne niż warzywa organiczne. Zawierają również jedne z najwyższych ilości białka. Ponadto, nasiona słonecznika zawierają zdrowe tłuszcze, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik – z których wszystkie są ważne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

Jeśli nie podróżuję, zwykle mam w domu trzy pojemniki rosnących kiełków słonecznika. Zazwyczaj jem je prawie każdego dnia. Inne powszechne kiełki obejmują następujące rośliny:

  • Alfalfa — dobre źródło witamin A, B, C, D, E, F i K
  • Perz — bogaty w witaminy B, C, E i wiele minerałów
  • Fasola Mung — dobre źródło białka, błonnika oraz witaminy C i A
  • Kiełki soczewicy — zawierają 26% białka, mogą być spożywane bez gotowania
  • Brukselka — jedna szklanka gotowanej brukselki zawiera zaledwie 56 kalorii oraz zapewnia ponad 240% zalecanego dziennego spożycia (RDA) witaminy K1 i prawie 130% RDA witaminy C.

Ponadto brukselka jest dobrym źródłem błonnika, manganu, potasu, choliny, witamin z grupy B, przeciwutleniaczy i innych prozdrowotnych fitozwiązków.

Ważne powody, aby jeść więcej kiełków

Wiele zalet kiełków wynika z faktu, że w początkowej fazie wzrostu rośliny zawierają bardziej skoncentrowane ilości składników odżywczych. W rezultacie, w porównaniu do dojrzałej rośliny, mniejsze ilości kiełków zapewniają więcej właściwości odżywczych. Na przykład, kiełkujące nasiona, orzechy, fasola i ziarna zawierają:

Wysokie stężenia witamin — W niektórych nasionach, podczas procesu kiełkowania zawartość witamin zwiększa się nawet 20-krotnie. Czasem te wartości są jeszcze wyższe. Na przykład stężenie witaminy B1 w kiełkującej fasoli mung wzrasta o 285%; stężenie witaminy B2 rośnie o 515%, a witaminy B3 (niacyny) o 256%.

Wysokie stężenia enzymów — Kiełki zawierają około 100 razy więcej enzymów niż świeże owoce i warzywa. Enzymy umożliwiają organizmowi ekstrakcję większych ilości witamin, minerałów i pozostałych składników odżywczych z innych pokarmów, które jesz w połączeniu z kiełkami.

Zwiększone ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych i błonnika — Ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych i błonnika dramatycznie rośnie podczas kiełkowania. Dieta większości ludzi nie zapewnia wystarczającej ilości błonnika lub zdrowych tłuszczów, które są niezbędne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia. Kiełki mogą być doskonałym źródłem obu tych składników.

Zwiększoną biodostępność minerałów i białek — Kiedy nasiona zaczynają kiełkować, minerały, takie jak wapń i magnez, wiążą się z białkami zawartymi w nasionach, co sprawia, że zarówno minerały, jak i białko są łatwiej przyswajalne i mogą zostać wykorzystane przez organizm.

Ponadto, podczas procesu kiełkowania białka zmieniają się w korzystny sposób, dzięki czemu z kiełków uzyskuje się większą ilość lepszej jakości białka w porównaniu do nasion, które nie zaczęły kiełkować.

Oprócz doskonałych wartości odżywczych, kiełki są również najlepszym produktem do uprawy domowej. Kiedy sam je uprawiasz – pod warunkiem, że używasz organicznych nasion, orzechów, fasoli i zbóż – możesz być pewien, że nie narażasz siebie i swojej rodziny na szkodliwe pestycydy i inne chemikalia.

Kiełki są również jednymi z najtańszych produktów spożywczych, które można kupić lub samodzielnie uprawiać. Wiele osób twierdzi, że nie może sobie finansowo pozwolić na zdrowe odżywianie, ale kiełki są tak tanie, że powyższa wymówka traci sens – zwłaszcza jeśli samodzielnie je uprawiasz w domu. W porównaniu do kupowania kiełków, domowa uprawa może obniżyć koszty nawet o 90 procent lub więcej.

Uprawa własnych kiełków w domu jest szybka, łatwa i tania

Uprawianie własnych kiełków jest dość łatwe i nie wymaga dużo miejsca. Instrukcje na temat uprawy różnych rodzajów kiełków orzechów, nasion, fasoli i ziaren można znaleźć na stronie RawFoods-LivingFoods.com. OrganicAuthority.com oferuje prosty pięciostopniowy protokół opisujący proces kiełkowania przy użyciu słoików Mason lub Ball.

Używałem słoików Ball około 25 lat temu, kiedy zaczynałem uprawę kiełków, ale od tego czasu przeszedłem na hodowlę w doniczce. Słoiki Ball należy płukać kilka razy dziennie, aby zapobiec rozwojowi pleśni, a to zajmuje miejsce i wymaga czasu.

Co więcej, potrzebujesz kilkudziesięciu słoików, aby wyprodukować taką samą ilość kiełków, która wyrośnie w jednym pojemniku. Nie miałem na to czasu ani cierpliwości. Wybór należy jednak do Ciebie. Możesz łatwo wyhodować kiełki i pędy z lub bez ziemi.

Dodanie kiełków do diety jest prostym sposobem zwiększenia wartości odżywczej

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z bogactwa składników odżywczych dostępnych w pełnowartościowej żywności, w szczególności w organicznych owocach i warzywach.

Znając wartości odżywcze produktów spożywczych, możesz podejmować świadome decyzje o tym, jak jeść zdrowiej. Gdy weźmiesz pod uwagę ilość składników odżywczych, które możesz uzyskać ze świeżych kiełków, w połączeniu z ich opłacalnością, zwiększenie ilości kiełków w diecie jest naprawdę dobrym wyborem.

Substancje biologiczne w kiełkach występują w najbardziej skoncentrowanej biologicznie formie. Kiełki zawierają enzymy proteolityczne, które ułatwiają trawienie węglowodanów i białka.

Twój organizm wytwarza enzymy proteolityczne, kiedy jesz żywność, która nie zawiera enzymów trawiennych. Po pewnym czasie zdolność organizmu do produkcji odpowiednich enzymów zmniejsza się wraz z jego zdolnością do zwalczania chorób. Enzymy zawarte w kiełkach mogą pomóc zastąpić te, których organizm już nie produkuje.