Obrazowanie raka płuc za pomocą tomografii komputerowej może być niedokładne

Tomografia komputerowa

W skrócie -

  • Wiele osób nie zastanawia się nad tym, gdy lekarz zleci tomografię komputerową, ale musisz wiedzieć, że nie jest to nieszkodliwe badanie, ponieważ naraża Twoje ciało na niebezpieczne promieniowanie jonizujące – promieniowanie, które samo może wywoływać raka
  • Wielu ludzi jest po prostu nieświadomych tego, że podczas tomografii komputerowej klatki piersiowej promieniowanie jest 100 razy silniejsze niż w przypadku rentgenu klatki piersiowej
  • Z badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine wynika, że tomografia komputerowa może być przyczyną prawie 30 000 niepotrzebnych zachorowań na raka (około 2% przypadków raka), co doprowadzi do około 14 500 zgonów

Według dr. Mercoli

Dowody sugerują, że tomografia komputerowa (TK) może być niewiarygodnym narzędziem pomiaru wielkości guzów płuc, przez co może doprowadzić pacjentów i lekarzy do błędnego przekonania, że rak rośnie, gdy tak nie jest.

Badanie wykazało, że odchylenie od prawidłowego wyniku może wynieść do 10 procent.

Według Reuters:

„[Badanie]... jest pierwszym, które sprawdziło, jak wiarygodna jest tomografia w obrazowaniu raka płuc. To badanie ukazało się zbyt późno – mówią eksperci – ponieważ tomografia komputerowa stała się głównym narzędziem pomiaru wzrostu raka i oceny reakcji na leczenie”.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wiele procedur medycznych nie jest dokładnych. Dotyczy to również tomografii komputerowej, która jest stosowana do pomiaru wzrostu raka. W przypadku tomografii komputerowej w kierunku raka płuc, jedno z ostatnich badań wykazało, że radiolog dokonujący przeglądu zdjęć tego samego pacjenta wykonanych w odstępie kilku minut zauważył znaczące „zmiany” w guzach, w niektórych przypadkach odnotowując, że dany guz był o 31% większy lub 23% mniejszy.

W około 3% przypadków „wzrost” okazał się na tyle znaczący, że rozpoznano by progresję choroby, co ;niewątpliwie wpłynęłoby na przebieg przyszłego leczenia danej osoby, nie mówiąc już o jej stanie psychicznym.

Jak zauważył główny autor badania w Reuters, odchylenia do 10% mogą po prostu wynikać ze ;spodziewanych zmian w obrazowaniu, co jest jednak dość dużą rozbieżnością, biorąc pod uwagę fakt, że ;wielu onkologów opiera się na tych badaniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących dalszego leczenia. Co więcej, oznacza to, że pacjenci z rakiem płuc mogą zostać niepotrzebnie narażeni na ryzyko związane z badaniem TK, a wynik testu może być niewiarygodny, czyli wskazywać, że guz urósł, gdy tak nie jest lub na odwrót.

Dlaczego warto dowiedzieć się więcej zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu tomografii komputerowej?

To nie jest najbezpieczniejsze badanie, które można wykonać i na pewno nie takie, w którym bym uczestniczył, ponieważ jestem w pełni świadomy wad tomografii komputerowej. Jednak naukowcy i ;większość społeczności medycznej pozostają nieświadomi tych niebezpieczeństw.

Wiele osób nie zastanawia się nad tym, gdy lekarz zleci tomografię komputerową, ale musisz wiedzieć, że nie jest to nieszkodliwe badanie, ponieważ naraża Twoje ciało na niebezpieczne promieniowanie jonizujące – promieniowanie, które samo może wywoływać raka.

Promieniowanie jonizujące wykorzystywane podczas badania TK może powodować mutacje chromosomowe, które często są nieodwracalne, a efekty mogą się kumulować (co oznacza, że im więcej badań wykonasz, tym gorsze skutki uboczne). TK powoduje również zmiany w DNA, które mogą powodować raka.

100 razy większe promieniowanie niż w przypadku RTG

Wielu ludzi jest po prostu nieświadomych tego, że podczas tomografii komputerowej klatki piersiowej promieniowanie jest 100 razy silniejsze niż w przypadku rentgenu klatki piersiowej. Co więcej, komórki nie mogą prawidłowo naprawić wszystkich uszkodzeń genetycznych spowodowanych promieniowaniem jonizującym, a czasami w ogóle nie są w stanie naprawić takich uszkodzeń.

W przeciwieństwie do innych mutagenów, promieniowanie jonizujące może wpływać na DNA komórek każdego organu wewnętrznego znajdującego się w obrębie wiązki promieniowania. W ;takich narządach nawet pojedynczy wysokoenergetyczny elektron, wprawiany w ruch przez promieniowanie, ma szansę wywołać rodzaje uszkodzeń, których nie da się naprawić. Z tego powodu, nie ma żadnej dawki promieniowania jonizującego, która nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzęń.

Jeśli wyżej wspomniane mutacje nie wywołają natychmiastowej śmierci komórek, mogą ulegać kumulacji w wyniku dodatkowej ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Wiedząc, że narażenie na ;promieniowanie jest wysoce nieetyczne, powyższe badanie zostało przeprowadzone na grupie 33 ;pacjentów z rakiem płuca, którzy zgodzili się na wykonanie dwóch skanów TK klatki piersiowej w ;ciągu kilku minut, po prostu dla nauki.

Oprócz nieodłącznego ryzyka raka, TK i inne badania wykorzystujące promieniowanie jonizujące mogą również:

  • Uszkadzać DNA w tętnicach, co z kolei powoduje, że komórki wyściełające tętnice rozmnażają się w nienormalny sposób, zmniejszając rozmiar światła tętnicy i skutecznie je „zwężając”. Indukowana promieniowaniem tkanka występująca wewnątrz tętnic jest podobna do tkanki bliznowatej, zmniejsza elastyczność naczyń i zwiększa ryzyko blokady tętnic oraz chorób sercowo-naczyniowych.
  • Przyczyniać się do błędnej diagnozy, niedokładnych odczytów i fałszywie dodatnich wyników, które zwiększają prawdopodobieństwo dalszych badań, narażenia na promieniowanie i ;niepoprawne leczenie.
  • Zwiększyć narażenie na wywołujące obrażenia promieniowanie spowodowane błędami oprogramowania, wadliwym oprogramowaniem, nieprawidłowymi procedurami bezpieczeństwa lub nieodpowiednim postępowaniem i brakiem odpowiedniego wyszkolenia personelu.

Tomografia komputerowa powinna być wykorzystywana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne

Zaawansowana technika obrazowania może być w niektórych przypadkach korzystna, jednak jej stosowanie powinno być OGRANICZONE do przypadków, gdy jest to absolutnie konieczne. Niestety, tomografia komputerowa stała się „złotym standardem” oceny wzrostu raka, a wielu pacjentów chorych na nowotwór wykonuje to badanie co kilka miesięcy. Jeśli stwierdzono, że guzy urosły (co, jak ujawniło wyżej wspomniane badanie, może być prawdą lub nie), pacjentowi zwykle oferuje się inną formę leczenia.

Co więcej, lekarze coraz częściej stosują tomografię jako badanie przesiewowe (w kierunku raka płuc u ;byłych palaczy), a wielu z nich zakupiło własny sprzęt do obrazowania. To sprawia, że ta technologia może być nadużywana.

Bądź świadomym pacjentem

Uświadomienie sobie zagrożeń związanych z niektórymi badaniami i znajomość możliwości opieki zdrowotnej jest częścią stania się inteligentnym konsumentem. Mając to na uwadze, poniżej przedstawiam kilka propozycji dobrych pytań, które powinieneś zadać przed wykonaniem tomografii komputerowej:

  • Czy to badanie jest naprawdę konieczne?
  • Jakie korzyści z tego odniosę?
  • Czy jest możliwość wykonania alternatywnego badania nie wykorzystującego promieniowania, na ;przykład ultradźwiękami lub MRI?
  • Czy badanie będzie wykorzystywało najniższy możliwy poziom promieniowania potrzebny do ;odpowiedniego obrazowania? (Czy będzie dostosowany do mojego wzrostu lub wzrostu/wieku mojego dziecka?)
  • Czy badanie zostanie ograniczone do wskazanego obszaru, a pozostałe obszary ciała będą osłonięte?

Upewnij się, że podejmujesz świadomą decyzję wyrażając zgodę na badanie TK mające na celu ocenę wzrostu raka, a po uzyskaniu wyników bądź świadomy tego, że mogą one nie być rzetelnym wskaźnikiem tego, czy choroba postępuje.

Co zrobić, jeśli musisz wykonać tomografię komputerową

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się na wykonanie badania TK, możesz obniżyć ryzyko raka wywołane promieniowaniem, stosując astaksantynę – silny przeciwutleniacz. To jest najlepsza rada, którą mogę Ci dać, abyś uchronił się przed ekspozycją na ogromną dawkę promieniowania jonizującego.

W celu ochrony komórek i tkanek możesz zażywać 4-20 mg astaksantyny. Najlepiej zacząć suplementację na 1-2 tygodnie przed badaniem. Po zakończeniu badania TK można zmniejszyć dawkę do ;4 mg. Możesz także spróbować chlorelli i spiruliny, ponieważ okazało się, że również mają działanie ochronne w tym przypadku.