Jakie korzyści dla zdrowia przynosi jedzenie buraków?

Niepokonane buraki
Nazwa botaniczna: Beta vulgaris

Buraki

Napoleon wygospodarował 70 000 akrów, aby zbadać potencjał produkcyjny buraków cukrowych. W erze braku cukru spowodowanym blokadami wojennymi, Francja była w stanie wyprodukować własny cukier. Od tego czasu uprawiane są różne odmiany buraków, w tym burak cukrowy, który jest obecnie globalnym źródłem substancji słodzącej. Buraki są zwykle gotowane, pieczone lub marynowane. Mogą być również starte na surowo i dodawane do sałatek w celu urozmaicenia koloru i nadania chrupkości.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz, czy kupujesz buraki, zwykle najlepiej zbierać je w okresie od czerwca do października – jest to sezon wegetacyjny w środkowo-zachodnim rejonie. Będąc na zakupach szukaj buraków, które podczas ściskania są jędrne, a nie „gumowate” oraz mają zdrowe, chrupiące liście. Jeśli nie możesz ich natychmiast przygotować, przechowuj w lodówce, najdłużej przez dwa do trzech tygodni. Najlepiej przechowywać nieumyte buraki.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne podczas gotowania jest zachowanie czterech lub pięciu cali łodygi buraka, co zapewni im głęboki czerwony kolor. Dodanie octu również pomaga zachować intensywny kolor. Po ugotowaniu obieranie buraków jest łatwiejsze – to w tym momencie usuwa się łodygi.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia buraków

Podczas gdy buraki zawierają więcej cukru niż jakiekolwiek inne warzywa, mają niską zawartość kalorii, tłuszczu i cholesterolu. Są także doskonałym źródłem błonnika, witaminy C, magnezu i kwasu foliowego, które pomagają w tworzeniu i utrzymywaniu komórkowego RNA i DNA oraz w zapobieganiu anemii. Zawierają również potas, który jest niezbędny do budowy mięśni i regulacji aktywności elektrycznej serca, oraz mangan, który pomaga w utrzymaniu funkcji mięśni i nerwów, buduje siłę kości, reguluje poziom cukru we krwi i wspiera zdrowy układ odpornościowy.

Betaina – aminokwas zawarty w burakach – hamuje tworzenie się rakotwórczych związków i chroni przed rakiem okrężnicy i żołądka.

Właściwości odżywcze buraków

Porcja: 3,5 uncji (100 gramów), surowe
  Ilość na porcję
Serving
% zalecanego dziennego
spożycia (ZDS)*
Kalorie 43  
W tym z tłuszczy 1  
Tłuszcz 0 g 0%
W tym tłuszcze nasycone 0 g 0%
W tym tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 78 mg 3%
Węglowodany ogółem 10 g 3%
W tym błonnik 3 g 11%
W tym cukry 7 g  
Białko 2 g  
Witamina A 1% Witamina C 8%
Wapń 2% Żelazo 4%

*Procent zalecanego dziennego spożycia (ZDS) obliczono na podstawie diety dostarczającej 2000 kalorii dziennie. Dzienne wartości dla poszczególnych osób mogą być wyższe lub niższe w zależności od ilości spożytych kalorii w ciągu dnia

Badania dotyczące buraków

Gdy przeprowadzono badanie 27 najczęściej spożywanych warzyw w USA w celu określenia ich aktywności przeciwutleniającej (CAA) i wartości absorbancji wolnych rodników tlenu (ORAC), buraki wraz z brokułami i papryką uzyskały najlepsze wyniki. Spożywanie buraków może prowadzić do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe.

Badania przeprowadzone w London School of Medicine i Bart's Hospital w Londynie oraz prez rosyjskiego specjalistę Michaiła Tombaka ujawniły nowe dane na temat buraków. Badania wykazały, że młode liście buraka mają wyższe stężenie żelaza niż szpinak, a same buraki są bogate w fitozwiązki ułatwiające detoksykację, przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne, które zmniejszają ryzyko nadciśnienia i zawału serca. Buraki są jednym z najlepszych źródeł luteiny i zeaksantyny, które są bardzo korzystne dla zdrowia oczu. Badania laboratoryjne na ludzkich komórkach nowotworowych wykazały, że buraki istotnie ograniczają wzrost guza. Codzienne spożywanie soku z buraków zwiększa przepływ krwi do mózgu, co z kolei ogranicza zwyrodnienie płata czołowego. Buraki zawierają również betainę, która zwiększa produkcję serotoniny w mózgu.

Przepisy na zdrowe dania z buraków:

Sałatka z buraków

Składniki:

  • 3 szklanki młodych buraków, schłodzonych
  • 1-1½ szklanki mandarynek
  • 3 łyżki pokrojonego szczypiorku
  • Sałata rzymska

Wykonanie:

  1. Połóż buraki pokrojone na kawałki wielkości kęsa na sałatę, a na wierzchu ułóż mandarynki. Polej kwaśną śmietaną, a następnie posyp szczypiorkiem, aby uzyskać kolorową i smaczną sałatkę!

Interesujące fakty o burakach

Ze względu na głęboki czerwony kolor i możliwość barwienia, sok z buraków może być używany do nadawania koloru jajkom wielkanocnym.

Podsumowanie

Chociaż buraki mogą być niedoceniane przez niektórych ludzi, są lubiane ze względu na ich bogaty smak, jędrną konsystencję i intensywną barwę. Marynowane buraki przygotowywane z octem, cukrem i cynamonem są dość popularne ze względu na intensywny smak i barwę. Buraczki po harwardzku – nie marynowane – są gotowane z odrobiną soli. Buraki są uniwersalne, mają niezliczone wartości odżywcze i są łatwe w przechowywaniu.