Według dr. Mercoli
Lędźwiowa część kręgosłupa, czyli dolny odcinek kręgosłupa, jest złożoną strukturą składającą się z więzadeł, mięśni, kości, stawów i nerwów, współpracujących ze sobą, aby zapewnić siłę, elastyczność i wsparcie dla rdzenia. Niestety dolna część kręgosłupa jest podatna na urazy i ból, w zależności od tego, w jaki sposób używamy i chronimy kręgosłup. Urazy mechaniczne i uszkodzenia tkanki miękkiej, mogące negatywnie wpływać na krążki międzykręgowe, nerwy i stawy kręgosłupa, są jednymi z najczęstszych przyczyn bólu krzyża.
Ból kręgosłupa jest częstym problemem występującym na całym świecie i główną przyczyną niepełnosprawności. Chociaż zidentyfikowano kilka czynników ryzyka, w większości przypadków przyczyna pozostaje niejasna, a diagnoza jest trudna do postawienia. Ból dolnej części pleców ma ogromne konsekwencje społeczne, psychologiczne i ekonomiczne. Szacuje się, że dotyka do 20% osób dorosłych w ciągu roku, a prawie 80% populacji doświadcza co najmniej jednego epizodu bólu pleców podczas swojego życia.
Chiropraktyka pomaga zmniejszyć ból
Badanie obejmujące chiropraktykę, jako element interdyscyplinarnego podejścia do bólu dolnej części kręgosłupa, przeprowadzone w dwóch dużych wojskowych ośrodkach medycznych, wykazało większe zmniejszenie dyskomfortu i niepełnosprawności w przypadku wykorzystania tej praktyki niż w przypadku standardowej opieki medycznej. Naukowcy ocenili 750 czynnych żołnierzy, którzy byli już w trakcie leczenia z powodu bólu krzyża. Wszyscy stosowali fizjoterapię i/lub leki łagodzące ból i stany zapalne.
Naukowcy zauważyli, że w 2010 roku bezpośredni i pośredni koszt leczenia bólu krzyża przekroczył 234 miliardy dolarów. Co ciekawe, uczestnicy badania, którzy leczyli się u kręgarzy (średnio od dwóch do pięciu terapii w ciągu sześciotygodniowego okresu badania), doświadczyli większej ulgi niż osoby, które tego nie robiły. Niektórzy pacjenci zgłaszali działania niepożądane podczas stosowania chiropraktyki, z których większość opisywano jako sztywność stawów lub mięśni.
Osoby, u których nie zastosowano chiropraktyki, również zgłosiły działania niepożądane. U trzech osób wystąpiły działania niepożądane związane ze stosowaniem leków, a u czterech wystąpiły działania niepożądane po zastrzyku ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Wyniki badania sugerują, że chiropraktyka może poprawić wyniki leczenia osób cierpiących na bóle krzyża poprzez zmniejszenie bólu i poprawę funkcji. Dr Daniel Cherkin z Kaiser Permanente Washington Health Research Institute napisał artykuł, w którym stwierdził:
„Wszystkie powyższe terapie mają mniejsze ryzyko działań niepożądanych niż leki, zastrzyki i zabiegi chirurgiczne. Ponieważ nie można przewidzieć, którzy pacjenci najbardziej skorzystają z danego leczenia, rozsądną strategią jest wypróbowanie kilku alternatywnych sposobów leczenia, aby znaleźć taki, który działa najlepiej”.
Ból krzyża jest główną przyczyną przepisywania opioidów
W odpowiedzi na rosnące zastosowanie leków przeciwbólowych zawierających oipioidy, wytyczne wydane na początku 2017 roku przez American College of Physicians zalecają terapię manualną i inne alternatywne terapie jako pierwszy sposób leczenia ostrego i przewlekłego bólu pleców. Wizyty 1 na 10 pacjentów u lekarza rodzinnego są związane z bólem krzyża, a lekarze coraz częściej zlecają drogie badania i przepisują środki przeciwbólowe.
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie ocenili dokumentację dotyczącą leczenia pacjentów obejmującą 24 000 wizyt związanych z bólem pleców w latach 1999-2010. Opublikowane dane wskazują, że lekarze coraz częściej przepisują leki opioidowe, a ich odsetek wzrósł z 19 do 29%. W tym samym okresie sprzedaż leków przeciwbólowych wydawanych bez recepty spadła z 37 do 25%.
Lekarze biorący udział w badaniu opisali nieodpowiednie leczenie pacjentów jako „pospolite”. Stwierdzili, że 22% leków na receptę, 24% badań i 11% procedur było niepotrzebnie zlecanych pomimo wielu lat nacisku ze strony sektora opieki zdrowotnej na kontrolowanie kosztów przez ograniczanie niepotrzebnych procedur.
Najczęściej wymienianymi powodami nieprawidłowego leczenia były lęk przed zaniedbaniem i presja ze strony pacjentów. Większość przypadków bólu pleców jest mechaniczna lub niejednolita, co oznacza, że ból nie jest spowodowany ciężkimi stanami, takimi jak zapalenie stawów, infekcja lub złamanie. Ten rodzaj bólu zwykle ulega złagodzeniu w ciągu trzech miesięcy dzięki delikatnemu wysiłkowi fizycznemu, prawidłowej mechanice ciała i stylowi życia zapobiegającemu rozwojowi stanów zapalnych.
Choć przeciwbólowe środki opioidowe mogą zostać przepisane w przypadku bólu krzyża, to analiza przeprowadzona przez naukowców z CNN i Harvardu wykazała, że w 2014 i 2015 roku setki lekarzy otrzymały od producentów opioidów ponad 25 000 dolarów za przepisane leki.17 Lekarze, którzy przepisywali najwięcej opioidów otrzymali największe płatności. W ciągu tych dwóch lat co najmniej jeden lekarz otrzymał ponad 1 milion dolarów.
Ból krzyża jest związany ze sposobem, w jaki używamy kręgosłupa
Chociaż niedawno opublikowano wytyczne Amerykańskiej Szkoły Lekarskiej dotyczące leczenia bólu krzyża, w komentarzu towarzyszącym badaniom przeprowadzonym przez Beth Israel Deaconess, dr Donald Casey zauważył, że wytyczne nie są jednoznaczne. Przeciętnie, wdrożenie nowych standardów leczenia trwa 17 lat.
Połączenie długiego czasu wdrożenia wytycznych i schematów odstraszania producentów opioidów może oznaczać większą odpowiedzialność spoczywającą na Twoich barkach, aby odpowiednio pokierować swoją opieką zdrowotną i unikać narkotycznych środków przeciwbólowych powodujących potencjalnie szkodliwe, zagrażające życiu uzależnienie.
Poprzez zmniejszenie bólu w dolnej części pleców, chiropraktyka może mieć znaczący wpływ na ograniczenie stosowania opioidów. Wielu kręgarzy specjalizuje się w ocenie sposobu korzystania z kręgosłupa poprzez analizę postawy podczas siedzenia, stania i chodzenia, a także dokładnego badania fizykalnego. Zalecenia często obejmują łagodne ćwiczenia i rozciąganie, a także poprawę wykorzystania mięśni posturalnych.
Postawa — Utrzymuj prawidłową postawę podczas chodzenia, siedzenia i stania. Dbaj o odpowiednią wagę, ćwicz mięśnie posturalne, dbaj o lekką krzywiznę odcinka lędźwiowego, odpowiednią pozycję głowy na ramionach, tak jakbyś miał sznur przyczepiony do głowy, który ciągnie ją w kierunku nieba.
Nie garb się podczas stania i siedzenia. Pamiętaj, aby w pozycji siedzącej trzymać plecy proste, zaangażować mięśnie posturalne, a stopy umieścić płasko na podłodze. Nie siadaj z jedną nogą umieszczoną na drugiej, gdyż skraca to mięśnie dolnej części pleców oraz zwiększa ryzyko dyskomfortu i bólu. Noś wygodne buty na niskim obcasie, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. |
Elastyczność — Zawsze rozciągaj się przed jakąkolwiek forsowną aktywnością fizyczną. Rozsądnie byłoby wykonywać regularny trening rozciągający, aby poprawić elastyczność i zmniejszyć obciążenie mięśni, ścięgien i stawów. |
Wsparcie — Stosuj odpowiednie podparcie lędźwi w fotelach lub samochodach, aby poprawić subiektywną miarę komfortu i zmniejszyć spłaszczenie krzywizny lędźwiowej. |
Pozycje — Zmieniaj pozycje podczas siedzenia przynajmniej co 10 minut, aby złagodzić napięcie; wstań i delikatnie rozciągnij mięśnie. Zbyt długie siedzenie jest czynnikiem ryzyka pogorszenia stanu zdrowia i bólu. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz mój poprzedni artykuł pt. „Zasady zachowania naturalnej postawy ciała dla utrzymania zdrowia i złagodzenia bólu”. |
Prawidłowe podnoszenie przedmiotów — Podnosząc ciężkie przedmioty, nie pochylaj się. Ugnij kolana, utrzymując plecy prosto, a obszar lędźwiowy wspierany przez mięśnie posturalne. |
Aktywność fizyczna — Każdego dnia ćwicz co najmniej przez 30 minut. Regularna aktywność fizyczna pomaga kontrolować wagę, poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia mięśnie i ścięgna. |
Naturalne alternatywy dla leków przeciwbólowych na receptę
Istnieje wiele różnych metod pomagających zmniejszyć reakcję zapalną w organizmie. Doświadczysz większych korzyści stosując kilka sposobów jednocześnie. Włączając chiropraktykę do tych metod, przyśpieszasz wyzdrowienie i zmniejszasz ryzyko stosowania leków przeciwbólowych na receptę. Przed zastosowaniem narkotycznych środków przeciwbólowych zalecam wypróbowanie wszystkich metod alternatywnych. Ryzyko związane z tymi lekami jest duże, a uzależnienie stanowi bardzo poważny problem.
Opioidowe leki przeciwbólowe na receptę powinny być ostatnią metodą stosowaną w leczeniu bólu, a nie pierwszą. Gdy ból jest nie do zniesienia, zastosowanie leku na receptę może być koniecznością. W takich przypadkach alternatywne metody mogą zmniejszyć wymaganą dawkę leku i czas leczenia. Niżej opisane sposoby działają lepiej, gdy są stosowane jednocześnie.
Wyeliminuj lub znacząco ogranicz spożycie cukru i zbóż — Unikanie cukru i produktów zbożowych obniży poziom insuliny i leptyny oraz zmniejszy oporność na insulinę i leptynę, co jest jedną z najważniejszych przyczyn powstawania prostaglandyn o działaniu prozapalnym. Z powyższego względu wyeliminowanie cukru i słodyczy z diety jest niezwykle ważne dla kontrolowania bólu i innych rodzajów chorób przewlekłych. |
Suplementowanie wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego — Kwasy tłuszczowe omega-3 są prekursorami mediatorów stanu zapalnego tzw. prostaglandyn (leki przeciwzapalne działają poprzez manipulowanie prostaglandynami). |
Zoptymalizuj poziom witaminy D — Zadbaj o odpowiednią ekspozycję na słońce, które aktywuje różne mechanizmy przyczyniające się do zmniejszenia bólu oraz utrzymania silnych kości i mięśni. Badaj poziom witaminy D dwa razy w roku. Uważa się, że idealny poziom witaminy D pozwalający utrzymać dobry stan zdrowia i zapobiegać chorobom wynosi od 60 do 80 ng/ml. |
Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) i techniki angażujące ciało i umysł — EFT to sposób leczenia wszelkiego rodzaju bólu bez leków. Opiera się na zasadach akupunktury, ponieważ pomaga zrównoważyć subtelny system energetyczny poprzez usuwanie ukrytych, często podświadomych, negatywnych emocji, które mogą zaostrzać ból fizyczny.
Poprzez stymulację (uciskanie) ustalonych punktów za pomocą opuszków palców, przywracasz równowagę systemu energetycznego, co rozprasza ból. Metody takie jak joga, trening Foundation, akupunktura, medytacja oraz inne techniki angażujące ciało i umysł również mogą przynieść ulgę w bólu bez potrzeby użycia jakichkolwiek leków. |
Terapia K-Laser klasy 4 — Jeśli cierpisz z powodu urazu, zapalenia stawów lub innego bólu związanego z zapaleniem, polecam wypróbowanie terapii K-Laser. Może być doskonałym wyborem leczenia wielu bolesnych stanów, w tym ostrych urazów. Usuwa przyczynę bólu, więc już nie będzie potrzeby stosowania środków przeciwbólowych.
Terapia K-Laser polega na wykorzystaniu lasera klasy 4, emitującego podczerwień. Laseroterapia pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne oraz przyspiesza gojenie tkanek – zarówno tkanek twardych, jak i miękkich, w tym w mięśni, więzadeł i kości.
Promieniowanie podczerwone używane w terapii K-Laser jest ukierunkowane na określone obszary ciała i przenika głęboko, aby dotrzeć do obszarów takich jak kręgosłup i biodro. |
Akupunktura — To leczenie jest skuteczne w przypadku wielu rodzajów bólu. Badania wykazały „wyraźne i mocne” działanie akupunktury w leczeniu: bólu pleców, karku i ramion, zapalenia kości i stawów oraz bólów głowy. |
Fizjoterapia i masaż — Daje wyniki tak dobre, jak chirurgia, zwłaszcza w przypadku bolesnych stanów, takich jak uraz chrząstki i zapalenie stawów, bez ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. |
Astaksantyna — Jest to jeden z najskuteczniejszych znanych antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach. Ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, a w wielu przypadkach działa znacznie skuteczniej niż leki przeciwzapalne. Zazwyczaj wymagane jest stosowanie wyższych dawek – 8 mg lub więcej na dzień. |
Imbir — Ta roślina ma silne działanie przeciwzapalne, zapewnia ulgę w bólu i wykazuje właściwości rozluźniające żołądek. Świeży imbir działa dobrze jako dodatek do wrzącej wody, herbaty. Może również zostać starty i dodany do soku warzywnego. |
Kurkumina — W badaniu obejmującym pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, u osób, które przyjmowały 200 mg kurkuminy dziennie zaobserwowano zmniejszenie bólu i zwiększenie mobilności.21 W poprzednim badaniu stwierdzono również, że ekstrakt z kurkumy złożony z kurkuminoidów blokował szlaki zapalne, skutecznie zapobiegając nadprodukcji białka wywołującego obrzęk i ból. |
Boswellia — Znana również jako „kadzidło indyjskie”, to roślina zawierająca aktywne składniki przeciwzapalne. |
Bromelaina — Enzym występujący w ananasach. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Można go przyjmować w formie suplementu, ale pomocne może być również spożywanie świeżego ananasa, w tym części bogatych w bromelinę. |
Mirystoleinian cetylu (CMO) — Olej występujący w rybie i maśle. Działa na stawy jak „smar”. Ma właściwości przeciwzapalne. |
Olejki z wiesiołka, czarnej porzeczki i ogórecznika — Zawierają niezbędny kwas gamma-linolenowy, który jest użyteczny w leczeniu bólu związanego z zapaleniem stawów. |
Maść z pieprzu Cayenne — Nazywana również maścią z kapsaicyny. Wykonywana z suszonej ostrej papryki. Łagodzi ból, zmniejszając wytwarzanie substancji P – chemicznego składnika komórek nerwowych, biorącego udział w przekazywaniu sygnałów bólu do mózgu. |