Unikaj postanowień noworocznych — podejmuj świadome decyzje dotyczące stylu życia

Postanowienia noworoczne

W skrócie -

  • Utrata wagi jest popularnym noworocznym postanowieniem. Według najnowszych badań poziom realizacji tego celu może zależeć od wieku
  • Postanowienia noworoczne są zwykle porzucane po jakimś czasie. Szacuje się, że tylko osiem procent osób osiąga zamierzony cel. Zamiast robienia postanowień noworocznych, proponuję podjęcie świadomej decyzji o prowadzeniu zdrowego stylu życia
  • Wśród 10 najważniejszych strategii dotyczących zdrowego stylu życia znajdują się: picie wody jako głównego napoju, spożywanie ekologicznych wędlin i mięs pochodzących od zwierząt karmionych trawą, spożywanie zdrowych tłuszczów, zwiększenie aktywności fizycznej i zadbanie o zdrowie emocjonalne
  • Należy zadbać o odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne, dobrej jakości sen i zoptymalizować poziom witaminy D, a także zadbać o zdrowie jelit
  • Na koniec, warto rozważyć włączenie do diety kiełków, ponieważ jest to prosty sposób na poprawę odżywiania i detoksykację organizmu

Według dr. Mercoli

Postanowienia noworoczne są zwykle porzucane po jakimś czasie. Szacuje się, że tylko osiem procent osób osiąga zamierzony cel. Według cytowanego artykułu:

„Co roku obserwujemy tradycję porzucania postanowień noworocznych. Badania dotyczące motywacji sugerują, że aby zamierzone zadanie zostało wykonane, dana osoba musi naprawdę chcieć to zrobić i zacząć działać – sama chęć nie wystarczy”.

Popularnym noworocznym postanowieniem jest utrata wagi. Według najnowszych badań poziom realizacji tego celu może zależeć od wieku.

Zamiast przysięgać, że stracisz określoną liczbę kilogramów, zdecydowanie lepiej byłoby podjąć decyzję o poprawie ogólnego stylu życia. Normalizacja wagi i poprawa zdrowia będą naturalnymi skutkami tego działania.

10 najważniejszych zmian w stylu życia, które warto wprowadzić w Nowym Roku

Oczekiwanie na pigułkę, która wyciszy gen PAFR w celu poprawienia funkcjonalności brunatnego tłuszczu, zdecydowanie NIE jest właściwą drogą. Utrzymanie zdrowej wagi nie sprowadza się tylko do jednej rzeczy. Przyjmowanie pigułki, aby zmienić funkcję genetyczną, na pewno nie poprawi ogólnej kondycji, jakości odżywiania lub snu.

Większości postanowień noworocznych nie udaje się zrealizować, z tego czy innego powodu. A co powiesz na podjęcie świadomej decyzji, że od teraz będziesz żyć zdrowiej?

Kiedy zobowiązujesz się do zdrowego stylu życia, nie chodzi już tylko o osiągnięcie określonego celu, takiego jak utrata 10 kilogramów. Chodzi o dokonywanie (zazwyczaj małych i stopniowych) zmian w sposobie życia, które w miarę upływu czasu wynikają jedna z drugiej.

Jednym z kluczowych sposobów, czego wielu ludzi nie docenia, jest zapisanie celów na papierze lub na komputerze. Ta prosta, ale zapomniana metoda drastycznie zwiększy Twoje szanse na sukces. Jeśli chodzi o cele zdrowotne, pomyślałem, że podpowiem kilka pomysłów godnych rozważenia.

# 1: Pij czystą wodę

Picie czystej wody jako podstawowego napoju jest jedną z najbardziej pozytywnych zmian w stylu życia, jakie możesz wprowadzić. Oznacza to, że należy unikać wszelkich napojów słodzonych i/lub aromatyzowanych. Ogranicz także spożycie alkoholu.

Niestety, większość wody z kranu jest niezdatna do spożycia, ponieważ zawiera szeroką gamę pozostałości środków do dezynfekcji, chemikaliów, promieniowania, metali ciężkich, a nawet leków farmaceutycznych. Gorąco polecam stosowanie wysokiej jakości systemu filtracji wody, chyba że jesteś pewny, że woda z Twojego kranu jest czysta i nadaje się do spożycia bez gotowania.

Fluorek, który wciąż jest dodawany do wielu miejskich zasobów wodnych, jest kolejnym czynnikiem, który może sprawić, że woda, którą pijesz każdego dnia, będzie szkodliwa.

Istotne jest picie „żywej” wody. W rozmowie z dr. Geraldem Pollackiem – autorem The Fourth Phase of Water: Beyond Solid, Liquid, and Vapor – omówiliśmy ważność wody „strukturalnej”, która jest rodzajem wody, którą można znaleźć w komórkach. Ta woda ma właściwości lecznicze i jest wytwarzana na różne naturalne sposoby. Doskonałym źródłem wody strukturalnej jest woda źródlana. Wodę strukturalną można również uzyskać poprzez wirowanie. Osobiście piję prawie wyłącznie wirowaną wodę, chyba że podróżuję.

# 2: Spożywaj wysokiej jakości białko

Używanie leków w rolnictwie stało się głównym problemem zdrowotnym zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Metody hodowli przemysłowej tzw. „skoncentrowane żywienie zwierząt” (model CAFO), których głównym celem jest wydajność i niski koszt, są głównym źródłem zanieczyszczeń. Ważne jest, aby zrozumieć, że mięso pochodzące od zwierząt z takich hodowli zawiera miksturę leków, w tym hormonów i antybiotyków.

Zamiast naturalnej diety, która opiera się na trawie, zwierzęta z hodowli CAFO są karmione nienaturalną paszą składającą się ze zbóż skażonych pestycydami – często również genetycznie modyfikowanych – najczęściej z modyfikowanej kukurydzy i soi. Moim zdaniem ekologiczne mięso, pochodzące od zwierząt karmionych trawą, które są traktowane w sposób humanitarny, jest naprawdę jedynym rodzajem mięsa, które warto spożywać, jeśli zależy nam na zachowaniu dobrego stanu zdrowia. To samo dotyczy kur, jajek i nabiału. Innym źródłem wysokiej jakości białka, a także zdrowego tłuszczu, jest dziki łosoś z Alaski. Należy unikać spożywania łososia hodowlanego (i innych ryb hodowanych na farmach), ponieważ ich wartości odżywcze zostają zmienione przez nienaturalną dietę, podobnie jak w przypadku zwierząt hodowanych w modelu CAFO.

# 3: Spożywaj dużo zdrowych tłuszczów

Jeśli zależy Ci na zdrowiu, dobrze jest ponownie rozważyć zalecenia dotyczące przestrzegania diety o niskiej zawartości tłuszczu. Przez ostatnie 60 lat nasycone tłuszcze zwierzęce były bezpodstawnie oskarżane o powodowanie chorób serca, pomimo rosnącej liczby dowodów na to, że tłuszcze nasycone są bardzo ważne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia, podczas gdy choroby serca są powodowane przez tłuszcze trans.

Dowody naukowe potwierdzają, że tłuszcze nasycone są niezbędnym składnikiem zdrowej diety i zdecydowanie obalają mit, że sprzyjają one chorobom serca. Nauka zajmuje równie jasne stanowisko, jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe omega-3, występujące w rybach. Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Uważa się, że niedobór omega-3 to czynnik powodujący ponad 96 000 przedwczesnych zgonów rocznie.

Niestety większość dzisiejszych ryb dostępnych w sprzedaży jest zanieczyszczonych rtęcią, PCB i innymi toksycznymi substancjami, dlatego zalecam przyjmowanie suplementów, takich jak olej z kryla, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Do zdrowych tłuszczy, które można dodać do diety należą:

Awokado

Kokosy i olej kokosowy

Oliwki i oliwa z oliwek

Ekologiczne oleje z orzechów

Ekologiczne masło i inne produkty mleczne produkowane z mleka od krów karmionych trawą

Żółtka z ekologicznych jaj od kur z wolnego wybiegu

Surowe orzechy takie jak makadamia

Mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą i dziki łosoś z Alaski

# 4: Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej

Ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na całe ciało – od głowy po palce. Obejmuje to zmiany w mięśniach, płucach, sercu, stawach, kościach i mózgu. Naukowcy sugerują, że ćwiczenia fizyczne są „najlepszym lekiem zapobiegającym” rozwojowi wielu pospolitych dolegliwości – od zaburzeń psychicznych po choroby serca, cukrzycę i nowotwory.

Przekonujące dowody sugerują, że nawet jeśli ćwiczysz regularnie, długotrwałe siedzenie samo w sobie jest czynnikiem ryzyka rozwoju przewlekłej choroby.

Zatem nie zniechęcaj się, jeśli porzuciłeś swoje postanowienie noworoczne o chodzeniu na siłownię. Zamiast tego skup się na zwykłych codziennych ruchach. Kluczem jest częste poruszanie ciałem przez cały dzień. Częste wstawanie z pozycji siedzącej okazało się szczególnie skuteczne w przeciwdziałaniu złym efektom powodowanym długim siedzeniem. To jest coś, co staram się robić co 15 minut, kiedy siedzę – nawet ustawiłem zegar, który ma mi o tym przypominać.

Inne proste codzienne czynności, takie jak sprzątanie domu, gotowanie, praca w ogrodzie, pranie i sięganie po przedmiot znajdujący się na wysokiej półce, mieszczą się w spektrum ruchów, które warto codziennie wykonywać – mniej lub bardziej nieprzerwanie – od rana do nocy. Możesz zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia pracy, na przykład przenosząc przedmioty, których często używasz, dbając, aby NIE były one w Twoim bezpośrednim zasięgu.

# 5: Zadbaj o zdrowie emocjonalne

Związek między stresem a zdrowiem fizycznym coraz częściej jest przedmiotem badań. Na przykład, najnowsze badania wykazały istnienie powiązania między bólem emocjonalnym, bólem fizycznym i przewlekłym stanem zapalnym. Jedno z badań wykazało, że szczęśliwi ludzie żyją o 35% dłużej. Według wyników kolejnego badania, szczęście i zadowolenie poprawiają zdrowie i zwiększają długość życia.

# 6: Zoptymalizuj swój cykl snu i czuwania

Sen jest kolejnym często ignorowanym czynnikiem stylu życia, który ma ogromny wpływ na zdrowie – fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Jakość snu związana jest ze światłem. Jeśli chcesz dobrze spać, należy uzyskać wystarczającą ilość światła w ciągu dnia.

Jakość snu ma wiele wspólnego z oświetleniem – zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Światło działa jako główny synchronizator czegoś, co nazywa się głównym zegarem biologicznym. Ten zegar to grupa komórek w mózgu nazywana jądrami nadskrzyżowaniowymi (SCN). Jądra te synchronizują się z cyklem światło-ciemność w Twoim otoczeniu, analizując ilość światła wpadającego do oka. W organizmie są również inne zegary biologiczne, które synchronizują się z zegarem głównym.

Jeśli chcesz, aby główny zegar biologiczny działał prawidłowo, powinieneś w ciągu dnia przebywać w jasnym świetle. Wyjście na pół godziny na zewnątrz w porze obiadowej może zapewnić Ci większość światła potrzebnego do utrzymania prawidłowego rytmu okołodobowego. Idealny czas na wyjście na zewnątrz jest tuż po południu, ale jest to korzystne praktycznie o każdej porze dnia.

Wieczorem należy przyciemnić światła i unikać światła niebieskiego. Używaj żarówek blokujących światło niebieskie, przyciemniaj światła za pomocą ściemniacza i wyłącz niepotrzebne oświetlenie, a jeśli wieczorem korzystasz z komputera, rozważ zainstalowanie oprogramowania blokującego niebieskie światło (np. f.lux). Kładź się spać o ustalonej porze i upewnij się, że w sypialni panuje całkowita ciemność.

# 7: Zoptymalizuj poziom witaminy D

Ekspozycja na słońce jest niezwykle ważna dla optymalizacji poziomu witaminy D (ekspozycja na promieniowanie UV przynosi również dodatkowe korzyści zdrowotne poza produkcją witaminy D i regulacją zegara biologicznego...). Coraz większa liczba badań wyraźnie pokazuje, że witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka.

Nie jest to tak zaskakujące, gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że witamina D wytwarzana przez organizm w odpowiedzi na promienie UVB uderzające w nagą skórę, wpływa na DNA. Receptory witaminy D znajdują się na całym ciele i wiążą się z określonymi lokalizacjami w genomie. Naukowcy zidentyfikowali prawie 3000 genów, na które oddziałuje witamina D, co wyjaśnia jej wpływ na różnorodne choroby, w tym:

  • Cukrzycę typu 1 i 2;
  • Infekcje bakteryjne i wirusowe;
  • Choroby układu krążenia;
  • Nowotwory;
  • Śmiertelność ze wszystkich przyczyn.

# 8: Zadbaj o swoje jelita

Podobnie jak w przypadku witaminy D, stało się jasne, że pożyteczne bakterie odgrywają istotną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Probiotyki są tak ważne dla utrzymania zdrowia, że naukowcy porównali je do „nowo odkrytego narządu”, sugerując, że powinniśmy uważać ciało ludzkie za rodzaj „meta-organizmu”, który nie może być zdrowy i funkcjonować prawidłowo bez udziału szerokiej gamy korzystnych bakterii.

Badania pokazują, że rodzaj i ilość mikroorganizmów zamieszkujących jelita oddziałuje na ciało człowieka w taki sposób, że mogą one zapobiegać lub przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, w tym chorób serca i cukrzycy. Ponadto korzystne bakterie jelitowe wydają się odgrywać kluczową rolę w skutecznym zarządzaniu wagą.

Ponieważ praktycznie każdy człowiek jest narażony na czynniki, które niszczą pożyteczne bakterie w jelitach, takie jak antybiotyki (niezależnie od tego, czy stosujesz je z powodu choroby, czy spożywasz wraz ze skażonymi produktami pochodzenia zwierzęcego), chlorowana woda, mydło przeciwbakteryjne, związki chemiczne stosowane w rolnictwie i zanieczyszczenia, należy ciągle dbać o zrównoważenie flory jelitowej. W tym celu polecam następujące strategie:

  • Unikanie przetworzonej żywności.
  • Spożywanie fermentowanych, niepasteryzowanych produktów: Fermentowane produkty są najlepszym sposobem optymalizacji trawienia, o ile są tradycyjne i niepasteryzowane. Kiszone warzywa należą do najsmaczniejszych z tej grupy. Niektóre z pożytecznych bakterii znajdujących się w sfermentowanej żywności są również doskonałymi chelatorami metali ciężkich i pestycydów, dzięki czemu będą miały korzystny wpływ na zdrowie poprzez zmniejszenie obciążenia toksynami.
  • Przyjmowanie wysokiej jakości probiotyku. Chociaż nie jestem zwolennikiem przyjmowania wielu suplementów (uważam, że większość składników odżywczych powinna pochodzić z pożywienia), wyjątkowo zalecam stosowanie probiotyków, zwłaszcza jeśli niezbyt często spożywasz żywność fermentowaną.

# 9: Przejmij kontrolę nad swoim żywieniem samodzielnie uprawiając niektóre rośliny

Uprawianie własnej żywności daje wiele korzyści, od dostarczania świeżych, nieskażonych produktów i obniżenia rachunków za artykuły spożywcze, po poprawę samopoczucia i obniżenie ryzyka depresji. Jedną z najprostszych i najtańszych alternatyw jest uprawa kiełków.

Kiełki są jednymi z najbardziej odżywczych produktów spożywczych. Na szczycie listy znajdują się kiełki słonecznika i grochu, które są zwykle około 30 razy bardziej pożywne niż ekologiczne warzywa. Oba są również źródłem wysokiej jakości białka. Kiełki słonecznika i grochu należą do moich ulubionych. Kiełki brokułów, znane ze swoich właściwości przeciwnowotworowych, stanowią kolejny doskonały wybór.

# 10: Wyeliminuj toksyny

Liczba toksycznych związków chemicznych i ich źródeł jest tak duża, że zajęcie się nimi może wymagać przejrzenia całej biblioteki. Niemniej jednak możesz zmniejszyć obciążenie toksynami, stając się świadomym i czujnym konsumentem. Obejmuje to wyrzucenie między innymi toksycznych środków czyszczących, mydeł, środków do higieny osobistej, odświeżaczy powietrza, aerozoli, pestycydów i insektycydów, a następnie zastąpienie ich nietoksycznymi alternatywami. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Sztuczne słodziki;
  • Pestycydy i inne środki chemiczne stosowane w rolnictwie.

Przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem w 2019 roku

Zamiast robienia i niedotrzymywania postanowień noworocznych, polecam po prostu podjęcie świadomej decyzji o prowadzeniu zdrowego stylu życia, najlepiej już od teraz. Pamiętaj, że są to zmiany, które raz wprowadzone pozostaną z Tobą do końca życia.

Większość tych zmian jest prosta, a wiele z nich idzie ze sobą w parze, na przykład dbając o co najmniej półgodzinną ekspozycję na jasne słońce każdego południa, jednocześnie optymalizujesz poziom witaminy D. Tak samo jest w przypadku przejścia na spożywanie ekologicznego mięsa pochodzącego od zwierząt karmionych trawą i unikania toksyn. Jeśli zaczniesz spożywać tylko ekologiczne mięso, to zmniejszysz obciążenie toksynami. Pamiętaj też, aby zapisywać swoje cele, ponieważ istotnie zwiększy to Twoją szansę na ich zrealizowanie. Mam nadzieję, że powyższa lista zainspiruje Cię do wprowadzenia pewnych zmian w Twoim życiu, które mogą mieć istotny wpływ na Twoje zdrowie i szczęście.