Idealna dieta dla osób chorych na dnę moczanową

wiśnie

W skrócie

  • Jeśli u Ciebie lub kogoś, kogo znasz, zdiagnozowano dnę moczanową, musisz wiedzieć, że dieta stanowi ważny element przyczyniający się do wyleczenia tej choroby
  • Twoje wybory żywieniowe są tak samo ważne jak protokoły leczenia i zmiany w stylu życia
Rozmiar tekstu:

Jeśli u Ciebie lub kogoś, kogo znasz, zdiagnozowano dnę moczanową, musisz wiedzieć, że dieta stanowi ważny element przyczyniający się do wyleczenia tej choroby.

Twoje wybory żywieniowe są tak samo ważne jak protokoły leczenia i zmiany w stylu życia.

Czego należy unikać, jeśli jesteś chory na dnę moczanową

Wyeliminuj poniższe produkty z diety, ponieważ udowodniono, że są szkodliwe dla pacjentów z dną moczanową.

Syrop glukozowo-fruktozowy — Syrop glukozowo-fruktozowy (HCFS) znajduje się w przetworzonych produktach, takich jak płatki śniadaniowe, lody, napoje gazowane, soki owocowe i napoje dla sportowców. Usunięcie go z diety jest kluczowe, ponieważ został powiązany z ryzykiem rozwoju dny moczanowej.

Dna moczanowa często atakuje stawy, powodując ból, stan zapalny, a nawet ich uszkodzenie. Czy wiedziałeś, że w tym bolesnym scenariuszu istotną rolę odgrywa żywność bogata w fruktozę? Dzieje się tak dlatego, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi, wynikający często ze spożywania produktów zawierających fruktozę, przyczynia się do występowania stanów zapalnych.

Syrop glukozowo-fruktozowy wpływa na stężenie kwasu moczowego, który jest jedną z głównych przyczyn rozwoju dny moczanowej. U pacjentów z dną moczanową występuje hiperurykemia, czyli zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi.

Fruktoza zapobiega wydalaniu kwasu moczowego przez nerki, a to powoduje gromadzenie się i zwiększenie stężenia kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy jest jednym z produktów odpadowych i toksyn pochodzących z metabolizmu fruktozy.

Fruktoza ma również inne szkodliwe działania. W porównaniu z innymi naturalnymi cukrami, fruktoza jest inaczej metabolizowana przez organizm, ponieważ przechodzi bezpośrednio do wątroby. Cukier ten jest łatwiej przekształcany tłuszcz, co czyni go głównym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy, otyłości i chorób przewlekłych, takich jak choroba Alzheimera i nowotwory.

Idealne spożycie fruktozy wynosi 25 gramów dziennie, ale jeśli jesteś narażony na choroby takie jak dna moczanowa i cukrzyca, zmniejsz je do 15 gramów dziennie.

Żywność bogata w puryny — Powszechnie uważa się, że spożywanie żywności bogatej w puryny może powodować napady dny moczanowej. Czym dokładnie są puryny? Puryny to substancje naturalnie występujące w komórkach organizmu i niektórych pokarmach.

Kiedy jesz coś zawierającego puryny, organizm rozkłada je, w wyniku czego powstaje kwas moczowy. Jak wspomniano powyżej, wysoki poziom kwasu moczowego może prowadzić do rozwoju dny moczanowej, a w konsekwencji do bólu stawów i ich uszkodzenia. Produktami bogatymi w puryny są na przykład czerwone mięso, skorupiaki, anchois, śledzie, grzyby, szparagi, kalafior, fasola, soczewica, szpinak, groch i całe ziarna pszenicy.

Przetworzona żywność — Obecność przetworzonej żywności w dietach wielu Amerykanów to smutny widok. Oprócz syropu glukozowo-fruktozowego, do produktów spożywczych dodawane są różne konserwanty i dodatki, co zmniejsza ich wartość odżywczą i zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób, z których jedną jest dna moczanowa.

Alkohol — Napoje alkoholowe są silnym czynnikiem ryzyka rozwoju dny moczanowej, ponieważ zwiększają stężenie kwasu moczowego we krwi. Picie zbyt dużej ilości wina może również podnieść poziom insuliny, co jest uważane za główny czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy.

Mleko sojowe — Osoby chore na dnę moczanową powinny unikać picia mleka sojowego. Badania wykazały, że u osób pijących mleko sojowe poziom kwasu moczowego był podwyższony o około 10%.

Jakie produkty należy włączyć do diety osób chorych na dnę moczanową?

W przypadku pacjentów z dną moczanową, niżej wymienione produkty mogą pomóc w łagodzeniu choroby i późniejszej rekonwalescencji. Podstawową zasadą zdrowej diety (nie tylko w przypadku osób chorych na dnę) jest spożywanie żywności pełnowartościowej, najlepiej ekologicznej i uprawianej lokalnie, a także unikanie przetworzonych i sztucznych produktów, które są dziś powszechne. Poniżej przedstawiono listę najlepszych produktów, polecanych dla osób chorujących na dnę moczanową.

Ekologiczne wiśnie i truskawki — Te owoce są korzystne dla osób z dną moczanową. Wiśnie zawierają dwa silne przeciwutleniacze: antocyjaniny i flawonoidy, które hamują enzymy – cyklooksygenazę-1 i -2.

Tym samym przyczyniają się do uśmierzenia bólu wywoływanego przez dnę moczanową i artretyzm. Natomiast truskawki zawierają przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i pomagają organizmowi w eliminacji kwasu moczowego. Pamiętaj jednak, aby spożywać te owoce z umiarem, ponieważ zawierają fruktozę, która w nadmiernych ilościach jest szkodliwa.

Zdrowe tłuszcze — Wymień węglowodany pochodzenia innego niż roślinne na zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich najlepszymi źródłami są kokosy i olej kokosowy, awokado, ekologiczne masło, oliwki i oliwa z oliwek oraz surowe orzechy, takie jak makadamia, orzechy włoskie i pekan. Ten rodzaj tłuszczu jest ważny dla prawidłowego regulowania poziomu insuliny i leptyny. Warto również dodać do diety tłuszcze omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takie jak olej z kryla.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle pomocne w przypadku osób z dną moczanową lub innymi rodzajami zapalenia stawów, ponieważ wspomagają wytwarzanie związków zwanych rezolwinami i protektynami, które biorą udział w kontrolowaniu stanu zapalnego. Dodatkowo, olej z kryla jest znany z leczenia schorzeń o podłożu zapalnym.

Zioła lecznicze — Zioła lecznicze, takie jak imbir, cynamon, rozmaryn, kurkuma i ashwagandha zmniejszają ból spowodowany przez dnę moczanową, ponieważ mają silne właściwości przeciwzapalne.

Żywność bogata w potas — Potas to minerał i elektrolit, który zapewnia wsparcie pacjentom z dną moczanową, ponieważ cytrynian potasu – rodzaj potasu znajdujący się w owocach i warzywach – neutralizuje kwas moczowy znajdujący się w moczu i stymuluje organizm do wydalania go.

Sok z zielonych warzyw, awokado, fasola Lima, papaja, brukselka, boćwina i brokuły są doskonałym źródłem potasu. Możesz również rozważyć suplementację potasu, którego najlepszym źródłem jest wodorowęglan potasu.

Czysta woda — Czysta woda jest najlepszym napojem dla osób chorych na dnę moczanową, ponieważ wspomaga detoksykację organizmu. Jest to proces, w którym biorą udział krew, nerki i wątroba. Polega na wyeliminowaniu produktów odpadowych i toksyn (na przykład kwasu moczowego) z organizmu. W rezultacie spada ilość kwasu moczowego w organizmie, co zmniejsza ryzyko rozwoju dny moczanowej.