Po przeczytaniu tego artykułu, już nigdy więcej nie wyczyścisz wnętrza swoich uszu

osoba czyszcząca uszy za pomocą patyczka higienicznego

W skrócie -

  • Woskowina jest korzystna dla Twoich uszu, ponieważ pomaga usunąć brud i inne czynniki drażniące uszy
  • Twoje uszy same się oczyszczają, a nadmiar woskowiny zwykle jest odprowadzany z kanału słuchowego w sposób naturalny, wspomagany ruchami żuchwy (mówienie, żucie itp.)
  • Nie zaleca się wkładania bawełnianych patyczków higienicznych do uszu, ponieważ mogą wepchnąć woskowinę głęboko do kanału słuchowego, powodując jego zatkanie

Według dr. Mercoli

Wiele osób czyści uszy bawełnianymi patyczkami higienicznymi, mając nadzieję na usunięcie nadmiaru woskowiny. Nie ma jednak nic niehigienicznego w przypadku woskowiny, a eksperci zdecydowanie zalecają, aby nie wkładać niczego do przewodu słuchowego.

Uszy wytwarzają woskowinę z jakiegoś powodu. Wosk uszny wytwarzany jest przez gruczoły w kanale słuchowym i składa się głównie z martwych komórek skóry. Zawiera także inne substancje, w tym lizozym – enzym o właściwościach antybakteryjnych, kwasy tłuszczowe, alkohole, cholesterol i skwalen.

Woskowina to substancja, która powinna znajdować się w uszach. Wspomaga proces samooczyszczania uszu, zapewniając im ochronę, nawilżenie i ma właściwości antybakteryjne. Według American Hearing Research Foundation:

„Zbyt mała ilość woskowiny zwiększa ryzyko infekcji... wosk uszny zawiera co najmniej dziesięć peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów”.

Zalety woskowiny

Jeśli masz zbyt mało woskowiny w kanale słuchowym, Twoje uszy mogą być suche i swędzące. Odpowiednia ilość woskowiny:

  • Zapobiega wnikaniu pyłu, bakterii i innych zarazków do uszu i ich uszkodzeniu;
  • Zatrzymuje brud i spowalnia rozwój bakterii;
  • Chroni skórę kanału słuchowego przed podrażnieniem przez wodę.

Uszy powinny zawierać odpowiednią ilość woskowiny, ponieważ są one samooczyszczającą się częścią Twojego ciała. Nadmiar woskowiny powinien automatycznie wypłynąć z kanału słuchowego, ponieważ komórki migrują w naturalny sposób.

W usuwaniu wosku usznego pomagają również ruchy żuchwy (mówienie, żucie itp.), Po dotarciu do ucha zewnętrznego, woskowina po prostu wypływa lub jest usuwana podczas prysznica lub kąpieli.

Nie należy wkładać patyczków higienicznych do uszu

Według Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii – Fundacji Chirurgii Głowy i Szyi (AAO-HNSF), w idealnych warunkach kanały słuchowe nigdy nie powinny być oczyszczane:

„Niestety, wiele osób błędnie uważa, że woskowinę należy regularnie usuwać w celu zachowania higieny osobistej.

W rzeczywistości próba usunięcia woskowiny przy użyciu bawełnianych patyczków higienicznych, szpilek lub innych przedmiotów może spowodować uszkodzenie ucha, w tym uraz, wepchnięcie woskowiny do ucha wewnętrznego, a nawet tymczasową głuchotę.

W wyniku czyszczenia uszu powyższymi sposobami, woskowina może zostać wepchnięta w głąb ucha, co może całkowicie zablokować przewód słuchowy”.

W normalnych warunkach woskowina uszna jest wytwarzana tylko w jednej trzeciej, zewnętrznej części kanału słuchowego.

Jednym z podstawowych zagrożeń związanych z bawełnianymi patyczkami higienicznymi jest to, że mogą one wepchnąć woskowinę w głębszą część kanału słuchowego, w pobliże błony bębenkowej. Jak zauważa AAO-HNSF:

„Gdy pacjent ma zablokowany kanał słuchowy przy błonie bębenkowej, często jest to spowodowane użyciem patyczków higienicznych, szpilek lub zakręconych rogów serwetek, które wpychają wosk głębiej”.

Gdy woskowina zostaje wepchnięta w głąb ucha, może przenosić grzyby, bakterie i wirusy z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego, co zwiększa ryzyko infekcji. Może również zablokować przewód słuchowy, co prowadzi do utraty słuchu, a nawet do uszkodzenia błony bębenkowej.

To błędne koło, ponieważ im częściej czyścisz uszy bawełnianymi patyczkami, tym więcej histaminy zostanie uwolnionej, co spowoduje podrażnienie i stan zapalny skóry. To z kolei może sprawić, że będziesz chciał ponownie wyczyścić uszy patyczkiem, co doprowadzi do dodatkowej suchości i podrażnienia.

Istnieją nawet badania pokazujące, że wkładanie rzeczy do ucha może zmieniać funkcje poznawcze u osób starszych poprzez negatywny wpływ na słuch. W jednym badaniu, gdy usunięto blokującą przewód słuchowy woskowinę, nastąpiła znaczna poprawa słuchu oraz funkcji poznawczych uczestników.

Przestań stosować patyczki higieniczne – zamiast tego spróbuj poniższych sposobów

Większość ludzi nie musi regularnie myć uszu. Jednak następujące objawy mogą wskazywać na nadmiar nagromadzonej woskowiny, co może wymagać podjęcia odpowiedniego działania:

Zauważalne nagromadzenie woskowiny

Szumy uszne (dzwonienie w uszach)

Uczucie swędzenia w uchu

Częste bóle ucha

Częściowa utrata słuchu

Nieprzyjemny zapach z uszu

Wydzielina z ucha

Uczucie wypełnienia w uchu

Wrażenie, że uszy są zatkane

Lekarz leczący schorzenia uszu, nosa i gardła (ENT), inaczej otolaryngolog, może usunąć woskowinę za pomocą specjalnej przyssawki, miniaturowych instrumentów i mikroskopu. Jeśli błona bębenkowa jest perforowana, zalecane jest ręczne usunięcie wosku usznego przez lekarza, jednak w większości innych przypadków można samodzielnie usunąć blokującą kanał słuchowy woskowinę.

Najprostszym sposobem czyszczenia uszu jest zmiękczenie woskowiny poprzez umieszczenie w uchu kilku kropli oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub wody. Następnie należy wlać po kropli 3% nadtlenku wodoru do każdego ucha, aby wypłukać wosk.

Warto zauważyć, że zastosowanie zwykłej jałowej wody lub sterylnego roztworu soli fizjologicznej do zmiękczenia woskowiny działa równie dobrze jak olej lub krople do uszu dostępne bez recepty.

Na marginesie, sztuczka z nadtlenkiem wodoru (wylewanie kropli 3% nadtlenku wodoru do każdego ucha) działa również nadzwyczaj dobrze w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, takich jak przeziębienie i grypa. Usłyszysz bulgotanie, które jest całkowicie normalne i prawdopodobnie poczujesz lekkie kłucie.

Poczekaj, aż bulgotanie i kłucie ustąpi (zwykle trwa to od 5 do 10 minut), a następnie pozwól, aby płyn wypłynął z ucha i powtórz zabieg z drugim uchem.

Jeśli nadal masz problem z nadmiarem woskowiny…

Jeśli domowe środki nie wydają się wystarczające, może być konieczne zastosowanie wysokociśnieniowego nawadniania kanału słuchowego za pomocą strzykawki w celu usunięcia kłopotliwej woskowiny.

Zabieg powinien wykonać profesjonalista, ponieważ niewłaściwie wykonany może uszkodzić błonę bębenkową. Ponadto nie należy nawadniać uszu, jeśli pacjent ma cukrzycę, perforowaną błonę bębenkową lub osłabiony układ odpornościowy.

Jeśli cierpisz na bardziej poważne zatkanie przewodu słuchowego lub nie możesz uzyskać odpowiednich wyników w domu, może być konieczne usunięcie woskowiny przez lekarza, który może to zrobić ręcznie za pomocą mikrosukcji, otoskopu i innych odpowiednich narzędzi.

Nadmiar woskowiny często jest oznaką niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3

Podczas gdy uszy większości ludzi same się oczyszczają, niektóre osoby mogą mieć kłopoty z nadmiernym gromadzeniem woskowiny. Jeśli dotyczy to Ciebie, możesz regularnie zmiękczać i usuwać woskowinę przy użyciu nadtlenku wodoru lub odwiedzać specjalistę co 6-12 miesięcy w celu profilaktycznego czyszczenia uszu.

Jednakże, warto również zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, ponieważ nadmierne gromadzenie się woskowiny często jest związane z ich niedoborem.

W wielu przypadkach leczenie jest dość proste: należy spożywać więcej kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie lub stosować wysokiej jakości suplementy omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takie jak olej z kryla. Dobrymi źródłami kwasów omega-3 są sardynki, sardele i dziki łosoś z Alaski.

Usunięcie nadmiaru woskowiny i spożywanie wystarczającej ilości kwasów omega-3 zwykle zapobiega nawrotowi powyższego problemu. Jeśli nadmiar wosku powróci, jest to wskazówka, że masz poważny niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 i powinieneś skonsultować się z lekarzem, który podpowie Ci jak zapewnić sobie właściwą dzienną dawkę składników odżywczych.

Niżej wymienione metody czyszczenia uszu nie są zalecane

Oprócz unikania bawełnianych patyczków higienicznych lub innych przedmiotów do czyszczenia uszu, AAO-HNSF zaleca również unikanie stosowania doustnych irygatorów i świecowania uszu. Świecowanie uszu polega na umieszczeniu przedmiotu w kształcie stożka lub „świecy”, zazwyczaj wykonanej z lnu lub bawełny nasączonej woskiem lub parafiną, w kanale słuchowym i podpalenie jej.

Osoba poddawana temu zabiegowi leży na boku. Nad uchem znajduje się papierowa płytka ochronna, a świeca zostaje włożona do kanału słuchowego przez otwór w płytce. Następnie świeca jest zapalana i ulega częściowemu spaleniu.

Po wypaleniu się świecy i usunięciu jej z ucha, widoczny wosk uszny zostaje wyczyszczony za pomocą bawełnianego wacika. Czasami jako wykończenie nakładany jest olej. Zwolennicy i osoby praktykujące świecowanie twierdzą, że ta procedura usuwa wosk i inne zanieczyszczenia z ucha.

Proces, dzięki któremu rzekomo ma to miejsce, polega na tym, że dym przesuwa świecę w stronę ucha i ponownie ją cofa, w wyniku czego powstaje próżnia, która wyciąga wosk i inne zanieczyszczenia z ucha do wydrążonej świecy.

Jednak w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Laryngoscope zmierzono ten nacisk i udowodniono, że nie powstało żadne podciśnienie.

To samo badanie wykazało również, że podczas świecowania nie usunięto woskowiny, a wosk ze świecy został wykryty w uszach niektórych osób badanych.

Ponadto świecowanie może spowodować poważne obrażenia ucha, w tym oparzenia zewnętrzne, niedrożność przewodu słuchowego wynikającą z zatkania go woskiem ze świecy, a nawet perforację błony bębenkowej.

Pamiętaj, że woskowina została zaprojektowana przez naturę jako mechanizm czyszczący uszy. W większości przypadków wosk porusza się przez kanał słuchowy i ostatecznie wydostaje się na zewnątrz, zabierając z sobą wszelki brud i inne zanieczyszczenia.

Zazwyczaj powinno usuwać się tylko tę woskowinę, która znajduje się na zewnątrz ucha.