Serrapeptaza: enzym larw jedwabników może być korzystny dla zdrowia

dłonie kobiety

W skrócie -

  • Serrapeptaza jest powszechnie znana jako suplement o działaniu przeciwzapalnym. Dane z badań potwierdziły te właściwości już ponad trzydzieści lat temu
  • Ze względu na właściwości przeciwzapalne serrapeptazy, zyskała ona reputację środka pomagającego w łagodzeniu bolesnych schorzeń, takich jak zapalenie stawów, urazy, ból po zabiegach chirurgicznych, zespół cieśni nadgarstka.

Wysokiej jakości suplementy na ogół pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak rośliny lub zwierzęta. Przykładem może być kryl.

Czy wiesz, że suplementy mogą pochodzić również od owadów? Może się to wydawać bardzo nietypowe, ale eksperci stwierdzili, że larwy jedwabników wytwarzają w swoim żołądku substancję, która może przynieść potencjalne korzyści Twojemu zdrowiu. Jest nią serrapeptaza.

Co to jest serrapeptaza?

Serrapeptaza (znana również jako serratia peptydaza) to substancja wytwarzana w jelitach larw jedwabników (Bombyx mori), która umożliwia im rozpuszczanie i ucieczkę z kokonów.

Według badań, serrapeptaza należy do grupy enzymów proteolitycznych, co oznacza, że może rozkładać białka na ich podstawowe elementy budulcowe, czyli aminokwasy. Po wyizolowaniu serrapeptazy przez naukowców, przeprowadzono liczne badania dotyczące jej zastosowań terapeutycznych u ludzi.

Opublikowane badania dotyczące potencjalnych korzyści zdrowotnych serrapeptazy

Serrapeptaza jest powszechnie znana jako suplement o działaniu przeciwzapalnym. Dane z badań potwierdziły te właściwości już ponad trzydzieści lat temu. W jednym z badań, opublikowanym w 1984 roku w Pharmatherapeutica, serrapeptazę przyjmowało 174 pacjentów poddanych antrostomii Caldwell-Luc – operacji usunięcia ropniaka.

Przewlekły ropniak jest chorobą atakującą zatokę szczękową wewnątrz czaszki, która powoduje ból, niedrożność i wysięk z nosa.

Osiemdziesięciu ośmiu pacjentów trzykrotnie otrzymało 10 miligramów serrapeptazy w dniu poprzedzającym operację, raz w nocy i trzy razy dziennie przez kolejne pięć dni po operacji, podczas gdy pozostałe 86 osób otrzymało placebo.

Naukowcy odnotowali zmiany w obrzęku policzkowym i odkryli, że grupa, która przyjmowała serrapeptazę, miała znacznie mniejszy obrzęk w porównaniu do osób, które otrzymywały placebo. Oprócz leczenia stanów zapalnych, serrapeptazę przebadano w następujących obszarach:

Przewlekłe choroby dróg oddechowych — Suplementowanie serrapeptazy miało pozytywny wpływ na pacjentów z przewlekłą chorobą dróg oddechowych.

W badaniu opublikowanym w Respirology stwierdzono, że uczestnicy, którzy przyjmowali serrapeptazę przez cztery tygodnie, mieli zmniejszoną ilość plwociny rano, zmniejszyła się także jej lepkość i elastyczność, częstotliwość kaszlu i inne czynniki.

Zakrzepy — Dowody wskazują, że serrapeptaza może rozpuszczać martwą lub uszkodzoną tkankę bez uszkadzania zdrowej tkanki i rozkładania fibryny – nierozpuszczalnego białka, które jest głównym składnikiem skrzepów krwi.

Ponadto, eksperci sugerują, że serrapeptaza może pomóc w redukcji blaszek miażdżycowych. Jednak potrzeba więcej badań, aby przetestować skuteczność serrapeptazy w tym obszarze.

Choroba Alzheimera — Zaobserwowano, że serrapeptaza zmniejsza aktywność acetylocholinoesterazy u szczurów, przekształcając czynnik wzrostu i interleukinę-6, które, jak stwierdzono, osiągają wysokie stężenia u osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

Badanie wykazało, że doustne podawanie serrapeptazy może odgrywać istotną rolę w modulowaniu pewnych czynników charakterystycznych dla choroby Alzheimera.

Obrzmienie piersi — Obrzmienie piersi jest stanem, w którym piersi matki są pełne mleka, co powoduje ich stwardnienie i obrzęk. Naukowcy postanowili sprawdzić czy serrapeptaza może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

W badaniu opublikowanym w 1989 roku w Singapore Medical Journal, udział wzięło 70 matek dotkniętych obrzmieniem piersi.

Trzydzieści pięć pacjentek, które otrzymały serrapeptazę, zgłosiło poprawę odnośnie bólu, obrzęku i stwardnienia w porównaniu do pozostałych 35 osób, które otrzymały placebo.

Zespół cieśni nadgarstka — W jednym z badań, osobom z zespołem cieśni nadgarstka dwa razy dziennie podawano 10 miligramów serrapeptydazy, łącznie przez sześć tygodni.

Wyniki wykazały, że w 65% przypadków odnotowano znaczną poprawę kliniczną.

Jednak w czterech przypadkach odnotowano nawrót choroby. Konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych eksperymentów w celu dalszego ustalenia korzyści płynących ze stosowania serrapeptazy w tym obszarze badań.

Kto powinien suplementować serrapeptazę?

Ze względu na właściwości przeciwzapalne, serrapeptaza zyskała reputację środka pomagającego łagodzić bolesne stany, takie jak zapalenie stawów, urazy, ból po zabiegach chirurgicznych i zespół cieśni nadgarstka. Jednak istnieje niewiele dowodów na bezpieczeństwo stosowania serrapeptazy u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego powinny one unikać stosowania tego enzymu.

Zalecane dawkowanie serrapeptazy

Wykazano, że serrapeptaza działa w różnych dawkach, w zależności od rodzaju przeprowadzonych badań. Na przykład, jedno z badań wykazało, że już 5 miligramów serrapeptazy wystarczyło, aby zmniejszyć ból i obrzęk w policzku u osób poddanych operacji.

W badaniu oceniającym skuteczność serrapeptazy w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, poprawę zauważono przy dawce 20 miligramów dziennie.

W świetle powyższych informacji nie ma obecnie „idealnej” dawki serrapeptazy, ponieważ zależy ona od leczonego schorzenia. Ponieważ nie ma zalecanych dawek, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed zakupem i zastosowaniem serrapeptazy.

Lekarz będzie w stanie określić właściwą dawkę dla Ciebie oraz korzyści odniesione z przyjmowania tego suplementu.

Działania niepożądane serrapeptazy

Serrapeptaza może okazać się pomocna w różnych schorzeniach, ale przyjmowanie tego enzymu może również wywoływać działania niepożądane, w szczególności zespół Stevensa-Johnsona – rzadkie, ale zauważalne schorzenie polegające na występowaniu pęcherzy w całym ciele. Inne możliwe działania niepożądane obejmują:

Zapalenie skóry

Ból mięśni

Bóle stawów

Zapalenie płuc

Nieprawidłowe krzepnięcie krwi

Zmiany na skórze

Jeśli wystąpi którekolwiek z wyżej wymienionych działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie serrapeptazy i skontaktować się z lekarzem.

Serrapeptaza może złagodzić stan zapalny, ale nie polegaj wyłącznie na niej

Na podstawie opublikowanych danych, osoby, które cierpią z powodu stanów zapalnych, mogą odnieść korzyści z suplementacji serrapeptazy. Zalecam jednak wykonanie ogólnych badań przed wypróbowaniem tego enzymu. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie zamiaru suplementacji serrapeptazy i poszukaj innych naturalnych alternatyw, które pomogą Ci poprawić stan zdrowia.

Często zadawane pytania na temat serrapeptazy

Q: Gdzie mogę kupić serrapeptazę?

A: Suplementy zawierające serrapeptazę można wygodnie kupić w Internecie. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość produktu i wykonać badania przed zastosowaniem jakiegokolwiek rodzaju suplementu.

Q: W jakim celu stosowana jest serrapeptaza?

A: Dowody sugerują, że serrapeptaza może pomóc w takich schorzeniach, jak miażdżyca, infekcje, zespół cieśni nadgarstka i stany zapalne.

Q: Czy serrapeptaza pomaga schudnąć?

A: Obecnie jest niewiele dowodów sugerujących, że serrapeptaza pomaga kontrolować wagę. Jednak jej stosowanie może przynieść korzyści w innych obszarach.

Q: Jaka jest zalecana dawka serrapeptazy?

A: Dawka zależy rodzaju schorzenia. Ze względów bezpieczeństwa najpierw skonsultuj się z lekarzem.