Dieta ketogeniczna jest często skuteczniejsza niż leki stosowane w leczeniu padaczki

dziewczynka uspokajana przez mamę

W skrócie -

  • „Po pierwsze nie szkodzić” to film w reżyserii Jima Abrahamsa. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach i odnosi się do udanego leczenia ciężkiego przypadku padaczki za pomocą diety ketogenicznej
  • Dzieci cierpiące na padaczkę często nie doświadczają nawrotów napadów po przerwaniu diety ketogenicznej, a wiele z nich jest w stanie powrócić do stosowania normalnej diety
  • Wykazano również, że dieta ketogeniczna jest skuteczna w leczeniu ALS, autyzmu, raka, choroby Parkinsona i cukrzycy typu 2, ale nie trzeba być poważnie chorym, aby z niej skorzystać

Według dr. Mercoli

W tym roku przypada 20. rocznica powstania filmu pt. „Po pierwsze nie szkodzić”, który został wyreżyserowany przez amerykańskiego reżysera i pisarza Jima Abrahamsa. Bazując na prawdziwych wydarzeniach, film opowiada historię udanego leczenia ciężkiego przypadku padaczki za pomocą diety ketogenicznej.

Przed odkryciem możliwości leczenia dietą przez rodzinę, ich najmłodszy syn – Robbie, otrzymywał wiele leków, z których niektóre powodowały zaparcia, gorączkę, wysypki i inne szkodliwe działania niepożądane, w tym co najmniej jedno zdarzenie mogące zakończyć się śmiercią.

Aspekty fabularne odzwierciedlają osobiste doświadczenia Abrahama z jego synem Charliem, który pojawia się w filmie jako jeden z towarzyszy Robbiego w szpitalu. U Charlie’go zdiagnozowano padaczkę, gdy miał zaledwie 11 miesięcy.

Podobnie jak matka z filmu, grana przez Meryl Streep, Abraham patrzył jak jego syn cierpi z powodu wielu codziennych napadów, towarzyszących temu wypadków i urazów oraz mnóstwa leków, przez co zaczął szukać alternatywnych rozwiązań i stał się świadomy istnienia diety ketogenicznej.

Podobnie jak w przypadku chłopca z filmu, po pierwszym miesiącu diety Charlie uwolnił się od nawrotów ataków padaczki i stosowania leków.

Charlie kontynuował stosowanie diety ketogenicznej przez pięć lat, po czym wrócił do stosowania normalnej, zdrowej diety i od tego czasu nie miał nawrotu choroby. „Po pierwsze nie szkodzić” daje widzom poczucie intensywności i desperacji, które często towarzyszą poważnej chorobie.

Dostaniesz również wgląd w emocjonalne i finansowe obciążenia rodzin, które borykają się z poważnym kryzysem zdrowotnym.

Co więcej, film pokazuje krzywdę, która często jest wyrządzana przez lekarzy i firmy farmaceutyczne poprzez nieprawidłowe podejście do leczenia złożonych problemów zdrowotnych oparte na zgadywaniu i metodach prób i błędów.

Jeśli masz wątpliwości, że wychodzenie poza konwencjonalną medycynę ma sens, film „Po pierwsze nie szkodzić” przypomni Ci, że tak zwane „alternatywne metody”, takie jak dieta ketogeniczna, podkreślają wartość zwykłego zdrowego rozsądku w optymalizacji stanu zdrowia.

Dlaczego leki często są pierwszym wyborem w leczeniu padaczki?

Jak wiadomo, padaczka (epilepsja) jest zaburzeniem neurologicznym, spowodowanym nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu, które wywołują drgawki.

Te nagłe, krótkie epizody mogą być intensywne i ogólnie charakteryzują się zmienioną lub zmniejszoną świadomością, drgawkami i mimowolnymi ruchami.

Epilepsy Foundation sugeruje, że padaczka jest czwartym pod względem częstości występowania stanem neurologicznym i cierpi na nią około 65 milionów ludzi na całym świecie.

Według Kliniki Mayo leki farmaceutyczne są pierwszą i najczęściej stosowaną metodą leczenia padaczki. Niestety, znalezienie odpowiedniego leku wymaga czasu i eksperymentów. Ponadto mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ często towarzyszą im nieprzyjemne działania niepożądane.

Niektóre działania niepożądane są mniej poważne np. zmęczenie, wysypka i przyrost masy ciała, ale mogą wystąpić także poważniejsze skutki uboczne, takie jak depresja, zachowania samobójcze i zapalenie ważnych narządów np. wątroby.

W filmie, po tym jak jedno z dzieci na oddziale szpitalnym zmarło, prawdopodobnie z powodu zastosowanego leczenia, które obejmowało również operację mózgu, postać grana przez Streep wpada w złość. Krzyczy do lekarza syna i dwóch innych pracowników szpitala, że:

Jeśli leki są nieskuteczne, podobnie jak w przypadku Robbie’go, do innych potencjalnych sposobów leczenia osób cierpiących na epilepsję należą:

  • Operacja — Jeśli napady pochodzą z małego, dobrze określonego obszaru mózgu, który nie zakłóca funkcji życiowych, takich jak słuch, czynność motoryczna lub mowa, możliwe jest chirurgiczne usunięcie obszaru podejrzewanego o źródło napadów;
  • Stymulacja nerwu błędnego — Wszczepiony generator impulsów stymuluje nerw błędny, stabilizując nieprawidłową aktywność elektryczną w mózgu; wykazano, że takie leczenie zmniejsza częstość napadów od 20 do 40%;
  • Dieta ketogeniczna — dieta bogata w zdrowe tłuszcze, ograniczająca spożycie węglowodanów, która w przypadku epileptyków jest ściśle monitorowana i nadzorowana przez lekarza; dieta działa w przypadku niektórych, ale nie wszystkich epileptyków.

Gdzie zawodzą metody konwencjonalne, nadzieję dają metody alternatywne

Podczas gdy Streep planowała zabrać Robbie'ego ze szpitala, w którym przez wiele miesięcy był bezskutecznie leczony za pomocą toksycznych, zmieniających życie leków, lekarz Robbie’go planował operację mózgu.

W desperacji Streep od tygodni przeglądała czasopisma medyczne i inne publikacje, gdy natknęła się na książkę Samuela Livingstona, opublikowaną w 1972 roku, zatytułowaną „Kompleksowe leczenie epilepsji w okresie niemowlęcym, dzieciństwie i w okresie dojrzewania”.

Lekarz, który najwyraźniej nie był fanem interwencji dietetycznej, sarkastycznie skomentował odkrycia Streep.

Streep była niezadowolona z sarkastycznej reakcji lekarza i stała się jeszcze bardziej zdeterminowana, aby udać się do Szpitala Johnsa Hopkinsa, aby jej syn został oceniony jako kandydat do leczenia za pomocą diety ketogenicznej. W ciągu kilku dni Robbie rozpoczął dietę i odstawił leki.

Z czasem jego napady stały się coraz rzadsze, a następnie całkowicie ustąpiły. Rodzice chłopca byli zdumieni poprawą stanu zdrowia syna. Streep odkryła, że dietetyk pomagający Robbie’mu w nowym sposobie odżywiania, leczył dietą ketogeniczną od ponad 40 lat.

O stosowaniu diety ketogenicznej u dzieci z padaczką

Po odkryciu diety ketogenicznej i przekonaniu się, w jaki sposób zmieniła życie ich syna, w 1994 roku Abrahams i jego żona rozpoczęli prowadzenie Fundacji Charliego, której celem była pomoc w leczeniu padaczki dziecięcej.

Po tym jak organizacja rozszerzyła swoją misję i zaczęła stosować dietę w takich stanach chorobowych jak ALS, autyzm, rak, choroba Parkinsona i cukrzyca typu 2, zmieniła nazwę na The Charlie Foundation for Ketogenic Terapies.

Od początku istnienia Fundacja potwierdziła:

  • Wartość diety ketogenicznej w skutecznym leczeniu padaczki, także na podstawie randomizowanych badań klinicznych;
  • Poprawę niekontrolowanych napadów padaczkowych u dzieci i dorosłych, przy czym wiele ze stopujących tę dietę osób staje się wolna od leków i nawrotów choroby, dzięki czemu po pewnym czasie może powrócić do stosowania normalnej diety;
  • Opracowanie mniej restrykcyjnych wersji diety ketogenicznej do zastosowania u większości osób chorych na padaczkę;
  • Obecność terapii wykorzystujących dietę ketogeniczną w ponad 200 szpitalach na całym świecie. Zapewnienie terapii dietą ketogeniczną stanowi wymóg dla zaawansowanych ośrodków leczenia epilepsji w USA;
  • Stworzenie nowych aplikacji ułatwiających stosowanie diety ketogenicznej w leczeniu ALS, autyzmu, raka, choroby Parkinsona i cukrzycy typu 2.

Dieta ketogeniczna jest również skuteczna w leczeniu osób dorosłych chorych na epilepsję

Podczas gdy dieta ketogeniczna okazała się skuteczna w leczeniu dzieci z padaczką, badania przeprowadzone z udziałem osób dorosłych były niewystarczające. W badaniu opublikowanym w 2014 roku w Neurology przeanalizowano dwa rodzaje diet stosowanych w leczeniu osób cierpiących na epilepsję:

  • Dieta ketogeniczna, o proporcjach tłuszczów do węglowodanów do białka 3:1:1 lub 4:1:1, zapewniająca 87 do 90% kalorii z tłuszczu;
  • Zmodyfikowana dieta Atkinsa, o proporcjach tłuszczów do węglowodanów do białka 1:1:1, zapewniająca około 50% kalorii z tłuszczu.

Podsumowując, uzyskano bardzo podobne wyniki w przypadku obu diet: u 32% osób stosujących dietę ketogeniczną i 29% osób stosujących zmodyfikowaną dietę Atkinsa liczba napadów spadła o około połowę.

U małej grupy pacjentów – 9% osób stosujących dietę ketogeniczną i 5% osób stosujących zmodyfikowaną dietę Atkinsa – częstotliwość napadów spadła o ponad 90%.

Jak rozpocząć stosowanie diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna zalecana dla epileptyków jest bliska temu, co można uznać za idealny sposób odżywiania w przypadku większości ludzi.

Uważam, że cykliczna dieta ketogeniczna może być bardzo korzystna dla zdecydowanej większości ludzi – może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z okresowym postem.

Podstawowa różnica między osobą walczącą z przewlekłą chorobą, taką jak epilepsja lub rak, a zdrowymi osobami, sprowadza się do tego, jak ściśle i jak długo należy przestrzegać diety ketogenicznej.

Uważam, że poniższe wskazówki dotyczące żywienia będą dla Ciebie korzystne – zwłaszcza jeśli próbujesz pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Zacznij od:

  1. Unikania przetworzonej żywności, ograniczenia spożycia cukru rafinowanego, przetworzonej fruktozy i zbóż do ilości nie przekraczającej 15 gramów dziennie;
  2. Spożywania pełnowartościowej, ekologicznej żywności i ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania z diety wszystkich przetworzonych produktów spożywczych;
  3. Zastąpienia węglowodanów pochodzącymi ze zbóż dużymi ilościami ekologicznych warzyw i zdrowych tłuszczów. Utrzymuj spożycie wysokiej jakości białka na średnim lub niskim poziomie; więcej informacji o białku znajduje się poniżej;
  4. Spożywania około 50 do 85% kalorii w postaci wysokiej jakości, zdrowych tłuszczów – nasyconych i jednonienasyconych – pochodzących ze źródeł zwierzęcych i tropikalnych – w tym:

Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego, takie jak olej z kryla, małe i tłuste ryby np. sardele i sardynki

Awokado

Masło wytwarzane z ekologicznego mleka od krów karmionych trawą

Masło kakaowe (surowe)

Kokos i olej kokosowy

Nabiał (niepasteryzowany, z mleka zwierząt karmionych trawą)

Masło Ghee, znane także pod nazwą masło klarowane

Smalec i łój

Mięso (ekologiczne, od zwierząt karmionych trawą)

Orzechy (surowe), takie jak makadamia i pekan

Oliwki i oliwa z oliwek

Żółtka jaj (ekologiczne, od kur z wolnego wybiegu)

Nasiona takie jak czarny sezam, kminek, konopie siewne i dynia

Ekologiczne oleje orzechowe tłoczone na zimno

Dziki łosoś z Alaski

Czy spożywasz zbyt dużą ilość białka?

Ograniczenie spożycia białka jest istotne. Nadmiar białka aktywuje szlak mTOR (ssaczego celu rapamycyny), który promuje przyrost tkanki mięśniowej, ale może również zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

Istnieją również badania sugerujące, że gen mTOR odgrywa kluczową rolę w regulacji procesu starzenia. Hamowanie tego genu wydaje się być związane z dłuższym życiem.

Dwie dodatkowe uwagi dotyczące padaczki

Chociaż nie jest to możliwe w przypadku wszystkich chorych, zalecam stosowanie cyklicznej lub celowanej ketozy odżywczej jako pierwszej linii leczenia epilepsji i większości innych chorób przewlekłych.

Jest to szczególnie korzystne, jeśli poszukujesz alternatywnego sposobu leczenia bez leków lub uznałeś je za bardziej szkodliwe niż pomocne w złagodzeniu objawów choroby. Ponadto w opanowaniu napadów mogą pomóc:

Olej z konopi — dzieci z padaczką często doświadczają szybkiej ulgi po zastosowaniu oleju z konopi, chociaż wyniki są niejednoznaczne i nie każde dziecko zareaguje natychmiast.

Dr Margaret Gedde — właścicielka i założycielka Gedde Whole Health z siedzibą w Kolorado i dostawca terapii wykorzystujących medyczną marihuanę – sugeruje, że około 25% dzieci chorych na padaczkę doświadcza istotnego zmniejszenia napadów w ciągu kilku dni lub tygodni po zastosowaniu oleju z konopi indyjskich.

Witamina D — Epileptycy mogą mieć niedobór witaminy D, ponieważ częste napady drgawek mogą zakłócać możliwość wychodzenia na zewnątrz i ekspozycji na słońce. Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą zakłócać metabolizm witaminy D, również prowadząc do jej niedoboru.

Wszyscy mamy prawo do wysokiej jakości, zindywidualizowanego leczenia. Bez względu na poradę medyczną lub diagnozę, jaką otrzymałeś, wierzę, że możesz już teraz poprawić stan swojego zdrowia po prostu zmieniając swoją dietę.