Co powoduje hipoglikemię?

hipoglikemia

W skrócie

  • Nie ma konkretnej przyczyny występowania hipoglikemii u osób zdrowych i chorych na cukrzycę, ale istnieje kilka czynników wyzwalających ten stan.
  • W celu właściwego określenia swojego stanu, należy ocenić czy dokonano drastycznych zmian w stylu życia, które mogły wpłynąć na stężenie cukru we krwi
Rozmiar tekstu:

Nie ma konkretnej przyczyny występowania hipoglikemii u osób zdrowych i chorych na cukrzycę, ale istnieje kilka czynników wyzwalających ten stan. W przypadku większości ludzi, poziom cukru we krwi jest niższy niż optymalny, gdy dochodzi do nagłego zrezygnowania z posiłków lub zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu.

W celu właściwego określenia swojego stanu, należy ocenić czy dokonano drastycznych zmian w stylu życia, które mogły wpłynąć na stężenie cukru we krwi.

Czy leki na cukrzycę mogą spowodować hipoglikemię?

Po zdiagnozowaniu cukrzycy, leki przeciwcukrzycowe mogą stać się stałym elementem Twojego życia. W większości przypadków pomagają one prowadzić bardziej normalne życie, bez stałego strachu przed powikłaniami cukrzycy. Jednak te leki mogą również powodować hipoglikemię, jeśli nie jesteś w stanie utrzymać optymalnego poziomu glukozy we krwi. Do leków przeciwcukrzycowych należą:

Pochodne sulfonylomocznika i meglitynidy — działają poprzez pobudzanie trzustki do produkcji większej ilości insuliny. Pochodne sulfonylomocznika mogą powodować hipoglikemię, gdy pacjent przypadkowo je przedawkuje, opuści posiłek lub właśnie został wypisany ze szpitala.

Inhibitory alfa-glukozydazy — działają poprzez obniżenie poziomu glukozy we krwi. Spowalniają metabolizm węglowodanów, częściowo hamując wchłanianie glukozy w jelitach. Do tej grupy leków należą akarboza i miglitol.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy hipoglikemii po przyjęciu leków przeciwcukrzycowych, natychmiast skonsultuj się z lekarzem na wypadek, gdyby konieczne było dostosowanie dawki leku lub zmiana diety.

Jakie mogą być przyczyny hipoglikemii u osób zdrowych?

Chociaż hipoglikemia u pacjentów bez cukrzycy występuje rzadko, może się zdarzyć. Istnieje wiele możliwych przyczyn obniżenia poziomu cukru we krwi u zdrowych osób, w tym niespójna dieta, zbyt duży wysiłek fizyczny lub przyjmowanie leków, które mogą zakłócać wchłanianie glukozy. Hipoglikemia może również wystąpić w przypadku pewnych schorzeń i stanów, takich jak:

Anoreksja — Osoby cierpiące na anoreksję mogą doświadczać hipoglikemii jako powikłania. Anoreksja jest zagrażającym życiu stanem psychicznym, który powoduje, że osoba ma silny lęk przed przybraniem na wadze. W niektórych przypadkach ludzie mogą manifestować swój ból, stres i niepokój przez ograniczony pobór energii.

AlkoholizmAlkohol wpływa na zdolność wątroby do uwalniania glukozy do krwioobiegu, co sprawia, że we krwi nie ma wystarczającej ilości cukru, aby wyrównać stałą produkcję insuliny. Ryzyko wystąpienia hipoglikemii jest zwiększone, jeśli pacjent stosuje leki przeciwcukrzycowe.

Niewydolność nerek — Nerki odgrywają istotną rolę w regulacji poziomu glukozy poprzez glukoneogenezę, czyli wytwarzanie glukozy z aminokwasów. Oprócz niezdolności nerek do wytwarzania glukozy, dysfunkcja nerek powoduje przedłużone krążenie insuliny we krwi, dodatkowo obniżając poziom cukru w organizmie.

Insulinoma — Jest to nowotwór trzustki (guz), który powoduje zwiększoną produkcję insuliny. W porównaniu do mężczyzn, kobiety mają wyższe ryzyko zachorowania na insulinomę. W niektórych przypadkach również nowotwory wątroby mogą powodować hipoglikemię, uwalniając czynniki podobne do insuliny.